anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Koszt odsyłki towaru w ramach reklmacji / gwarancji

darek_2055
#11 Animator#

Witam, sprzedaje coś na allegro.  Raz miałem sytuację, że komuś się towar popsuł (elektronika). I oddałem za przesyłkę do kupującego (przy zakupie w allegro) a także zwróciłem za odsyłkę towaru. Klient wybrał pocztę co jak wiadomo drogo wychodzi. Ale pytałem tutaj i czytałem, że muszę oddać całość kosztów do klienta. No ok, trudno.

 

Teraz mam sytuację odwrotną. Kupiłem coś (czujnik dymu). 2 sztuki. Jeden działa drugi nie. Chciałem zgłosić reklamację a tam sprzedający ma napisane jak poniżej. Czy taka praktyka jest dozwolona. Dlaczego ja w ramach reklamacji mam ponosić koszty? Przecież zgodnie z UOKIK tak nie można robić

reklamacja.png

gwarancja.png

oznacz moderatorów
2 ODPOWIEDZI 2

LEW433
#21 Demiurg#

Wysyłasz na własny koszt w ramach reklamacji, a po uznaniu sprzedający ci je zwraca.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@darek_2055 Ten zapis jest niezgodny z prawem konsumenckim. Zgodnie z nim, wadliwy (zepsuty) towar odsyła się na koszt sprzedawcy. Poza tym, to nie musi być najtańsza forma odesłania. Nie ma takiego wymogu.

Art.  5612 [Obowiązek dostarczenia wadliwej rzeczy na koszt sprzedawcy do miejsca oznaczonego w umowie]
§  1. 
Kupujący, który wykonuje uprawnienia z tytułu rękojmi, jest obowiązany na koszt sprzedawcy dostarczyć rzecz wadliwą do miejsca oznaczonego w umowie sprzedaży, a gdy takiego miejsca nie określono w umowie - do miejsca, w którym rzecz została wydana kupującemu.
 
Oczywiście @LEW433 wprowadza w błąd o jakimś uznaniu reklamacji, czego nie ma w żadnych przepisach. 

 

oznacz moderatorów