anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Nowa firma, ryczałt.

fajf-lj
#7 Wielbiciel#

Witam, na początku grudnia założyłem firmę. Jestem bliski przekroczenia 16.000zl obrotu. Mam pytanie, wstrzymać sprzedaż do nowego roku czy mogę wystawić faktury od stycznia jak sprzedam przedmiot za tydzień? Jutro rano będę dzwonił do księgowej w tej sprawie. Chciałbym teraz się dopytać jak to wyglada tutaj. 

oznacz moderatorów
5 ODPOWIEDZI 5

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@fajf-lj  Szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem w czym problem?  Masz jakieś ograniczenia miesięcznych przychodów ?

_____________
Kama
oznacz moderatorów

fajf-lj
#7 Wielbiciel#

Tak. Przez to ,ze założyłem firmę w grudniu mam ograniczenie na przychod z Allegro do 16.900zl. Mam pytanie czy jeśli sprzedam coś za tydzień np i wystawie fakture dopiero w styczniu (wtedy przychód bd się liczył na styczeń) czy to jest legalne? Czy mam wstrzymać sprzedaż do końca roku. A nie chce jeszcze na VAT przechodzić. 

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@fajf-lj  Wg mojej wiedzy faktury dokumentujące przychody muszą być zaksięgowane w miesiącu, w którym przychód powstał, a nie w tym w którym wystawiono dokument. Najlepiej pewnie wiedzieć będzie księgowa, albo zadzwoń dla pewności do US.

_____________
Kama
oznacz moderatorów

betizdaleka
#9 Pomysłodawca#

A co ma Vat do tego?

I co to za firma co masz jakieś ograniczenia? Firmę się po to zakłada żeby ją rozwijać, a nie patrzeć na jakieś ograniczenia.

Ryczałt masz masz bodajże do 2 mln euro rocznego obrotu więc jeszcze Ci sporo brakuje 🙂

Może chodzi o kasę fiskalną. Po pztrekroczeniu 20 tys trzeba ją założyć, ale są wyjątki. Jeśli prowadzisz tylko sprzedaż wysyłkową , płatności otrzymujesz tylko drogą elektroniczną to nie musisz jej mieć.

oznacz moderatorów

TATLOK
#15 Entuzjasta#

@fajf-lj Podatek naliczony VAT, a podatek dochodowy, w tym przypadku ryczałt ewidencjonowany to dwa różne podatki. Zwolnienia w zakresie VAT.

"Ze zwolnienia podmiotowego z VAT mogą skorzystać przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający działalność, a także ci, którzy nie przekroczyli określonego limitu wartości sprzedaży.

Zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1, a więc kwoty 200 000 zł."

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-obliczanie-limitu-sprzedazy-uprawniajacego-do-zwolnienia-z-podatk...

Zapewne korzystasz z tego zwolnienia i o to Tobie chodzi? - tylko się domyślam.

Jeśli masz taki obrót w grudniu i to na początku działalności, to zapewne uzyskasz taki sam lub większy w przyszłym roku i przekroczenie zwolnienia z VAT Ciebie nie ominie. Co za różnica, kiedy to nastąpi? 

Nie możesz sprzedać towaru w grudniu, a w styczniu wystawić fakturę, bo Tobie tak pasuje, a co z kupującymi, którzy chcą kupić w grudniu, by zaksięgować wydatek w grudniu - myślisz, ze nie poskarżą się Urzędzie Skarbowym?

oznacz moderatorów