anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Brak możliwości wpisania NIP na fakturze za prowizje

pilkosz
#7 Wielbiciel#

Witam, 

Od kwietnia zarejestrowałem się jako płatnik VAT, prowadzę nierejestrowana działalność.

Chciałem dodać do swoich danych NIP, ale nie ma tam odpowiedniej rubryki. Dodatkowo na moje pytanie konsultant odpowiedział że nie ma takiej możliwości aby na osobę prywatną (prowadząca działalność nierejestrowana) wystawić fakturę z NIP.

  • Pomóżcie jak to załatwić, ewentualnie gdzie zgłosić?
oznacz moderatorów
7 ODPOWIEDZI 7

Client:80340374
#14 Krzewiciel#

Zgłosić to najlepiej do Urzędu Skarbowego w związku z uchylaniem sie od ustawowego obowiązku

Art.  62.  [Naruszenie procedury rachunkowej]
§  1. 
Kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania,

podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych.

§  2. 
Kto fakturę lub rachunek wystawia w sposób nierzetelny albo takim dokumentem się posługuje,

podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od roku, albo obu tym karom łącznie.

oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@pilkosz Allegro udaje, że przepisy prawa polskiego w zakresie działalności nierejestrowanej ich nie dotyczą. Zgłoś to do Urzędu Skarbowego (brak wystawienia faktury VAT na żądanie) oraz UOKiK (ograniczanie praw konsumentów, którzy muszą być poinformowani, że kupując u Ciebie zyskują specjalną ochronę).

oznacz moderatorów

pilkosz
#7 Wielbiciel#

Nie odzywałem się dłuższy czas, bo miałem naiwne nadzieje że uda mi się sprawę załatwić z konsultantami. Ale cóż... mam wrażenie jakbym rozmawiał z półgłówkami 😑

Cała dyskusja toczyła  się wokół jednego tematu. Większość wysyłała gotowe formułki "końcem maja 2022 weszła dyrektywa UE ... bla bla bla **piiip**u **piiip**u..." i nic sensownego.

Wystąpiłem od KAS z pytaniem "Czy mogą czynnemu płatnikowi VAT wystawić fakturę bez NIP bądź odmówić wystawienia korekty w związku z brakiem owego numeru?".

Dostałem odpowiedź że mają wystawiać z NIP. Odpowiedź przesłałem do Allegro. I jaka była odpowiedź?

Allegro wyczytało tam że wg ustawy o VAT jestem przedsiębiorcą, więc muszę się zarejestrować w CEIDG 😐😵

Skończyłem dyskusję i jestem na etapie pisania skargi do UOKIK i US

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

Ja walczyłem od praktycznie od stycznia, ale póki co odpuściłem temat (sprzedaż zerowa, aukcje trzeba wystawiać ręcznie i pilnować stanów, bo na koncie zwykłym nie da się np. korzystać z BL aby automatycznie synchronizowało stany i ceny z hurtownią).

A co do statusu przedsiębiorcy, to Ustawa o VAT ma własną definicję przedsiębiorcy, odmienna od tej w ustawie Prawo przedsiębiorców. Kodeks Cywilny i Ordynacja podatkowa także mają swoje własne definicje przedsiębiorcy. Niestety boty z Allegro nie potrafią tego zrozumieć. 

Dodam, że konkurencja na o... czy e... nie ma z tym najmniejszego problemu, nawet konto firmowe można sobie założyć.

ps. Trafiłem aukcje na koncie zwykłym (nie firmowym), gdzie ktoś miał ustawioną opcje "faktura bez VAT". Normalnie na coś takiego Allegro nie pozwala.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@pecela @pilkosz pomińmy Vat ale nowe ustawa nakłada obowiązek oznaczenia prowadzenia działalności a nierejestrowana działalność to też działalność, zwroty Vat i inne rzeczy są wymagane, więc allegro łamie prawo nie dając możliwości założyć Wam konta Firma, wprowadzacie w tym przypadku konsumenta w błąd !!!

________
Κώστας
oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@kostas11 ewidentnie wina serwisu i ich wspaniałych speców od nowości i zmian

oznacz moderatorów

pecela
#16 Inspirator#

To zależy wg której ustawy. Wg Prawa przedsiębiorców, działalność nierejestrowana, to nie jest działalność gospodarcza. Natomiast wg Kodeksu Cywilnego, Ustawy o prawach konsumentów, Ordynacji podatkowej, Ustawy o VAT, Ustawy o PIT działalność nierejestrowana to też działalność gospodarcza. 

A co do wprowadzania w błąd, to tyczy się to nie tylko potencjalnych klientów, ale i sprzedawców. Osobę prowadzącą działalność nierejestrowaną obowiązują takie same prawa dotyczące rękojmi (nie obowiązują tu przepisy konsumenckie) czy zwrotów jak osobę prowadzącą JDG (nie dotyczy to zakupów prywatnych). Jest się traktowanym w obrocie gospodarczym jak firma (z paroma wyjątkami, jak np. brakiem możliwość otrzymania paragonu z NIP-em (ale samemu można go wystawić jak się ma kasę fiskalną), trzeba zawsze prosić o pełną fakturę ze swoimi danymi).

oznacz moderatorów