anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Reklamacja części samochodowych zamontowanych samodzielnie

baby1994
#7 Wielbiciel#

Witam 

Mam pytanie czy można zareklamować część samochodową założoną samodzielnie ? Chodzi o to, że do reklamacji sprzedający wymaga abym uzupełnił protokół reklamacyjny gdzie należy dołączyć rachunek z warsztatu gdzie część została wymieniona, którego nie mam. Sprzedawca twierdzi że bez tego nie mam możliwości złożyć reklamacji po kilku miesiącach od założenia części do samochodu. 
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

oznacz moderatorów
16 ODPOWIEDZI 16

_Likos_
#21 Demiurg#

@baby1994  teoretyczni masz możliwośc reklamacji. Najwyżej sprzedajacy odrzuci.

Praktycznie jeśli montowała osoba bez odpowiednich uprawnień - a częśc tego wymagała - sprzedawca niemal od razu ma powód do odrzucenia reklamacji.

Oczywiście mozesz np dołączyc jeszcze ekspertyze np z ASO która potwierdzi prawidłowa instalacje części zamiennej lecz to kosztuje. Wiec sam musisz ocenić na ile to będzie opłacalne bo nawet mimo takiej ekspertzy sprzedajacy moze reklamacje odrzucić. Wówczas pozostaje sąd ewentualnie RPK.

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@baby1994 Sprzedający wprowadza Cię w błąd. Nie masz obowiązku dołączenia takich faktur/paragonów w celu złożenia reklamacji.

oznacz moderatorów

baby1994
#7 Wielbiciel#

@komis-bell Też mi się tak wydaje, ale wolę dopytać jakie kto ma zdanie.

oznacz moderatorów

mirex2005
#12 Orędownik#

@baby1994 sprzedawca nie może odmówić przyjęcia reklamacji z tytułu rękojmi. Gwarant może już ustalić zasadny na jakich gwarancja na dany przedmiot obowiązuje. W obu tych przypadkach powodem odrzucenia może być chociaż by niewłaściwy montaż np. brak odpowiedniej wiedzy lub zastosowanie niewłaściwych narzędzi.

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@mirex2005 , @komis-bell  to spróbujcie zareklamowac kuchenke gazową w której sami wymieniliście dysze. W przypadku gwarancji - odrzucone z urzędu jak tylko producent zobaczy brak pieczątki od serwisanta

Reklamacj z rękojmi odrzucona - z powodu nieuprawnionej ingerencji

W przypadku pożaru czy wybuchu - jeśłi wyjdzie na jaw samodzielna wymiana dysz- ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

Ot teoretycznie można składać ( przepisy nie zabraniają)- w praktyce to strata czasu.

oznacz moderatorów

baby1994
#7 Wielbiciel#

@_Likos_  tu masz rację

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@_Likos_ Nie no, jak najbardziej masz rację w opisanym przypadku ale jest jednak różnica pomiędzy ingerencją w sprzęt a montażem części która do montażu właśnie służy.

@baby1994 Pyta czy sprzedający ma prawo wymagać załączenia takich dokumentów - to czy reklamacja będzie uznana czy nie to już inna kwestia.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@baby1994 Dam Ci dobrą radę , tak z doświadczenia . Nie wypełniaj tego wniosku !!!  tylko pobierz z netu druk reklamacji z tytułu rękojmii , a sprzedawcy napisz , ze samochód jest uziemiony i czy masz wziąć lawetę oraz taxi na jazdę do warsztatu i czy pokryje te koszty . Miałem podobną sytuację tylko ,że ja mam papiery mechanika . Nie Daj się wciągnąć w żadne reklamacje u producenta , druczek reklamacji z tytułu rękojmii załacz w paczce zwrotnej ... no i koniecznie zrób fotki , na Poczcie poproś o rachunek . Jak będzie robił problemy po 2 tygodniach od nadania paczki wróć to podpowim co dalej .

oznacz moderatorów

baby1994
#7 Wielbiciel#

@mdrogeria  część nie była tania chciał bym temat rozwiązać polubownie i dogadać się ze sprzedającym. Różnica w twoim przypadku jest taka że masz potwierdzenie wymiany u mechanika a ja nie mam. 

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@baby1994 ci to za część  ,jaka wada wystąpiła ? ... nie odpowiadaj jeśli nie chesz 

oznacz moderatorów

baby1994
#7 Wielbiciel#

@mdrogeria chodzi o termostat do układu chłodzenia. wada jest taka że się nie zamyka i samochód się nie dogrzewa nawet latem.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@baby1994 termostat nie wymaga specjalnych uprawnień a tym bardziej jak jest z obudową, mam nadzieję że dałeś nową uszczelkę i nie nawaliłeś silikonu 😄

Podeślij mu to i spytaj się do którego warsztatu masz podjechać 😄

1. 
 Jeżeli towar jest niezgodny z umową, konsument może żądać jego naprawy lub wymiany.
2. 
 Przedsiębiorca może dokonać wymiany, gdy konsument żąda naprawy, lub przedsiębiorca może dokonać naprawy, gdy konsument żąda wymiany, jeżeli doprowadzenie do zgodności towaru z umową w sposób wybrany przez konsumenta jest niemożliwe albo wymagałoby nadmiernych kosztów dla przedsiębiorcy. Jeżeli naprawa i wymiana są niemożliwe lub wymagałyby nadmiernych kosztów dla przedsiębiorcy, może on odmówić doprowadzenia towaru do zgodności z umową.
3. 
 Przy ocenie nadmierności kosztów dla przedsiębiorcy uwzględnia się wszelkie okoliczności sprawy, w szczególności znaczenie braku zgodności towaru z umową, wartość towaru zgodnego z umową oraz nadmierne niedogodności dla konsumenta powstałe wskutek zmiany sposobu doprowadzenia towaru do zgodności z umową.
4. 
 Przedsiębiorca dokonuje naprawy lub wymiany w rozsądnym czasie od chwili, w której przedsiębiorca został poinformowany przez konsumenta o braku zgodności z umową, i bez nadmiernych niedogodności dla konsumenta, uwzględniając specyfikę towaru oraz cel, w jakim konsument go nabył. Koszty naprawy lub wymiany, w tym w szczególności koszty opłat pocztowych, przewozu, robocizny i materiałów, ponosi przedsiębiorca.
5. 
 Konsument udostępnia przedsiębiorcy towar podlegający naprawie lub wymianie. Przedsiębiorca odbiera od konsumenta towar na swój koszt.
6. 
 Jeżeli towar został zamontowany przed ujawnieniem się braku zgodności towaru z umową, przedsiębiorca demontuje towar oraz montuje go ponownie po dokonaniu naprawy lub wymiany albo zleca wykonanie tych czynności na swój koszt.
7. 
 Konsument nie jest zobowiązany do zapłaty za zwykłe korzystanie z towaru, który następnie został wymieniony.
________
Κώστας
oznacz moderatorów

baby1994
#7 Wielbiciel#

@kostas11 uszczelka była nowa a silikonu było cieniutko posmarowane, raz już wymieniałem w tym samochodzie termostat i za pierwszym razem nie było problemów. Tutaj ewidentnie termostat się nie zamyka.

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@mdrogeria " Miałem podobną sytuację tylko ,że ja mam papiery mechanika " - i to jest właśnie ta drobna różnica.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@_Likos_ jest rożnica dlatego pytam autora watku o szczegóły , niemniej mojemu sprzedawcy nie powiedziałem o papierach , napomniałem tylko o lawecie i nagle papiery z warsztatu stały się nie potrzebne 🙂  ,ale w moim przypadku rzeczywiście auto zrobiło się niebezpieczne po nie całym roku użytkowania części mechanicznej 

oznacz moderatorów

baby1994
#7 Wielbiciel#

Wygląda na to że nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy wypełniać czy nie lub czy można reklamować przez allegro jako uszkodzenie podczas użytkowania. 

oznacz moderatorów