anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dodanie parametru "nr IMEI" dla ofert z kategorii "Smartfony i telefony komórkowe"

Kategorie
kupujący
kupujący 668
inne
inne 145
Statusy
new
Nowy pomysł
Pomysł oczekuje na formalną weryfikację
1
needs_info
Wymaga uzupełnienia
Poprosiliśmy autora pomysłu o uzupełnienie go
76
investigating
Weryfikowany
Allegro sprawdza, czy pomysł jest możliwy do wykonania
204
accepted
Zaakceptowany
Pomysł został zaakceptowany i przekazany do realizacji
85
declined
Odrzucony
Pomysł nie będzie mógł zostać zrealizowany...
687
delivered
Zrealizowany
Pomysł został wdrożony i jest już widoczny w Allegro!
386

Dodanie parametru "nr IMEI" dla ofert z kategorii "Smartfony i telefony komórkowe"

Kaemo
#8 Zapaleniec#

Propozycja poprawienia jakości ofert z kategorii "Smartfony i telefony komórkowe":

 

Dodanie nowego obligatoryjnego (lub nie obligatoryjnego - tylko dlaczego nie?) parametru "nr IMEI" do ofert. Szczególnie byłoby to przydatne w przypadku telefonów używanych, gdzie kupujący mógłby sprawdzić telefon bez proszenia o IMEI sprzedawcy.

 

Dodatkowo: podpięty nr IMEI mógłby być sprawdzany przez automat Allegro w zewnętrznej bazie telefonów - automat mógłby weryfikować poprawność parametrów telefonu wpisanych w ofercie.

 

Kolejnym rozwinięciem tego pomysłu mogło by być połączenie sił z operatorami sieci - i we współpracy z nimi automatyczne sprawdzanie nr IMEI pod kontem wad prawnych. Np. jeżeli raty za telefon nie zostały do końca spłacone to taka informacja powinna się pojawić w ofercie.

 

Wartość dodana pomysłu:

1. Zwiększenie jakości ofert poprzez dodanie nowego parametru

2. Zwiększenie jakości ofert poprzez automatyczną weryfikację wpisanych parametrów

3. Poprawa bezpieczeństwa kupowanych na allegro smartfonów

4. Uświadomienie kupującemu wad prawnych jakie ciążą na urządzeniu, a których prawdopodobnie nie jest świadomy przy zakupie używanego telefonu

5 Komentarze
komis-bell
#17 Koryfeusz#

1 - Samo dodanie parametru „NR IMEI” jest dobrym pomysłem  ale tylko i wyłącznie przy ofertach z urządzeniami używanymi. 

2 - Ogólnodostępne bazy danych zawierają błędy / są niepełne / często nie potrafią poprawnie zweryfikować modelu telefonu a jedynie użyty w nim rodzaj modemu itp.

3 - w jaki sposób?

4 - Allegro nigdy w życiu nie zasugeruje kupującym, że telefon wystawiony na aukcji może posiadać wady prawne bo  - co oczywiste - takie użądlenie w ogóle nie powinno być wystawione na sprzedaż. 

Kaemo
#8 Zapaleniec#

1. Tak, przy urządzeniach nowych, również nie widzę potrzeby wprowadzania nr IMEI. 

2. To prawda ale czy zawierają więcej błędów niż oferty dostępne na Allegro? 😄 Ewentualnie można by pomyśleć nad integracją nr IMEI z katalogiem ofert Allegro - wtedy Allegro stworzyłoby własną bazę telefonów. 

3. Nr 3 i 4 są ze sobą powiązane - po wprowadzeniu automatycznej weryfikacji IMEI, z ofert na Allegro wypadły by telefony, które mają wady prawne (należą do operatora i nie można ich w ogóle sprzedawać / są zablokowane - więc kupujący nie kupi cegły). Dodatkowo przychodzi mi na myśl też sprawdzanie czy IMEI nie znajduje się w jakichś bazach numerów poszukiwanych przez policję - ale nie wiem czy to wykonalne. Reasumując: zwiększenie bezpieczeństwa dla kupujących poprzez usunięcie z ofert telefonów obarczonych wadami prawnymi, zablokowanych, czy kradzionych. 

4. Ja rozumiem, że wpłynie to na zmniejszenie sprzedaży telefonów z ukrytymi wadami ale czy Allegro chce takie telefony sprzedawać? Nikt przecież nie chce kupić cegły, czy kradzionego telefonu + mało kto w ogóle zdaje sobie sprawę, że może kupić tel z niespłaconymi ratami. Po swoich znajomych wiem, że mało kto kupuje używany telefon na Allegro bo się boi, że trafi na jakąś minę. Myślę, że taka zmiana wyszła by Allegro na dobre 🙂 

komis-bell
#17 Koryfeusz#

Generalnie pomysł spoko ale raczej nie do zrealizowania. Allegro musiałoby się przede wszystkim dogadać z operatorami i stworzyć jakiś wspólny system bo obecne formy weryfikacji dostępne na stronach operatorów są raczej niemożliwe do wykorzystania. 

Do tego dochodzi jeszcze sporo niuansów jak np. to, że sieć PLUS blokuje tylko IMEI 1, więc wystarczy, że ktoś poda IMEI 2 i po problemie. 

Kaemo
#8 Zapaleniec#

Też mi się wydaje, że automatyczna weryfikacja wymagała by "większej ilości pracy" i współpracy z operatorami - czy to jest do zrealizowania to nie wiem. To i tak jest rozwinięcie mojego pierwotnego pomysłu - już samo dodawanie nr IMEI do oferty było by dużym plusem dla kupujących.

Co do do niuansów to myślę, że to już szczegóły, o których można się zastanawiać przy fazie wdrażania 😄 Dla problemu z dwoma numerami widzę takie rozwiązanie: wymóg podania 2 numerów IMEI, gdy jest zaznaczona opcja "dual sim" w parametrach telefonu.

Chociaż, pewnie niezależnie od zastosowanych zabezpieczeń jeżeli nieuczciwy sprzedawca będzie chciał je obejść to i tak znajdzie na to jakiś sposób, np. poda nr IMEI innego telefonu czy coś w tym rodzaju - ale będzie musiał oszukać kupującego całkowicie świadomie i z premedytacją 🙂 

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka
Status zmieniony na: Weryfikowany

@Kaemo Cześć. 🙂 Dziękuję za sygnał, przekazałam Twoją sugestię do odpowiedniego zespołu i wrócę tutaj z odpowiedzią. 

oznacz moderatorów