anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zakup z UE -> oferta brutto - faktura VAT obciążenie zwrotne

greku
#9 Pomysłodawca#

Kupiłem przedmiot z UE (Dania) 

oferta jest brutto (jak wszystkie na allegro) 

i tu zaczyna się problem: 

- gdy zapłacę jako osoba fizyczna to zapłacę netto + VAT z Danii  (czyli cena zostanie taka sama)

- gdy zapłacę jako firma to zapłacę netto (VAT odwrócony) czyli cena automatycznie wzrośnie o 23%

 

czy sprzedający może tak robić?

 

Gdy ja sprzedaję poza PL firmie to zwracam VAT przez płatność allegro (i faktura netto)

(warunek dostawa poza PL do firmy z listy czynnych podatników VAT UE)

 

Jakie są zasady Allegro w takiej sytuacji?

Czy sprzedający może wystawić fakturę netto Vat obciążenie zwrotne od pełnej kwoty?

Gdy zapłacę jako osoba fizyczna to VAT płaci w Danii czyli cena jest różna w wartości netto (zależna od tego czy biorę fakturę czy nie). 

W przypadku aukcji jest opcja wyboru faktury w momencie jej opłacenia 🙂 

oferta którą kupiłem i dostałem fakturę na pełną kwotę: 

https://allegro.pl/oferta/aures-yuno-base-151-2058913-13417917249?snapshot=MjAyMy0wMy0yN1QxMzo1MDowM...

 

Tak samo będzie z dostawą do Czech / z Czech gdy kupię jako firma.
Aukcja brutto, wezmę fakturę to mam doliczyć i sam zapłacić VAT?

 

 

 

 

 

 

oznacz moderatorów
15 ODPOWIEDZI 15

w_kiwi
Moderatorka
Moderatorka

@greku to nie jest pytanie do nas. Takie kwestie powinieneś konsultować ze swoim biurem księgowym. 🙂

Wiktoria
Moderatorka


_____________
Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
oznacz moderatorów

greku
#9 Pomysłodawca#

To jeszcze raz:

CZY Allegro określa cenę licytacji jako BRUTTO PL czy NETTO 

to tylko od ALLEGRO zależy jakie mam uprawnienia jako kupujący (jak to allegro/regulamin widzi) bo cena jest BEZ widocznej STAWKI VAT 

do czasu opłacenia nie wiadomo ile zapłacę (netto=brutto czy netto + vat DK )

bo cena się ZMIENIA po licytacji / zakupie tylko i wyłącznie jest zależna od sprzedającego 

czyli:

ja jako sprzedający robię to co powinienem (obniżam cenę o VAT wysyłając FIRMIE za granicę PL ale w UE)

ale gdy KUPIŁEM z Danii od firmy i wybrałem FAKTURĘ to dostałem ją na CAŁĄ KWOTĘ BRUTTO KTÓRA STAŁA SIĘ KWOTĄ NETTO

czyli sprzedający ZARABIA DODATKOWO VAT gdy wybiorę fakturę

czy dalej nie jasno się wyraziłem?

moje biuro księgowe nie ma tu nic do gadania (przy zakupie z UE od firmy), 

dostaje fakturę i mam zaksięgować. ale dostaje ją w z Vat odwróconym czyli wartość netto wzrosła o kwotę podatku VAT naliczanego w Danii i tylko w przypadku wybrania faktury 

i gdy sprzedaję mam robić tak samo? 

i nie pytam o kwestie księgowe a o to JAK ALLEGRO ROZUMIE CENĘ którą sprzedawca oferuje klientowi lub odwrotnie (osoba biorąca udział w aukcji)

to jest dość istotna kwestia przy sprzedaży transgranicznej B2B / B2C

 

 

 

 

 

 

oznacz moderatorów

greku
#9 Pomysłodawca#

zakup z Danii

cena w licytacji = 100 = brutto

gdy kupuje jako osoba fizyczna 

płacę 100 zł brutto = 80zł  +20 zł VAT = 100 (VAT w Danii to 25%)

gdy kupuje jako firma podatnik VAT

płacę 100 zł NETTO + 23zł podatku w rozliczeniu z US (sam mam go naliczyć)

czy

płacę 80 zł netto a VAT naliczam polski w rozliczeniu 80+23% 

dla podatnika VAT cena jest różna, dla zwolnionych nie ma to znaczenia. 

 

pytanie: JAK MA SIĘ ZACHOWAĆ SPRZEDAJACY zgodnie z regulaminem ALLEGRO

czy ma zwrócić VAT czy może go sobie zachować podnosząc jednocześnie cenę de facto PO ZAWARCIU UMOWY 

 

Bo ja też mam zamiar sprzedawać firmom do Czech 🙂 

i co? potem odpowiadać na dyskusje z kupującymi? bo cena była z PL VAT a w sprzedaży wewnątrzwspólnotowej mam wystawić dokument bez VAT?

 

 

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@greku wszystkie ceny na allegro są cenami BRUTTO. 
Być może sprzedawca wystawi Ci fakturę z Polskim VAT-em. 
Jeżeli będzie to VAT Duński - możesz w Duńskim US wnioskować o zwrot podatku VAT. 

oznacz moderatorów

greku
#9 Pomysłodawca#

jak mam wnioskować o zwrot VAT odwróconego? 

JA mam go SAM NALICZYĆ 

czyli dopłacić do zakupu 🙂 

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@greku jednak odsyłam Cię do jakiegoś doradcy podatkowego On wyjaśni Ci na jakiej zasadzie można ubiegać się o zwrot podatku z innego państwa EU - ewentualnie polecam jeszcze raz ze ZROZUMIENIEM przeczytać co napisałem, cena na allegro jest ceną BRUTTO z VAT i musi zawierać VAT PL lub w tym wypadku DK (mało prawdopodobne - ale jednak).  

oznacz moderatorów

greku
#9 Pomysłodawca#

Widać że średnio rozumiesz (albo ja nie umiem tłumaczyć) 

TU NIE CHODZI O PODATEK a to jak sprzedający ma się zachować. 

 

Ja kupiłem w Danii. Kwota brutto.  (kupiłem = wygrałem aukcje brutto i zapłaciłem)

Kupie jako Ja dostane fakturę składającą się z netto 80% i 20% podatku DK (netto +25 %VAT Danii)

kupie jako firma dostanę DOSTAŁEM FAKTURĘ składającą się z ceny brutto = netto  do czego zgodnie z przepisami MAM DOLICZYĆ POLSKI VAT w deklaracji

to allegro powinno powiedzieć sprzedawcom jak mają się zachować i jak kupujący ma rozumieć cenę brutto 

 

 

oznacz moderatorów

greku
#9 Pomysłodawca#

i właśnie wszystko o to się rozchodzi

czym jest brutto (dla ALLEGRO) w zakupach z dostawą z POZA PL ale w ramach UE

jeżeli sprzedawca jest płatnikiem VAT to czy 

- brutto = netto czyli gdy klient to firma cena rośnie z neto plus vat do netto = brutto 

- brutto = kupiłeś jako firma to zwracam ci VAT i wystawiam fakturę w kwocie NETTO z momentu transakcji 

 

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Cena na Allegro jest ceną brutto z VAT. Co do faktury, to powinna być ona wystawiona z polskim VAT-em (procedura IOSS lub rejestracja do VAT w kraju docelowym) jak kupujesz jako osoba prywatna.
Natomiast jak kupujesz jako firma i jesteś zarejestrowany w VIES, to możesz skorzystać z odwrotnego obciążenia. W takim przypadku sprzedawca powinien ci zwrócić zapłacony VAT, a następnie ty rozliczasz go samodzielnie. Możesz też skorzystać z IOSS i wtedy taką fakturę, pomimo, że została wystawiona przez podmiot zagraniczny, księgujesz jako krajową.

ps. Polski NIP sprzedawcy to 5263298577, ale firma ma status wykreślonej z VAT.

ps2. Jak dostałeś fakturę z duńskim VAT-em, to powinieneś wystąpić do sprzedawcy o korektę.

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@pecela "procedura IOSS lub rejestracja do VAT w kraju docelowym" oba rozwiązania mają swoje progi i nie są obowiązkowe. 

"Natomiast jak kupujesz jako firma i jesteś zarejestrowany w VIES, to możesz skorzystać z odwrotnego obciążenia." 
Bardzo dobrze napisane, MOŻE ale nie musi i może otrzymać fakturę z VAT DK. 

oznacz moderatorów

greku
#9 Pomysłodawca#

czyli sprzedający może decydować? każdorazowo PO transakcji? 

nie pytam o przepisy (bo tu jest tak albo tak 🙂 ) ale o to jak to reguluje ALLEGRO

czyli jak MUSI się zachować sprzedający i czego może OCZEKWIAĆ kupujący 

 

oznacz moderatorów

greku
#9 Pomysłodawca#

no właśnie 🙂 

ja zwracałem VAT kupującym

a w przypadku tego zakupu sprzedający z Brutto duńskiego zrobił netto z VAT odwróconym 🙂 i podniósł cenne netto do Brutto 

bo właśnie taką dostałem fakturę w przesyłce

 

i zanim zacznę pajacować w dyskusjach wole zapytać jako kupujący 🙂 

oznacz moderatorów

greku
#9 Pomysłodawca#

dostałem fakturę z VAT odwrócony 

i dlatego pytam 

bo to oznacza że mi podnieśli cenę 🙂 

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#16 Inspirator#

@greku zapoznaj sprzedawcę z artykułem: https://allegro.pl/pomoc/dla-sprzedajacych/zasady-i-regulamin/niedozwolone-doliczanie-dodatkowych-op... 

Nich skoryguje fakturę tak aby się ostatecznie zgadzało 

oznacz moderatorów