anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Otwarcie paczki pobraniowej przed pokwitowaniem odbioru i opłaceniem kwoty pobrania (art. 544 KC)

Idź do rozwiązania
Client:108507038
#9 Pomysłodawca#

Sprzedawca wysyłając do mnie paczkę  pobraniową Pocztą zapomniał zaznaczyć opcji sprawdzenia zawartości a koniecznie muszę to zrobić inaczej paczka wróci do nadawcy. Na googlach znalazłem 2 różne sprzeczne opinie odnośnie możliwości otwarcia paczki pobraniowej przed pokwitowaniem odbioru i opłaceniem kwoty pobrania. Powołując się na art. 544 KC część prawników piszę że mam prawo zapoznać się z towarem przed zapłaceniem za niego, natomiast głównie serwisy pośredniczące w nadawaniu paczek dementują tą opinię pisząc że nie mam takiego prawa. Jak jest na prawdę? Mogę zgodnie z obowiązującymi przepisami zapoznać się z zawartością paczki pobraniowej przed jej opłaceniem czy nie mogę ?

Myślałem jeszcze nad skorzystaniem z Art. 74:
1. Jeżeli przed wydaniem przesyłki okaże się, że doznała ona ubytku lub uszkodzenia, przewoźnik ustala niezwłocznie protokolarnie stan przesyłki oraz okoliczności powstania szkody. Przewoźnik wykonuje te czynności także na żądanie uprawnionego, jeżeli twierdzi on, że przesyłka jest naruszona.

Nawet jeśli paczka przyjdzie w idealnym stanie chciałem zażądać otwarcia przesyłki celem stwierdzenia czy nic nie jest uszkodzone. Przepis ten rozumiem tak że pracownik poczty musi to zrobić jeśli stwierdzę że przesyłka jest naruszona nawet jeśli jego zdaniem dotarła ona w idealnym stanie. Czy dobrze rozumiem przepis? Tutaj pracownik poczty nie może mi odmówić wcześniejszego otwarcia paczki jeśli w moim mniemaniu wygląda ona na uszkodzoną nawet jeśli w rzeczywistości się całkowicie mylę i została ona dostarczona w nienaruszonym stanie ?

oznacz moderatorów
30 ODPOWIEDZI 30
excessively-frug
#12 Orędownik#

Poczta Polska dysponuje w swojej ofercie usługą sprawdzania zawartości paczki przed odbiorem, ale za to należy dodatkowo zapłacić i zaznaczyć przed wysłaniem paczki, w pozostałych przypadkach nie ma takiej możliwości.

Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Andrzej Sapkowski, Krew elfów
oznacz moderatorów
Client:108507038
#9 Pomysłodawca#

skoro tak to powołam się na artykuł Art. 74 i zażądam otworzenia paczki z powodu uszkodzenia, nawet jeśli nie będzie widocznych zewnętrznych uszkodzeń. Zgodnie z tym przepisem nie mogą mi odmówić nawet jeśli ich zdaniem paczka nie jest uszkodzona. Muszą to zrobić na żądanie odbiorcy paczki.

oznacz moderatorów
excessively-frug
#12 Orędownik#

Już widzę jak kurier wertuje kodeks by sprawdzić przepis 😂

Jeśli nie odbierzesz paczki na jego zasadach, wróci do nadawcy z adnotacją "adresat odmówił przyjęcia "

Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Andrzej Sapkowski, Krew elfów
oznacz moderatorów
Client:108507038
#9 Pomysłodawca#

Kurier powinien znać przepisy, a jeśli ich nie zna to następnego dnia po złożeniu reklamacji na infolinii przyjedzie z paczką oraz znajomością przepisów jeszcze raz  :).

oznacz moderatorów
az1rael
#19 Nestor#

Widzę tu jedną taką małą lukę pt poczta korzysta z podwykonawców w doręczeniach paczek więc jak nie przyjedzie do ciebie kurier z poczty  to powoływać się możesz na przepisy jakie chcesz ale przed zapłaceniem paczki nie otworzysz ba może nawet ukrainiec przyjedzie i na migi mu będziesz tłumaczył 

oznacz moderatorów
komis-bell
#18 Luminarz#

Zażądać sobie możesz ale najpewniej skończy się to tak, że kurier powie coś w stylu „chyba Pan zwariował” i nie wyda Ci paczki bez zapłaty za pobranie. 

oznacz moderatorów
Client:108507038
#9 Pomysłodawca#

Paczkę będę odbierał na poczcie, chyba kolego nie myślałeś że będę to robił u kuriera? 95% kurierów nie ma nawet przy sobie formularza szkody i nawet jak by chciało otworzyć paczkę to tego nie zrobi z powodu braku formularza 🙂

oznacz moderatorów
komis-bell
#18 Luminarz#

Wróć proszę z informacją czy dadzą Ci otworzyć przesyłkę przed dokonaniem zapłaty. Jestem bardzo ciekaw 😄

oznacz moderatorów
LEW433
#21 Demiurg#

Tak pozwolą Ci otworzyć ale najpierw zapłacisz.🤗

oznacz moderatorów
Client:104371448
#14 Krzewiciel#

@Client:108507038 chyba Cię poniosła fantazja jesli myslisz, ze otworzysz na PP 😄 Ale próbuj...do odważnych swiat nalezy 😉

oznacz moderatorów
Client:108507038
#9 Pomysłodawca#

Dodam tylko że Federacja Konsumentów twierdzi iż zgodnie z artykułem art. 544 KC mogę zapoznać się z zawartością paczki pobraniowej, dementują to natomiast w artykułach firmy przewozowe i pośrednicy w wysyłaniu paczek twierdząc ze federacja konsumentów źle zinterpretowała przepis bo nie dotyczy on przesyłek kurierskich.

oznacz moderatorów
Client:104371448
#14 Krzewiciel#

@Client:108507038 tak naprawde to najlepiej nic nie kupowac wysyłkowo. W przypadku wystąpienia problemów odkrecanie tego całego gu-fna to dopiero bedzie zabawa.

oznacz moderatorów
az1rael
#19 Nestor#
 
 
 
 

 

 

Sprawdzenie przesyłki art. 544 KC


sprawdzenie paczki • otwarcie paczki • KC 544 • art. 544 KC

"Sprawdzenie zawartości, czyli otworzenie paczki przed jej przyjęciem - podpisem i zapłatą"

Temat, który powraca jak bumerang na różnych forach i nieustannie budzi kontrowersje. W sposób ogólny wszystko zostało wyjaśnione w Kurierem.pl tutaj: Sprawdzenie zawartości.

Poniższy tekst jest uzupełnieniem wyjaśnienia ogólnego i odnosi się głównie do często cytowanego w tym kontekście art. 544 Kodeksu Cywilnego

"Art. 544. § 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju.

§ 2. Jednakże kupujący obowiązany jest zapłacić cenę dopiero po nadejściu rzeczy na miejsce przeznaczenia i po umożliwieniu mu zbadania rzeczy.
"

1. Ten przepis nie ma zastosowania do 99% przypadków sprzedaży przez sklepy internetowe i aukcje

2. Ten przepis w żaden sposób nie dotyczy firm kurierskich

Wyjaśnienie do pkt. 1

Osoby, które uważają, że mają prawo otworzyć paczkę przytaczają treść § 2, zwłaszcza jeżeli przesyłce towarzyszy usługa dodatkowa pobranie. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że § 2 nie jest oddzielnym przepisem, a jedynie uzupełnieniem, rozszerzeniem § 1.

Dlatego przede wszystkim należy przeczytać cały artykuł, a nie ograniczyć się do wyjęcia z kontekstu ostatniego zdania. Art. 544 KC zaczyna się od bezwzględnego określenia warunku jaki musi być spełniony, aby przepis miał zastosowanie, czyli "Jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia

Jak wygląda ta kwestia w przypadku sprzedaży wysyłkowej (e-sklepy, aukcje internetowe)?

W tych przypadkach miejscem spełnienia świadczenia jest właśnie adres odbiorcy, czyli miejsce do którego rzecz / paczka ma być wysłana. Tym samym nie jest spełniony warunek określony w artykule, a więc wskazany przepis nie dotyczy takich sytuacji.

Od razu wyjaśniamy, że inny artykuł KC wprawdzie określa, że miejscem spełnienia świadczenia jest siedziba sprzedawcy, ale jednocześnie zawiera klauzulę: o ile strony nie umówiły się inaczej.

I ponownie sprawdźmy jak to wygląda w przypadku sprzedaży wysyłkowej?

W każdym takim przypadku "strony umawiają się inaczej", bo przecież już sama oferta takiego sprzedawcy nie brzmi "sprzedam", ale brzmi "sprzedam i dostarczę pod podany adres". Następnie podczas zamawiania towaru w takim sklepie czy na aukcji, czyli zawierając umowę kupna sprzedaży, kupujący zawsze podaje dane do wysyłki i te wraz z warunkami (przeważnie: przewoźnik, termin, cena) dostawy określonymi przez sprzedawcę, stanowią integralną i wręcz podstawową część tak zawartej umowy... "sprzedam i dostarczę pod adres". W wyniku zawarcia takiej umowy sprzedający zobowiązuje się nie tylko rzecz sprzedać (czyli przenieść własność i rzecz wydać), ale również zobowiązuje się wydać ją w określony sposób i przede wszystkim w określonym miejscu wskazanym przez kupującego. Dlatego spełnienie świadczenia następuje w miejscu, do którego rzecz jest przesyłana.

Z uwagi na powyższe art. 544 KC nie ma zastosowania do sprzedaży wysyłkowej. Przy okazji zaznaczamy, że oczywiście nie każda sprzedaż na odległość jest sprzedażą wysyłkową, jednak obecnie mówimy wyłącznie tej specyficznej, a jednocześnie dzisiaj najpopularniejszej formie sprzedaży. Istnieją inne przypadki sprzedaży na odległość, które nie są sprzedażą wysyłkową i do tych sytuacji przepis ten może mieć zastosowanie. Należy też zwrócić uwagę na to, że art. 544 KC obowiązuje w tym samym brzmieniu od samego uchwalenia Kodeksu Cywilnego, co miało miejsce 50 lat temu(!), a dokładnie 23 kwietnia 1964 [kodeks cywilny] - trudno zatem zakładać, że intencją ówczesnego ustawodawcy było regulowanie spraw związanych ze sprzedażą przez internet czy działalnością firm kurierskich.

Wyjaśnienie do pkt. 2

Firmy kurierskie wykonują usługę przewozu i na podstawie Umowy Przewozu, a ta jest opisana w innym miejscu Kodeksu Cywilnego (art. 774-793). Natomiast art. 544 KC, na który często niesłusznie powołują się "zwolennicy otwierania paczek" dotyczy umowy Sprzedaży.

Umowa Sprzedaży jest umową, która reguluje wzajemne świadczenia, prawa i obowiązki wyłącznie w relacji Kupujący - Sprzedający, a firma kurierska czy kurier w żaden sposób i w żadnym momencie nie jest stroną, ani żadnym pośrednikiem w wykonaniu tej umowy. Kurier działa w zupełnie innej relacji i na podstawie innej umowy, która firma kurierska zawarła z Nadawcą paczki - umowy przewozu.

Teoretycznie może też zaistnieć sytuacja, w której dokonywana jest sprzedaż na odległość, która nie jest sprzedażą wysyłkową i miejscem spełnienia świadczenia faktycznie byłaby siedziba sprzedawcy. W takich okolicznościach rzeczywiście art. 544 mógłby mieć zastosowanie, jednak wtedy również odbiorca paczki nie mógłby oczekiwać, że kurier pozwoli otworzyć paczkę. Jak napisano wyżej art. 544 dotyczy umowy sprzedaży, czyli reguluje wyłącznie prawa i obowiązki w relacji Kupujący - Sprzedający, a nie sposób usługi przewozu wykonywany na podstawie innej umowy. Odbiorca paczki w takiej sytuacji mógłby powoływać się na omawiany przepis, ale roszczenie swoich praw mógłby kierować wyłącznie do Sprzedawcy, tak aby ten wybrał taki sposób dostawy, który umożliwi sprawdzenie zawartości - np. przez wybranie do przewozu takiej firmy, która taką usługę świadczy. W chwili obecnie usługa (dodatkowo płatna) "sprawdzenie zawartości" oferowania jest m.in. przez Pocztę Polską, kurier Pocztex oraz firmę kurierską K-EX.

Regulaminy firm kurierskich oraz ich wewnętrzne procedury w tym zakresie są jasno sprecyzowane i kurier nie powinien umożliwiać odbiorcy otworzenia paczki przed jej formalnym przyjęciem. Gdyby takie praktyki były niezgodne z prawem, to z pewnością już dawno firmy kurierskie zostałyby ukarane i zmuszone do zmiany tych praktyk przez różnego rodzaju instytucje i organizacje - począwszy od UOKIK, przez organizacje prokonsumenckie po samych klientów. Jako skrajny przykład można też przeanalizować sposób działania bardzo popularnej usługi Paczkomaty, która polega na dostarczaniu paczek do zamkniętych skrytek, z których odbiorcy sami wybierają paczki - w tym przypadku odbiorca nawet nie ma możliwości "dyskusji" z maszyną i najpierw potwierdza odbiór przez podanie kodu, a następnie paczka jest mu wydawana ze skrytki.

Art. 544 KC jest również często błędnie interpretowany w kontekście granicy odpowiedzialności Sprzedawcy za towar. W tej sprawie, podobnie jak w kwestii "umożliwienia zbadania rzeczy" artykuł nie ma zastosowania - z tych samych powodów opisanych w pkt. 1 tej porady. Przy sprzedaży wysyłkowej momentem wydania rzeczy przez sprzedającego nie jest moment przekazanie przewoźnikowi, a moment dostarczenia do kupującego, bo dopiero w tym momencie następuje spełnienie świadczenie i również dopiero w momencie dostawy ryzyko utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzi ze sprzedającego na kupującego. To dodatkowo uzasadnia wcześniejsze wyjaśnienia - do momentu dostawy i przyjęcia paczki przez odbiorcę, ryzyko jej utraty, uszkodzenia ponosi Sprzedający, a przed nim odpowiada kurier, któremu sprzedający przesyłkę powierzył
oznacz moderatorów
Client:108507038
#9 Pomysłodawca#

Federacja konsumentów ma inne zdanie w tej kwestii (opinia prawna z 2021 roku):

 

Sklepy internetowe często oferują możliwość dostarczenia zakupionego towaru w formie przesyłki za pobraniem.
 
W pewnym uproszczeniu ten rodzaj dostawy polega na dokonaniu płatności ceny za towar dostarczającemu go kurierowi lub listonoszowi. Wybór przesyłki za pobraniem pozwala kupującemu w pewien sposób zwiększyć bezpieczeństwo całej transakcji.
 
Warto pamiętać, że wspomniana forma przesyłki daje możliwość sprawdzenia stanu zakupionej rzeczy przed zapłatą.
 
Kodeks cywilny stanowi, iż w takiej sytuacji kupujący obowiązany jest zapłacić cenę dopiero po nadejściu rzeczy na miejsce przeznaczenia i po umożliwieniu mu weryfikacji, czy to jest rzecz którą chce kupić.
 
Konsument może więc, przed dokonaniem płatności, zwrócić się do kuriera lub listonosza dostarczającego przesyłkę o przekazanie jej wraz z zawartością do sprawdzenia.
 
W sytuacji, gdy towar okaże się wadliwy lub niewłaściwy nie jest konieczne jego odbieranie. Co do zasady można wtedy skierować do sprzedawcy wiadomość, że odstępujemy od umowy zawartej na odległość, czyli innymi słowy anulujemy złożone zamówienie.
oznacz moderatorów
az1rael
#19 Nestor#

To w sytuacja jakbys kupil na sklepie allegro i za wysylke odpowiadal kurier allego to bys tak mogl zrobic bo to by bulo jakby ci sam sprzedajacy a nie 3 osoba kurier z innej formy przywiozl towar

oznacz moderatorów
starling_shop
#14 Krzewiciel#

Daje możliwość- jeśli to wcześniej zaznaczysz i taką możliwość opłacisz.

 

 

oznacz moderatorów
az1rael
#19 Nestor#

Tlumaczac z prawniczego na polski na 544 kc 1 i 2 mozesz powolac sie tylko gdy miejsce spelnienia swiadczenia nie jest miejscem twojego zamieszkania. Poniewaz zamowiles realizacje uslugi na swoje miejsce zamieszkania 544kc nie obowiazuje w punkcie 1 bo w sprzedazy internetowej umowiles sie z sprzedawca na spelnienie uslugi sprzedazy poza siedziba jego firmy i w tym przypadku jaka taka siedziba jest traktowany twoj adres zamieszkania, natomiast jakbys kazal dostarczyc towar bedacy podmiotem umowy kupna sprzedazy na adres np ciotki nie bedacej strona tej umowy to 544 ma zastosowanie w punkcie 1 i 2 poniewaz jeden wynika z drugiego i za interpretowane lacznie 

oznacz moderatorów
Client:108507038
#9 Pomysłodawca#

Najciekawsze jest to że nie zamówiłem paczki na adres mojego zamieszkania, na liście przewozowym w ogóle nie ma mojego adresu, jest tylko adres placówki pocztowej w której paczka bedzie czekała na odebranie  🙂

oznacz moderatorów
mdrogeria
#21 Demiurg#

@Client:108507038 sprawdź w szczegółach zakupu jaką formę dostawy wybrałeś. Jeśli masz potrzebę zweryfikowania zawartości paczki należy w tej sprawie skontaktować się ze sprzedawcą w celu ustalenia dodatkowych kosztów , masz prawo żądać weryfikacji zawartości podczas doręczenia , ALE tylko w przypadku , gdy nosi ona zewnętrzne ślady uszkodzeń . 

oznacz moderatorów