anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Reorganizacja podkategorii Elektronika- Komputery-Stare komputery

Kategorie
Kupujący
Kupujący 265
Inne
Inne 71
Statusy
new
Nowy pomysł
Pomysł oczekuje na formalną weryfikację
14
needs_info
Wymaga uzupełnienia
Poprosiliśmy autora pomysłu o uzupełnienie go
65
investigating
Weryfikowany
Allegro sprawdza, czy pomysł jest możliwy do wykonania
87
accepted
Zaakceptowany
Pomysł został zaakceptowany i przekazany do realizacji
54
declined
Odrzucony
Pomysł nie będzie mógł zostać zrealizowany...
239
delivered
Zrealizowany
Pomysł został wdrożony i jest już widoczny w Allegro!
165

Reorganizacja podkategorii Elektronika- Komputery-Stare komputery

amowny
#8 Zapaleniec#

Dzień dobry,

Od długiego czasu uważam że obecna struktura podkategorii Elektronika-Komputery-Stare komputery jest niekonsekwentna i można ją poprawić, ułatwiając zakupy kupującym a tym samym zwiększając ich zadowolenie z Portalu.

1. Zacznę od tego że pomieszany jest podział na producentów z podziałem na modele komputerów. Istnieją na jednym poziomie kategorie: Atari, Commodore, Amiga, Spectrum.

Amiga jest jednym z komputerów firmy Commodore, więc kategoria Amiga mogłaby być podkategorią Commodore, obok drugiej podkategorii dla Commodore 64/16/116/Plus4 - tu chyba nie ma co rozbijać na mniejsze

Firma Atari była producentem różnych serii komputerów a obecnie wszystkie one należą do jednej kategorii. Zasadnym wg mnie byłoby wydzielenie dwóch podkategorii: dla 8-bitowych Atari 400/800/XL/XE oraz 16/32-bitowych Atari ST/TT/Falcon. Kolekcjonerzy/entuzjaści jednej serii niekoniecznie są zainteresowani aukcjami modeli z drugiej serii, więc obydwie grupy skorzystałyby na przejrzystości ofert nich interesujących. Zainteresowani obydwoma grupami mogliby nadal subskrybować nadrzędną kategorię Atari, nie tracąc powiadomień o ofertach w obydwu kategoriach.

Spectrum jest tylko jednym z modeli firmy Sinclair, obok np. ZX80/81 i Sinclair QL. Ze względu na niedużą ilość aukcji być może nie ma teraz potrzeby dzielić ich na podkategorie, ale może warto zmienić nazwę kategorii na Sinclair?

--

2. Niespójny jest poziom szczegółowości podziału poszczególnych podkategorii.

Dla Atari, Commodore (8-bitowych 64/16/Plus4), Spectrum i Apple wszystkie rodzaje przedmiotów z nimi związane są w jednym "worku", natomiast w kategorii Amiga jest podział na Komputery, Oprogramowanie, Osprzęt i Literatura. Jest to moim zdaniem lepszy podział i powinien być zastosowany również w pozostałych kategoriach, nie tylko w Amiga.

Uzasadnienie jak poprzednio - większa przejrzystość i łatwość dotarcia do interesującej aukcji dla kupujących, czyli skuteczniejsza sprzedaż dla sprzedających, czyli wpływy z prowizji i jednocześnie większe zadowolenie użytkowników dla Portalu.

Drugie uzasadnienie - z racji tego że wprowadzono obowiązkowe przypisywanie aukcji do "produktów", przy dodawaniu produktów wymagane jest podanie obowiązkowych parametrów, ale przecież inne parametry charakteryzują np. komputer Atari 800XL, a inne książkę, czasopismo lub grę dla tego Atari. Tym samym aktualnie chcąc sprzedać literaturę np. dla Atari, formularz sprzedaży w kategorii Atari pyta o podanie parametrów "produktu" właściwych dla komputera (EAN, Marka, Model) a nie dla literatury - jak w podkategorii Amiga-Literatura.

--

Ewentualnie zamiast powyższej propozycji podziału na podkategorie, można by poprzestać na kategoriach głównych: Atari (w tym 8-bitowych XL/XE i 16-bit ST/..), Commodore (w tym 8-bitowych 64/16/Plus4 i Amiga), Sinclair, Apple, itd., a wprowadzić więcej filtrów - część wspólnych dla każdej z ww. kategorii (np. filtry: sprzęt, oprogramowanie, literatura, itp) a część adekwatnych dla konkretnej kategorii, np. w kategorii/fltrze Atari/sprzęt dodatkowe filtry: seria 8-bit 400/800/XL/XE, 16-bit ST/TT/Falcon (nazwy do ustalenia).

To drugie podejście byłoby pewnie równie skuteczne, jeżeli filtry będzie można uwzględnić w subskrypcji powiadomień e-mailowych o nowych aukcjach.

Przy podejściu z filtrami należałoby jednak zmienić sposób wiązania oferty z "produktami" - patrz opis problemu wyżej.

--

No to pytanie do użytkowników i Portalu, które podejście: 1) więcej drobnych _pod_kategorii, czy 2) więcej filtrów w kategoriach głównych: byłoby wygodniejsze w użyciu i łatwiejsze w implementacji i utrzymaniu

--

Na koniec uwaga dla podkategorii Elektronika- Komputery-Stare komputery-Pozostałe.

Po pierwsze mylące jest istnienie dwóch podobnie brzmiących:

a) Elektronika-Komputery-Stare komputery-Pozostałe

b) Elektronika-Komputery-Pozostałe.

Po drugie w Elektronika-Komputery-Stare komputery-Pozostałe jest już za duży misz-masz. Dawniej trafiały tam 8/16-bitowe sprzęty nie pasujące do Atari, Commodore, Spectrum - takie jak Amstrad, Elwro, MSX, Acorn, itp. Obecnie ta podkategoria jest zalana częściami do starszych komputerów PC i fani Amstradów, czy MSX-ów naprawdę mają ciężko. Poza tym szerzą się aukcje typu "wiadro wylutowanych kondensatorów", "odzysk złota z goldpinów", itp. które powinny trafić gdzie indziej, bo to nie są przecież komputery.

Uważam że na tym poziomie co kategorie Atari, Apple, Commodore, Sinclair, należałoby utworzyć kategorie: Inne mikrokomutery 8/16-bit, oraz Stare PC (XT/286/386/486/Pentium), a w niej podkategorie lub filtry: komputery, karty rozszerzeń, oprogramowanie, literatura, itp. Nazwy do ustalenia.

--

Bardzo proszę o merytoryczne i konstruktywne wypowiadanie się przez osoby korzystające z tych kategorii.

14 Komentarze
lewis
#1 Nowicjusz#

Bardzo sensowna propozycja. Popieram!

_jury_
#1 Nowicjusz#

Również popieram powyższe propozycje. Dodam jeszcze, że obydwa zaproponowane podejścia zdecydowanie zwiększą wygodę przeglądania "Elektronika- Komputery-Stare komputery", jednak dla mnie osobiście, podejście pierwsze było by najwygodniejsze.

paranoid75
#7 Wielbiciel#

A może by tak wydzielić kategorię na wspólne peryferia? Np. joysticki do 8/16 bit - one lądują to tu, to tam. Dyskietki - to samo.

amowny
#8 Zapaleniec#

Kategoria dla dyskietek istnieje, ale też w mocno niefortunnym miejscu:

Elektronika-Komputery-Napędy optyczne i nośniki-Nośniki-Dyskietki

Przecież dyskietki nie są nośnikiem optycznym. Podobnie jak stacje dyskietek nie są napędami optycznymi, a też są nielogicznie w tej samej gałęzi:

Elektronika-Komputery-Napędy optyczne i nośniki-Napędy dyskietek

Myślę że zarówno stacje dyskietek i jak i dyskietki mogłyby już z racji wieku trafić w okolice:

Elektronika-Komputery-Stare komputery-...

--

Co do joysticków, też prawda, trafiają do podkategorii Atari, Commodore, Amiga-Osprzęt, Pozostałe, mimo że są kompatybilne z większością platform 8/16 bit. Mogłaby być dla nich specjalna podkategoria, bo ofert jest sporo. Tylko trzeba by podzielić na podkategorię lub dodać filtry ze standardem Atari DB9 / PC DB15 / inne. Te w standardzie Sinclaira spokojnie mogłyby raczej nadal trafiać do kategorii Sinclair (obecnie Spectrum), razem z komputerami.

vonNogay
#14 Krzewiciel#

Tak, zdecydowanie w kategorii "Stare komputery" powinna zostać dodana kategoria "PC", 90% kategorii "Pozostałe" to retro PC.

Pomysł, aby kategoria Amiga była podkategorią Commodore jest wg mnie bez sensu. Amiga była komputerem firmy Commodore ale jest to zupełnie inny sprzęt niż 8-bitowe Commodore 64, 128 i inne.

vonNogay
#14 Krzewiciel#

Odnośnie tej Amigi może jeszcze inaczej napiszę - większość osób zna ten sprzęt jako Amigę a nie Commodore, które kojarzy się z C64. Było nawet czasopismo C&A - Commodore & Amiga 🙂 Gdyby się nazywało "Commodore" nie trafiło by do amigowców 😉 Dlatego myślę, że zupełnie osobna kategoria "Amiga" (tak jak jest w tej chwili) jest najlepszym rozwiązaniem.

Podobnie jeśli chodzi o "Spectrum". Nie jestem może znawcą tego sprzętu, ale większość ludzi raczej używa na wspomniane komputery z tej grupy określenia "Spectrum" a nie Sinclair, więc wg mnie to jest najlepsza nazwa kategorii. Należy pamiętać, że nie tylko fani i znawcy retro sprzętu wystawiają taki sprzęt, ale wiele osób, które się na tym nie znają i kategoria "Sinclair" im nic nie powie, w związku z czym takie komputery będą trafiać do kat. "pozostałe".

dziabdziak
#7 Wielbiciel#

amowny - popieram! lepiej jest mieć jednak więcej podkategorii ponieważ można całą podkategorię obserwować a zfiltrowaną grupę raczej nie.

 

eightbitclone2
#12 Orędownik#

Oo, sami swoi widzę 😉  Cudów sie nie spodziewajcie.  Allegro drobnych sprzedawców wyrzuciło  na Allegro lokalnie więc ludzie po prostu rezygnują z wystawiania rzeczy.  Do tego Allegro ma swoje algorytmy i sprawa w/g nich jest załatwiona. Ot,  wczoraj, szukałem napędu dysków  TEAC 5'25   a Allegro uparcie mi to zmieniało wyszukowanie na TEC  i wyśwetlało pianki do silników 😉  Według mnie i tego co robie nie ma tez kategorii Dragon 32,  BBC , I nie sądze żeby sie pojawiły.

amowny
#8 Zapaleniec#

@vonNogay,

Tak jak Amiga jest innym sprzętem od C64, tak samo ST(E)/TT jest innym niż XL/XE. Oba rozwiązania dla Amigi i pozostałych C= będą dobre.

Może być tak:

- ATARI

  - - 8-bit 400/800/XL/XE

  - - 16-bit ST/TT/Falcon

- COMMODORE

  - - 8-bit 64/16/116/264/Plus4

  - - 16-bit Amiga

[...]

Albo

- ATARI

  - - 8-bit XL/XE

  - - 16-bit ST/TT/Falcon

- COMMODORE 8-bit 64/16/116/264/Plus4

- COMMODRE 16-bit Amiga

[...]

No i oprócz powyższych, jeszcze:

- SINCLAIR

- APPLE

- PC (XT/286/386/486/Pentium)

- INNE (mikro)komputery (Amstrad, Acorn, Elwro, MSX, ...)

- JOYSTICKI

  - - standard Atari/Kempston DB9

  - - standard PC DB15

- STACJE DYSKIETEK i DYSKIETKI

  - - Stacje dyskietek (filtry: 3.5", 5.25", 8", HD, DD)

  - - Dyskietki (filtry: 3.5", 5.25", 8", HD, DD)

No i w każdej z tych podkategorii komputerowych dalsze podkategorie lub filtry dla: Komputery, Osprzęt, Oprogramowanie i Literatura (tak jak to jest teraz dla Amigi).

 

Zmiany mogłyby być wprowadzane małymi krokami, wtedy najlepiej zacząć od podzielenia Atari na podkategorie 8 i 16 bit, oraz PC od innych, bo wydaje się najpilniejsze.

dziabdziak
#7 Wielbiciel#

@amowny 

To mi się podoba. Na początek wystarczyłby taki podział jak proponujesz:

producent->8,16/32bit->sprzęt

producent->8,16/32bit->oprogramowanie

Jeżeli to by przeszło w pierwszym kroku - dałoby się pójść dalej i rozdrobnić kategorie. Jak dla Amigi. To by wystarczyło już na zawsze 🙂

oznacz moderatorów