anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zwrot środków po zakupie na raty

LukR83
#7 Wielbiciel#

Towar zakupiony w ramach raty zero procent został zwrócony. Do tej pory konto nie zostały zwrócone środki. Sprzedający twierdzi że nie otrzymał przesyłki. Firma kurierska potwierdza dostarczenie przesyłki ale nie ma potwierdzenia dostarczenia odbioru który w związku z covid-19 nie jest wymagany. Co zrobić w takiej sytuacji?

 

oznacz moderatorów
8 ODPOWIEDZI 8

LEW433
#21 Demiurg#

Otworzyć dyskusję z sprzedającym i tam domagaj się zwrotu środków: https://allegro.pl/dyskusje/nowa mozesz także po 14dniach od zakupu złożyć wniosek do POK: https://allegro.pl/program-ochrony-kupujacych/index Oczywiście taki zwrot środków zakupionych na raty trafia do banku z reguły.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@LukR83 Złóż wniosek o zwrot pieniędzy z Programu Ochrony Kupujących; https://allegro.pl/program-ochrony-kupujacych/wybor-zamowienia Allegro gwarantuje bezpieczne zakupy. Pieniądze z POK trafią do banku, a Ty z bankiem rozwiążesz umowę kredytową, o ile to raty PayU. Jeżeli to raty Od.nowa, nie musisz rozwiązywać umowy, ponieważ zwrócone pieniądze zasilą Twój limit odnawialny.

Pamiętaj też o tym , że zgodnie z prawem sprzedawca ma obowiązek oddać pieniądze nie tylko wtedy, gdy przesyłka do niego dotrze, ale już wtedy, gdy pokażesz mu dowód odesłania rzeczy.

Art 32 Ustawy konsumenckiej;

Jeżeli przedsiębiorca nie zaproponował, że sam odbierze rzecz od konsumenta, może wstrzymać się ze zwrotem płatności otrzymanych od konsumenta do chwili otrzymania rzeczy z powrotem lub dostarczenia przez konsumenta dowodu jej odesłania, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej.

oznacz moderatorów

Mac20ek00
#11 Animator#

"Jeżeli przedsiębiorca nie zaproponował, że sam odbierze rzecz od konsumenta, może wstrzymać się ze zwrotem płatności otrzymanych od konsumenta do chwili otrzymania rzeczy z powrotem lub dostarczenia przez konsumenta dowodu jej odesłania, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej."

Czyli jak wysłałem zwrot powiedzmy 20 maja i w tym dniu wysłałem sprzedawcy potwierdzenie nadania zwrotu, to czas zwrotu środków  ( 14 dni ) liczy się od 20 maja, a nie od np. 25 maja, kiedy to sprzedający odebrał paczkę ze zwracanym towarem ?

A może zwrot środków powinien nastąpić w dniu potwierdzenia wysyłki zwracanego towaru/ odebrania go przez sprzedawcę ( bo tak sugeruje przytoczony przez Ciebie Art 32 Ustawy konsumenckiej ) ?

 

oznacz moderatorów

A3dam
#12 Orędownik#

@Mac20ek00 
14 dni na zwrot pieniędzy przez Sprzedawcę liczy się od daty otrzymania przez Sprzedawcę Twojego odstąpienia od Umowy.
Odesłanie towaru przed odstąpieniem od Umowy nie rozpoczyna biegu tego terminu. Opieszałość w odesłaniu po odstąpieniu może ten termin wydłużyć i narazić Kupującego na dodatkowe koszty.
I jeszcze jedno: zgodnie z aktualną linią orzeczniczą: dowód nadania zwrotu nie jest dowodem odesłania.

oznacz moderatorów

LukR83
#7 Wielbiciel#

Na dzień dzisiejszy sytuacja jest już całkiem zagmatwana. Firma kurierska twierdzi że przesyłka dotarła do odbiorcy ale potwierdzenia doręczenia nie posiada. Zasłaniają się sytuacją związana z covid-19. Ktoś podpisał doręczenie do odbiorcy nazwą firmy adresata. Na tą chwilę została złożona reklamacja w firmie kurierskiej. 

 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#
oznacz moderatorów

mr_oma
Moderator
Moderator

@LukR83, przykro mi, że dotknęła Cię taka sytuacja. Widzę, że prowadzisz ze Sprzedającym Dyskusję. Pamiętaj, że w razie potrzeby, możesz poprosić o włączenie się do Dyskusji pracownika Allegro.

   Maja
   Moderator


   _____________
   Jeśli zdanie kogoś innego trafia w Twój punkt widzenia,
   nie czekaj i przyznaj tej osobie W punkt!
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Załóżmy że każdy sprzedający nie odbierze towaru(zwrotu), to nie musi oddawać środków???

oznacz moderatorów