anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zapłaciłam za agregat, minął czas dostawy i nie przyszedł. Co mam zrobić?

DELTA365
#1 Nowicjusz#

Kupiony agregat był z długim terminem oczekiwania. Właśnie minął i agregat nie przyszedł. Sprzedający twierdzi, że producent nie ma komponentów i trzeba czekać. Proponuje mi inny agregat o gorszych parametrach lub zwrot pieniędzy. Nie chcę innego agregatu, ani zwrotu pieniędzy bo w tej cenie już nie kupię tego za który zapłaciłam. Czy sprzedający może sprzedać przedmiot którego nie ma, który nie został nawet wyprodukowany (zaznaczam, że to nie sprzedający jest producentem)? Agregaty takie jak zamówiłam są na allegro z dostawą za 2-3 dni tylko, że już są droższe. Czy mogę żądać od sprzedającego wywiązania się z umowy w ten sposób, żeby kupił taki sam agregat gdzie indziej i mi go przysłał (nawet jeśli sprzedający miałby za niego dopłacić)? Gdybym wiedziała, że tak będzie to kupiłabym agregat gdzie indziej. Teraz ceny tych agregatów są znacznie wyższe, a sprzedający zawarł ze mną umowę z której się nie wywiązał. 

oznacz moderatorów
4 ODPOWIEDZI 4

Ziolko39
#21 Demiurg#

@DELTA365 Możesz walczyć, ale tylko sądownie. Jak sprzedający Ci odda pieniądze to pozostaje tylko sąd. Allegro nie bedzie interweniowało. Możesz otworzyć dyskusję ale tak jak napisałem > sprzedawca zadeklaruje zwrot kasy > to po ptakach. A czy do sądu sie opłaca to musisz sama zdecydować.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@DELTA365 możesz żądać ale sądownie ale czy coś wskórasz ?, tu przepisy są jasne jak sprzedawca nie może wywiązać się umowy, wyznaczasz dodatkowy termin a potem możesz odstąpić od umowy 🙂 

§ 1. Jeżeli kupującym jest konsument, sprzedawca obowiązany jest niezwłocznie wydać rzecz kupującemu, nie później niż trzydzieści dni od dnia zawarcia umowy, chyba że umowa stanowi inaczej.
§ 2. W razie opóźnienia sprzedawcy kupujący może wyznaczyć dodatkowy termin do wydania rzeczy, a po jego bezskutecznym upływie może od umowy odstąpić.

 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Powinien i ma obowiązek wywiązania się z umowy, swoich praw możesz dochodzić sądownie a tym bardziej jakbyś miał wiedzę że je ma i że sprzedaje np: za wyższą kwotę, ale zostaje sąd, tu na Allegro po upływie czasu dostawy pozostaje dyskusja, otwórz i zobaczyć co sprzedający odpisze, Allegro widzi czy np: sprzedaje te modle za wyższą cenę, sprzedający ma 24godz na odpowiedź: https://allegro.pl/moje-allegro/zakupy/dyskusje/nowa

ale jak zwróci to nic mu nie zrobią. Masz jeszcze możliwość wystawienia komentarza.

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@DELTA365 
Kupiony agregat był z długim terminem oczekiwania.
Agregaty takie jak zamówiłam są na allegro z dostawą za 2-3 dni tylko, że już są droższe.

Kupiłaś prawdopodobnie ze względu na cenę. Teraz już wiesz (zwłaszcza przy rosnących kosztach kredytu i trudnościach w ich uzyskaniu) dlaczego wybrana przez Ciebie oferta była tańsza.



Czy sprzedający może sprzedać przedmiot którego nie ma, który nie został nawet wyprodukowany?

Na Allegro jest to możliwe i nie jest niezgodne z tzw. "zasadami Allegro".



Czy mogę żądać od sprzedającego wywiązania się z umowy w ten sposób, żeby kupił taki sam agregat gdzie indziej i mi go przysłał (nawet jeśli sprzedający miałby za niego dopłacić)?

Oczywiście, ale Allegro Ci w tym nie pomoże. Tzn. mogą dopilnować, żeby zapłacona sprzedawcy kwota wróciła do Ciebie (bez odsetek i bez ew. kosztów kredytu związanych z zakupem - o ile był) i ... tylko tyle.
Zwykle nie jest nawet blokowana możliwość kontynuacji takiej działalności polegającej na sprzedaży gotowych rzeczy, których sprzedawca nie posiada.

 

 

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów