anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

zwrot zakupu firmowego

globtroter_2005
#7 Wielbiciel#

Dzień dobry!

 

Mam pytanie dotyczące zwrotu towaru zakupionego przez firmę. Argumentując brak możliwości zwortu powołuje się Allegro na art. 38a prawa konsumenta. Tymczasem on dotyczy zakupu usług, a nie zakupu towaru. Cytuję: Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów: a) o świadczenie usług, za które konsument jest zobowiązany do zapłaty ceny, jeżeli przedsiębiorca wykonał w pełni usługę za wyraźną i uprzednią zgodą konsumenta, który został poinformowany przed rozpoczęciem świadczenia, że po spełnieniu świadczenia przez przedsiębiorcę utraci prawo odstąpienia od umowy, i przyjął to do wiadomości; Powyższy zapis nie dotyczy zakupu towaru.

Czy w związku z powyższym Allegro  nie nadinterpretuje przepisu?

Proszę o odpowiedź

Pozdrawiam Marek

 

oznacz moderatorów
7 ODPOWIEDZI 7

LEW433
#21 Demiurg#

Firmę i jest jeszcze JDG a tu jest trochę inaczej. 38a nie ma już.

oznacz moderatorów

globtroter_2005
#7 Wielbiciel#

Może nie ma, ale na ten art. 38a powołuje się Allegro w swoich wyjaśnieniach. Sam tego nie wymyśliłem, tylko znalazłem w serwisie podczas poszukiwania odpowiedzi.... 🙂

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@globtroter_2005 gdyby ktoś w allegro znał dobrze przepisy to 1/3 protect nie zostałaby wypłacana a z 20% z tej  1/3 ścigałaby policja za np oszustwo, przywłaszczanie mienia, celowe dzoałanie na szkodę przedsiębiorców, pomówienia, oszczerstwa, szantaż czy groźby karalne

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@globtroter_2005 38a to stary przepis, teraz zastąpiony jest tym 🙂

Art. 7aa. Przepisy dotyczące konsumenta zawarte w rozdziałach 4, 5a i 5b
stosuje się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej
działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie ma ona dla tej osoby
charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej
przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów
o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Więc jak to zakup związany z firmą PKD to nie jesteś konsumentem i nie przysługuje Ci zwrot 😞

________
Κώστας
oznacz moderatorów

globtroter_2005
#7 Wielbiciel#

Ale czy tu nie chodzi o to, że jeśli jestem np. dekarzem i kupuję papę to nie mogę jej zwrócić, bo to jest towar powiązany z moją działalnością gospodarczą, ale jeśli kupię zszywacz to mogę  zwrócić. 😉 

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@globtroter_2005 tak dokładnie o to chodzi 😄  o ile jest to zszywacz do papieru a nie do papy 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@globtroter_2005 przy jdg niby obowiązują inne przepisy tzn jeśli zakup przy jdg nie jest związany z kodami pkd z ceidg tej jdg to powinien być traktowany jak konsumencki jeśli związany jest z kodami pkd to już zależy od sprzedawcy może się zgodzić na taki zwrot ale nie musi. Ustawa słabo to określa i interpretuje. Jak zakup był na firmę to szukaj przepisów i paragrafów w kodeksie postepowania cywilnego

oznacz moderatorów