anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Co się dzieje z cennikami dostaw Sprzedających?

WilliamMunny
#1 Nowicjusz#

Cześć,

zauważyłem, że część cenników dostaw Sprzedających jest wyjęta z kosmosu. Często mimo posiadania usługi SMART widzę opłatę za przesyłkę jednego przedmiotu w wysokości blisko 20 zł i rośnie ona wraz z dodawaniem kolejnych. Rozumiem, że SMART niekoniecznie musi być opłacalny dla Sprzedających i nie wszystkie przedmioty są objęte działaniem tej usługi. Mimo to, zakup w wielu księgarniach nagle (?) przestał być opłacalny.

Przykładem takiego Sprzedającego jest np.

https://allegro.pl/uzytkownik/KSIAZKI-SZYBKO 

Dopiero po bliższym przyjrzeniu się zauważyłem, że ten Sprzedający w ogóle nie oferuje SMARTa.

Innym przykładem jest https://allegro.pl/uzytkownik/landofbook_pl

który to oferuje SMART w bardzo ograniczonym zakresie. Podobnie rzecz się ma z księgarniami tantis, prolibri i wieloma innymi. Korzystanie z usługi SMART przestało mieć dla w tym momencie sens.

Jest szansa, że Allegro coś zmieni, tak aby SMART był opłacalny dla Sprzedających?

oznacz moderatorów
9 ODPOWIEDZI 9

LEW433
#21 Demiurg#

A tu bardziej chodzi o zwrot, tu konkretnie są książki, które po przeczytaniu wracają za darmo, forma wypożyczalni.

oznacz moderatorów

WilliamMunny
#1 Nowicjusz#

Jeżeli tak jest w rzeczywistości, to zwroty za friko książek w ramach Smarta Allegro powinno ukrócić, ewentualnie pozwolić na nie przy spełnieniu określonych warunków. No ale skoro automatyzacja  i cięcie kosztów jest najważniejsze, to nic z tego nie będzie.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@WilliamMunny jak smart ma być opłacalny jak koszt dostawy kosztuje 10 - 15 zł a jest opłacany z prowizji więc siłą rzeczy nikt na tym nie zarabia a tym bardziej przy zakupach za 45-65 zł, sprzedawca musi dokładać a na dodatek ma stos zwrotów 😞 

Po drugie jak poszukasz kupisz taniej 🙂

U pierwszego i drugiego masz za darmo dostawę Pocztex, przynajmniej nie ma zwrotów po przeczytaniu książki 😄 koszty smarta zabijają sprzedawców, albo ląduje to w cenie towaru albo rezygnują 😞

 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

WilliamMunny
#1 Nowicjusz#

Nie twierdzę, że Sprzedający zarabiają na Smarcie, wprost przeciwnie. Twierdzę, że Allegro powinno coś z tym zrobić, bo jest problem dla obu stron.

Kupię taniej, ale być może nie na Allegro, a nawet jeżeli, to przy wysyłce w wysokości 20 zł większość książkowych zakupów i tak przestaje mieć sens, skoro posiadam Smarta i nie mogę z niego skorzystać.

Jeżeli chodzi o Pocztex, to mimo tego, że mieszkam w dużym mieście, nie mam tych automatów w promieniu paru kilometrów.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@WilliamMunny allegro nic z tym nie zrobi, koszty smart w 2023 r. to 2,3 mld a przychody z prowizji 6,3 mld więc zobacz jakie to kwoty, pewnie z połowę tego dopłacają sprzedawcy w dopłatach do smarta 😞 

Policz towar 45 zł masz darmową dostawę a koszt wysyłki paczkomatem 11 zł allegro ma z tego prowizję około 6 zł sprzedawca dopłaca przy takiej kwocie jakieś 2 zł, matematyka, nikomu to się nie spina 😞

________
Κώστας
oznacz moderatorów

WilliamMunny
#1 Nowicjusz#

Może jakimś rozwiązaniem byłoby zwiększenie opłat za Smarta dla Kupujących. Do pewnego pułapu byłoby to nadal opłacalne dla klientów, a w idealnym świecie mogłoby pozwolić na odciążenie Sprzedającego. Tak, wiem, czcze życzenia.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Nie ma dobrego rozwiązana, sprzedający i tak by narzekali.

oznacz moderatorów

Football-stock
#12 Orędownik#

@LEW433  Przepraszam Cię w imieniu przedsiębiorców, że nasze codzienne, niemalże całodobowe działania, w tym podjęte ryzyka finansowe wykonujemy z tak niskich pobudek jak zysk, dochód i utrzymanie siebie i rodzin. Dzięki zmianom Allegro to się już więcej nie powtórzy;)

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@kostas11  nie analizowałem raportów allegro bo czas nie pozwala ale analizuje swoje koszty.

Spójrz na tabele dopłat do smarta. Przy zamówieniach powyżej 200 zł dopłata do kuriera  dpd , ups, dhl to 11,46 , do paczkomatów 8,69 

Przy zamówieniach powyżej 100 odpowiednio kurierzy: 8,69 a paczkomaty 6,69

Czyli już powyżej 100zł tak naprawde smarta 80% pokrywa sprzedający a powyżej 200 zł myśle że jest to blisko 100% ( allegro z pewnościa wynegocjowało sobie ceny w okolicy tej kwoty)

A zamówieni poniżej 100 jest coraz mniej , do tego prowizja na drobiazgi jest relatywnie procentowo większa.

Gdyby nie to że ludzi po prostu zwracają uwage na znaczek to przy przedmiotach powyżej 200zł smart byłby nieopłacalny dla sprzedawcy. Lepiej byłoby dac własną darmowa dostawe i nawet jesli trzeba by było dołożyc do niej 2 zł w porównaniu do dopłaty smartowej to zmniejszenie ilości zwrotów by zrekompensowało ten koszt ( kupujący odsyłąli by na własny koszt wiec zwrotów byłoby zdecydowanie mniej) 

Wiec szczerze mówiąc ja nie wierze aby allegro aż tak bardzo do smarta dokładało. NIe patrzyłem w dane allegro i nie wiem czy takie dane są dostępne lecz myśle ze 70-80% smart to już pokrywają sprzedawcy .

oznacz moderatorów