anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zwrot gry planszowej bez folii

PailiAvery
#7 Wielbiciel#

Dzień dobry, potrzebuję odpowiedzi na pytanie odnośnie zwrotu gry planszowej. Zakupiłam grę, której pudełko rozpakowałam z folii, ale wszystkie komponenty gry nie zostały ruszone. Żetony zostawiłam w oryginalnych kartonikach nie wypchnięte, karty ułożone w swoich taśmach ochronnych. Sprawdziłam tylko ich wygląd, jednak całość nie przypadła mi do gustu oraz okazało się, że kilka z nich się powtarza, czego być nie powinno. W związku z tym zgłosiłam zwrot, napisałam do sprzedawcy, wiadomość z jakiego powodu chcę odstąpić od umowy i dostałam wiadomość, że może mi nawet oddać 1gr jeżeli gra straciła na wartości. Dla potwierdzenia zrobiłam zdjęcia oraz nagrałam film z pakowania, aby udowodnić, że gra jest w 100% pełnowartościowa w związku z brakiem zniszczeń, naruszenia oryginalnych komponentów gry itp. Finalnie sprzedawca potrącił mi 50% ze zwrotu powołując się na to, że nie miałam prawa otwierać pudełka z folii. Z tego co mi wiadomo gra planszowa nie jest produktem z wyłączonym zwrotem, dodatkowo sprzedawca nigdzie nie informował o tym, że w przypadku rozpakowania folii na pudełku potrąci środki. Dla mnie jest to pierwsza taka sytuacja, ponieważ jak inaczej miałam się zapoznać z zakupionym towarem nie otwierając opakowania? Rozumiem, gdybym odesłała sprzedawcy używaną grę z luźno rzuconymi kartami, z rozpakowanymi żetonami itp, ale nic takiego nie miało miejsca. 
Czy w takim wypadku faktycznie jest zasadne potrącenie zwrotu o aż 50%, czy sprzedawca nie ma tutaj podstaw do takiego działania? Zgodnie z moją wiedzą nie jest to zgodne z przepisami. Będę wdzięczna za pomoc. Dziękuję

oznacz moderatorów
31 ODPOWIEDZI 31

LEW433
#21 Demiurg#

Tak teraz robią żeby odwieź ludzi od zwrotów, zostaje Ci otwarcie dyskusji to jedyny sposób na wypowiedzenie się i pomoc Allegro: https://allegro.pl/moje-allegro/zakupy/dyskusje/nowa

jeżeli były uwagi do zakupu należało założyć dyskusję przed zwrotem.

oznacz moderatorów

PailiAvery
#7 Wielbiciel#

Dyskusja tutaj nic nie daje, sprzedawca stoi przy swoim stanowisku, Allegro pisze, że mogę skorzystać z POKa, bo sprzedawca najwidoczniej miał powód, skoro mi potrącił zwrot środków. 

oznacz moderatorów

Client:44052296
#21 Demiurg#

@PailiAvery no ale sam stwierdziłeś że przyjmiesz  nawet 1gr a sprzedawca stwierdził że tylko gra straciła połowę wartości. Złóż wniosek i zapomnij.

oznacz moderatorów

PailiAvery
#7 Wielbiciel#

Nic takiego nie stwierdziłam. Sprzedawca z góry mnie straszył, że może mi oddać 1 gr.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Czytasz? przecież odpowiadają ci sprzedający i oczekujesz że ci pomogą? zakładaj dyskusje- nie było takiego zapisu w ofercie to nie ma prawa potrącać.

oznacz moderatorów

Monika__L
#16 Inspirator#

zwróciłaś towar pęłnowartościowy? tak i nie

sprzedający już go nie sprzeda jako nowy

bo nie zafoliuje oryginalnie z powrotem nawet jak sprawdzi wszytskie karty pionki itd

po drugie- możesz towar sprawdzić w takim samym zakresie jak kupując stacjonarnie. który sklep pozwoli ci przed zakupem otworzyć folię?

oznacz moderatorów

PailiAvery
#7 Wielbiciel#

Czyli idąc tym tropem żaden kupujący nie może otworzyć produktów zafoliowanych, bo musi się liczyć z tym, że sprzedawca obniży mu koszt o 50%? To jak w takim razie można zapoznać się z cechami zakupionego przedmiotu? Sprzedawca może taki produkt samemu zafoliować albo zakleić taśmą i ma prawo go ponownie sprzedać, na pewno nie z pomniejszeniem 50% ceny, jeżeli zawartość jest w nienaruszonym staniem. 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Trzeba uważać teraz na wszystko, dyskusja!🤗

oznacz moderatorów

Monika__L
#16 Inspirator#

nie zapoznasz się z cechami gry nawet w sklepie stacjonarnym 

nikt nie otworzy ci pudełka. 

jak zaklei taśmą, psrzeda go jako produkt używany albo w najlepszym razie pozwrotowy - uwierz mi, że będzie skakał z radości jeśli ktoś mu zapłaci te 50%

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Czy taki zapis był w ofercie? jeżeli nie, to nie ma prawa potrącać zwrotu!

oznacz moderatorów

Monika__L
#16 Inspirator#

Konsument jest odpowiedzialny wobec sprzedawcy za zmniejszenie wartości rzeczy w związku z korzystaniem z niej w nieodpowiedni sposób. Ma prawo zbadać charakter, cechy i funkcjonowanie towaru w taki sposób, w jaki mógłby to uczynić w sklepie stacjonarnym. 

oznacz moderatorów

PailiAvery
#7 Wielbiciel#

"Powinniśmy teraz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy aby sprawdzić kupiony towar, musieliśmy zniszczyć jego opakowanie. Jeśli tak, to taka sytuacja nie może być powodem do podważenia prawa do zwrotu przez sprzedawcę lub do jakichkolwiek roszczeń finansowych z jego strony. Kluczowe jest więc to, czy opakowanie można było łatwo otworzyć bez konieczności jego rozdarcia czy rozcięcia, ponieważ podjęcie przez nas nadmiarowych czynności może prowadzić do zmniejszenia wartości towaru." - Zatem otwarcie folii na pudełku było konieczne, ponieważ tylko w ten sposób mogłam zapoznać się ze stanem gry oraz dowiedzieć się, że gra jest egzemplarzem wadliwym w związku z powtórzonymi kartami. Jeżeli opakowanie nie jest kwestią umowy, a sprzedawca w ofercie nie poinformował o ograniczonym zwrocie czy pomniejszeniu zwrotu w związku z otwarciem kupionego produktu, to raczej takie działanie z jego strony nie jest tutaj zasadne. 

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@PailiAvery „sprzedawca w ofercie nie poinformował o ograniczonym zwrocie czy pomniejszeniu zwrotu w związku z otwarciem kupionego produktu” 

Informacja o ograniczeniu prawa do zwrotu (jeśli produkt się na to ograniczenie łapie) musi być w treści oferty (konkretnie w zakładce ZWROTY)  inaczej ograniczenie nia ma zastosowania.

Informacja o ewentualnym pomniejszeniu wartości zwrotu - nie musi. 

Reguluje to ustawa o prawach konsumenta - jako konsument powinnaś się z nią zapoznać. 

Towar możesz sprawdzić w takim samym stopniu w jakim mogłabyś to zrobić kupując w sklepie stacjonarnym. Inaczej sprzedający może skorzystać z przysługujących mu praw - a czy słusznie to może rozstrzygać tylko sąd. 

Jeżeli opakowanie nie jest kwestią umowy”

A co powiesz na zakup rozpakowanej gry po zwrocie bez opakowania (nie jest ono częścią umowy 😁) za cenę fabrycznie nowej?

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@PailiAvery Dyskusja, zapis o braku zwrotu albo ograniczonym musi być- inaczej nie ma prawa!

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@LEW433 @To o czym piszesz dotyczy towarów które są wyszczególnione w ustawie i można ograniczyć prawo do odstąpienia od umowy. 

Tu nie ma to żadnego zastosowania bo nie mówimy o ograniczeniu prawa do zwrotu tylko o utracie wartości. 

To czy sprzedający prawidłowo tą utratę wartości określił to już inna sprawa. 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Nie może rozpakować? musi o tym napisać w ofercie, pisałem już o tym wcześniej w tym wątku.😎

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

Oczywiście, że może rozpakować ale daje to sprzedającemu możliwość obniżenia zwracanej kwoty. 
Jak już pisałem - czy obniżenie wartości jest wyliczone rzetelnie czy zwyczajnie wzięte z czapy - ciężko stwierdzić. Taką decyzję podjął sprzedający bo takie jest jego prawo a rozstrzygać może tylko sąd. 

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@LEW433 a znasz sklep stacjonarny, w którym ci rozpakują planszówkę i pokażą zawartość? Nie ma takich, przekroczenie normalnego zarządu rzeczą w myśl ustawy zastosowanie art 34.4 uk

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@LEW433 przecież pisze że allegro jej napisało by skorzystać z pok no to dyskusja już dawno jest założona

oznacz moderatorów