anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Pomysł na transparentność w kategorii gier i pomoc w usuwaniu ofert niezgodnych z regulaminem

Kategorie
kupujący
kupujący 674
inne
inne 147
Statusy
new
Nowy pomysł
Pomysł oczekuje na formalną weryfikację
18
needs_info
Wymaga uzupełnienia
Poprosiliśmy autora pomysłu o uzupełnienie go
76
investigating
Weryfikowany
Allegro sprawdza, czy pomysł jest możliwy do wykonania
202
accepted
Zaakceptowany
Pomysł został zaakceptowany i przekazany do realizacji
85
declined
Odrzucony
Pomysł nie będzie mógł zostać zrealizowany...
687
delivered
Zrealizowany
Pomysł został wdrożony i jest już widoczny w Allegro!
388

Pomysł na transparentność w kategorii gier i pomoc w usuwaniu ofert niezgodnych z regulaminem

dawal50
#14 Krzewiciel#

Allegro od 4 stycznia zmaga się z usuwaniem kont z grami i dostępów do kont. Sprzedawcy próbują omijać regulamin Allegro ukrywając przed adminami Allegro że sprzedają konta i piszą np "Gra wymaga specjalnej metody aktywacji, szczegóły zostaną wysłane w instrukcji po otrzymaniu wpłaty.".

Czyli kupowanie kota w worku. Klient nie wie co kupuje, dopiero jak zapłaci dowiaduje się że kupił konto. Sprzedawca zadowolony bo oszukał adminów Allegro, a klient oszukany, bo chciał grać na własnym koncie/mieć licencję przypisaną do własnego konta a nie w trybie rodzinnym itp. Zresztą https://allegro.pl/regulamin/zalacznik/1 punkt 42 i 43 zabrania zarówno sprzedaży kont jak i nabywania gier na kontach klientów.

Żeby zapobiec takim kombinacjom podam konkretny pomysł który by zniwelował łamanie regulaminu Allegro w kategorii gier, a także sprzyjałby transparentności dla wszystkich szukających konkretnych ofert:

Wystarczyłaby obowiązkowa "instrukcja aktywacji" w opisie - nie mam na myśli zakładki typu Zwroty, bo ją trzeba otworzyć żeby przeczytać. Ta "instrukcja aktywacji" (np obowiązkowy wiersz w opisie - bez niego nie wystawisz oferty) powinna być widoczna na pierwszy rzut oka dla klienta, żeby wiedział w jaki sposób będzie aktywował grę, jak i dla adminów żeby sprzedawcy nie sprzedawali kont.
Wystarczyłoby żeby Allegro przygotowało instrukcje aktywacji (dopuszczonych w regulaminie) poszczególnych rodzajów kluczy jak Klucz Steam, Klucz Uplay, Klucz Origin, Klucz Epic, Klucz Gog itp. Wtedy sprzedawca obowiązkowo wybiera jeden z nich przy tworzeniu oferty lub hurtowo edytuje wszystkie oferty (np dla wszystkich kluczy Steam hurtowo wybiera instrukcję aktywacji klucza Steam dopuszczonej przez Allegro).
Znika wtedy możliwość ukrywania formy gry w opisie tajemniczym "Gra wymaga specjalnej metody aktywacji, szczegóły zostaną wysłane w instrukcji po otrzymaniu wpłaty.".
Sprzedawca który obowiązkowo wybierałby instrukcję aktywacji i by była widoczna w opisie, a mimo to sprzedawałby konto, to sam by się wyeliminował negatywnymi komentarzami wprowadzając klientów w błąd. W ten sposób oferty by były transparentne i znikłaby możliwość manipulacji, oszukiwania zarówno klientów jak i adminów Allegro.

Żeby jeszcze bardziej to wszystko uszczelnić pomogłoby dodanie obowiązkowych parametrów (w przypadku wybrania wersja gry cyfrowa) takich jak:

-klucz aktywacyjny (do wyboru steam uplay origin gog epic itd bez możliwości wpisania własnego a jedynie wybór spośród możliwych do wyboru)

-konto z grą free to play (wybór z możliwych do wyboru)

-jakieś inne dopuszczalne formy (ale np sprzedawanie giftów nie jest zgodne z regulaminem Steam, więc w sumie nie wiem czy nie wystarczyłyby 2 powyższe parametry)

W przypadku wybrania parametru "konto z grą free to play" znikałby obowiązek wybrania instrukcji aktywacji, ten parametr zmuszałby do wybrania co to jest za gra (ale bez możliwości jej wpisania a jedynie wybór spośród z możliwych do wyboru).

3 Komentarze
Client:79179573
#16 Inspirator#

@dawal50 Rozumiem i podzielam Twoją troskę o przejrzystość w handlu niematerialnym "towarem" związanym z grami. Ale, według mnie, zamiast proponować obowiązek umieszczania instrukcji aktywacji gry powinieneś pójść w przeciwnym kierunku i żądać usuwania każdej oferty mówiącej o potrzebie "specjalnej metody aktywacji", "jednorazowego użycia VPN", czy "wykonania instrukcji sprzedawcy". Takie zapisy jednoznacznie wskazują na intencję ominięcia zabezpieczeń producenta gry i powinny powodować usunięcie oferty i blokadę konta sprzedawcy na podstawie art. 1.19. załącznika nr 1 do regulaminu Allegro.

dawal50
#14 Krzewiciel#

@Client:79179573 Jedno drugiego nie wyklucza i VPN to nie jest przeciwny kierunek. Obowiązek umieszczania instrukcji aktywacji w danej ofercie sprzyjałby zniknięciu ofert z kontami. Aktualnie w regulaminie Allegro nie jest zabroniona sprzedaż kluczy z VPN, więc póki nie ma podstaw, to nie rzucam się z motyką na księżyc. Patologia odnośnie VPN jest taką samą patologią jak konta i dostępy. Tyle że oferty z VPN są niewiele tańsze niż te z regionu PL więc klienci (którzy nie doczytają opisu) czują się bardziej oszukani niż kupując dostęp za 3zł. Masz rację, VPN to też duży problem, ale póki co nie jest to zabronione w regulaminie Allegro. Ten artykuł 1.19 raczej nie pomoże, bo dotyczy sprzedaży porad omijania regulaminów, a tu nie jest sprzedawana porada tylko klucz obarczony innym regionem. Instrukcja aktywacji w tym przypadku (mimo że omija regulamin Steam) jest tylko pomocą co z tym kluczem zrobić. Allegro by musiało zakazać wprost kluczy z innym regionem.

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka
Status zmieniony na: Odrzucony

@dawal50 dziękuję za wszystkie Twoje propozycje, ale dodawanie jakichkolwiek pól obowiązkowych w formularzu wystawiania oferty, nie sprawi, że Sprzedający nie będą łamać regulaminu i nie będą wystawiać ofert niezgodnych z zasadami. Prostym obejściem obowiązkowego pola jest wpisanie czegokolwiek, więc wdrożenie zaproponowanego przez Ciebie rozwiązania nie wyeliminuje problemów, o których wspominasz. 

 

Jeśli konkretna oferta budzi Twoje wątpliwości, najlepszym i najłatwiejszym rozwiązaniem, jest zgłoszenie jej do nas przez opcję "Zgłoś naruszenie zasad" dostępnym na dole oferty. 

oznacz moderatorów