anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Ustawa o raportowaniu handlu internetowego do US

hasztagmisiek
#9 Pomysłodawca#

W wielu miejscach internetu toczą się dyskusje na temat niejasności wchodzącej ustawy raportowania transakcji do US. Może administracja allegro odpowie ostatecznie na chociaż niektóre pytania? Chodzi głównie o limity w postaci "30 transakcji w roku" i "sumę 2000 euro w roku za transakcje":

1) Czy dane z całego roku 2023 będą raportowane?
2) Czy "transakcje" tyczą się tylko sprzedaży? Czy także kupna? Czy się sumują?
3) Czy transakcje allegro i allegro lokalnie będą sumowane?
4) Czy jedna transakcja to jeden przedmiot? Czy sprzedaż kilku różnych rzeczy w ramach jednej płatności i wysyłki to kilka transakcji, czy jedna?
5) Czy rozważacie wprowadzenie jakiegoś "licznika" sumującego liczbę transakcji i ich kwoty?
6) Jakie dokładnie dane zostaną przekazane urzędom po przekroczeniu limitu? Tylko zsumowane liczby transakcji, kwot i kategorie produktów? Czy może dokładnie to, co kupujemy/sprzedajemy, ilości, kiedy, od kogo, komu itd?

Pewnie ludzie mają o wiele więcej pytań, ale to jest to co na start przychodzi do głowy.

oznacz moderatorów
53 ODPOWIEDZI 53

pecela
#16 Inspirator#

Robiłem w kasach fiskalnych (jako serwisant). Uwierz, że nieodróżnialne przychodu od dochodu wcale nie jest takie rzadkie (zwłaszcza wśród nowych firm). 

oznacz moderatorów

hasztagmisiek
#9 Pomysłodawca#

OK, dla firmy może byc to trudniejsze, ale w przypadku sprzedazy Kowalskiego kosztów w zasadzie nie mamy (poza opakowaniem i ew wysyłką) a rozrozninia na przychód i dochód przy sprzedaży rzeczy posiadanych powyżej 6msc i nie kupionych dla zysku, także chyba nie ma ;D

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@hasztagmisiek bardzo mi przykro, ale jedyne informacje, które mogę Wam w tej chwili przekazać to, że prace legislacyjne dotyczące projektu ustawy o podatkowych obowiązkach sprawozdawczych operatorów platform cyfrowych, który będzie wdrażał do polskiego porządku prawnego przepisy dyrektywy DAC7, wciąż trwają. Prace te są wciąż na wstępnym etapie i nie jesteśmy w stanie powiedzieć, kiedy nowe przepisy wejdą w życie, a także, od kiedy będziemy zobowiązani do zbierania danych, o których mowa w dyrektywie. Monitorujemy ich postęp w procesie legislacyjnym tak, aby przygotować się na terminowe wdrożenie nowych przepisów na platformie i będziemy informować Was o ich ostatecznym uwzględnieniu.

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

hasztagmisiek
#9 Pomysłodawca#

Czyli za rok 2023 wbrew wielu artykułom, także żadne dane nie są zbierane? 
Bo skoro pierwszy ROCZNY raport będzie musiał być wydany przez firmy w styczniu 2024, to innej opcji raczej nie ma 😉

oznacz moderatorów

Shaylos
#7 Wielbiciel#

Przecież ci "KONSULTANCI" z allegro sami nie wiedzą co gadają. Smieszne jest to w jakim cyrku oni pracują i kto to kontroluje serio.

Sam ten temat od kilku dni próbuje wyczaić. Dwa razy dwa różne supporty zaśpiewały mi podobną śpiewkę (że ustawa jest jeszcze w przygotowaniu, oni nic nie wiedzą jeszcze i że NIE magazynują).

Później po rozmowie z innym sprzedającym jemu odpowiedzieli co innego, następnie ja zaczepiłem ponownie temat nawiązując do odpowiedzi tamtego sprzedającego i już zupełnie inaczej śpiewają...

 

W każdym razie. Tutaj masz wstawki z rozmów (nie ma co wstawiać całych, macie to co najwazniejsze i mam nadzieję żę to widać)

Dla tego cyrku nie należy sie żadna prowizja za brak zgodności.

 

https://imgur.com/a/sQItDeu    (niestety link zewnętrzny). Allegro nie wyświetla innym wrzuconego zdjęcia tutaj xD

oznacz moderatorów

hasztagmisiek
#9 Pomysłodawca#

Nie widać zdjęcia 😛 

oznacz moderatorów

Shaylos
#7 Wielbiciel#

Pobierz sobie. W rogu masz opcje aby zapisać to zdjęcie

oznacz moderatorów

hasztagmisiek
#9 Pomysłodawca#

hasztagmisiek_0-1688671103373.gif

Widać tylko tyle i brak opcji 😄 

oznacz moderatorów

Shaylos
#7 Wielbiciel#

To nie wiem czemu. Masz tutaj xd

https://imgur.com/a/sQItDeu

oznacz moderatorów

Shaylos
#7 Wielbiciel#

No nic. Jeśli ustawa faktycznie przewiduje aby zabrać dane za cały 2023 to można już przestać sprzedawać. Bo nawet jak dobije (tak jak w moim przypadku) przez 1,5 miesiąca 60 transakcji jakoś z czego przychód to ok 4000 zł, a zysk 2000-2500 zł to dla tych kilkunastu dodatkowych stówek nie będe robił paragonów i walczył z US bo tracą miliony tego co nam zabierają i tak już...

oznacz moderatorów

aglin4
#8 Zapaleniec#

a kto ci każe "robić" paragony? prywatne osoby nie muszą chyba że masz firmę to dowody sprzedaży i tak musisz wystawiać.

oznacz moderatorów

Shaylos
#7 Wielbiciel#

Księgowa mi mówiła która rozlicza firmę mojego tatę. Że nie muszę podatku rozliczać jak jakiejś kwoty nie przekroczę, ale trzeba to uwzględnić w picie i prowadzić ewidencję w razie kontroli... 

oznacz moderatorów

aglin4
#8 Zapaleniec#

Zaraz okaże się, że to tylko kolejny straszak na podatników i do końca 2023 żadnej ustawy nie będzie, więc i allegro nie będzie musiało nic raportować.

Pytanie do moderatorów:

Nawet jeśli ustawa powstanie a prawo nie działa wstecz to czy allegro będzie raportowało cały rok a nie tylko za okres od momentu wejścia w życie w/w ustawy?

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

A ty widzisz jak teraz działa prawo w Polsce, jak będę chcieli tak będzie, a nie że nie działa w wstecz.

oznacz moderatorów

aglin4
#8 Zapaleniec#

LEW433 to działa w obie strony. Teraz robią specjalnie bur.del w prawodawstwie z powodu wyborów. We wrześniu wszystko może być już nieaktualne.

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

@aglin4 prace legislacyjne wciąż trwają, więc na ten moment nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów

hasztagmisiek
#9 Pomysłodawca#

@mwmonety  To ile tego było i na jakie kwoty, że US chciało się tym zainteresować?
Raczej nie małe 😛 

oznacz moderatorów

aglin4
#8 Zapaleniec#

...i tutaj się mylisz bo znam osoby z US i oni sami nic nie wiedzą. US to tylko narzędzie a interesują się ci co nasze podatki wydają np. na wybory kopertowe. 

oznacz moderatorów

hasztagmisiek
#9 Pomysłodawca#

Halo @_HolaOla_ czy ktoś inny z moderacji, zawołajcie tutaj kogoś ogarniającego z allegro, może chociaż na kilka pytań odpowie 😉

oznacz moderatorów

_HolaOla_
Moderatorka
Moderatorka

Cześć @hasztagmisiek, zgłaszam się 🙂 Na pewno nie na wszystkie te pytania będziemy w stanie Ci odpowiedzieć, ale skonsultuję temat z ekspertami w tej kwestii po naszej stronie i wrócę tutaj do Was z informacjami. 

   Ola
   Moderatorka

_____________
Jeżeli czyjaś odpowiedź rozwiązała Twój problem, wybierz To jest rozwiązanie! 🙂
oznacz moderatorów