anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

problem z faktura od sprzedającego

Client:47368539
#1 Nowicjusz#

Dzień dobry , zaznaczyłam przy zakupie że chcę fakturę sprzedawca miał również wystawione iż dany produkt sprzedaje na rach lub fv , niestety wystawił mimo wszystko rachunek i twierdzi że w opisie sprzedawcy jest taka informacja iż powyżej kwoty 450 zł dopiero wystawia fakturę i trzeba się wczytywać . Jak to wygląda ? moim zdaniem to wprowadzanie ludzi w błąd .

oznacz moderatorów
15 ODPOWIEDZI 15

mdrogeria
#21 Demiurg#

@Client:47368539 to co sobie pisze nich włoży pomiędzy książeczki dla grzecznych dzieci , jako przedsiębiorca ma obowiązek wystawić fakturę nawet na 1zł , masz w szczegółch zakupu przycisk o nazwie ,, zgłoś problem z zakupem ,,, użyj go ! , choć sam jestem sprzedawcą i powinienem stanąć po stronie sprzedawcy tym razem tego nie zrobię .

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@mdrogeria @Client:47368539  jesłi paragon zawierał NIP jest on trakktowany jak Faktura uproszczona i można go księgować normalnie jak fakture:

https://ksiegowosc-budzetowa.infor.pl/wiadomosci/5241743,Paragon-jako-faktura-uproszczona-w-2023-r.h...

I tutaj sprzedający ma racje - do 450zł nie wystawia sie innego dokumentu.

W tym roku zmienialismy kase fiskalną gdzie sprzedający kase także tłumaczył jakie to ułatwienie. Niemniej chcąc uniknac własnie tego typu dylematów my nie wystawiamy paragonów z NIP lecz normalne papierowe faktury.

Niemniej do 450zł jak najbardziej paragon z NIP jest równoznaczny z wystawieniem faktury i jeśli Twój parago zawierał numer identyfikujący kupującego to działanie sprzedawcy jest prawidłowe i zgodne z prawem.

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@_Likos_ owszem , ale autor watku widać jest przedsiębiorcą i powinien o tym wiedzieć , a nawet jeśli nie zatrybił  ,a kontaktował się ze sprzedawcą to ten powinien mu wyjaśnić , mniemam ,że problem leży gdzie indziej , ale to może nam wyjaśnj @Client:47368539  .

Miałem sytuację z Gościem u którego kupuję regularnie pewien produkt do sklepu  i zawsze było jak należy / papierek / , a tu bach pewnego dnia przychodzi towar z wydrukiem fiskalnym , a se myślę ,, walnął się ,, i trzeba coś na gorąco zadziałać ... dzwonię ... i co ? na paragonie NIP tylko ,że ja z racji wieku trochę ślepy  ,teraz jak mam w paczce fiskalny to na nos rowerek i jeszcze lupka .

oznacz moderatorów

Halfrunt
#19 Nestor#

rowerek to jakaś odmiana okularów?

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@Halfrunt tak , dla wtajemiczonych .

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@mdrogeria  dlatego też my zostaliśmy przy papierowych standardowych fakturach. Aby nie mieć potem dyskusji i zapytań typu - chciałem fakture -dostałem paragon. Ty prowadząc firme od razu zrozumiałes że to jest taki sam dokument, lecz rolnik który kupuje cos na FV , czy ktos nie prowadzący ksiegowości a tylko małą działalność dorywczą nie zawsze musi znac wszystkie przepisy podatkowe. I wówczas Faktura ma sie nazywać faktura a nie paragon 🙂

Niby miałobyć ułatwienie ale de facto dopóki wiekszosc kupujących sie nie oswoi to bedzie mnówstwo zapytań i wyjaśnien

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@_Likos_ i słusznie , bo gdieś mi się obił zapis , że w necie nie wolno paragonów z Nip-em , poszukam to załączę .

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@mdrogeria  ehh chyba masz racje znalazłem coś takiego:

"Faktur uproszczonych nie można używać do dokumentowania określonych rodzajów transakcji, takich jak np. sprzedaż wysyłkowa czy WDT."

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-paragon-z-nip-em-a-faktura-uproszczona

 

Znaczy że tak czy inaczej @Client:47368539  powinien otrzymac pełna papierowa fakture. Hmmm podobnie zreszta ja Ty w opisywanej przez Ciebie sytuacji

Uwielbiam nasze przepisy. Nie ma to jak ułatwienia i jasność....

Uff całe szczescie że ze swojej wygody zostaliśmy przy papierowych FV

oznacz moderatorów

drekenzes
#17 Koryfeusz#

Też bym się wkurzył na taki paragon z NIPem, bo ja nie jestem księgowym - od tego mam biuro rachunkowe. Jak zaznaczam że chce fakturę VAT, to mam otrzymać fakturę VAT, a nie jakieś paragony z NIPem. Paragony z NIP znam, ale omijam z daleka, bo przepisy zagmatwane i się wielokrotnie zmieniały. Musiałbym zawracać głowę księgowej, co mam z tym g....m zrobić.

_________________________________________________________________
Przed upadkiem idzie pycha; a przed ruiną wyniosłość ducha.
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Otwórz dyskusję ze sprzedającym i niech się tłumaczy, zaznaczyłeś FV to ma być i koniec, oczywiście paragon z NIPem wystarczy ale jak chcesz mieć to ma być.

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#17 Koryfeusz#

@LEW433 przypominam się tylko grzecznie, że miałeś mi wytłumaczyć jak sobie zmienić punkt odbioru w przypadku przesyłki Allegro One Box - trochę się niecierpliwie. 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

A gdzie jest ten wątek? zagubiłem go !

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#17 Koryfeusz#
oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Masz odpowiedź moderacji że się nie da, albo był inny tytuł albo się pomyliłem, więc w czym problem skoro masz napisane ze się nie da.🙂

oznacz moderatorów

sl-aw-ek
#17 Koryfeusz#

@LEW433 przecież mam napisane, że się da dlatego chciałbym w końcu przeczytać w jaki sposób 😉

oznacz moderatorów