anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Pomyłka w cenie

mmarz07
#8 Zapaleniec#

Witam. Nieświadomie sprzedałam płyty CD, które są warte około 800zł. Sprzedałam je za 60zł 🫣czy można prosić kupujących o dopłatę?

 

oznacz moderatorów
5 ODPOWIEDZI 5

kolekcjoner608
#21 Demiurg#

Prosić zawsze można ale on dopłacać nie musi .

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

A wysłałeś?

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

powołaj się na omyłkę w cenie czyli wadę oświadczenia woli składanego w internecie i zwróć kasę. Wygooglaj sobie przepis z kc

oznacz moderatorów

az1rael
#21 Demiurg#

@mmarz07 a w sumie miałem chwilę to masz zapisy kc

Art. 84. Błąd jako wada


Dz.U.2023.0.1610 t.j. - Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny
§ 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.
§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).

Art. 88. - [Uchylenie się od skutków prawnych] - Kodeks cywilny.

 
Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1610 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 listopada 2023 r. do: 6 stycznia 2024 r.
Art.  88.  [Uchylenie się od skutków prawnych]
§  1. 
Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie.
§  2. 
Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu - z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby - z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał.

Piszesz pismo do kupującego takie jak urzędowe i powołujesz się na wyżej wymienione paragrafy podając które art miały zaniżona cenę i zwracasz kasę. Może iść do sądu ale w przypadku rażącej różnicy cenowej przegra a 60 to nie 800 i negatywa może ci przywalić.



oznacz moderatorów

mmarz07
#8 Zapaleniec#

Dziękuję za informację. 

oznacz moderatorów