anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy termin na zwrot towaru podany na Allegro jest terminem wiąrzącym?

karollo112
#1 Nowicjusz#

Dzień dobry, spotkała mnie ostatnio niecodzienna sytuacja na Allegro gdzie będąc przekonanym, ze mam jeszcze 3 dni na zwrot towaru ( tak było napisane w aplikacji Allegro) po kliknieciu tej opcji i przygotowaniu towaru do wysyłki otrzymalem telefon od sprzedającego rzebym mu czasem tej paczki nie odsyłał bo i tak jej odemnie nie przyjmie. Argumentując to tym że zekono czas na odesłanie towaru (14dni) już minął. Faktycznie przeliczając dni w kalendarzu mogłem przekorczyć ten termin ale dlaczego w takim razie opcja była wciąż dostępna i były jeszcze 3 dni na zwrot? W dyskusji na ten temat ze sprzedającym zawla on winę na mnie, ze nie dopilnowałem terminu, allegro z kolei obwinia sprzedającego ze nie dodał numeru listu przewosowego a ten tłumaczy się ze nie ma takiego obowiązku wctym wszystkim jestem ja pozostawiony z towarem ktorego nie potrzebuję bez mozliwosci zwrotu. Ewidentnie cos tu jest nie tak tylko nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności?

 

oznacz moderatorów
9 ODPOWIEDZI 9

kostas11
#21 Demiurg#

@karollo112 tu nie ma znaczenia co podaje allegro i czy sprzedawca wprowadził numer, ważne jest kiedy odebrałeś paczkę i od tego liczysz 14 dni na odstąpienie ( powiadomienie pisemne sprzedawcy ) i kolejne 14 dni na odesłanie od momentu odstąpienia 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Monika__L
#16 Inspirator#

Słownik nade wszystko...

Jeśli udało Ci się kliknąć zwrot, to znaczy, że był terminowy. Sprzedający musiał informację otrzymać, skoro zaraz się odezwał.

Może być też tak, że on policzył od odbioru towaru 14 dni, ale nie na odstąpienie, a na wysyłkę zwrotną.

Jeśli masz już dyskusję, to ją pozostaw. Masz czas. Allegro powinno prześledzić/wysępić numer paczki, potem jaka była data odbioru i pokieruje dyskusją dalej. Tak ja to widzę, ale jakość konsultantów jest różna w kierunku dołującej.

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@karollo112 

1 )na odstąpienie od umowy ( zgłoszenie zwrotu ) jest 14 dni kalendarzowych od momentu otrzymania przesyłki.

2)na odesłanie potem produktu ustawodawca nie okreśił terminu jest tylko napisane że sprzedajacy może sie wstrzymać ze zwrotem środków do momentu otrzymania produktu

Wiec jeśli dotrzymałes pierwszego terminu to sprzedający ma obowiązek przyjąc zwrot nawet jeśli odeslesz paczke później. Natomiast jeśli przekroczyłeś termin 14 dniowy na odstąpienie - cóż zostaniesz z produktem ( bo z tego co widze sprzedający nie jest chetny do współpracy)

 

To czy mogłeś kliknac zwrot, czy dostałeś etykiete itp nie ma kompletnego znaczenia. Przepisy w tej kwestii są jasne : 14 dni kalendarzowych od momentu otrzymania przesyłki

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@_Likos_ co do 2) jak nie określił ?

Art 34. 1. Konsument ma obowiązek zwrócić towar przedsiębiorcy lub przekazać go osobie upoważnionej przez przedsiębiorcę do odbioru niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy, chyba że przedsiębiorca zaproponował, że sam odbierze towar. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie towaru przed jego upływem.

________
Κώστας
oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@kostas11  ahh tak masz racje. Juz w tej prokonsumenckiej polityce człowiek sie gubi po prostu 🙂

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@karollo112 Prowadź dyskusję skoro Allegro widzi że mogłaś odesłać to ci pomoże, po 14dniach odznacz dyskusję jako nierozwiązaną.

oznacz moderatorów

AnnaG-Antyki
#18 Luminarz#

Przyślij go do tego tematu to mu wytłumaczą. Czasem zdarza się ktoś kto ma mało zwrotów i myśli, że to po prostu 14 dni, a nie 14+ 14. Innym sprzedawcom prędzej uwierzy. Widziałam tu już kilka tematów takich sprzedawców, bo nie chcieli klientowi w to wierzyć xD. Zwroty są meczące, szczególnie takie przetrzymywane, bo potem duże ryzyko otrzymania używanego towaru i nega za obniżenie wartości towaru. Także nie ma się co mu dziwić ale prawdopodobnie przepisów nie doczytał i to trzeba mu wbić do głowy. 

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@karollo112 jest wiążący masz 14dni od dnia odebrania paczki a przesyłka jest rejestrowana i tam wołem stoi kiedy odebrano paczkę 

oznacz moderatorów

pecela
#17 Koryfeusz#

Z tym bywa różnie. Zdarza się, że kurier wbije doręczenie, a fizycznie dostarczy paczkę kilka dni później. Osobiście zaś przerabiałem, że kurier wbił doręczenie, a paczkę wywiózł do punktu odbioru (bez żadnego info,gdzie jej szukać).

oznacz moderatorów