anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Jak to jest z ograniczonym prawem do zwrotu?

zlamalimikredke
#8 Zapaleniec#

Witam, zakupiłam test na celiakię - był to produkt z ograniczonym prawem do zwrotu. Zgłosiłam chęć zwrotu i dostałam w odpowiedzi formułkę o prawie farmaceutycznym (żaden wyrób medyczny nie może być zwrócony, chyba, że jest wadliwy). Test jest nowy, oryginalnie zafoliowany. Myślałam, że ograniczone prawo do zwrotu dotyczy się tego, że przedmiot ma być po prostu w stanie nienaruszonym, a tu takie kwiatki. Kto w tym wszystkim rację? I czy gdyby paczka z takim wyrobem medycznym nie została po prostu odebrana, to czy wtedy zwrot by mi przysługiwał? Pozdrawiam Allegrowiczow 🙂

oznacz moderatorów
4 ODPOWIEDZI 4

fox_paws
#12 Orędownik#

Jeśli nie może być zwrócony, to w każdym przypadku, nawet w razie gdy paczka nie zostanie odebrana. Po prostu odstąpienie od umowy jest niemożliwe.

oznacz moderatorów

Polska-Policja
#9 Pomysłodawca#

Art. 12. 1. Najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa przedsiębiorca ma obowiązek poinformować konsumenta w sposób jasny i zrozumiały o: (...)

12) braku prawa odstąpienia od umowy na podstawie art. 38 lub okolicznościach, w których konsument traci prawo odstąpienia od umowy;

W związku z powyższym umieszczenie informacji o wyłączeniu bądź ograniczeniu prawa do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny jest prawnym obowiązkiem przedsiębiorcy.

Co prawda ustawa nie precyzuje wprost, że brak tej informacji skutkuje tym, że konsument zachowuje prawo do odstąpienia od umowy ale biorąc pod uwagę fakt, że w zakładce znajduje się jednoznaczna informacja o możliwości odstąpienia od umowy i to, że konsument widząc taką informację może być przekonany, że takie prawo posiada to skłaniamy się ku temu, że prawo do odstąpienia najprawdopodobniej będzie tutaj obowiązywało.

Warto tutaj też zaznaczyć, że niewypełnienie obowiązku informacyjnego może być uznane m.in . za wykroczenie zagrożone karą grzywny (art. 139b Kodeksu wykroczeń)

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Zaznaczyć jeszcze trzeba że taka informacja o braku zwrotu musi być zasadna do tego co się sprzedaje, a czy tu jest? nie wiem nie znam się, a wy?

oznacz moderatorów

pattymatheson
#9 Pomysłodawca#

Skoro podali formułkę, to wystarczy sprawdzić, czy jest ona w ustawie obowiązującej 😉 Wyroby medyczne wydane z apteki nie podlegają zwrotowi poza reklamacją. To inna ustawa niż prawo konsumenckie, gdzie są wyjątki do prawa do odstąpienia i jest o tych zapieczętowanych itp. Teraz tylko sprawdzić, czy sprzedała apteka 😉

oznacz moderatorów