anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Kupiłam produkt, którego sprzedający nie chce mi przysłać w wylicytowanej cenie

Mata_Hari
#7 Wielbiciel#

W dniu wczorajszym zakupiłam na Allegro torbę fotograficzną w atrakcyjnej wg mnie cenie. Torba miała być u mnie już dzisiaj. Tymczasem, zamiast torby dostałam od sprzedającego wiadomość, iż torba ta została omyłkowo wystawiona z ceną nie przypisaną do tego produktu, ale do innego. Na Allegro widniała cena 220zł i za taką cenę dokonałam zakupu, podczas gdy wiem, że poza internetem cena tej torby oscyluje w granicach 800-900zł.

Teraz sprzedający proponuje mi albo zwrot wpłaconych przeze mnie pięniędzy, albo sprzedaż tej torby z inną, na pewno dużo wyższą ceną niż ta w serwisie. Wiem, że dany sklep, w realu ma na stanie tylko jeden egzemplarz tej torby za cenę prawie 800zł bo go oglądałam.

Moje pytanie jest następujące. Skoro sprzedający ze swojej winy wystawił produkt z zaniżoną ceną, jest w posiadaniu tego produktu, a ja dokonałam jego zakupu, to czy nie ma prawnego obowiązku mi go w takiej cenie sprzedać? Wydaje mi się, że tak, ale nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji. 

Prosiłabym o pomoc, jeśli ktoś z czytających wie, jak to wygląda, ewentualnie gdzie szukać informacji na ten temat.

Będę bardzo wdzięczna.

Z góry dziękuję za pomoc.

oznacz moderatorów
40 ODPOWIEDZI 40

kostas11
#21 Demiurg#

@Mata_Hari jeśli sprzedawca powołał się na błąd a sama wiesz ile kosztuje i widzę że jesteś w temacie, nic nie ugrasz 😞 dopłać albo poproś o zwrot kasy 🙂

ale nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji. i nie znajdziesz bo jest to wykorzystanie błędu 🙂

Tu masz podstawę prawną Kodeks Cywilny 
Art.  84.  [Błąd]
§  1. 
W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.
§  2. 
Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).
________
Κώστας
oznacz moderatorów

Mata_Hari
#7 Wielbiciel#

Ja nie mam żadnej podstawy sądzić, że to jest błąd. Kupując dany przedmiot sądziłam, że po prostu z jakiegoś względu cena tego produktu jest niższa. Nie wiem, końcówka serii, zaleganie w magazynie. Dopiero teraz zorientowałam się, kto jest sprzedającym. Świadomie nie wchodziłabym w coś takiego bo nie mam czasu na użeranie się  ludźmi i udowadnianie, że nie jestem wielbłądem.

A pamiętam, że kiedyś były sytuacje, gdy ktoś wystawił samochód za jakąś bardzo niską cenę bo mu się ilość zer pomyliła i pamiętam, że zgodnie z obowiązującym wtedy prawem, miał obowiązek ten samochód sprzedać w takiej, zaniżonej cenie.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Mata_Hari ta historia z autem krąży i krąży ale nikt nie przestawił wyroku sądu 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Odpuść sobie i tak szkoda czasu i nerwów na to. Nie chce >nie wyśle.

oznacz moderatorów

mwmonety
#21 Demiurg#

Zakupiona torba była kupiona w licytacji czy w opcji "kup teraz"? W opcji kup teraz można się podpierać że nastąpiła pomyłka w podaniu ceny ale jeśli to była licytacja to jak dla mnie wystawiający powinien być świadomy tego że oferta może nie osiągnięć ceny jaką by uznał za wystarczająca . Licytacja to świadome ryzyko i nie można mówić o błędzie . 

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@mwmonety Sądząc z wpisu kupującej to było "kup teraz"

oznacz moderatorów

mwmonety
#21 Demiurg#

W tytule podała " nie chce mi przysłać w wylicytowanej cenie " . 

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@mwmonety A w treści > zakupiłam na Allegro torbę fotograficzną w atrakcyjnej wg mnie cenie > czyli jak nie powie to nie będziemy wiedzieli > jak na razie unika odpowiedzi

oznacz moderatorów

Mata_Hari
#7 Wielbiciel#

Nie unika odpowiedzi, tylko mnie tu jakiś czas nie było bo musiałam się zająć również czymś innym.

oznacz moderatorów

Mata_Hari
#7 Wielbiciel#

Tak, torba została zakupiona poprzez opcję "Kup teraz".

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

To nic nadal obowiązuje prawo i sprzedawca powoluje sie na ewidentną omyłkę w cenie tzn możesz go zmusić do wydania towaru owszem ale on po wydaniu wyśle ci pismo o unieważnieniu umowy z wyżej wymienionego przepisu i jak nie odeślesz to zgłoszenie na policję o kradzież poleci jeśli sie chcecie bawic w dopinanie postepowania według ustalonych ram prawnych w kolejności konczenia pewnych czynności prawnych to proszę bardzo 

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

Nie samochod a jacht przypadkiem od zlotowki bez ustalenia ceny minimalnej poczym jak sie kapnal to zakonczyl licytacje ale byla juz oferta za 1 zl co spowodowalo ze wygrala osoba za 1 zloty

oznacz moderatorów

Mata_Hari
#7 Wielbiciel#
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

To się robi standardem na Allegro, wystawiają i tak długo aż cena im się spodoba jak nie tonie wysyłają, możesz iść do sądu bo jak zwróci Ci środki to Allegro nic nie może zrobić.

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@Mata_Hari Jeżeli sprzedający zwróci Ci pieniądze tom pozostaje Ci tylko sąd > a i tam masz minimalne szanse na wygraną > znaczna różnica w cenie, na co powołał się sprzedający, a z czego Ty zdawałaś sobie sprawę

Rację ma @kostas11  > Allegro też nie będzie interweniowało > odpuść sobie

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@Mata_Hari W sumie nie wiem czy Ty chcesz kupić tę torbę czy kupić ją w cenie 200zł bo w zależności od Twojej intencji: 

-za 200 zł możesz odpuścić, pozostaje tylko sąd a jak wiadomo w sądzie różnie może być, szczególnie jak sprzedawca znajdzie "Allegro widniała cena 220zł i za taką cenę dokonałam zakupu, podczas gdy wiem, że poza internetem cena tej torby oscyluje w granicach 800-900zł."

- jeżeli i tak zależy Ci na torbie starałbym się dogadać ze sprzedawcą, ze swojego podwórka mogę powiedzieć, że jeszcze nigdy nie wystawiłem błędnych cena ale od czasu do czasu zdarzają się braki - zawsze staramy się zaproponować rozwiązanie korzystne dla kupującego - w granicach zdrowego rozsądku 

oznacz moderatorów

Mata_Hari
#7 Wielbiciel#

No i co z tego, że wiem, że poza Allegro taka torba ma wyższą cenę? Nie ja wystawiałam aukcję z ceną 220zł i nie mnie się zastanawiać nad nią, skoro w opisie aukcji jest napisane, że produkt jest nowy i nie ma ani słowa o jakichkolwiek jej ułomnościach. To już problem sprzedającego. Ponieważ w opisie aukcji nie ma dodatkowych klauzul, które mogłyby stanowić wyjątki, a ja za produkt już zapłaciłam, to zgodnie z prawem transakcja została zawarta i sprzedający ma obowiązek ze swojej części umowy się wywiązać.

Sprzedający proponuje mi dwa rozwiązania, czyli:

1. Zwrot wpłaconych przeze mnie pieniędzy

2. Pertraktowanie w kwestii ceny i jakieś delikatne jej obniżenie (ile nie wiem, bo mam dopiero dostać informacje w tym zakresie, ale biorąc pod uwagę cenę sklepową, nie sądzę, abyśmy byli w stanie osiągnąć kompromis, jeśli cena ma być "delikatnie" obniżona.)

Sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby sprzedający tej torby na stanie nie miał. Wówczas bez problemu przyjęłabym zwrot pieniędzy i byłoby po sprawie. Już nie raz, jako kupujący, doświadczałam czegoś takiego i jestem w stanie to zrozumieć.

Tutaj jednak, zgodnie z prawem, sprzedający powinien mi tę torbę za zapłaconą kwotę wydać. Jeśli tego nie zrobi, jest podstawa do barowania się sądowego. Tylko, że ja już tyle miałam z sądami do czynienia, że nie ukrywam, że za bardzo nie chce mi się w to bawić. Pytanie tylko, czy sprzedającemu podobać się będzie ewentualny negatyw 😉

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@Mata_Hari >Pytanie tylko, czy sprzedającemu podobać się będzie ewentualny negatyw > czyżby delikatna próba szantażu?

oznacz moderatorów

Mata_Hari
#7 Wielbiciel#

Nie zamierzam nikogo niczym szantażować. Każdy użytkownik powinien znać zasady panujące na tym serwisie.

oznacz moderatorów