anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zamowilam ksiazke jako przesylke polecona. Sprzedajacy przekazal ja

ewalewinska74
#8 Zapaleniec#

Zamowilam ksiazke; dostawa w formie listu poleconego. Widze ze sprzedawca nadal paczke. U niego status pokazuje „ odebrana”. Jakis podpis elektroniczny zostal zlozony, nie wiem przez kogo i gdzie. Adresat nie otrzymal paczki. Co mam zrobic w tej sytuacji??

oznacz moderatorów
35 ODPOWIEDZI 35

LEW433
#21 Demiurg#

Teraz otwórz dyskusję i zapytaj tam sprzedającego gdzie jest twoja książka: https://allegro.pl/dyskusje/nowa?source=LOKALNIE

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@ewalewinska74 Otwórz spór na Allegro; https://allegro.pl/dyskusje/nowa lub na Allegro Lokalnie tu; https://allegro.pl/dyskusje/nowa?source=LOKALNIE

zgłoś brak dostawy towaru i poproś tam o interwencję pracownika Allegro. Nie zwracaj uwagi na żadne statusy, które mogą być wynikiem błędu lub paczkę wydano innej osobie. Sprzedawca musi ją wydać Tobie i Ty musisz potwierdzić jaj odbiór. Gdyby spór okazał się bezskuteczny, po 14 dniach zamknij go jako NIEROZWIĄZANY i złóż wniosek o zwrot środków z Programu Ochrony Kupujących; https://allegro.pl/program-ochrony-kupujacych/wybor-zamowienia 

Allegro gwarantuje bezpieczne zakupy. 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@xyz96 
Sprzedawca musi ją wydać Tobie i Ty musisz potwierdzić jaj odbiór

Wprowadzasz w błąd.
Sprzedawca nie musi wydawać rzeczy Kupującemu w przypadku gdy Kupujący wskazał - innego niż Siebie - Adresata przesyłki z zakupioną rzeczą.

Ponadto wydanie rzeczy nie jest jednoznaczne z pojęciem odbioru rzeczy przez Kupującego (lub Adresata), ani też wykonanie przez sprzedawcę obowiązku wydania rzeczy nie następuje dopiero z momentem objęcia rzeczy we władanie przez kupującego.

Pojęcie wydania rzeczy należy rozumieć również jako samo zapewnienie kupującemu możności odebrania nabytej rzeczy, która została realnie zaofiarowana, a więc niezależnie od tego, czy kupujący rzeczywiście przejął rzecz do swojej dyspozycji (por. wyrok SN z 28 lipca 1999 r., II CKN 552/98).


*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@A3dam Tak, ja wprowadzam w błąd, bo sprzedający może wydać towar księdzu proboszczowi, a nie autorowi wątku. Oczywiście autor wątku, który nie otrzymał towaru, podał adres księdza. 

Ojej!

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@xyz96 
Jeżeli Kupująca wskazała księdza proboszcza jako Adresata przesyłki z zakupioną przez Nią rzeczą - to wydanie rzeczy mogło odbyć się księdzu (a nie Jej). A zgodnie z obowiązującym prawem pocztowym przesyłka mogła np. zostać pozostawiona w skrzynce na listy na plebanii. 
W żaden sposób nie uchybiałoby to spełnieniu obowiązku przez Sprzedającego, który w takim przypadku "wydał rzecz".

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@A3dam Autor wątku nie wskazał księdza, nie napisał, że wskazał kogoś innego, a najczęściej każdy wskazuje siebie. 

Zamowilam ksiazke; dostawa w formie listu poleconego. Widze ze sprzedawca nadal paczke. U niego status pokazuje „ odebrana”. Jakis podpis elektroniczny zostal zlozony, nie wiem przez kogo i gdzie. Adresat nie otrzymal paczki.

Kogo by nie wskazał, także siebie, adresat nie otrzymał paczki. 

Dyskusja i POK załatwią sprawę. 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@xyz96 
Wystarczy przeczytać z uwagą i zrozumieniem co napisała Autorka wątku.
Jeżeli "zamówiła książkę", a "Adresat nie otrzymał paczki" to w mojej ocenie Adresatem nie była Zamawiająca. Zamawiający będący adresatem zwykle w takich przypadkach napisałby np. : "Zamówiłam i nie otrzymałam".
Twoje odpowiedzi są nierzadko nie mniej wadliwe niż (jak w tym przypadku) czytanie: w pośpiechu i pogoni za "wpunktami". Na tym forum niestety (dla poszukujących pomocy) nie liczy się jakość lecz ilość - jednak w mojej opinii lepiej jest udzielić kilku "porad" mniej lecz rzetelnie i bez ryzyka komplikowania (najczęściej i tak już trudnej) sytuacji Kupującego niż populistycznie obiecywać Kupującym złote góry.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@A3dam Ty masz czas i chęć na analizowanie litera po literze postu, bo zajmujesz się trzema postami w tygodniu, a ja trzema na pół godziny. Dla mnie autor wątku jest zazwyczaj odbiorcą, a sytuacje takie gdy nie jest, są sporadyczne. Poza tym w tym temacie nie było to jednoznacznie określone. Pomóż tu tylu osobom co ja, w przeróżnych tematach, a potem zwracaj mi uwagę na takie drobiazgi. Moje odpowiedzi są "nierzadko nie mniej wadliwie", a twoje są zawsze komplikowaniem do granic absurdu prostych spraw. To nie tylko moja opinia. 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@xyz96 
Ty masz czas i chęć na analizowanie ... postu, bo zajmujesz się trzema postami w tygodniu, a ja trzema na pół godziny.
Kluczowe jest to że ja mam chęć rzetelnie robić to co robię, tak aby każda moja wskazówka miała potwierdzenie w obowiązującym stanie prawnym
Ty - jak przyznajesz - zajmując się trzema sprawami na pół godziny, takiej chęci nie masz: idziesz w ilość zamiast dbać o jakość, efektem czego jest "bylejakość" szkodząca w pierwszej kolejności Kupującym, a w kolejnej Serwisowi Allegro bo Kupującym trudno zorientować się kiedy wklejasz porady z poradnika Allegro dla Kupujących, a kiedy celowo (lub nie) wprowadzasz w błąd tekstami nieznajdującymi umocowania w obowiązujących przepisach.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@A3dam Ty się nie zajmujesz rzetelnie, ty zazwyczaj wszystko komplikujesz tak, że pytający w ogóle nie wie, o co chodzi. To nie jest forum prawnicze. To nie jest rozprawa sądowa. Gdy będziesz miał na tym forum takie osiągnięcia jak ja, tylu zadowolonych pytających, tyle rozwiązanych problemów, będziesz mógł czynić mi zarzuty, bo teraz to tylko czcza rozmowa. Od wprowadzania w błąd na tym forum jest inny specjalista, wszyscy wiedzą, który. 

Dodam jeszcze, że czasem są to trzy tematy na 10 minut. Oby więcej tu było takich jak ja, bo teraz jest tu 99% sprzedawców. 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

To mi trąci "obłąkaniem" czy to jest diagnoza?👶

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@ewalewinska74 
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami dotyczącymi pocztowych przesyłek poleconych - mogą być one dostarczane (bez uchybienia skuteczności doręczenia) np. do skrzynek na listy (bez kontaktu z Adresatem i bez konieczności uzyskiwania Jego podpisu).
Poświadczenie doręczenia mógł zrobić Doręczyciel.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Taaa, i w ten sposób doręczyciel może sobie poświadczyć doręczenie, po czym wziąć przesyłkę i zostawić kupującego bez towaru i pieniędzy. 

Gdyby tak było, doręczyciele mogliby kraść w majestacie prawa. 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@xyz96 
Doręczyciele nie mogą kraść w majestacie prawa
Fakt, że dana czynność jest teoretycznie możliwa do wykonania nie oznacza, że jest prawnie dopuszczalna.
Podobnie jak np. Twoje zachęcanie do składania oświadczeń przez Kupujących, że "przesyłka nie została doręczona" w sytuacji gdy została im skutecznie doręczona (w rozumieniu aktualnych przepisów) - co nawet Moderacja czym prędzej usunęła z innego wątku bo za publikację namawiania do popełnienia wykroczenia lub przestępstwa - też są paragrafy.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

ewalewinska74
#8 Zapaleniec#

Ja widze ze sprzedawca nadal paczke pod numerem „xxx”. Wykonal swoje zadanie ale ja towaru nie otrzymalam. Sprzedawca tez go juz nie posiada. Wiec kto powinien zadac wyjasnien od poczta polska? Nadawca czy adresat? Dodam jeszcze ze ksiazka byla zamowiona na nazwisko osoby ktora miala byc obdarowana ale ja dokonalam zakupu i platnosci. W zwiazku ze nie mieszkam w Polsce, nie jestem zaznajomiona z zasadami kupna sprzedazy w Pl. Dokonuje zakupow sporadycznie poprzez allegro. Jestem tu „swiezym czlonkiem” co moze zawazyc na mojej reputacji. W Anglii gdy ktos odbiera paczke, dostawca robi sie zdjecie odbioru paczki na tle moich drzwi. A w Polsce widze ze elekrtoniczny podpis wystarczy… Intencja moze fajna ale skutki tego zalosne. Ani sprzedawca nie ma tego towaru ani ja. 

oznacz moderatorów

ewalewinska74
#8 Zapaleniec#

Chcac otworzyc dyskusje allegro jestem pozbawiona tej opcji. Dlaczego? Wszystko widze jakos tak na opak dziala…

D305CFB1-945B-45C3-9FA9-FF30BA98DAF2.png

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@ewalewinska74 Jeżeli nie możesz otworzyć Dyskusji, poproś o pomoc Allegro przez ten formularz; https://allegro.pl/pomoc/kontakt?kategoria=65a29468-5e40-4672-a8d6-e0a1f77e6d3a&subjectId=5d429015-5... Zadziała podobnie, sprzedawca otrzyma odpowiedni komunikat. 

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@ewalewinska74 Ty reklamację składasz SPRZEDAWCY, a sprzedawca poczcie. Od sprzedawcy możesz domagać się wydania towaru, bo to z nim zawierałaś umowę na zakup i dostarczenie książki. Otwórz Dyskusję - odnośniki masz wyżej, wtedy sprzedający będzie musiał udowodnić wydanie towaru lub zwrócić Ci pieniądze. W Dyskusji poproś o pomoc pracownika Allegro. 

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@ewalewinska74 
sprzedawca nadal paczke pod numerem „xxx”. Wykonal swoje zadanie ale ja towaru nie otrzymalam.
Samo nadanie paczki (wydanie przewoźnikowi), nie jest jeszcze wykonaniem zobowiązania przez Sprzedawcę o ile był to zakup konsumencki (czy zakup był od firmy ?, czy może od osoby fizycznej ?).
W przypadku zakupu konsumenckiego (zakup od firmy przez konsumenta) decyduje moment wydania rzeczy Kupującemu (o którym pisałem wcześniej), a nie przewoźnikowi.

Wiec kto powinien zadac wyjasnien od poczta polska? Nadawca czy adresat?
Jeżeli jesteś pewna, że przesyłka nie została dostarczona pod adres wskazany na przesyłce (przesyłka nie musiała być doręczona do rąk własnych - wystarczyła dostawa na teren zamkniętej posesji, do mieszkania, lub do skrzynki na listy przypisanej do tej posesji/mieszkania) - to należy złożyć reklamację.
Reklamację może złożyć (niezależnie od siebie) zarówno Nadawca jak i Adresat przesyłki.
Możesz także (jako Kupująca) złożyć reklamację Sprzedawcy, ten jednak może otrzymać (co jest w tym przypadku prawdopodobne) w odpowiedzi na reklamację  informację z Poczty o doręczonej przesyłce.
Jeżeli to była przesyłka z przedrostkiem "Allegro ..." (np. "Allegro przesyłka polecona") - to prośbę o wyjaśnienia lub reklamację możesz złożyć bezpośrednio do Allegro jako Nadawcy.

Sprzedawca ewentualnie otrzymawszy w ciągu 30 dni odpowiedź na reklamację z Poczty Polskiej będzie miał dokument zwalniający go z odpowiedzialności, a Kupujący kierujący roszczenia wyłącznie do Sprzedawcy straci miesiąc nadal nie mając towaru.

Należy pamiętać, że wprawdzie przy zakupie konsumenckim Sprzedawca odpowiada wobec konsumenta za ryzyko przypadkowego uszkodzenia lub utraty rzeczy do chwili jej wydania - to do czasu rozpatrzenia reklamacji przez przewoźnika - przesyłka nie będzie miała statusu utraconej (zagubionej), 


Dlatego zaleca się, żeby reklamację na niedostarczoną przesyłkę (która w systemie widnieje jako doręczona) przede wszystkim składał Adresat ponieważ to On jest w stanie najskuteczniej przedstawić ew. argumenty, że przesyłka nie została doręczona / lub nie mogła być doręczona (w sytuacji gdyby przewoźnik twierdził inaczej). Bywa również, że w takiej sytuacji Adresat "przypomina sobie", że odebrał ją ktoś z domowników albo odnajduje ją w skrzynce pocztowej. 

W mojej opinii Doręczyciel jeżeli doręczył przesyłkę to z pewnością posiada jakieś dowody na jej doręczenie (spotkałem się z przypadkiem gdy kurier pozostawiając (przez płot) paczkę na posesji sąsiada zrobił zdjęcia smartfonem dokumentując w ten sposób miejsce pozostawienia przesyłki pod nieobecność Adresata.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów