anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Jak skutecznie walczyć ze śmiecącymi pod paczkomatem?

gacek_igor
#9 Pomysłodawca#

Dzień dobry,

Sprawa dotyczy 3 stron - Allegro, InPost oraz Waszych klientów, którzy zachowują się jak świnie.
Notorycznie przy paczkomatach InPostu zostają porzucone opakowania z towarów kupowanych poprzez Allegro (oczywiście nie tylko ale głównie).
Oczywiście nie macie Państwo bezpośredniego wpływu na swoich klientów i nie możecie ich ukarać zgodnie z artykułem 145 Kodeksu wykroczeń. Ale uchodzicie za firmy odpowiedzialne społecznie, więc może jednak da się coś z tym zrobić?
Wczoraj pod paczkomatem InPost w Łodzi, na ulicy Skalnej 54d, jedna osoba (ten sam nr telefonu na etykiecie) porzuca na trawniku, 2m od paczkomatu i ok 15m od dużego kosza na śmieci opakowania po towarach kupionych poprzez Allegro.
Czy jesteście w stanie przekazać takiej osobie prośbę o sprzątnięcie po sobie? To nie tylko karton, który teoretycznie się rozłoży kiedyś ale także plastikowe folie bąbelkowe i wypełniacze, które eko już nie są. A już na pewno wszystko to szpeci.
Może wystarczyłoby powiadomienie osoby o (niestety tylko teoretycznych) konsekwencjach takiego postępowania? Każda paczka to osobny śmieć, więc może perspektywa mandatu 3x500zł dałaby do myślenia?
W ciągu ostatnich kilku miesięcy problem ten pojawił się kilkukrotnie przy zaledwie 2 paczkomatach, z których korzystam, więc nie jest to problem jednostkowy.

Mógłbym próbować się kontaktować bezpośrednio z osobą porzucającą w taki sposób opakowania (za pomocą unikatowego adresu mailowego w domenie @allegromail.pl) albo zgłosić to bezpośrednio na straż miejską ale chciałem wiedzieć jakie jest Wasze stanowisko w tej sprawie i czy zamierzacie coś robić z takimi zgłoszeniami?

Z wyrazami szacunku,
Igor

oznacz moderatorów
82 ODPOWIEDZI 82

Marc_Oz
#11 Animator#

@denim-outlet  napisał(a):

... Z działki allegro szkoda że portal nie namawia sprzedawców do używania starych opakowań. Dużej firmie pewnie trudniej byłoby to wprowadzić ale mniejsi sprzedawcy pewnie mogli by poświęcić więcej czasu na zapakowanie towaru używając starych foliopaków czy kartonów ...


Z mojego doświadczenia wynika, że właśnie duże firmy dają drugie życie pudłom kartonowym po towarze kupowanym hurtowo do dalszej odsprzedaży. Po prostu są ludzie, którzy wiedzą jak oszczędzać pieniądz firmowy i jednocześnie być EKO. Nie mów, że nigdy nie otrzymałeś zestawu "pomocnik krawcowej" w pudełku z naklejką "zszywki tapicerskie 10.000 sztuk"!? 😂

oznacz moderatorów

Marc_Oz
#11 Animator#

@Iwona_Katarzyna  napisał(a):

... skorupki i fusy raz miały wpadać do zmieszanych, innym razem awansowały do kompostowanych. Nie od początku widać, decydenci byli jednomyślni ...


IMO to nie jest problem z decydentami tylko z logiką. Odpady zmieszane wrzucasz do pojemnika jeżeli nie masz kompostownika.

Nie wyobrażam sobie wielkiego, pachnącego inaczej, dołu - z czasem rosnącego w górę - tuż przed wejściem do wieżowca w centrum Warszawy. A i służby komunalne miałyby dodatkową robotę. Wypada tylko cieszyć się z namiastki ekologicznych upraw mimo, że wielkomiejski smog i tak je osłabia.

A odnośnie logiki to myślę, że nie byłoby ujmą na honorze InPost'u gdyby wzorował się na pojemnikach PCK do zbiórki ubrań, ustawianym obok paczkomatów. Taki wrzutnik, na początek, dałby impuls do rozwijania pomysłu zbiórki odpadów 'poklienckich'. Szkopuł w tym. że oprócz opakowań znalazły by się tam pewnie też ubrania (nawyk), czy puszki i butelki z pobliskiego sklepu (tam najczęściej stoją paczkomaty).

oznacz moderatorów

Iwona_Katarzyna
#10 Popularyzator#

Popełniasz błąd, bo pewnie nigdy nie robiłeś samodzielnie kompostu w ogrodzie. Dobrze robiony kompost na zadnym etapie swojego powstawania nie cuchnie "gnojówką", ani kanalizacją, ale PACHNIE lasem- dosłownie. Uwielbiałam ten zapach kompostu (już nie mam ogrodu), i jak wszyscy, nie znoszę smrodu gnojówki, którą wielu uważa za zapach kompostu. Życzyłabym sobie, aby centra wielkich miast pachniały takim kompostowym lasem :))

oznacz moderatorów

Marc_Oz
#11 Animator#

... zamiast kamery, kojarzącej się z permanentną inwigilacją (patrz 'pegasus' w rękach obecnego rządu RP) lepiej udostępnić kontener na odpady, odpowiednio opisany 'prośbami' i 'paragrafami', którego korzyści edukacyjne byłyby sympatyczniejsze

oznacz moderatorów

Skill_Player
#14 Krzewiciel#

@Marc_Oz  ty już weź przestań z tymi swoimi żałosnymi wywodami 🙄

Jak ci się nie podoba w kraju zawsze możesz wyjechać lub wziąć kredyt (tak mówili przed jesienią 2015r.)  Np. możesz udać się do Rosji! Tam może będziesz miał lepiej.

oznacz moderatorów

Marc_Oz
#11 Animator#

@Skill_Player  napisał(a):

@Marc_Oz  ty już weź przestań z tymi swoimi żałosnymi wywodami 🙄

Jak ci się nie podoba w kraju zawsze możesz wyjechać lub wziąć kredyt (tak mówili przed jesienią 2015r.)  Np. możesz udać się do Rosji! Tam może będziesz miał lepiej.


Rozumiem, że jesteś zwolennikiem socjalistycznej ekonomii uprawianej 'przez osiem ostatnich lat' pod rządami 'jedynie słusznej linii' partii nakazującej zwać się prawą i sprawiedliwą. Myślę, że należysz do grona jej wielbicieli z przekonania do finansowego rozdawnictwa, które prostą drogą prowadzi do komunizmu głoszącego zasadę 'każdemu według potrzeb'. Tym samym musisz przynależeć do tych, co to z uśmiechem na twarzy tankują dzisiaj na Orlenie w przekonaniu, że paliwo u nas jest najtańsze w Europie. Niestety, nie rozumiesz, że tylko dla tzw. Niemca przygranicznego, który zarabia po wielokroć więcej od ... Polaka z Polski 🤣

oznacz moderatorów

Iwona_Katarzyna
#10 Popularyzator#

Panowie, proszę o info, bo się pogubiłam. Zakładacie partię, czy od razu bojówkę?

Oczywiście żartuję, ale to chyba nie miejsce na "takie tam jak wam". TU JEST ALLEGRO :)), ma być lekko, radośnie, wręcz tanecznie :))

oznacz moderatorów

Marc_Oz
#11 Animator#

@Iwona_Katarzyna  napisał(a):

 ... ma być lekko, radośnie, wręcz tanecznie :))


Fakt, można się pogubić gdy ktoś raz pisze tak jak powyżej, a innym razem "Ważne, ze prowadzi się dyskusje, nawet tutaj nasze rozmowy, mogą kogoś olśnić i stać się podwaliną do ..."

Tymczasem lekko mamy w portfelach i to lżej z dnia na dzień, radośnie - bazując na informacjach z telewizji rządowej i tanecznie tylko solo, bo do tanga trzeba dwojga, a tu w Polskę muszą jechać za partnerem, aby przekonywać ludzi jak im dobrze, bo nie wiedzą 😂

 

 

oznacz moderatorów

Iwona_Katarzyna
#10 Popularyzator#

Jestem niepoprawną optymistką, nie będę wspierała czarnowidzów, bo po co brnąć w ciemny bór, gdzie na pewno czeka jakiś  złośliwy leśny stworek. Wolę przejść się naokoło lasu, gdzie stoją latarnie, i pachną lipy. Wiem, gdzie nie można wchodzić, więc tam nie idę. Wybieram milszą drogę. Naprawianie ciemnych krętych dróg zostawiam fachowcom, cokolwiek to znaczy. Wybieram tych fachowców jednym... JEDNYM swoim głosem. Nie będę agitować ani za krasnalami ogrodowymi, ani za przydrożnym świątkiem, bo tu jest ALLEGRO :)) W muzyce Allegro znaczy wesoło, z radością, z przyspieszonym biciem serca. A Pan wprowadza jakieś nuty żałobnego marszu. Mam dużo lat i powiem Panu, że życie, niezależnie od polityki, dobrej, czy złej (haha-zawsze była "zła"), się toczyło. Zawsze ludzie jedni zjadali własne zdrowie karmiąc się nienawiścią, a inni- żyli, próbując w najgorszych nawet czasach sprawić, żeby wokół nich było miło. Nie warto się denerwować, zwłaszcza na rzeczy, na które mamy zerowy wpływ 🙂

oznacz moderatorów

gacek_igor
#9 Pomysłodawca#

Dużo osób mi mówi, że się niepotrzebnie denerwuje. Tylko jeśli wszystko zostawimy chamom, partaczom, nieukom, dyletantom to równie dobrze już mogę sobie skoczyć z mostu na beton.

oznacz moderatorów

Iwona_Katarzyna
#10 Popularyzator#

Mam  dla Ciebie złe wiadomości... W demokracji, jeżeli społeczeństwo jest małopiśmienne (niewiele czyta, nie rozwija się intelektualnie- na przykład), to demokratyczna większość zawsze będzie hołdować cyt "chamom, partaczom, nieukom, dyletantom", i mniejszość, do której ufam, się zaliczamy, nie zmieści się na betonowych mostach :)) Trzeba się pogodzić, że świat stacza się ze stromej góry, i ciężkie pędzi szybciej zgniatając na swej drodze lżejsze. Takie prawo fizyki, możemy tylko uważać, wykorzystywac bystrość umysłu, żeby nie dać sięzetrzeć na proch tym ciężkim głazom. No to pojechałam... Ale tak to widzę 🤔, przepraszam, ze mimo optymizmu, mam też trudną wizję świata 😏

oznacz moderatorów

Ziolko39
#21 Demiurg#

@Marc_Oz Takie pomysły są świetne pod warunkiem, że ma kto płacić za wywóz i wymianę tego konntenera > a może zrobić specjalna dopłatę dla korzystających z paczkomatów > składka na śmieci ?

oznacz moderatorów

Marc_Oz
#11 Animator#

@Ziolko39  napisał(a): > a może zrobić specjalna dopłatę dla korzystających z paczkomatów > składka na śmieci ?

Hmmm, skoro jeszcze nikt nie wpadł na pomysł z opłatą za wstęp do lasu, nad rzekę czy jezioro to i Twój pomysł szanse ma raczej marne. A śmieci i tam Ci dostatek


 

oznacz moderatorów

AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

Jak nie można po dobroci to czasem trzeba paragrafem.

oznacz moderatorów

Marc_Oz
#11 Animator#

@AptekaNatolinska  napisał(a):

Sugeruję postawienie kamery i duży napis na górze albo pojawiające się na ekranie  ostrzeżenie   "TEREN MONITOROWANY, NIE ŚMIEĆ,  ODBIORCY POZOSTAWIAJACY ŚMIECI BĘDĄ  ZGŁASZANI DO STRAŻY MIEJSKIEJ.  ZAŚMIECANIE ŚRODOWISKA JEST WYKROCZENIEM PODLEGAJĄCYM MANDATOWI" .

Niekoniecznie taki tekst ale coś podobnego , jeśli wyświetli się podczas odbierania przesyłki, to musi zostać przeczytane, żeby przejść dalej. I raczej jestem za tą opcją, bo to tylko kwestia umieszczenia odpowiedniego ostrzeżenia programie i wyświetlenia na ekranie a na górze to albo rzuci okiem albo nie. Tu musi przeczytać.

Może nie wszyscy, ale 8/10 zastanowi się nad wyrzuceniem "makulatury".


Masz moje poparcie w tzw. pełnej rozciągłości! Z drugiej strony żyjemy w świecie wielkich ekranów OLED'owych i wyświetlanie pola przy paczkomacie do tzw. publicznej wiadomości (może dodatkowo w sieci do obserwacji) byłoby jeszcze bardziej skuteczne. Niech cały świat zobaczy BRUDASA i wytyka go potem palcami na ulicy!

oznacz moderatorów

AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

Coś się chyba ruszyło 🙂

Wspomniana marka chce być również ekologiczna. Wobec tego wzięto na tapetę kartony. Po rozpakowaniu przesyłki, zazwyczaj błyskawicznie lądują one w koszu. InPost ma pomysł, by coś w tej materii zmienić i tym samym ograniczyć produkcję śmieci.

Klienci sklepu .......... mogą wziąć udział w pilotażowym programie, pozwalającym na uzyskanie 10 proc. zniżki na następne zakupy. W tym celu podczas składania zamówienia należy wybrać metodę dostawy "Paczkomaty InPost + EkoBox InPost" - podaje spidersweb.pl.

I to chyba może być strzał w 10-tkę. Rabat 10% zachęci do eko-podejścia.

oznacz moderatorów

Iwona_Katarzyna
#10 Popularyzator#

+ , nic dodać, nic ująć ☘️

oznacz moderatorów

Marc_Oz
#11 Animator#

Nie znam pomysłu In-Post-u, ale paczki z tej strony nadają się przeważnie do ... zmieszanych! Albowiem karton to dopiero baza opakowania, a zaraz potem mamy: ścinki kartonowe, wypełniacze gąbkowe, styropian, folię pakową, folię bąbelkową, okna foliowe z klejem, etykiety z klejem, czy taśmy klejące o 'różnej sile rażenia' ... Nic tak nie popsuje radości z otrzymanej paczki jak ta procedura przed, którą potem staniemy  😃

oznacz moderatorów

Iwona_Katarzyna
#10 Popularyzator#

Ważne, ze prowadzi się dyskusje, nawet tutaj nasze rozmowy, mogą  kogoś olśnić i stać się podwaliną do wynalezienia eko  klejącej taśmy papierowej, którą z apetytem pszczoły będą na wysypiskach przerabiały na pyszny i zdrowy miodek. Od czegoś zawsze zaczynały się najwieksze wynalazki 🤔

oznacz moderatorów

krejzole
#14 Krzewiciel#

Ja opakowanie zawsze zabieram - trzeba mieć pod ręką jakieś pudło żeby zrobić od razu zwrot. 

Wiecie, SMART to zwrot należy mi się za darmo więc nie będę płacił za pudełko lub kopertę.

oznacz moderatorów