anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Anulowane zamówienie wczoraj, dzisiaj wysłane.

Wojtek55555555
#8 Zapaleniec#

17 grudnia o godzinie około 22:00 złożyłem zamówienie i zapłaciłem blikiem, a następnego dnia o godzinie 11:00 anulowałem zakup. Wyskoczyła informacja, że sprzedający musi mi zwrócić koszty w ciągu 14 dni jeżeli przesyłka została wysłana to może potrącić koszty dostawy (coś w tym stylu), a dzisiaj (19 grudnia) dostałem wiadomość na e-maila i powiadomienie, że przesyłka została nadana o godzinie 18:40. I stąd moje pytanie:

1. Czy będę musiał ponieść koszty wysyłki?

2. Jeżeli mnie nie będzie w domu, a kurier zostawi paczkę i oznaczy jako odebraną to co wtedy? (raz tak zrobił chociaż wtedy to nie był problem).

oznacz moderatorów
7 ODPOWIEDZI 7

LEW433
#21 Demiurg#

Jeżeli odstąpiłeś od umowy kupna to nie musisz odbierać i żadnych dodatkowych kosztów nie poniesiesz.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@Wojtek55555555 Jeżeli anulowałeś zakup przed wysyłką, nie masz obowiązku odbierać przesyłki, sprzedający wysłał towar na swój koszt i swoje ryzyko, a Tobie musi oddać całą wpłatę. Gdyby nie oddał, daj znać. 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@Wojtek55555555 
Prawdopodobnie nie anulowałeś zakupu, ale wypełniłeś formularz zwrotu (deklarując chęć rezygnacji z zakupu (z Art.27 UoPK) i zwrotu rzeczy).
Gdyby zakup był anulowany to Allegro zobowiązałoby Sprzedawcę do zwrotu wpłaconej kwoty w ciągu 2 dni (a nie 14) i nie byłoby nic napisane o jakichkolwiek potrąceniach.

Jeżeli faktycznie nie anulowałeś ale tylko odstąpiłeś od Umowy to:

1. 
"Konsument ponosi tylko bezpośrednie koszty zwrotu rzeczy, chyba że przedsiębiorca zgodził się je ponieść lub nie poinformował konsumenta o konieczności poniesienia tych kosztów." (Art.34 p.2 Ustawy o Prawach Konsumenta)

2.
"Konsument ma obowiązek zwrócić rzecz przedsiębiorcy lub przekazać ją osobie upoważnionej przez przedsiębiorcę do odbioru niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, że sam odbierze rzecz." (Art.34 p.1 Ustawy o Prawach Konsumenta)

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Tak jest ale na Allegro formularz zwrotu jest akceptowany jako odstąpienie i nie musi odbierać towaru i tak sprzedający zwróci środki, sądzisz że będzie walczył z Allegro? Swoje uwagi powinieneś skierować do Allegro, kupujący czytając regulamin Allegro czemu jest winny?😁

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@LEW433 
na Allegro formularz zwrotu jest akceptowany jako odstąpienie
Wypełnienie formularza zwrotu może skutkować złożeniem oświadczenia o Odstąpieniu albo złożeniem Reklamacji. Zależy co Kupujący wybierze (a powinien wybierać świadomie bo wybierając niewłaściwą opcję może (nie musi) popaść w kłopoty).

nie musi odbierać towaru
Jeżeli złożył oświadczenie o odstąpieniu to stosuje się Art.34 UoPK.
"Konsument ma obowiązek zwrócić rzecz przedsiębiorcy lub przekazać ją osobie upoważnionej przez przedsiębiorcę do odbioru niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, że sam odbierze rzecz." (Art.34 p.1 Ustawy o Prawach Konsumenta)
Aby zwrócić rzecz - musi wejść w jej posiadanie (odebrać przesyłkę). To już wiele razy było: "nie da się zwrócić czegoś w czego posiadanie się nie weszło"

i tak sprzedający zwróci środki
... ale sprzedający może (nie musi) pomniejszyć je o koszt powrotu nieodebranej przesyłki
Warto by Kupujący był tego świadom (a inni czytający ten wątek: chcąc anulować przed wysyłką - anulowali, a nie wypełniali formularz zwrotu). 

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

Ściemniasz - jak napiszesz prawdę - to otrzymasz konkretne odpowiedzi. 

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@maxr01 Nocne czuwanie??? masz różaniec 🤣

oznacz moderatorów