Autoryzacja nie powiodła się.
Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.
Zamówiłam laptop z rysikiem jako jedno. Przyszedł sam laptop. Sprzedający dosłał rysik i zamknęłam dyskusje. Chciałam zwrócić. Zwróciłam po 13 dniach od otrzymania rysika czyli kompletnego zamówienia kompletu rysik laptop. Allegro pokazało mi że mam jeszcze 1 dzień za zgłoszenie zwrotu, więc zgłosiłam. Jednak sprzedający wykłóca się ze mną że nie mogę już zwrócić bo sam laptop miałam już 18 dni.
Jak piszę do kontaktu allegro, to różne osoby mi odpisują i o ile pierwsza zrozumiała, to reszta odpisuje mi że towar otrzymałam 12 października i formularz mojego wniosku pok również został anulowany. Otrzymałam 12 października niekompletne!
Proszę allegro o wyjaśnienie sprawy.
@gresheth Cześć. Poproszę o numer tego zamówienia. 🙂
335a23d1-48fb-11ed-a1e7-29ddf95ace48
@gresheth Skonsultowałam tę sytuację i czas na zwrot produktu należy liczyć od 12 października, bo wtedy rzeczywiście otrzymałaś zamówiony towar (laptop). Po reklamacji został dosłany rysik jako element zamówienia.
Ale dlaczego czas miałby być liczony od otrzymania niepełnego zamówienia. Czy jest gdzieś na to paragraf prawny, abym mogła poczytać?
Nie ma na to "paragrafu", po prostu @ko_alka tak napisała, a za jakiś czas napisze coś innego lub inny moderator włączy się do dyskusji i napisze, że jednak masz rację i czas na odstąpienie biegnie od otrzymania PEŁNEGO zamówienia, a nie części.
Moim zdanie wówczas kiedy otrzymał kompa a rysik to już reklamacja.
Ponieważ nie odstąpiłaś od umowy w terminie przewidzianym przez Ustawodawcę (14 dni) licząc od daty odebrania pierwszej przesyłki tylko złożyłaś reklamację. Sprzedawca uznał Twoją reklamację i rozpatrzył doprowadzając rzecz do stanu zgodnego z ofertą poprzez dosłanie brakującego elementu. Z tego co czytam odstąpiłaś od umowy po 18 dniach - a to za późno.
Znalazłam w ustawie o prawie konsumenta art. 28:
Bieg terminu do odstąpienia od umowy rozpoczyna się:
1) dla umowy, w wykonaniu której przedsiębiorca wydaje rzecz, będąc zobowiązany do przeniesienia jej własności – od objęcia rzeczy w posiadanie przez konsumenta lub wskazaną przez niego osobę trzecią inną niż przewoźnik, a w przypadku umowy, która:
a) obejmuje wiele rzeczy, które są dostarczane osobno, partiami lub w częściach – od objęcia w posiadanie ostatniej rzeczy, partii lub części,
Ty kupiłaś jedną rzecz a nie kilka. Nie możesz laptopa "rozkładać" na elementy jak rysik (jego brak to szczegół), zasilacz, kabel zasilający, może też instrukcja obsługi?!
Ustawa, którą cytujesz dotyczy zamówień wielorzeczowych tj. składasz jedno zamówienie na osobno każdą inną rzecz np. osobno laptop, osobno zasilacz, osobno rysik itd. Sprzedawca wysyła Ci te elementy osobno, różnymi paczkami. W tym wypadku bieg terminu odstąpienia od umowy rozpoczyna się w dniu, w którym otrzymasz ostatnią partię/cześć swojego zamówienia.
Nie kupiłam samego jednego laptopa, kupiłam wiele rzeczy tylko jako komplet laptop rysik. Nie przyszło jako komplet, a zostało rozdzielone na dwie paczki
Niestety nie rozumiesz zapisów tej ustawy.
Wyobraź sobie, że odebrałaś 12 października z salonu nowy samochód. Po kilku dniach zauważyłaś, że w samochodzie brakuje zapalniczki. Zgłosiłaś reklamację. Po 18 dniach salon dosłał Ci zapalniczkę.
Pytanie do Ciebie, w takiej sytuacji samochód odebrałaś 12 października czy 18 dni później? 😉 Gwarancja/rękojmia liczy Ci się od 12 października czy 18 dni poźniej?😁
Bardziej jak kupiłam samochód, ale z brakiem jednego koła...
@gierland skoro sprzedawał laptopa i rysik jako jedno, to nie ma znaczenia, że doszła droższa część z zestawu, a tańsza nie. A jakby było na odwrót i Ty byś kupił?
Wyobraź sobie, że kupujesz laptopa z rysikiem i 12 października odbierasz sam rysik, a sprzedawca łaskawie 26 października dosyła Ci laptopa, więc 14 dni na odstąpienie według Ciebie mija, a jednak nie przypada Ci do gustu laptop z rysikiem i chcesz go oddać. Co zrobisz?
Nie ma to żadnego znaczenia czy najpierw dostałeś sam rysik czy sam laptop.
Istotne jest Twoje oświadczenie woli jakie złożysz sprzedawcy.
Dostałeś najpierw rysik. Jeżeli chcesz w takiej sytuacji odzyskać pieniądze (bo czujesz się np. oszukany) składasz w terminie 14 dni licząc od daty odebrania przesyłki z rysikiem oświadczenie od odstąpieniu od umowy kupna przedmiotu.
Natomiast jednak jeżeli zwracasz się do sprzedawcy o dosłanie laptopa to tym samym składasz reklamację. Sprzedawca doprowadza produkt do stanu zgodnego z ofertą poprzez dosłanie laptopa.
„Art. 556. Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia).”;
13) po art. 556 dodaje się art. 5561–5563 w brzmieniu:
„Art. 5561. § 1. Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:
1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;
4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.
Art. 568. § 1. Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat, a gdy chodzi o wady nieruchomości – przed upływem pięciu lat od dnia wydania rzeczy kupującemu. Jeżeli kupującym jest konsument a przedmiotem sprzedaży jest używana rzecz ruchoma, odpowiedzialność sprzedawcy może zostać ograniczona, nie mniej niż do roku od dnia wydania rzeczy kupującemu.
§ 2. Roszczenie o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad przedawnia się z upływem roku, licząc od dnia stwierdzenia wady. Jeżeli kupującym jest konsument, bieg terminu przedawnienia nie może zakończyć się przed upływem terminu określonego w § 1.
§ 3. W terminach określonych w § 2 kupujący może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej. Jeżeli kupujący żądał wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady, bieg terminu do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny rozpoczyna się z chwilą bezskutecznego upływu terminu do wymiany rzeczy lub usunięcia wady.
@gresheth myślę że tu powinnaś udać się po poradę do rzecznika konsumenta, bo my tylko możemy radzić i nie zawsze dobrze 🙂
Ja zacytuję Ci ustawę
Art. 28. Bieg terminu do odstąpienia od umowy rozpoczyna się:
1) dla umowy, w wykonaniu której przedsiębiorca wydaje rzecz, będąc
zobowiązany do przeniesienia jej własności – od objęcia rzeczy w posiadanie
przez konsumenta lub wskazaną przez niego osobę trzecią inną niż przewoźnik,
a w przypadku umowy, która:
a) obejmuje wiele rzeczy, które są dostarczane osobno, partiami lub w
częściach – od objęcia w posiadanie ostatniej rzeczy, partii lub części
Dlatego allegro nie powinno wypowiadać się w takich dyskusjach bo każdy interpretuje przepisy po swojemu 😞
A popatrzcie na to szerzej, jak konsument ma sprawdzić działanie komputera i rysika jak go nie posiada ?