Od 1 stycznia 2023 r. wchodzą w życie nowe przepisy o prawach konsumenta. Jakie będą najważniejsze zmiany?
Z początkiem 2023 r. wchodzą w życie nowe przepisy regulujące prawa konsumentów. Zmiany obejmują terminologię prawną, ale mają też aspekt praktyczny. Najważniejsza zmiana to wprowadzenie hierarchii roszczeń.
Z początkiem 2023 r. wchodzą w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy o prawach konsumenta, zmiany w Kodeksie cywilnym oraz w ustawie o prawie prywatnym międzynarodowym. Nowelizacja jest implementacją tzw. dyrektywy cyfrowej i towarowej oraz dyrektywy w sprawie niektórych aspektów umów sprzedaży towarów.
W przepisach regulujących prawa konsumenta pojawią się nowe definicje ważnych pojęć. Jedna z ważniejszych zmian to zastąpienie terminu rękojmia konsumencka” terminem „brak zgodności towaru z umową”. Wraz z uregulowaniem terminologii pojawią się zmiany ważne w codziennej praktyce zakupowej konsumentów.
Hierarchia roszczeń konsumenta
Jak przypomina UOKiK, od początku 2023 r. prawo do reklamacji nadal będzie przysługiwać konsumentom, ale będzie obowiązywać hierarchia roszczeń. W przypadku produktów kupionych w nowym roku konsument będzie musiał najpierw zażądać wymiany lub naprawy wadliwego produktu. Dopiero w drugiej kolejności będzie mógł ubiegać się o obniżenie ceny lub złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy z tytułu niezgodności towaru z umową i w rezultacie uzyskać zwrot pieniędzy.
Kolejność ta będzie miała wyjątek – gdy wada produktu okaże się istotna, konsument od razu będzie mógł odstąpić od umowy.
Masz tu jeszcze wyjaśnienie kiedy odstąpienie od umowy będzie wedlug orzecznictwa nieważne. Sprzedawca tpwar wymieni lub naprawi kupujący będzie miał za to dwa przedmioty o tym samym przeznaczeniu.
Odstąpienie od umowy nie musi zostać poprzedzone przez kupującego skorzystaniem z innych alternatywnych uprawnień w postaci naprawy lub wymiany towaru na nowy. Niemniej sprzedawca, który niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie, zapobiegnie w ten sposób skuteczności złożonego przez kupującego oświadczenia o odstąpieniu od umowy.