anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy pracownik Allegro ma kompetencje do rozstrzygania sporu ze Sprzedającym?

zambish
#8 Zapaleniec#

Witam

Dzisiaj, w sporze ze sprzedającym, pracownik Allegro napisał:

"Jeśli doszło do błędnego określenia ceny, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (na podstawie art. 88 § 1 Kodeksu Cywilnego w związku z art. 84 KC) ma Pan możliwość uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu, jeżeli osoba która nabyła dany przedmiot wiedziała o tym błędzie lub z łatwością mogła błąd zauważyć.

W opisanym przypadku, różnica między ceną rynkową, a tą omyłkowo wpisaną przez Sprzedającego, jest faktycznie wyraźna i zauważalna dla potencjalnego Kupującego.

W związku z powyższym, Sprzedający może powołać się na wadę oświadczenia woli (działanie pod wpływem błędu) i uchylić się od finalizacji transakcji.

https://prokonsumencki.pl/blog/blad-w-cenie-towaru-czyli-ochrona-praw-konsumenta-nie-moze-odbywac-si..."

Rzecz sporu warta realnie do 2000 złoty (dowiedziałem się po kupnie) - kupiona za 1200 złoty.

Czy pracownik Allegro ma kompetencje sądu ?

 

 

oznacz moderatorów
24 ODPOWIEDZI 24

pulkownik66
#19 Nestor#

@zambish nie wiem, czy ma kompetencje sądu, ale na pewno osądu zaistniałej sytuacji.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Nie ma takich kompetencji. Ta odpowiedź to wyraźne nadużycie. Pracownik Allegro mógłby odesłać was do sądu z tą sprawą, a nie sam ferować wyroki. Zgłoś go do przełożonego tu; https://allegro.pl/pomoc/kontakt#subjectId=6be0e647-a9cf-417f-b70d-42623f4d428b

oznacz moderatorów

zambish
#8 Zapaleniec#

Zadałem tam to samo pytanie - dzięki.

oznacz moderatorów

zambish
#8 Zapaleniec#

Taką dostałem odpowiedź:

Dzień dobry,

dziękuję za wiadomość. Już wyjaśniam.

Jako serwis nie mamy kompetencji sądu aby orzekać w tej sprawie. Bardzo mi przykro.
Oczywiście może Pan w tym wypadku domagać się finalizacji transakcji.

Proponuję kontakt z rzecznikiem praw konsumenta https://www.uokik.gov.pl/sprawy_indywidualne.php lub skierowanie sprawy na drogę cywilno-prawną.

Przykro mi, że spotkała Pana taka sytuacja.

Mam nadzieję, że w przyszłości nie spotka się Pan z podobną sytuacją.

Tymczasem życzę miłego dnia.

Tylko ja swoje prawa teraz już znam - ale nie wyjaśnili mi tego o co pytałem ... - podać to też jutro dla rzecznika ??

 

oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@zambish  Możesz podać, ale pytanie czy warto się kopać? Bo z drugiej strony to 40%....może się powoływać na pomyłkę ( choć przy naszych obniżkach to nie takie oczywiste). Co orzeknie rzecznik, czy sąd - nie nam osądzać..

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@zambish Ja bym podał nigdy nie podawać się bez walki.Nawet za takie traktowanie przez ......

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

zambish idź do rzecznika .To powołana instytucja do interpretacji prawa . Otrzymasz wiążącą odpowiedź . Porady są bezpłatne .

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@zambish Pracownik ma prawo powoływania  się na przepisy a nie dokonywania wyroku. Zawsze możesz iść do sądu.

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@zambish  Moim skromnym zdaniem różnica między  2000  a 1200  nie jest  wcale aż taka wielka  i może  świadczyć  o jakiejś wyprzedaży lub promocji, a może  przedmiot został celowo przeceniony z powodu wad, a może niechodliwy itp. Podejrzewałbym bład  gdyby cena  sprzedaży  była rzędu  200zł.

Osoba  kupująca nie ma  więc  wiedzy,  świadomości  błędu.

Pracownik Allegro nie jest sądem,  jego decyzję możesz zaskarżyć do sadu.  Ale  ze  względu na  niewielką wartość przedmiotu  i  opieszałość procedur szkoda  zachodu.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Nawet gdyby ten przedmiot został kupiony za 12 zł, to pracownik Allegro nie ma prawa orzekać, że na podstawie art. xxxxxx ten sprzedawca w tej konkretnej sytuacji może uchylić się od wydania rzeczy.

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

No nie wiem co sądzić o  takiej odpowiedzi @xyz96.  Na pewno jest ona  poprawna merytorycznie, ale  czy  chwalebna politycznie?

oznacz moderatorów

DarkStoorM
#17 Koryfeusz#

> jeżeli osoba która nabyła dany przedmiot wiedziała o tym błędzie

Kupujący widzi przedmiot za 1200zł, skąd ma wiedzieć, że to błąd cenowy

> lub z łatwością mogła błąd zauważyć

Ja w takiej sytuacji raczej nie zauważyłbym błędu

> W opisanym przypadku, różnica między ceną rynkową, a tą omyłkowo wpisaną przez Sprzedającego, jest faktycznie wyraźna i zauważalna dla potencjalnego Kupującego.

A gdzie kupujący widzi cenę rynkową? Nie każdy siedzi na internecie 24/7 porównując ceny na wszystkich możliwych serwisach

> W związku z powyższym, Sprzedający może powołać się na wadę oświadczenia woli (działanie pod wpływem błędu) i uchylić się od finalizacji transakcji.

Nie jemu o tym decydować 🙂

oznacz moderatorów

cloudcloud
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@zambish nie widzę tu, aby nasz pracownik korzystał z kompetencji sądu - zaznaczył wyłącznie, że sprzedawca ma taką możliwość. Zgodzę się, że mógł Cię skierować również do rzecznika praw konsumenta.

Sądzę jednak, że pisanie o kompetencji sądu jest sporą nadinterpretacją. 

   Klaudia
   Były Moderator
oznacz moderatorów

zambish
#8 Zapaleniec#

"W opisanym przypadku, różnica między ceną rynkową, a tą omyłkowo wpisaną przez Sprzedającego, jest faktycznie wyraźna i zauważalna dla potencjalnego Kupującego."

uzasadnienie wyroku.

"W związku z powyższym, Sprzedający może powołać się na wadę oświadczenia woli (działanie pod wpływem błędu) i uchylić się od finalizacji transakcji."

wyrok ... 🙂

Ja widzę, w tej wypowiedzi, "przekroczenie uprawnień".

 

oznacz moderatorów

zambish
#8 Zapaleniec#

pracownik Allegro po zapytaniu o dane osobowe:

"Sprzedający w przypadku pomyłki może powołać się na wadę oświadczenia woli (działanie pod wpływem błędu) i złożyć u kupującego oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych - o działaniu pod wpływem błędu, mówi treść Art. 84. § 1 kodeksu cywilnego. Zachęcam państwa do polubownego rozwiązania sprawy. Wierzę, że przy odrobinie chęci z obu stron uda się państwu dojść do porozumienia."

oznacz moderatorów

zambish
#8 Zapaleniec#

teraz napisałem - może Pani zna:

""Pracowniku Allegro", powtórnie proszę o proszę o przedstawienie się z imienia i nazwiska ...
pozdrawiam"

tu moje imię i nazwisko

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Problem nie został rozwiązany?

oznacz moderatorów

zambish
#8 Zapaleniec#

cytaty mówią same za siebie ... jakoś stronniczy jest ten "pracownik" 🙂

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@zambish Dziwne zachowanie skoro tak jest.

oznacz moderatorów