Autoryzacja nie powiodła się.
Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.
Witam
Jestem fotografem, kupiłam ostatnio "Łańcuszkowy system zawieszania teł na 3 tła"
na fakturę, działalność jest jednoosobowa. Chciałabym zwrócić towar bez podawania powodu jednak
sprzedawca utrudnia cała sytuację pisząc "Zakupu dokonano na firmę z czym wiąże się wystawienie faktury VAT. Firmy/przedsiębiorstwa nie obowiązują przepisy konsumenckie tylko kodeks cywilny, według którego firmom nie przysługuje 14 dniowe prawo zwrotu przy zakupie na odległość."
@szoszorek18 Cześć. Jeśli zakup był związany z prowadzoną przez Ciebie działalnością, to sprzedający nie ma obowiązku przyjęcia zwrotu w ramach odstąpienia od umowy.
Jako przedsiębiorca możesz odstąpić od umowy tylko wtedy, gdy zakup nie będzie mieć charakteru zawodowego. Umowa nie może dotyczyć bezpośrednio branży, w której się specjalizujesz. Jeśli umowa ma “zawodowy charakter”, wtedy nie przysługują Ci uprawnienia konsumenckie, czyli nie będziesz mógł odstąpić od umowy.
Jako Allegro nie mamy uprawnień pozwalających na rozstrzyganie o charakterze zakupu. W kwestiach spornych konieczne będzie skierowanie sprawy na drogę sądową.
Jeśli zakup był związany z prowadzoną przez Ciebie działalnością, to sprzedający nie ma obowiązku przyjęcia zwrotu w ramach odstąpienia od umowy.
Co za bzdurny przepis. Jaki przedsiębiorca zakupuje towar nie związane z profilem prowadzonej działalności i jego PKD?
@berosfilm dam Ci przykład, fotograf nie może zwrócić aparatu fotograficznego ale jak kupi mopa do podłogi to może zwrócić ( mopa może dać w koszty sprząta biuro ) !!! tak samo firma sprzątająca nie może zwrócić mopa ale może zwrócić komputer ( może dać w koszty uzasadniając że służy do kontaktu z klientami ) !!!
Tja, tylko weź obroń przed US fakturę na mopa mówiąc, że to pod firmę, a sprzedającemu mopa powiesz, że to nie pod firmę? Ale co, fakturę wystawi? To wtedy się wyklucza! Bzdura!
@szoszorek18 ochroną tak , ale nie pełną jak piszesz . Jeśli zakup związany był z profilem Twojej działalności prawa konsumenta w takim przypadki Ci nie przysługują i sprzedawca może , zaznaczam MOŻE odmówić przyjęcia takiego zwrotu . Zakup jakiego dokonałeś niestety jest związany z profilem Twojej działalności .
@szoszorek18
Sięgnij do źródeł:
Art. 3855 Kodeksu Cywilnego :
"Przepisy dotyczące konsumenta, zawarte w art. 3851-3853, stosuje się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla niej charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej."
Dla rozstrzygnięcia - podstawą jest to: jakie rodzaje PKD wskazuje CEIDG.
Tak to literalnie opisał Ustawodawca.
Niestety cierpią na tym zwłaszcza Ci, którzy mają wpisane PKD obejmujące bardzo szeroki krąg działalności. Wpisanie do swojej działalności zbyt ogólnego zakresu, np. 47.91.Z ( sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet ) rodzi duże trudności z możliwością skorzystania z prawa do odstąpienia od Umowy bez podania przyczyny przez takiego przedsiębiorcę - dla praktycznie jakichkolwiek zakupów internetowych.
W takich przypadkach zaleca się aktualizację wpisów w CEIDG w celu sprecyzowania faktycznego zakresu (np. dla sklepu internetowego z zabawkami dla dzieci zalecanym kodem PKD byłby: 47.65.Z a nie 47.91.Z)
Ponadto zauważ, że nawet jeżeli nie prowadziłabyś JDG ale pracowała zawodowo jako fotograf - nie spełniłabyś definicji Konsumenta przy zakupie sprzętu lub akcesoriów fotograficznych (z tym, że Sprzedawcy byłoby znacznie trudniej wykazać, że jesteś fotografem niż w przypadku JDG).
Łańcuszkowy system nie ma w nazwie fotografii więc mógłby służyć do czegoś zupełnie innego.
Aktualne orzecznictwo skarbowe wskazuje, że Kupujący podając przy zakupie numer NIP deklaruje, że produkt jest kupowany do celów związanych z działalnością gospodarczą. W takim przypadku nie forsowałbym teorii, że zakup zadeklarowany jako związany z tym celem do tego celu nie służy (lub nie miał służyć) bo można mieć niepotrzebne kłopoty.
Zachęcałbym do porozumienia ze Sprzedawcą (jak przedsiębiorca z przedsiębiorcą), który wprawdzie nie ma obowiązku przyjąć takiego zwrotu, ale mógłby to zrobić. Zazwyczaj większe szanse na uzyskanie porozumienia są jeżeli Kupujący odejdzie od postawy roszczeniowej w sytuacji gdy przepisy mu nie sprzyjają i np. wyraża chęć zakupu innego rodzaju/wersji przedmiotu (lepiej odpowiadającego jego potrzebom) albo wyraża gotowość poniesienia drobnej straty wynikającej z de facto z "wypożyczenia" rzeczy.
Jeżeli uważasz że zakup jest niezwiązany z twoją działalnością, jesteś tego pewien i masz uzasadnienie to otwórz dyskusję, przedstaw argumenty i żądaj przyjęcia zwrotu: https://allegro.pl/dyskusje/nowa
Owszem różne, ale powiązane ze sobą ciągiem zdarzeń. Najpierw składasz oświadczenie o odstąpieniu od umowy, a następnie zwracasz towar.
Masz wyżej odpowiedź pracownika Allegro:
"Jako Allegro nie mamy uprawnień pozwalających na rozstrzyganie o charakterze zakupu. W kwestiach spornych konieczne będzie skierowanie sprawy na drogę sądową. "
To tyle w kwestii otwierania dyskusji.
Trochę głupota, bo głównym powodem jest fakturowanie... a jeśli zafakturuję coś, czego nie mam w PKD, to przychrzani się US. Ludzie na firmę kupują coś, co można wykorzystać w firmie właśnie dla zwrotu VAT... jeśli nie mogę dostać VAT, to po ch... mi zakup na firmę? To się wtedy nie opłaca.
Taki [edycja] dopuszcza zwrot dla jdg!
@PorannyKojot "Taki[edycja] dopuszcza zwrot dla jdg!"
To trzeba tam kupować a nie na allegro - proste.
OK : )
Witam.
Tak. W pewnych przypadkach jest to możliwe i nie do podważenia.
Zakup mopa do zakładu fotograficznego, jak i części samochodowych do firmy zajmującej się sprzedażą żywności, a używającą samochodu do dostaw towarów nie jest zakupem żeczy bezpośrednio związanych z prowadzoną działalością. W pierwszym przypadku firma sprzątająca, a w drugim warsztat samochodowy miałby z tym kłopoty.
"Co za bzdurny przepis. Jaki przedsiębiorca zakupuje towar nie związane z profilem prowadzonej działalności i jego PKD? "
Właśnie w przytoczonych przykładach przedsiębiorcy kupują towary nie związane bezpośrednio z prowadzoną przez nich działalnością. Także zakup ryzy papieru do drukarki przez obu przedsiębiorców nie będzie zakupem bezpośrednio związanym z ich działalnością. Takie przykłady można mnożyć w setkach, jak nie w tysiącach.
Co do tego konkretnego przykładu: skoro sama przyznajesz, że chciałaś go używać do pracy, a tylko ukryć przed sprzedawcą prawdę. Cóż czasem trzeba pewne żeczy wziąć na klatę.
Pozdrawiam wszystkich.
Andrzej