anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy rady allegro o nadaniu EAN z własnej puli na przedmioty są legalne/prawidłowe/zgodne z GS1?

walasekp
#8 Zapaleniec#

Pytanie z tematu zrodziło się po rozmowie jaką właśnie odbyłem z przedstawicielem GS1. Ale po kolei:

Na tej stronie:

https://allegro.pl/dla-sprzedajacych/kody-ean-numery-gtin-w-allegro-wqggrjgj2hR

znajdziemy takie to zapisy:

[allegro] :: Pozyskuję swój asortyment od importera/hurtownika, który nie przekazał mi kodów, a produkty nie mają naniesionych oznaczeń: numeru GTIN (kodu EAN), ale mają markę. Co mogę zrobić?

Zwróć się do właściciela marki, aby nadał kody dla tych produktów. Jeżeli nie możesz się z nim skontaktować - możesz nadać numery GTIN (kody EAN) z własnej puli, którą uzyskasz od organizacji GS1 Polska.

:: Pozyskuję swój asortyment od importera/hurtownika. Produkty, które sprzedaję, nie mają marki oraz nie posiadają naniesionych oznaczeń: numeru GTIN/kodu EAN. Co mogę zrobić?

Zwróć się do producenta, aby nadał kody dla tych produktów. Jeżeli nie możesz się z nim skontaktować - możesz nadać numery GTIN (kody EAN) z własnej puli, którą uzyskasz od organizacji GS1 Polska.

:: Sprzedaję towary używane, którym producent nie nadał kodów EAN - np. wzmacniacze z lat ‘70, części zamienne do zabytkowych gramofonów. Co mogę zrobić?

Jeżeli producent nie nadał numeru GTIN (kodu EAN) i nie możesz się z nim skontaktować - możesz nadać numery GTIN (kody EAN) z własnej puli, którą uzyskasz od organizacji GS1 Polska.

[/allegro]

 

I teraz sytuacja, wcale NIEhipotetyczna:

Firma A kupuje część od chińczyka lub amerykanina, który ma w nosie EAN. Firma B, znalazła tego samego chińczyka lub amerykanina na alibabie i kupuje TEN SAM produkt. Zarówno firma A i B wysyła od naszego chińczyka lub amerykanina pismo o EAN. Brak odpowiedzi. Zatem wg złotej "rady" allegro:

"Jeżeli producent nie nadał numeru GTIN (kodu EAN) i nie możesz się z nim skontaktować - możesz nadać numery GTIN (kody EAN) z własnej puli"

Firma A rejestruje się w GS1, i za 4000 bierze pulę 100.000 kodów EAN, płaci roczne myto jest pięknie. To samo robi firma B. 

Teraz każda z nich dla TEGO SAMOEGO produktu, tego samego producenta, zgodnie z złotą "radą" wybiera sobie EAN z własnej puli i sruuu dodaje produkt na allgero GDZIE chce i JAK chce. 

I cała PRODUKTYZACJĘ allegro szlag trafił... 

A co na to GS1? 

Nie wiem kto to pisał, ale skontaktowałem się z obsługą GS1. odesłano mnie to broszury 

https://www.gs1pl.org/kontakt/broszury-i-foldery/174-jak-poprawnie-nadawac-numery-gtin-10-zasad/file

[broszura]

Kto jest odpowiedzialny za przydzielanie numerów GTIN?


Za przydzielanie numerów GTIN odpowiedzialne
jest przedsiębiorstwo, które jest właścicielem
marki produktu, czyli firma będąca w posiadaniu
szczegółowej specyfikacji produktu, niezależnie
od tego, gdzie i przez kogo został on wyprodukowany.
Prefiks GS1 firmy. przydzielany jest zatem:

• producentowi lub dostawcy – jeżeli sam wytwarza
produkt lub jeżeli jest on dla niego wytwarzany
w jakimkolwiek kraju i sprzedaje go pod swoją nazwą
handlową/marką,

• importerowi lub hurtownikowijeżeli produkt został
wytworzony dla niego w jakimkolwiek kraju i jest
sprzedawany pod jego nazwą handlową lub jeżeli
w jakikolwiek sposób zmienia produkt (np. modyfikuje
opakowanie czy tworzy zestawy produktów),

•      detaliście – jeżeli produkt został dla niego wytworzony
w jakimkolwiek kraju i jest sprzedawany pod jego
nazwą handlową.

[/broszura]

Werbalnie zaś na podane rady allegro padła odpowiedź, NIE WOLNO TAK ROBIĆ. 

Jak to się ma do dobrych rad allegro, że mamy sobie sami dodać numer z własnej puli na nie swoje produkty pod pretekstem, że nie możemy się skontaktować z producentem? 

Z broszury i rozmowy z GS1 wynika jednak, że wolno nam, jeżeli robimy zestawy i sprzedajemy jako całość. 

Zatem uwaga, legalna rada. Jak macie problem, modyfikujcie produkt lub twórzcie zestawy (np produkt + szmatka do czyszczenia jako zestaw. Nadajcie tym zestawom LEGALNY EAN od GS1. 

Na zdjęciach umieścicie i produkt i wasz breloczek, długopis czy szmatkę z własnym logo i nikt nie może wam zarzucić łamania regulaminu, bo sprzedajecie własny zestaw o własnym, niepowtarzalnym numerem EAN.

Czy ktoś z moderatorów może dostarczyć wyżej te absurdy i odpowiedzieć co jest legalne/zgodne z regułami czy nadal będziecie namawiać do praktyk, za które można wylecieć z programu GS1?

 

oznacz moderatorów
21 ODPOWIEDZI 21

nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@walasekp "Firma A rejestruje się w GS1, i za 4000 bierze pulę 100.000 kodów EAN, płaci roczne myto jest pięknie. To samo robi firma B. 

Teraz każda z nich dla TEGO SAMOEGO produktu, tego samego producenta, zgodnie z złotą "radą" wybiera sobie EAN z własnej puli i sruuu dodaje produkt na allgero GDZIE chce i JAK chce. 

I cała PRODUKTYZACJĘ allegro szlag trafił... "

W momencie dodania produktu z EAN-em przez Firmę A, jest on zapisywany w katalogu. Firma B może więc powiązać z nim swoją ofertę bez tworzenia nowego produktu (z nowym kodem), wystawiając ten sam przedmiot.

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@nat_not  pod warunkiem że kilka firm nie nada kodów jednoczesnie nie wiedząc o działaniu innych które np nie handluja na allegro aolbo jeszcze nie zdażyły wystawic produktu

W przypadku producenta lub wyłacznego importera ma on konttrole nad całoscią produktu na rynku. 

W przypadku rozdrobnionego nadawania kodów może sie zrobić bałagan zwłaszcza na towarach importowanych

oznacz moderatorów

walasekp
#8 Zapaleniec#

Dziękuję za odpowiedź.

Nie mniej, nie uzyskałem odpowiedzi na fundamentalne pytanie z tematu.

Przykład NIEhipotetyczny podałem jedynie dla przykładu dziury w systemie, który sprawi, że katalog cześci będzie zaśmiecony i klient wcale nie skorzysta. Nie chciałem tu polemiki. 

Wiem jak to powinno wyglądać. Ale firma A nazwie swój produkt "Maglownica" a firma B Użyje nazwy "Zębatkowa przekładnia kierownicza". Nie ma marki, nie ma modelu. Chińczyk sprzedawał pod nazwą angielską z translatora. 

Druga firma wystawiając produkt poszuka najpierw "zębatkowa przekładnia kierownicza", zobaczy wszystkie, oprócz tej "maglownicy" która się nie pokaże. Zatem wystawi ze swoim kodem jako zupełnie nowy produkt. Przykładów mógłbym mnożyć. Ale jak mówiłem, to tylko sugestia dla produkt managera prodykfikcji allegro.

Celem mojego postu jest jednak uzyskanie odpowiedzi, jak allegro odniesie się do tego, że namawia do używania własnych kodów do produktów bez prawa do marki wbrew regułom GS1. Czy to jest legalna praktyka? Czy prawnicy allegro to sprawdzili? Czy sprzedawcy mają to sprawdzić swoimi prawnikami bo na allegro nikt tego nie wie?

Udział w programie GS1 kosztuje i podpisuje się umowy, z których trzeba się wywiązywać.

Chcę zatem wiedzieć, jak mam się obronić przed wypadnięciem z programu kodów w GS1 za praktyki zalecane przez allegro, które nie mają przełożenia na reguły GS1? To kluczowa kwestia. Czy mają Państwo stanowisko GS1 co do takich praktyk - nad radami jest oficjalny film ze strony GS1, jak rozumiem film ten niejako ma potwierdzać prawość tych zapisów nadać im powagi i mocy prawnej - ja nie wiem.

Czy jednak sprzedający powinny zwrócić się do innych organizacji z tą sprawą, aby nie popaść w niełaskę GS1 za wypaczenie sensu programu?

Z punktu widzenia firm jest to bardzo istotna kwestia. Myślę że nie tylko ja czekam na te odpowiedzi.

 

Pozdrawiam, życzę miłego weekendu i czekam na odpowiedź.

oznacz moderatorów

nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@walasekp Nie zalecamy stosowania praktyk, które naruszałyby prawo. W artykule, który linkujesz, znajdują się informacje:

---

Pozyskuję swój asortyment od importera/hurtownika, który nie przekazał mi kodów, a produkty nie mają naniesionych oznaczeń: numeru GTIN (kodu EAN), ale mają markę. Co mogę zrobić?

Zwróć się do właściciela marki, aby nadał kody dla tych produktów. Jeżeli nie możesz się z nim skontaktować - możesz nadać numery GTIN (kody EAN) z własnej puli, którą uzyskasz od organizacji GS1 Polska.

Pozyskuję swój asortyment od importera/hurtownika. Produkty, które sprzedaję, nie mają marki oraz nie posiadają naniesionych oznaczeń: numeru GTIN/kodu EAN. Co mogę zrobić?

Zwróć się do producenta, aby nadał kody dla tych produktów. Jeżeli nie możesz się z nim skontaktować - możesz nadać numery GTIN (kody EAN) z własnej puli, którą uzyskasz od organizacji GS1 Polska.

Sprzedaję towary używane, którym producent nie nadał kodów EAN - np. wzmacniacze z lat ‘70, części zamienne do zabytkowych gramofonów. Co mogę zrobić?

Jeżeli producent nie nadał numeru GTIN (kodu EAN) i nie możesz się z nim skontaktować - możesz nadać numery GTIN (kody EAN) z własnej puli, którą uzyskasz od organizacji GS1 Polska.

---

Jeśli nie masz do nas zaufania w tej kwestii, oczywiście możesz to sprawdzić na własną rękę.

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów

Client:80340374
#14 Krzewiciel#

Nie jestem w temacie i czegoś tu nie rozumiem

  W momencie dodania produktu z EAN-em przez Firmę A, jest on zapisywany w katalogu. Firma B może więc powiązać z nim swoją ofertę bez tworzenia nowego produktu (z nowym kodem), wystawiając ten sam przedmiot.

@nat_not  skąd firma B ma wiedziec, że firma A nadała EAN ?

przeciez ten numer nie pojawi sie magicznie na opakowaniu

 

oznacz moderatorów

nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@Client:80340374 Podczas wystawiania swojej oferty będzie mogła powiązać ją z produktem, który będzie już istniał w naszym katalogu.

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@nat_not ale firma B, nadała EAN zakupionym produktom, jeszcze przed wystawieniem ich na Allegro i nie ma pojęcia, że firma A też nadała tym produktom EAN. W takiej sytuacji, obydwie firmy wystawią taki sam produkt, tylko z innym EAN. I faktycznie, @walasekp ma rację. Produktyzacja jest nic nie warta.

oznacz moderatorów

Client:80340374
#14 Krzewiciel#

ciekawi mnie w jaki sposób dojsc do tego, że coś ma juz nadany kod EAN, na opakowaniu nie ma żadnego kodu czy numeru

Czy flet z aukcji https://allegro.pl/oferta/flet-prosty-drewniany-made-in-ddr-8389679322 miał już kiedyś nadany kod EAN ?

 

 

oznacz moderatorów

nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@Client:80340374 Wystarczy wpisać nazwę przedmiotu podczas wystawiania i w formularzu podpowiadają się produkty do wyboru:

nat_not_0-1615708404310.png

To najprostszy sposób.

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów

_Likos_
#20 Guru#

@nat_not  a ja mam troszke inny problem.

Kontaktowałem sie ostatnio z jednym z dostawców (producentem) z prośbą o nadanie EANów. Jednakże producent nie jest tym zainteresowany i stwierdził że nie bedzie ich  teraz nadawał

Czy w tej sytuacji moge nadawać kody EAN na cudzy produkt ???

I co jesli producent za pół roku zmieni zdanie i nada swoje kody na swoje produkty ??

 

oznacz moderatorów

nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@_Likos_ Jeśli sprzedający zmieni zdanie, kiedy w naszym katalogu jego produkty będą już miały kody EAN, będzie cały czas możliwość zgłoszenia błędu w produkcie i tym samym aktualizacji kodu.

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@nat_not 

Nie zalecamy stosowania praktyk, które naruszałyby prawo. W artykule, który linkujesz, znajdują się informacje

Czy istnieje jakaś podstawa prawna, która pozwala sprzedawcy detalicznemu nadawać kody EAN na produkty, które sprzedaje. Wydaje mi się, że to trochę niejasna sprawa. Na stronie GS1 wyraźnie jest napisane kto jest uprawniony do nadawania kodów. 

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@walasekp "Jeżeli nie możesz się z nim skontaktować - możesz nadać numery GTIN (kody EAN) z własnej puli, którą uzyskasz od organizacji GS1 Polska."

Według mnie nie można sobie tak nadać własny nr bez zgody producenta lub producenta marki (zamawiany towar od producenta z nazwą własnej marki) Oczywiście zrobiłbym to bez większego problemu wpisując jako dedykowany produkt Allegro wymagający tego kodu, aby nie mieć z tego tytułu problemów ani odpowiedzialności za wprowadzony towar pod takim numerem. Stworzyłbym specjalne zapisy notarialne, które bym wysłał do Allegro jako informację o procesie stworzenia tych kodów powołując się na ten zapis Allegro i jednocześnie przekazał bym im prawa do tego numeru EAN jako ich wymóg jaki musisz spełnić w celu sprzedaży towaru. 😉

Ciekawe co producenci zrobią jeśli się dowiedzą o takim procederze bez ich wiedzy do którego zachęca Allegro, jedni się może i ucieszą, Ci najmniejsi a co z tymi większymi, hmm 😄

 

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

walasekp
#8 Zapaleniec#

@ZibiK30 wg mnie jest dokładnie tak samo. Nie mniej, co kilka dni wypadają mi setki (w piątek około 1200 produktów) z powodu braku EAN w kategorii gdzie jest on wymagany lub niemożności wystawienia nawet jak posiadam EAN producenta. Zatem skoro allegro na swojej stronie piszę, że mogę nadawać, to ja im zaufam...

Dla mojej firmy nie jest problem wykupić 100.000 kodów od GS1 i przydzielić je każdemu towarowi, który olał producent w kwestii kodów. Koszt jest mniejszy iż liczba roboczo godzin poświęcona na sprawdzanie, dlaczego produkty wypadają z katalogu i koszty związane z pojawieniem się zwrotów z powodu niezgodności z opisem, na który nie mam wpływu, a muszę za niego przyjąć odpowiedzialność, bo osiołek co założył produkt jako pierwszy, używając z czapki EAN źle wpisał parametry, kolor czy cokolwiek, do czego przyczepi się klient, a ja jestem zmuszany do podpinania się pod produkt. Nie będę również marnował zasobów firmy na moderowanie założonych już produktów w bazie allegro - nie za darmo. 

Idę o zakład, że zrobi tak więcej firm, które mają w ofercie powyżej 1000 aukcji. A ponieważ nie ma fizycznie możliwości potwierdzenia, że choćby zacytowany tu flet i stworzona dla niego karta produktu jest identyczny jak ten który sprowadziłem, bo może się różnić niewidocznym detalem, prościej będzie, mając EAN z własnej puli wystawić produkt nie oglądając się na innych, czy na to że ktoś mógł już to samo wystawić pod innym EANem albo zamiast flet nazwał sobie produkt fujarka, bo mu tak z chińskiego translator przetłumaczył...

 

 

 

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@walasekp Dziwi mnie trochę strategia wielu firm, sklepów, która istnieje i uzależnia swoje istnienie od Allegro. Inna sprawa to jakieś dziwne zacięcie czy strach lub nie wiem jak to można wytłumaczyć, ze nikt nie składa reklamacji, mimo iż naturalną rzeczą u przedsiębiorcy jest złożenie reklamacji a nawet pójście do sądu jeśli trzeba, gdy inna strony się nie wywiązuje z umowy.

Tu Allegro sobie wyrobiło jakąś świętość we własnej postaci lub zaćmiło przedsiębiorców pokrętnymi regulaminami, przez co większość nawet nie wie, ze Allegro odpowiada za usługi kurierskie bo świadczy ich usługę oraz własną politykę narzuconą biznesowemu użytkownikowi allegro. A sprzedawcy latają, listy piszą, wykłócają się za Allegro z firmami kurierskimi za Allegro i jeszcze płacą allegro za tę usługę.

Dodatkowo Allegro wciska kupującym ciemnotę, ze nie mają wypisywać protokołów szkody, bo niby UOKiK tego zabrania, że to niedozwolony zapis itd. A inni tego słuchają i nie chce im się nawet tego sprawdzić, że UOKiK wcale nie zabrania wypisywać protokołów szkody kupującym tylko zabrania innych rzeczy związanych z tą procedurą o których tu nie napiszę aby sobie samemu każdy mógł doczytać w uzasadnieniach sądów.

Pomyśleliście z czym się wiąże posiadanie własnego nr EAN dla produktu, poza samą opcją dla wymogu Allegro? Czy wykupienie EANu daje gwarancję iż nie będziecie mieli z nim problemów? Dlaczego nie składacie reklamacji z powodu usuwania czy wyłączania waszych ofert, przecież macie do tego prawo jak do żądania poniesionych z tego tytułu strat.

Co do samych kodów EAN, ufaj, ale zrób to z głową 😉 niejednokrotnie już tu pisałem, dlaczego niektórzy a nawet wielu producentów nie chce ich nadać swoim produktom i nie jest to sprawa kosztów czy braku czasu.

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@ZibiK30 napisałeś coś, o czym wszyscy sprzedający na Allegro boją się nawet myśleć. Masz rację, Allegro w pewnym sensie zastraszyło sprzedawców swoimi działem prawnym i stanowczością wygłaszanych opinii. Sprzedawca z Allegro woli ponieść konsekwencje finansowe, a nawet złamać prawo, żeby tylko zachować jakość sprzedaży.

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@konto zamknięte Mi to się w ogóle wydaje, ze od 1 stycznia 2021 jesteście na prawach konsumenta dla Allegro w świetle prawa.

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@ZibiK30 ja jestem osoba prawna, więc mnie to nie dotyczy 😁

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@konto zamknięte Możliwe 😄 Jednak wydaje mi się, ze tu większość to jednoosobowe działalności gospodarcze, które otrzymały od nowego roku, nowe uprawnienia prawa konsumenta 😉 Największe firmy są tu tylko dla reklamy i samego zaistnienia na Allegro bo mają bogato rozwiniętą sprzedaż we własnych sklepach internetowych 🙂 Całym najaktywniejszym motorem są najmniejsi przedsiębiorcy na allegro

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów