anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Konto firmowe a działalnośc nierejestrowa

MAMY ROZWIĄZANIE!
UszyloSie
#8 Zapaleniec#

W związku z wprowadzanymi zmianami na Allegro od 28 maja 2022 roku każdy sprzedający jako firma, a posiadający konto prywatne, zobligowany jest do zmiany konta na firmowe
Czy jako działalnośc nierejestrowa mogę przemianować konto na firmowe, czy muszę wycofać sprzedaż z platformy Allegro?
W Polskim prawie od wielu lat funkcjonuje taki podmiot gospodarczy jak "działalność nierejestrowa", a więc pełnoprawna firma sprzedająca lub świadcząca usługi, która nie uzyskuje przychodu powyżej wyznaczanego co rok progu. Firma ta pozostaje niezarejestrowana, a więc nie posiada NIP. Podlega obowiązkowej rejestracji po przekroczeniu progu miesięcznych przychodów (połowa minimalnej krajowej).
Jest to preferencyjny sposób prowadzenia działalności zaproponowany przez Polskie ustawodastwo dla bardzo małych firm, o minimalnym przychodzie lub na początku ich działalności.
Czy takie firmy mogą działać na Allegro jako firma? W Polskim prawie nie odbiegają od zarejestrowanych firm i nie mają nałożonych żadnych restrykcji poza pilnowaniem wysokości przychodu.
Firmy takie prowadzą ewidencję sprzedaży, rozliczają podatki, wystawiają rachunki i faktury, mogą zawierać transakcje. Jedyne utrudnienie to właśnie brak NIP (choć niektórzy właściciele mają swój prywatny NIP). 
Czy zatem, w związku ze zbliżającymi się zmianami na platformie Allegro, firmy z działalności nierejestrowej mogą przemianować konta na firmowe, czy powinny przenieść sprzedaż na Allegro Lokalnie (co przeczy założeniem Allegro Lokalnie, bo tam nie miały sprzedawać firmy)?

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Katarzyna.

oznacz moderatorów
13 ODPOWIEDZI 13
nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@UszyloSie Przekazałam tę sprawę do konsultacji. Gdy dostanę odpowiedź, odezwę się tutaj ponownie.

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów
UszyloSie
#8 Zapaleniec#

Dziękuję.

Czekam zatem cierpliwie 🙂 

oznacz moderatorów
nat_not
Moderatorka
Moderatorka

@UszyloSie Zapowiedź dotyczy zarejestrowanych działalności widocznych w rejestrach typu CEIDG czy KRS, czyli użytkowników Allegro sprzedających i wystawiających faktury na kontach zwykłych z już zarejestrowaną działalnością. Jeżeli masz nierejestrowaną działalność, możesz kontynuować sprzedaż w ramach konta prywatnego. Ważne jest to, żeby w momencie zmiany działalności na rejestrowaną przekształcić konto Allegro.

   Natalia
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie!
oznacz moderatorów
UszyloSie
#8 Zapaleniec#

Super!

Bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂 

oznacz moderatorów
joannartium_pl
#8 Zapaleniec#

Dzień dobry.

Podpinam się pod temat. A czy posiadajac NIP UE, na podstawie wpisu do VIES działalność nierejestrowa nie może mieć konta firmowego? Przecież dla reszty świata moja firma legalnie istnieje 🙂

"System VIES umożliwia weryfikację numerów identyfikacyjnych VAT podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Unii Europejskiej dla potrzeb transakcji transgranicznych dotyczących towarów i usług."

Mam teraz problem, bo po pierwsze zablokowaliście mi sprzedaż do Niemiec - w koncie prywatnym nie mogę wprowadzić numeru do LUCID 😞 Po drugie moi klienci obecnie nie widzą, że mogą dostać przy zakupie fakturę, że mogą dokonać zwrotu i na jakich warunkach. Prawnie mam obowiązki przedsiębiorcy, ale wy przedstawiacie mnie klientowi jako "domowego sprzedawcę" i w zasadzie zmniejszacie moją szansę na sprzedaż. Czy jest szansa, że coś się zmieni w temacie działalności nierejestrowej w najbliższym czasie na Allegro? Tego typu sprzedawców jest jednak sporo.

Pozdrawiam,

Joanna

oznacz moderatorów
mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@joannartium_pl, przepraszam Cię za czas oczekiwania na odpowiedź. Dopóki firma funkcjonuje jako niezarejestrowana, nie może być kontem firma na Allegro.

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów
joannartium_pl
#8 Zapaleniec#

Czy w takim razie naprawdę nie można nam nierejestrowym dać dostępu do pól: zwroty, odstąpienie od umowy, numery zagranicznych baz śmieciowych, wystawiam fakturę? Na innych, również zagranicznych portalach nigdy nie miałam tego typu problemu. Zresztą przestaję rozumieć, co obecnie oznacza konto firma, bo co to za "sprzedawca prywatny", który ma codziennie 50 sprzedaży... to już zorganizowana działalność zarobkowa...

oznacz moderatorów
MYSZA607
#8 Zapaleniec#

Czy w takim razie nie da się czegoś zrobić dla niezarejestrowanych firm? Prowadzę dział specjalny produkcji rolnej do czego w  Polskim prawie nie wymagana jest działalność gospodarcza.  Nie mogę zatem u was zrobić konta firmowego, a chcę wysyłać z opcją Smart kurier co dostępne jest tylko dla kont firmowych. Z powodu waszej polityki mam ograniczone grono kupujących ponieważ wiele osób woli kupić ze smartem....

oznacz moderatorów
shopee-ninja
#7 Wielbiciel#

Również prowadzę działalność nierejestrowaną i nie mogę zaoferować faktury za sprzedany towar, bo na allegro lokalnym nie ma takiej opcji, przez co mam mniejszą sprzedaż, a na allegro nie mogę mieć konta, bo nie mam NIP-u. Jawna dyskryminacja mikroprzedsiębiorczości. Proszę zająć jakieś stanowisko w tej sprawie, bo to się nadaje do UOKIKu.

oznacz moderatorów
WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@shopee-ninja  Dlaczego nie masz NIP-u? Moja wnuczka rozpoczyna działalność nierejestrowaną i dostała NIP bez problemu. Na wniosku NIP 7 jest do zaznaczenia okienko "działalność nierejestrowana.

 
Ula

Ula
oznacz moderatorów
Client:101673435
#7 Wielbiciel#

witam mam do was pytanie chce otworzyc konto firmowe allegro ale do tego potrzebny mi NIP poszedlem do polskiego urzadu skarbowego aby zlozyc wniosek ale nie pomogli prosze mozecie mi pomoc ?

oznacz moderatorów
pecela
#16 Inspirator#

Ja mam NIP i NIP EU, ale bez rejestracji firmy w urzędzie gminy (CEIDG) lub sądzie rejestrowym (KRS) nie założysz konta firma. Jednakże mimo tego zgodnie z prawem w stosunku do klienta będącego konsumentem traktowany będziesz jak firma.

A co do nr NIP to składasz w US formularz NIP-7 i czekasz na nadanie numeru (jest to czynność techniczna). Natomiast jeśli miałeś nadany NIP przed 2011 rokiem, to jest on nadal ważny.

oznacz moderatorów
WREDZIA-W1
#21 Demiurg#

@Client:101673435  Składasz druk NIP 7.

Ula

Ula
oznacz moderatorów