anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Anulowanie zamówienia przez allegro pay a zwrot kwoty zakupu

MAMY ROZWIĄZANIE!
lev69
#8 Zapaleniec#
  • Zakupiłem przedmiot z 30 dniową spłatą, ale kilkanaście minut później zakup anulowalem i wybrałem inną ofertę. Allegro potwierdza anulowanie. Zakup nie był wysłany. W tej sytuacji teoretycznie sprzedawca powinien zwrócić kwotę zakupu do Allegro. Jaki ma na to czas? Jeśli nie zwróci, to ja jestem zobowiązany do zapłaty. Jak dochodzić wtedy swoich praw, jeśli sprzedawca będzie się uchylał od zapłaty?
oznacz moderatorów
20 ODPOWIEDZI 20
A3dam
#19 Nestor#

Po dokonaniu zwrotu przed wysyłką, czyli po odstąpieniu od umowy, sprzedawca nie powinien już wysłać paczki. Jeśli ją wysłał, zrobił to na własny koszt i własne ryzyko - Ty nie musisz jej odbierać. Przesyłka wróci do sprzedającego, a on musi zwrócić całą wpłatę do Allegro Pay, wtedy Twoja spłata przestanie być wymagana. 
To jest oczywiście nieprawda

Tak mogłoby być, gdyby ANULOWANO (a nie zadeklarowano zwrot). Zgodnie z przepisami decyduje nie moment wysłania, ale moment przyjęcia przez Sprzedawcę oferty zakupu (dlatego prawdopodobnie nie była już dostępna opcja anulowania).
Kupujący ma obowiązek odebrać zamówioną przesyłkę, a ponadto jeżeli złożył oświadczenie o odstąpieniu ma obowiązek ją zwrócić (powyższe wynika wprost z Art. 34 Ustawy o Prawach Konsumenta), a nie da się rzeczy zwrócić nie wchodząc uprzednio w jej posiadanie.
Ponadto Sprzedawca zwracając środki do Allegro Pay może zmniejszyć ich wartość o koszt powrotu nieodebranej przesyłki (nie musi zwracać "całej kwoty").

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów