anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Działalność nierejestrowana a faktury zakupowe.

luis_11
#7 Wielbiciel#
  • Mam pytanie dotyczące zakupów na działalności nierejestrowanej. Czy kupując towar do odsprzedaży muszę go kupować na paragon, fakturę ?  Nigdzie nie mogę znaleźć info na ten temat. Prowadzić jakaś ewidencję zakupową? Czy może nie potrzeba żadnych rachunków ? 
oznacz moderatorów
15 ODPOWIEDZI 15

pecela
#17 Koryfeusz#

Najlepiej brać na wszystko faktury, przydadzą się przy obliczaniu dochodu.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@luis_11 Fv nigdy nie zaszkodzi, a może pomóc.

oznacz moderatorów

sylcia193
#9 Pomysłodawca#

Hej też prowadzę działalność nie rejestrowaną i prawo wymaga tak zwanych faktur imiennych

I mało tego  musisz prowadzić ewidencje zakupu i sprzedaży    

oznacz moderatorów

pecela
#17 Koryfeusz#

Jak masz nadany NIP, to bierzesz od dostawcy normalne faktury z NIP-em (jak w przypadku firmy), a nie FV imienne.

A i na działalność nierejestrowaną, nie można brać paragonów z NIP-em (ale za to mając kasę fiskalną można takie wystawiać).

oznacz moderatorów

luis_11
#7 Wielbiciel#

A jakieś konkrety, ustawa itp. ?

Ewidencja sprzedaży to wiem bo wszędzie jest o tym napisane, ale zakupy ?

oznacz moderatorów

DrapexPL
#12 Orędownik#

nie musisz brać faktur zakupowych, nikt ci nie broni, a rząd być może nawet podziękuje za większe wpływy do budżetu.

oznacz moderatorów

luis_11
#7 Wielbiciel#

To trzeba czy nie ? Niby znalazłem że niby trzeba, ale mam paru znajomych którzy handlują na A ale nie posiadają faktur zakupowych, nawet jeden miał ostatnio kontrolę urzędu i nic . Pytam bo może ktoś ściemnia,ewentualnie jaka kara jest za brak takich dowodów zakupu ?

oznacz moderatorów

milka1234567890
#18 Luminarz#

Teraz dochodzi DAC7.

oznacz moderatorów

luis_11
#7 Wielbiciel#

DAC7 to będą sprawdzać czy odprowadzasz podatki powyżej 30 transakcji i 2 tysięcy euro Allegro będzie odrazu informowac urząd skarbowy że sprzedajesz. Mi chodzi o faktury zakupowe na ryczałcie, niby jest info że powinno być ale jakieś konkrety? Jakie kary itp 

oznacz moderatorów

ja_Nitka
#11 Animator#

@luis_11  na ryczałcie nie musisz mieć faktur na zakup towaru, bo nie odliczasz kosztów i podatek płacisz od przychodu. Ale jakiś dokument zakupu musisz mieć, żeby było wiadomo skąd masz towar i że go np. nie ukradłeś 🙂

I zdecyduj się czy ci chodzi o działalność nierejestrowaną, czy ryczałt, bo na działalności nierejestrowanej rozliczasz się na zasadach ogólnych i nie możesz się rozliczać ryczałtem.

oznacz moderatorów

luis_11
#7 Wielbiciel#

Chodzi mi o ryczałt. To w takim razie US nie kontroluję faktur zakupowych? 

oznacz moderatorów

pecela
#17 Koryfeusz#

W przypadku działalności nierejestrowanej nie ma możliwości rozliczać się ryczałem. Tylko i wyłącznie skala podatkowa. 

oznacz moderatorów

luis_11
#7 Wielbiciel#

Czy ktoś z osób będących na ryczałcie, US kontrolował faktury zakupowe? 

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#17 Koryfeusz#

@ja_Nitka 
"na ryczałcie nie musisz mieć faktur na zakup towaru" 


Art. 15 1) Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - jest odmiennego zdania. 

oznacz moderatorów

ja_Nitka
#11 Animator#

@sl-aw-ek  w artykule jest mowa o dowodach zakupu towarów. Trzeba mieć dokument zakupu, ale nie musi to być faktura i tak właśnie napisałam.

oznacz moderatorów