anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Sprzedający domaga się zwrotu po zakończeniu sporu i wypłaceniu przez allegro rekompensaty

MAMY ROZWIĄZANIE!
siliconmessiah
#9 Pomysłodawca#

Dzień dobry,  w tamtym roku kupiłam na allegro lokalnie na aukcji zbiór kilku przedmiotów. Po otrzymaniu okazało się, że nie była to nawet połowa zamówionych przedmiotów, tylko najmniej wartościowa drobnica ze wszystkich wystawionych rzeczy w ogłoszeniu. Sprzedający bezczelnie stwierdził, że chyba nie myślałam, że otrzymam za te pieniądze te wszystkie więcej warte przedmioty.

Założyłam spór, w którym sprzedający mimo wezwań od allegro do odpowiedzi, do wysyłki reszty lub innego rozwiązania, nie odezwał się. Allegro zakończyło spór i mi przyznało zwrot pieniędzy w ramach allegro protect.

Teraz sprzedający odezwał się i żąda odsylki. Ja nawet już nie mam tych śmieci, zwyczajnie zostawiłam pod śmietnikiem, bo nie było mi to potrzebne, kupowałam dla tych przedmiotów na które oszukał mnie sprzedający. 

Co zrobić teraz, sprzedający mnie nęka telefonami, smsami 

 

oznacz moderatorów
96 ODPOWIEDZI 96
az1rael
#21 Demiurg#

Art. 366. [Solidarność dłużników]

§ 1. Kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników).

§ 2. Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani

Art. 376. [Regres dłużników solidarnych]

§ 1. Jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników. Jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych.

§ 2. Część przypadająca na dłużnika niewypłacalnego rozkłada się między współdłużników.

Art. 379. [Podzielność świadczenia]

§ 1. Jeżeli jest kilku dłużników albo kilku wierzycieli, a świadczenie jest podzielne, zarówno dług, jak i wierzytelność dzielą się na tyle niezależnych od siebie części, ilu jest dłużników albo wierzycieli. Części te są równe, jeżeli z okoliczności nie wynika nic innego.

§ 2. Świadczenie jest podzielne, jeżeli może być spełnione częściowo bez istotnej zmiany przedmiotu lub wartości.

@_Likos_ @kostas11 @RED @siliconmessiah 

oznacz moderatorów
_Likos_
#21 Demiurg#

@az1rael  ale nie ma mowy o ŻADNYM DŁUGU . Może być mowa co najwyżej o roszczeniu 

Czy jeśłi powiem " Mam wobec Ciebie roszczenie na 100 tysięcy to znaczy że jest to dług? " Nie . Takie roszczenie musi być potwierdzone odpowiednimi dokumentami a w ostatecznosci wyrokiem sądu. Dopiero wówczas staje sie długiem i dopiero wówczas mozemy mowic o cesji wierzytelności itd

oznacz moderatorów
az1rael
#21 Demiurg#

Podsumowując zgodnie z zapisem ap allegro podpisuje cesje dlugu z kupującym staje się wspołdłużnikiem. Zgodnie z przepisami jeden z współdlużników może spełnić świadczenie spłacając wierzyciela i dochodzić regresu od innych współdłużników. Allegro przejmuje wierzytelność spłaca kupującą występuje z regresem do współwierzyciela sprzedawcy i nakłada mu zapłatę z protecta. Problem w tym że allegro spłaciło całość za sprzedawcę a towar wydano częściowo czyli powinno wypłacić % wartość wierzytelności. @_Likos_ @siliconmessiah @kostas11 @RED 

oznacz moderatorów
_Likos_
#21 Demiurg#

@az1rael  aby było współdłużnikiem i aby mogło oznac dług SPRZEDAJĄCY musiłaby byc stroną tej umowy - a nie jest. Mało tego sprzedający nie uznając reklamacji - całkowicie podwaza zasadność roszczeń kupującego

I aby to zmienić musiałby byc wyrok sądu a nie jednostronna deklaracja allegro o uznaniu długu. Bo sprzedajacy roszczenia nie uznał.

No ale to i tak bez znaczenia dla tej sprawy bo to nie zmienia faktu że umowa sprzedaży została zawarta, prawo własności rzeczy przeniesione i nigdy nie cofniete. 

Co do reszty to ćóż mam nadzieje że nigdy nie bede sie musiał znaleźć w sytuacji aby to w sądzie udowadniać.

oznacz moderatorów
siliconmessiah
#9 Pomysłodawca#

@_Likos_ Pan Azrael chyba się zafiksowal na komplikowaniu i robieniu z tego czegoś, czym to nie jest. Chyba się nie przetłumaczy. 

oznacz moderatorów
az1rael
#21 Demiurg#

@siliconmessiah nie zafiksowałem się staram się zrozumieć kazus prawny i na jakiej podstawie allegro zrobilo prawny hokus pokus co może być kluczowe bo według mnie allegro działalo bezprawnie. 

oznacz moderatorów
az1rael
#21 Demiurg#

@siliconmessiah powiedzmy że w tym momencie udało mi się ustalić na jakiej podstawie według art kc allegro dopisało sie do wypłacenia protecta, wyplaciło ci protecta, spełniło warunki protecta, obciążyło sprzedawcę i umyło łapki pakując cię na ewentualną minę.

oznacz moderatorów
az1rael
#21 Demiurg#

@_Likos_ o dlugu masz w regulaminie protecta punkt 8 kupujacy zgadza sie na cesje wierzytelnosci i przystapienie allegro do dlugu jako wspoldluznika. Nie wnikam na jakiej podstawie bez podpisu stron na umowie cesji zrobili to z automatu.

oznacz moderatorów
_Likos_
#21 Demiurg#

@az1rael  ale nie ma ZADNEJ WIERZYTELNOSCI są roszczenia które sprzedajacy neguje nie uznając reklamacji.

Natomiast nie zgodze sie tez z bezpodstawnym wzbogaceniem ponieważ  już art 405 mówi :

"Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową...." a w takich przypadkach jest podstawa prawna -UMOWA SPRZEDAŻY która nie została rozwiązana

A skoro jest podstawa prawna to stosowani pozostałych wklejonych przez Ciebie artykułów jest zupełnie bezpodstawne.

@az1rael mowie Ci zostawmy to bo tego tematu nawet prawnicy allegro nie rozbiją .MOże jakas komisja śledcza ? hihi 

Zreszta jak widzisz moderacja takze milczy jak zakleta.

Moim zdaniem odszkodaowanie z AP nie ma nic wspólnego z prawem własności rzeczy które zostało przeniesione umową kupna sprzedaży. Co do obciążania sprzedajacego to oczywiście są ogromne wątpliwości ale trzeba by było na jakieś orzeczenie sądu poczekac bo takich przepisów prawa które by tu można było zastosowac bezposrednio to ja nie znam.

oznacz moderatorów
az1rael
#21 Demiurg#

@_Likos_ jedną rzecz przeoczyłeś allegro nigdy nie dolicza protecta jeśli sprzedawca odrzucił reklamację tutaj raczej sprzedawca nie wydał decyzji o czasie lub nieudokumentował odpowiednio okoliczności wskazują na jego zaniedbanie. Moim zdaniem ap doliczyli mu za nierozpatrzenie reklamacji

oznacz moderatorów
_Likos_
#21 Demiurg#

@az1rael  no i to by była chyba jedyna w miare zgodna z prawem możliwośc obciążenia sprzedajacego. Jełsi nie odrzucił reklamacji - zgodnie z przepisami jest ona uznana. I w takim przypadku rzeczywiscie mozemy mówic o wierzytelności czyli uznanym roszczeniu . 

 

oznacz moderatorów
az1rael
#21 Demiurg#

@_Likos_ i stąd wzięła się wierzytelność zgodnie z regulaminem protecta punkt 8 i przyjęciem roszczenia reklamacyjnego przez niewydanie decyzji reklamacyjnej przez sprzedawcę. Ergo jak pisałem wcześniej niespełnienie roszczenia powoduje wygaśnięcie umowy i możliwość dochodzenia wierzytelności. A to że allegro pomija co chwilę sąd wyrok ert to już jest inna kwestia. Ja tylko ustaliłem ciąg przyczynowo skutkowy jak to prawdopodobnie kmini allegro. Jakby to dać do sądu to chyba by sędzia padł z wrażenia na zastosowane uproszczenia prawne przez allegro. Pominieto wszak przykladowo sadowne stwierdzenie wierzytelności, podpisanie umowy cesji co chyba robi się u notariusza, stwierdzenie sądowne wzbogacenia się czyli jednym slowem popłynęli jak jasny gwint

oznacz moderatorów
az1rael
#21 Demiurg#

Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.

Obowiązek wydania korzyści obejmuje nie tylko korzyść bezpośrednio uzyskaną, lecz także wszystko, co w razie zbycia, utraty lub uszkodzenia zostało uzyskane w zamian tej korzyści albo jako naprawienie szkody.

Jeżeli ten, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, rozporządził korzyścią na rzecz osoby trzeciej bezpłatnie, obowiązek wydania korzyści przechodzi na tę osobę trzecią.

§  1. 
 Zobowiązany do wydania korzyści może żądać zwrotu nakładów koniecznych o tyle, o ile nie znalazły pokrycia w użytku, który z nich osiągnął. Zwrotu innych nakładów może żądać o tyle, o ile zwiększają wartość korzyści w chwili jej wydania; może jednak zabrać te nakłady, przywracając stan poprzedni.
§  2. 
 Kto czyniąc nakłady wiedział, że korzyść mu się nie należy, ten może żądać zwrotu nakładów tylko o tyle, o ile zwiększają wartość korzyści w chwili jej wydania.
§  3. 
 Jeżeli żądający wydania korzyści jest zobowiązany do zwrotu nakładów, sąd może zamiast wydania korzyści w naturze nakazać zwrot jej wartości w pieniądzu z odliczeniem wartości nakładów, które żądający byłby obowiązany zwrócić.
 
@siliconmessiah @_Likos_ @kostas11 @RED  korzyść majątkowa jest w postaci nadpłaty do kwoty protecta zamiast wypłacić %x wartości niezrealizowanego zamówienia wypłacono 100%x czyli całość allegro nie bawilo sie w rzeczoznawcę spełniło współwierzytelność na rzecz kupującej obciążyło współdłużnika i zamknęło swoje zobowiązania i tu leży pies pogrzebany bo kupująca z sprzedawca maja do wyjaśnienia między sobą fakt bezpodstawnego wzbogacenia sie kupującej o tą różnoce między tym co było warte to co dostała kupująca od sprzedawcy a co dostała od allegro na koszt sprzedawcy. Ergo powinna zwrócić tą część niewyceniona którą dostała w paczce.
oznacz moderatorów
_Likos_
#21 Demiurg#

@az1rael  ale to jest cały czas mowa o swiadczeniach pieniężnych i prawach allegro. NIGDZIE nie ma mowy o przeniesieniu praw własności do przedmiotu transakcji 🙂

A poza tym jak pisałem jest mowa o ODSZKODOWANIU co potwierdza że prawa własnosci wynikające z zawartej umowy sprzedaży są wiążące a przedmiot pozostaje własnością kupującego. 

oznacz moderatorów
siliconmessiah
#9 Pomysłodawca#

Wasza ciekawa dyskusja rozjaśniła mi temat i chyba wiem co i jak. Sprzedający może dochodzić roszczeń od allegro najwyżej, bo między nami sprawa jest po prostu zakończona. On dostał przecież ode mnie kasę, a ja od niego szajs. Szajs został u mnie, kasa u niego. To allegro potem postanowiło, że ze swojej kasy allegro protect da mi pieniądze, a od sprzedającego będzie się domagało jej zwrotu. Kwestia tego, czy to bezprawne, czy nie, jest zupełnie oddzielnym tematem. 

oznacz moderatorów
RED
#21 Demiurg#

@az1rael totalny chaos

wg allegro szkoda,rekompensata, dług to to samo

brak metod wyliczania w/w pojęć

i stosowanie domyślnie kwoty maksymalnej - mimo, że takie praktyki sądy uznają za niewłaściwe

 i macie rację pytałem tutaj na forum wcześniej, czy AP to ubezpieczenie, cesja, czy kara umowna za szkodzenie wizerunkowi allegro?

Do tego dochodzi jeszcze sposób komunikacji serwisu z użytkownikami,

przecież autor tego wątku kompletnie nie wie na co zgodził zawierając umowę z serwisem

 

 

oznacz moderatorów
az1rael
#21 Demiurg#

@RED ciekawe co grozi autorowi wątku według prawa 😕 bo tu straszne akrobacje odwaliło ap 

oznacz moderatorów
siliconmessiah
#9 Pomysłodawca#

@az1rael nic mi nie grozi, a co ma grozić 😄 ja nie odpowiadam za kombinacje alpejskie allegro i ich działania by padły na ryj w razie problemów prawnych. 

oznacz moderatorów
az1rael
#21 Demiurg#

@siliconmessiah z punktu widzenia kodeksu cywilnego raczej nic ale jak pisałem jeśli zgłosiłby to na policję jako przywłaszczenie albo oszustwo to będziesz miała wizytację policjantów w celu złożenia wyjaśnień policja każde zgłoszenie przyjąć musi 

oznacz moderatorów
siliconmessiah
#9 Pomysłodawca#

@az1rael a niech idzie na policję, mam nadzieję, że wspomni również o tym jak to jego kłopot wyniknal z własnego krętactwa i nadziei, że jak oleje sprawę to wyjdzie na swoje. Nie on mi ze swojej kasy oddawał, tylko allegro. A allegro mu dociazylo rozliczenie na koncie allegro, którego nawet pewnie nie splaci. I tak tego z niego nie ściągną. 

oznacz moderatorów