anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Odstąpienie od umowy kupna - opóźnienie w dostawie

Placusxxx
#7 Wielbiciel#

Witam.

Proszę uprzejmie o informację jak powinno wyglądać odstąpienie od umowy kupna-sprzedaży. Zakupiłem towar - deklarowany termin dostawy 3 dni. Zalożyłem 3 dni zapasu, ale lipa- towar jeszcze nie dotarł. Jest w tym trochę mojej winy, bo nie zwróciłem uwagi na miejsce wysyłki: Chiny. Tak czy siak, sprzedawca deklaruje pewien krótki termin dostawy, ja daję jeszcze drugie tyle czasu tolerancji, po czym i tak towar nie dociera. W śledzeniu przesyłki widzę, że wysłany, leżakuje na lotnisku w Chinach. Chcę odstąpić od umowy i tutaj nasuwa się pytanie: czy muszę czekać aż przesyłka do mnie dotrze i wówczas zgłosić zwrot, czy mogę zgłosić zwrot wcześniej? Od zgłoszenia zwrotu mam 14 dni na odesłanie towaru, ktorego jeszcze nue otrzymałem. Co w przypadku kiedy zgłoszę zwrot (chcę jak najszybciej odzyskać pieniądze) a termin 14 dni na odesłanie towaru minie, gdyż go nie będę miał fizycznie?

Pozdrawiam.

oznacz moderatorów
10 ODPOWIEDZI 10

LEW433
#21 Demiurg#

Możesz już zrobić zwrot, wówczas nie musisz odbierać przesyłki wróci ona do sprzedającego a on tobie zwróci środki.

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@Placusxxx 
 Jeżeli Konsument złoży oświadczenie o odstąpieniu od Umowy to Sprzedawca będzie zobowiązany do zwrotu środków (w terminie do 14 dni) jednak "może wstrzymać się ze zwrotem płatności otrzymanych od konsumenta do chwili otrzymania rzeczy z powrotem lub dostarczenia przez konsumenta dowodu jej odesłania." (Art. 32 § 3 UoPK).

Nie wypełniaj formularza zwrotu (bo jak słusznie zauważyłeś: deklarujesz w nim chęć odesłania rzeczy której nawet jeszcze nie otrzymałeś) ale wyślij Sprzedawcy samo odstąpienie od Umowy.
Rozsądny Sprzedawca zareaguje i ustali z Tobą dalszy tok postępowania.


@LEW433 
nie musisz odbierać przesyłki wróci ona do sprzedającego a on tobie zwróci środki.
Zwróci ... pomniejszone o koszt przesyłki powrotnej do Chin.
Chyba nie takiej porady oczekiwał Autor wątku.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

A jak zakup w Smarcie?

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@LEW433 
A jak zakup w Smarcie?
To aby skorzystać z możliwości bezpłatnego odesłania rzeczy zakupionych ze SMARTem trzeba przesyłkę odebrać i postępować zgodnie instrukcją nadawania przesyłek zwrotnych i generowania do nich kodów/etykiet .
Nieodebranie przesyłki to uniemożliwienie sobie możliwości nadania przesyłki zwrotnej za którą zapłaciłoby Allegro.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

Placusxxx
#7 Wielbiciel#

Dziękuję. Niestety nie ma opcji smart przy tym zakupie.

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@LEW433 
Autor wątku prosi uprzejmie "o informację jak powinno wyglądać odstąpienie od umowy", a nie jak poinformować Sprzedawcę o zwrocie t.j. zamiarze odesłania zakupionej rzeczy.
Najwygodniej dla Kupującego byłoby, gdyby odstąpił od Umowy (zgodnie z Art 27. UoPK wysyłając oświadczenie do Sprzedawcy), a sprzedawca złożył dyspozycję do przewoźnika o przekierowaniu przesyłki z lotniska w Chinach z powrotem do Nadawcy.
Czy Sprzedawca będzie chciał przekierować przesyłkę, która już jest w drodze ? - trudno powiedzieć, ale trzeba najpierw złożyć stosowne oświadczenie o odstąpieniu.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#
tu masz definicje deklarowanego czasu dostawy
Przewidywany czas dostawy nie jest gwarantowanym czasem dostawy

Czas dostawy podajemy na podstawie dostępnych danych. Mechanizm nie bierze pod uwagę zdarzeń losowych lub nieplanowanych opóźnień po stronie sprzedających lub przewoźnika.

https://allegro.pl/pomoc/dla-kupujacych/metody-dostawy/przewidywany-czas-dostawy-twojej-przesylki-z8...

 

 

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@Placusxxx Kliknąć zwrot na Allegro lub odstąpić od umowy inaczej, na przykład mailem możesz najpóźniej w ciągu 14 dni OD ODEBRANIA towaru, ale możesz to zrobić też przed dostawą, czyli już teraz. Wtedy nie musisz już odbierać przesyłki i jej odsyłać. Paczka wróci do nadawcy. Jeżeli towar jest już wysłany, sprzedawca będzie mógł w takiej sytuacji zwrócić się do Ciebie o pokrycie kosztów jedynie POWROTU przesyłki do niego, a koszt towaru i koszt wysyłki do Ciebie musi Ci zwrócić. 

oznacz moderatorów

Placusxxx
#7 Wielbiciel#

Dziękuję bardzo za podpowiedzi. Wysłałem do sprzedawcy odstąpienie + prośbę o "zawrócenie" przesyłki. Zobaczymy co na to sprzedawca. Bardzo dużo kupuję na allegro i bardzo szanuję wszystkich sprzedawców. Nie lubię takich sytuacji, gdy robię komuś kłopot. Gdybym zobaczył, że wysylka jest z Chin to przewidział bym opóźnienie. Fakt- czuję się winny. Pozdrawiam tak sprzedających jak i kupujących (szanujmy się wzajemnie).

oznacz moderatorów