anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Faktura dla osoby fizycznej

teelazainelmes
#7 Wielbiciel#

Po opłaceniu zakupów wysłałam sprzedającemu informacje, że chce fakture imienna - na dane podane w adresie  do wysyłki, Po otrzymaniu przesyłki okazało sie ze zamiast fakturki wystawił mi paragon imienny. Napisałąm z prośba o wystawienie faktury , ale otrzymałam odmowną odpowiedź. Sprzedający tłumaczy że poinformowałam go o fakturze za późno, Miałam to zrobić w chwili zakupu a nie po zakończeniu transakcji. Czy takie procedury niedotyczą przypadkiem tylko osób prowadzących działalność? Czy sprzedawca moze mi odmówić wystawienia faktury?

 

oznacz moderatorów
11 ODPOWIEDZI 11

nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@teelazainelmes Faktura może być wystawiona do paragonu tylko wówczas, gdy na paragonie będzie NIP nabywcy. To oznacza, że chęć otrzymania faktury do paragonu trzeba zgłosić przed wystawieniem dokumentu z kasy fiskalnej tak, aby sprzedawca mógł wprowadzić NIP kupującego. Te przepisy zmieniły się na początku 2020 roku.

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów

teelazainelmes
#7 Wielbiciel#

Ale ja nie prowadze działalności i nie mam numeru NIP. Jestem osobą fizyczną. Na jednej ze stron dla przedsiębirców znalazłam taką oto informację  ,,  faktura dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, może zostać wystawiona przez sprzedawcę nawet gdy klient nie wyjdzie z taką inicjatywą. Wówczas dokumentem, który potwierdza sprzedaż i który przekazywany jest klientowi jest faktura. Fakturę dla klienta, który nie prowadzi działalności gospodarczej można wystawić zawsze. '' Wg tego cytatu ja rozumiem ze sprzedawca powinien mi wystawić faktre bez żadnych problemów. Chyba ze ja czegos tu nie rozumiem. 

oznacz moderatorów

nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@teelazainelmes Nie wiem o jakiej stronie piszesz i czy informacje na niej zawarte są aktualne. Zachęcam do zapoznania się z informacjami dostępnymi w serwisie Pit.pl. Jeśli w dalszym ciągu będziesz mieć wątpliwości, możesz też skonsultować tę sprawę z doradcą podatkowym lub biurem rachunkowym.

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Tak, sprzedajacy dobrze Ci odpisał a teraz nawet do odpowiedniej kwoty nie musi być FV wystarczy NIP na paragonie.

oznacz moderatorów

teelazainelmes
#7 Wielbiciel#

Tylko ze mnie nie urządza paragon, potrzebuję faktury do odpisu  ulgi termoizolacyjnej.

oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@teelazainelmes Sprzedający powinien wystawić ci fakturę imienna bez problemu, nawet jeśli poprosiłaś go o to w wiadomości po transakcji o ile było to od razu po zakupie. Czy do tego paragonu imiennego dostałaś paragon fiskalny? Nie można wystawić paragonu imiennego bez paragonu fiskalnego. Jeżeli nie masz paragonu fiskalnego tzn. że albo transakcja nie została zarejestrowana albo sprzedający zachował sobie paragon fiskalny, niektórzy tak robią ze względu na zwroty, ale to nie jest legalne. 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

A jak ma paragon fiskalny?

oznacz moderatorów

teelazainelmes
#7 Wielbiciel#

Mam paragon z kasy fiskalnej i dodatkowo paragon imienny.

oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@teelazainelmes

 

„Faktura wystawiona na żądanie osoby prywatnej została dokładnie opisana na gruncie prawa polskiego. Zgodnie z art. 106i ust. 6 ustawy o VAT podatnik ma obowiązek spełnić żądanie klienta:

  • jeżeli zgłoszenie miało miejsce do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty - fakturę wystawia się nie później niż 15 dnia kolejnego miesiąca,

  • nie później niż do 15 dnia od dnia zgłoszenia żądania, jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę, bądź otrzymano całość lub część”

Zrób sobie na wszelki wypadek kopię paragonu fiskalnego, bo musisz koniecznie odesłać go do sprzedającego i zażądaj wystawienia faktury imiennej.

oznacz moderatorów

Barack_800
#8 Zapaleniec#

Znalazłem coś takiego:

"Podatnicy mają możliwość wystawienia faktury dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalność gospodarczą:

na żądanie nabywcy - osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej ma prawo zwrócić się do sprzedawcy z prośbą o wystawienie faktury, nawet gdy wcześniej otrzymała paragon fiskalny. Sprzedawca wystawia fakturę w momencie, gdy klient zwróci mu paragon. Sprzedawca dopina go do kopii faktury, którą pozostawia u siebie. Sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę w terminie trzech miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym miała miejsce sprzedaż lub wykonanie usługi. Jeśli nabywca zjawi się później, sprzedawca nie ma obowiązku tego zrobić".

Źródło:

https://firma.rp.pl/ksiegowosc/art36052061-faktura-zamiast-paragonu-dla-osoby-fizycznej-kasa-fiskaln...

oznacz moderatorów

teelazainelmes
#7 Wielbiciel#

I jak to faktycznie jest z ta fakturą? Aktykuł na date  publikacji: 11.04.2022 11:38 więc powinien podawac aktualne przepisy.

oznacz moderatorów