anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

przedmiot nowy czy nie, jak rozróżnić

Nileen
#7 Wielbiciel#

Pewnie zdarzyło się wielu Wam że kupowaliście przedmiot "nowy" i przyjechał zapakowany nieoryginalnie.

Mnie ostatnio spotkała taka sytuacja, a dodatkowo przedmiot był uszkodzony. Zacząłem powątpiewać czy np. sprzedawca pisząc "nowy" nie sprzedaje nam używanego sprzętu albo po naprawie.

Czy Allegro ma jakąś definicje statusu "nowy", czy użytkownik ma prawo żądać od sprzedawcy opakowania oryginalnego i zaplombowanego ?

oznacz moderatorów
10 ODPOWIEDZI 10

kolekcjoner608
#21 Demiurg#

Jeśli kupujesz przedmiot nowy to masz prawo domagać się nowego a nie używanego ,powystawowego lub z jakiś zwrotów. 

oznacz moderatorów

Nileen
#7 Wielbiciel#

Ale sprzedawca utrzymuje że był on nowy, mam mu nie wierzyć ? Ostatnio kupiłem 4 przedmioty, i wszystkie przyjechały zapakowane nieoryginalnie, czy były one na pewno nowe, np nie po zwrocie, tego nie wiem, jeden ze sprzedawców powiedział że dystrybutor wysyła w blisterze, ale namiaru na dystrybutora nie podał żeby zapytać.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Stan nowy nie zawsze musi być oryginalnie zapakowany np: kupujący robi zwrot i nie musi odesłać w oryginalnym opakowaniu. Jeżeli masz podejrzenia że nie jest nowy, nosi ślady użytkowania, nie działa,  zgłaszasz reklamację.

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@Nileen 
Jeżeli w ofercie nie było mowy o opakowaniu (o jego stanie) - to nie masz podstaw do żądania  jakiegokolwiek opakowania (poza zapakowaniem przedmiotu w sposób zapewniający bezpieczny transport do Ciebie).
Ponadto na Allegro stan przedmiotu i rodzaj/stan opakowania - to są dwa różne parametry.
Przedmiot może być np. "nowy" , "używany", "po zwrocie", etc., a opakowanie "oryginalne", "otwarte" , "zastępcze", etc.
https://allegro.pl/pomoc/dla-sprzedajacych/wystawianie-i-edycja-oferty/czym-jest-parametr-stan-ZGOKz...

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@Nileen Niestety na Allegro często tak bywa. Sprzedawca wystawi towar jako nowy, a otrzymujesz nieoryginalnie zapakowany - widać, że pochodzi ze zwrotów, ma ślady użytkowania, bywa porysowany, jest powystawowy, czyli brudny, zakurzony, po prezentacjach, uszkodzony itp. Tylko w sklepach stacjonarnych widzisz co bierzesz i możesz sobie zażyczyć przedmiot fabrycznie zapakowany, nietknięty, czyli naprawdę nowy. Nie dadzą Ci takiego, nie kupujesz, a na Allegro szarpiesz się wtedy ze sprzedawcą, reklamujesz, zwracasz, a on może nie oddać Ci całej ceny, bo Ci będzie wmawiał, że sam używałeś i porysowałeś towar. 

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Nileen  sprawa wygląda tak : zgodnie z wytycznymi UOKiKu tudzież innych podobnych instytucji opakowanie nie wpływa na wartość/stan towaru. Więc  z jednej strony kupujac w internecie i odstępując od umowy masz prawo zwrócić towar bez oryginalnego opakowania i otrzymasz za niego pełny zwrot  jednoczesnie zgodnie z obowiązująca wykladnią towar nadal pozostaje nowy i nic nie stracił na wartości - wiec sprzedający ma prawo wysłać Ci taki towar jako nowy , nawet jeśli nie ma on oryginalego opakowania.

Wystarczy że produkt nie nosi śladów użytkowania oraz jest odpowiednio zabezpieczony do transportu.

oznacz moderatorów

Nileen
#7 Wielbiciel#

Takie podejście UOKIK w tej kwestii nie wydaje mi się prawidłowe, bo to daje przewagę sprzedawcom internetowym, którzy opisują wszystkie swoje produkty jako nowe. Tak naprawdę jak to sprawdzić w internecie, moim zdaniem potrzebny jest gwarant jak np. plomba. Bo przecież jeden klient odeśle gdy dostanie nowy(a może nie nowy) produkt, a drugi nie, a jeszcze inny nawet się nie zastanowi czy kupił nowe, bo teoretycznie ma gwarancje. Moim zdaniem jest to bardzo nie fair w stosunku do sprzedawców tradycyjnych w sklepie, gdzie klient zanim zapłaci może towar obejrzeć, albo sam wybrać. W związku z tym chciałbym poznać opinię i uzasadnienie na ten temat samego allegro, co myśli o dodaniu kolejnego statusu "nowy bez opakowania" ?

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

Kupujący powinni akceptować ustawę konsumencką z całym dobrodziejstwem inwentarza. 
Skoro kupujący mają prawo odesłać „nowy” produkt sprzedawcy a ten nie ma prawa obniżać kwoty zwrotu nawet w sytuacji kiedy nie wróci do niego np oryginalne pudełko i ładowarka (na przykładzie telefonu) to powinni też akceptować zakup takiego towaru ze zwrotu jako pełnowartościowy. 

Dlaczego sprzedawca musi uznać taki towar za pełnowartościowy a kupujący już nie?

 

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@Nileen Przedmiot "nowy" nie musi być zaplombowany. Np. jak ktoś sprzedaje 1 sztukę to musi rozpakować chociazby po to aby sprawdzić działanie i zrobić realne zdjęcia. Drugi raz zaplombować sie nie da, więc takie wymagania są bez sensu. Natomiast "nowy", "używany" trzeba oszacować po wyglądzie. "Powystawowy" też może byc nowy. Stał w gablocie za szkłem, nie dotykany, nie używany. Czy "nowy" to oznacza wyprodukowany miesiąc temu ? A jak wczesniej to co już "używany" ?  

oznacz moderatorów

sinak
#7 Wielbiciel#

Mam podobny problem i znalazłem taką informację na allegro

https://allegro.pl/pomoc/dla-sprzedajacych/wystawianie-oferty-przez-formularz/czym-jest-parametr-sta...

"Nowy – ta wartość określa produkt całkowicie nowy, czyli nieużywany, nieotwarty, nieprzepakowany i nieuszkodzony. Musi znajdować się w oryginalnym opakowaniu i mieć nieuszkodzone oznaczenia producenta – na przykład metki przy ubraniach. Produkt ten nie może mieć śladów użytkowania."

oznacz moderatorów