anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy sprzedawca ma prawo żądać zwrotu przedmiotu po wypłacie rekompensaty z POK ?

MAMY ROZWIĄZANIE!
tyniasss87
#8 Zapaleniec#

Otrzymałam zniszczoną przesyłkę. Sprzedawca nie chciał przyjąć reklamacji ani reklamować towaru u przewoźnika. Twierdził, że to już nie jego towar i nie jego problem. Otworzyłam spór. Przystąpiłam do POK i otrzymałam zwrot pieniędzy. W zakończeniu dyskusji jest również informacja "W tej sytuacji nie będziemy oczekiwali od sprzedającego spłaty rekompensaty". Zniszczony przedmiot wyrzuciłam. Po kilku dniach od otrzymania zwrotu pieniędzy z POK (2 tygodnie po otrzymaniu uszkodzonej przesyłki) , sprzedawca wysyła wiadomości, że będzie składał reklamację do przewoźnika i żąda zwrotu towaru. Twierdzi, że jeśli reklamacja zostanie rozpatrzona pozytywnie to zwróci mi pieniądze, a ja mam odesłać towar i zwrócić rekompensatę z POK do Allegro. Zaraz po otrzymaniu rekompensaty pytałam Allegro czy mam odesłać towar, dostałam odpowiedź, że mogę zutylizowaniać/ wyrzucić. Czy sprzedawca nie spóźnił się trochę ze swoimi roszczeniami? 

oznacz moderatorów
12 ODPOWIEDZI 12
mdrogeria
#21 Demiurg#

tyniasss87 prześlij  sprzedawcy odpowiedź allegro na Twoje pytanie i zapomnij o sprawie .

oznacz moderatorów
cookie000
#15 Entuzjasta#

@tyniasss87 

To by wskazywało na to, że jednak sprzedający został ostatecznie obciążony kwotą za POK. Tak czy owak, skoro wcześniej mu nie zależało, to teraz sam sobie winien.

oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@tyniasss87 Jeśli sprzedawca nie poniesie konsekwencji w związku z wypłatą Tobie rekompensaty z POK, czyli Allegro nie oczekuje od niego spłaty rekompensaty, nie ma on prawa żądać od Ciebie zwrotu towaru. Ty masz jego towar, a on ma Twoje pieniądze. Wypłata z POK to sprawa między Tobą a Allegro. Sprzedającemu w tej sytuacji nic do tego.

oznacz moderatorów
knst
#7 Wielbiciel#

Podłączam się. A co w przypadku, gdy sprzedający zostanie obciążony rekompensatą POK (doliczona do rachunku) a kupujący w dalszym ciągu ma przedmiot? Kupujący ma kasę oraz przedmiot, a sprzedający tylko obciążenie. 

oznacz moderatorów
ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@knst Jeśli zwracana jest cała kwota z POK, to przeważnie w przypadku, gdy reklamacja klienta została przez sprzedawcę odrzucona. Wówczas towar jest własnością klienta i klient nie musi towaru zwracać i wypłata rekompensaty tego nie zmienia.

W przypadku, kiedy klient otrzymał odpowiedź: "zwrot zależy od Ciebie i sprzedającego" - dotyczy to sytuacji, gdy klientowi nie udało się skontaktować ze sprzedającym. Czyli na wypadek, gdyby klient chciał próbować nadal zgłaszać reklamację, ale w kontekście sprawy: towar jest własnością klienta, otrzymał rekompensatę i wypłacenie rekompensaty prawa własności nie zmienia.

W przypadku zwrotu częściowego - dotyczy to niepełnych zwrotów ze strony sprzedawcy. Jeżeli klient jest w posiadaniu towaru, to częściowy zwrot z POK nie zmienia prawa własności klienta.

Zachęcamy klienta do zwrotu tylko w przypadku, gdyby chciał nadal skutecznie złożyć reklamację u sprzedawcy, ale jeżeli reklamacja klienta została odrzucona, to towar należy do klienta i nie musi nic już odsyłać.

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@ko_alka Czy możesz odpowiedzieć jasno na pytanie zadane przez @knst ?

Allegro wypłaciło rekompensatę z POK i żąda od sprzedającego zwrotu środków wypłaconych. Sprzedawca je zwraca, więc nie ma towaru i pieniędzy, a kupujący ma towar i pieniądze. Do kogo w tej sytuacji, zdaniem Allegro, należy towar? 

oznacz moderatorów
ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@xyz96 Wszystko zależy od tego, jak sprzedawca wyjaśni sprawę. 

Jeśli wypłacamy POK, bo sprzedający nie wyjaśnił problemu klienta, to standardowo oczekujemy spłaty na poczet serwisu.

Jeśli sprzedający odezwie się do nas, sprawa dotyczy (na przykład) towaru niezgodnego z opisem i  sprzedawca oczekuje odesłania towaru, to powinien to ustalić z kupującym. Może on bowiem oczekiwać odesłania towaru, by na tej podstawie wydać decyzję reklamacyjną. Jeśli reklamację uzna i np. towar wymieni, wówczas sprawę uznamy za rozwiązaną i nie będziemy oczekiwać spłaty należności za POK. Kupujący wtedy powinien nam zwrócić wypłaconą rekompensatę.

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@ko_alka Nie o to chodzi. Sprzedawca nie ma towaru i pieniędzy, bo zwrócił je do Allegro w ramach POK. Kupujący ma towar i pieniądze z POK. Nikt nie podejmuje żadnych dalszych czynności, nikt nie reklamuje, nikt nic nie wyjaśnia, nic się nie dzieje. Do kogo wtedy należy towar? 

oznacz moderatorów
ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@xyz96 Jeśli zaakceptowaliśmy wniosek o zwrot pieniędzy z Programu Ochrony Kupujących, to zapewne doszło do sytuacji, że sprzedający nie zareagował w sprawie - czyli nie rozpatrzył reklamacji w ustawowym terminie, nie poinformował kupującego o odesłaniu towaru w celu jej rozpatrzenia. Po zwrocie rekompensaty to sprzedający powinien skontaktować się bezpośrednio z kupującym i ustalić szczegóły związane z odesłaniem towaru. 

Po stronie kupującego nie ma obowiązku co do tego, aby dostarczyć rzecz sprzedawcy, by ten mógł zbadać rzecz i podjąć decyzję o wymianie rzeczy bądź jej naprawie. POK nie zmienia prawa do własności tego towaru. Zatem każdorazowo kwestię odesłania sprzedający musi już ustalić z kupującym.  

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów
_Likos_
#20 Guru#

@ko_alka  wybacz ale nie moge sie zgodzić ze: "Po stronie kupującego nie ma obowiązku co do tego, aby dostarczyć rzecz sprzedawcy, by ten mógł zbadać rzecz i podjąć decyzję o wymianie rzeczy bądź jej naprawie"

Kodeks Cywilny mówi że kupujący ma taki obowiązek:

Art.  5612 [Obowiązek dostarczenia wadliwej rzeczy na koszt sprzedawcy do miejsca oznaczonego w umowie]
§  1. 
Kupujący, który wykonuje uprawnienia z tytułu rękojmi, jest obowiązany na koszt sprzedawcy dostarczyć rzecz wadliwą do miejsca oznaczonego w umowie sprzedaży, a gdy takiego miejsca nie określono w umowie - do miejsca, w którym rzecz została wydana kupującemu.
§  2. 
Jeżeli ze względu na rodzaj rzeczy lub sposób jej zamontowania dostarczenie rzeczy przez kupującego byłoby nadmiernie utrudnione, kupujący obowiązany jest udostępnić rzecz sprzedawcy w miejscu, w którym rzecz się znajduje.
§  3. 
Przepisy § 1 i 2 stosuje się do zwrotu rzeczy w razie odstąpienia od umowy i wymiany rzeczy na wolną od wad.
 
I jeśli sprzedajhący prosi kupujhącego o odesłanie przedmiotu a ten nie spełni prośby to sprzedający ma prawo odrzucic reklamacje. Jeśli potem allegro wypłaca POK to żądania zwrotu od sprzedającego zdają sie być bezpodstawne poniewaz ten postępowal zgodnie z prawem
oznacz moderatorów
A3dam
#19 Nestor#

@_Likos_ 
Jeżeli dobrze zrozumiałem mowa o zwrocie z POK w przypadku złożenia przez Kupującego reklamacji, która została przez Sprzedawcę rozpatrzona negatywnie bez zapoznania się z rzeczą lub całkowicie zignorowana (nie rozpatrzona w terminie). Złożenie reklamacji nie zmienia właściciela towaru (którym jest Kupujący), a wypłata z POK nie stanowi rozwiązania Umowy zakupu.
Nie ma żadnego znaczenia, że Sprzedawca w takiej sytuacji nie ma ani towaru ani pieniędzy - podobnie jakby dokonał (w tym przypadku przymusowo) obniżenia ceny o 100%. 
Kupujący, który np. nie odbiera zamówionej przesyłki (która wraca do Sprzedającego lub ginie w drodze powrotnej) też nie ma ani towaru ani pieniędzy, a sprzedający nie jest zobowiązany do zwrotu środków dopóki nie dojdzie do skutecznej zmiany właściciela i stanie się on nim ponownie.
Jeżeli do wypłaty z POK dochodzi w związku ze skutecznym odstąpieniem od Umowy - własność rzeczy wraca do Sprzedawcy, a wraz z własnością powinna powrócić (w ciągu do 14 dni) również sama rzecz.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów
xyz96
#21 Demiurg#

@ko_alka 

POK nie zmienia prawa do własności tego towaru.

Czyli w opisanej wyżej sytuacji (sprzedawca nie ma towaru i pieniędzy po zwrocie środków w ramach POK, a kupujący ma towar i pieniądze z POK) przedmiot należy zdaniem Allegro do kupującego, bo ten nie ma obowiązku składania ponownej reklamacji i odsyłania towaru. Fajne te zasady POK 🙂

oznacz moderatorów