anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Umowa kupna sprzedaży

MAMY ROZWIĄZANIE!
Nabial_85
#8 Zapaleniec#

Witam, 

Mam pytanie, mianowicie kupujący żąda ode mnie umowy kupna sprzedaży za przedmiot, czy sprzedając na Allegro jako osoba prywatna muszę coś takiego wystawić?

oznacz moderatorów
7 ODPOWIEDZI 7
xyz96
#21 Demiurg#

Możesz, ale nie musisz. Umową kupna sprzedaży jest wydruk z aukcji, w której kupujący nabył od Ciebie towar + potwierdzenie wpłaty.

oznacz moderatorów
cederom
#8 Zapaleniec#

Niekoniecznie. Na dokumencie zakupu MUSZA byc pelne dane firmowe inaczej sa nieksiegowalne. Sam wydruk z zakupu nie wystarczy, bo znajduja sie tam wylacznie dane odbiorcy (czyli osoby prywatnej a nie firmy). Dane firmy pojawiaja sie tylko jesli zaznaczysz, ze chcesz fakture na zakup, a ta opcja pojawia sie tylko jesli sprzedajacy deklaruje mozliwosc wystawienia faktury, czyli jesli kupujesz firma-firma, czyli nie w tej sytuacji kiedy jest wymagana UKS 🙂

Niestety taka mamy biurokracje i z urzedem skarbowym nie ma dyskusji 😉

Wyslalem do Allegro taka propozycje dodania opcji UKS przy zakupach przedmiotow uzywanych od osob prywatnych. Inaczej nie mozna zakupic (czesto taniego fajnego uzywanego) przedmiotu na firme od osoby prywatnej.

Jako kupujacy dodam tylko, ze kilka razy udalo mi sie zrobic taka transakcje z UKS i nigdy nie mialem z tym zadnego problemu ani koniecznosci zwrotu. Problem jest wtedy kiedy sprzedajacy nie ma swiadomosci, ze przy zakupach online zawsze jest mozliwosc zwrotu w ciagu 14 dni (to zapewnia Polskie Prawo oraz Mechanizm Bezpiecznych Zakupow Allegro). Dlatego jesli cos takiego byloby w standardzie na Allegro to mysle ze i sprzedaz tego typu wzrosnie.

oznacz moderatorów
pinsplash
#21 Demiurg#

@Nabial_85  Tylko twoja dobra wola. Dla niego wydruk z aukcji + przelew są wystarczające.

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów
play-box_pl
#1 Nowicjusz#

Witam
  Pytanie brzmi co w przypdku gdy jest przedsiębiorcą i potrzebuję takie umowy do kosztów. Czy taki wydruk z aukcji oraz potiwedzenie płatności wystarczy dla Urzędu Skarbowego?

oznacz moderatorów
cederom
#8 Zapaleniec#

No wlasnie u mnie ksiegowosc wymaga Umowy Kupna-Sprzedazy bo musza byc tam dane firmowe i ja jako repreztnant firmy.

Byloby fajnie gdyby Allegro dodala taka standardowa opcje przy zakupach od osob prywatnych (glownie pojedyncze przedmioty uzywane), wtedy umowa bylaby standardowa, zgodna z regulaminem Allegro, zakup bylby realizowany przez Allegro zgodnie z programem ochrony kupujacych (mozliwosc zwrotu do 14 dni), sprzedajacy nie mialby watpliwosci ani obaw ze to jakies oszustwo, kupujacy bylby rowniez szczesliwy bo mialby fajny przedmiot w dobrej cenie.

W przeciwnym wypadku nie dojdzie do transakcji bez Umowy Kupna-Sprzedazy.

Allegro prosze dodajcie taka mozliwosc w standardzie jako opcja zakupowa 🙂

oznacz moderatorów
cederom
#8 Zapaleniec#

nie. jesli zakup ktos chce zrealizowac na firme to musi byc UKS z danymi firmy inaczej nie moze wprowadzic do ksiegowosci jako zakup na firme.

oznacz moderatorów
cederom
#8 Zapaleniec#

Nie masz takiego obowiazku, ale jesli ktos posiadajacy firme chce kupic na firme od osoby prywatnej przedmiot uzywany, to musi byc zrealizowany przez Umowe-Kupna-Sprzedazy na ktorej widnieja pelne dane firmy (nazwa, adres, nip) i kwota, ewentualnie reprezentant ktory pokrywa sie z potwierdzeniem zakupu Allego, inaczej zakupu nie bedzie mozna zaksiegowac i na pewno bedzie podwazony przez urzad skarbowy jesli dojdzie do kontroli.

Ludzie, ktorzy ponizej odpowiadaja, ze wydruk z aukcji wystarczy najpewniej nie maja firmy i nigdy nie realizowali takiego zakupu, poniewaz nie jest to wtedy zakup na firme - brakuje pelnych danych firmy nazwy, adresu i nipu.

Owszem na zachodzie (np USA) wystarczy przedstawic rachunek, u nas to musi byc faktura, paragon, lub umowa kupna-sprzedazy inaczej nie jest to ksiegowalny dokument zakupu.

oznacz moderatorów