anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Wykorzystanie moich nr EAN przez innego sprzedającego

kj-system
#7 Wielbiciel#

Jeden ze sprzedających wykorzystuje moje nr EAN do swoich produktów, przez co na jego aukcji widnieją moje opinie produktu, a ja otrzymuje opinie od jego klientów. Co mogę z tym zrobić ?

oznacz moderatorów
38 ODPOWIEDZI 38

mr_oma
Była Moderatorka
Była Moderatorka

@pinsplashjeżeli jest to ten sam produkt, to tak - inny sprzedawca może się pod niego podpiąć.  

   Maja
   Moderatorka


   _____________
   Daj znać, co myślisz o Allegro Gadane i wypełnij ankietę! 🙂
oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@mr_oma Fair Trade ?🤔

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów

Bytom_Trade
#10 Popularyzator#

Zacznijmy od podstawowej kwestii której nikt tu nie poruszył a od której cały ten problem się zaczął.
@kj-system kupił gotowy towar w chinach (z tego co rozumie) i sprzedaje go na rynku europejskim pod niezmienioną marką (marką chińczyka co to klepał). W takim wypadku powinien zapytać o kody GTIN producenta który pewnie je posiada a NIE powinien zakładać dla nich kody z własnej puli. Mógł też zacząć sprzedawać je pod własną marką i dla niej założyć kody GTIN.

Jednak wybrał błędną opcję, czyli założył numer dla produktu produkowanego masowo w chinach.
Numer GTIN jest zakładany dla konkretnego produktu, czyli sprzedając ten produkt masz pełne prawo posługiwać się kodem założonym dla tego produktu. Tutaj nie ma żadnego prawa własności typu ja zapłaciłem to jest moje...

Ewidentny błąd sprzedawcy, teraz będzie musiał się borykać z tym problemem bo wyprostowane go będzie czasochłonne i co więcej pewnie doprowadzi do tego, że straci opinie o produkcie.

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@Bytom_Trade masz rację co do przypadku @kj-system ale nie zmienia to faktu, że stwierdzenie @mr_oma  " jeżeli jest to ten sam produkt" jest o tyle niebezpieczne, że o tym czy jest to ten sam produkt decydują algorytmy, które na dzień dzisiejszy działają słabo, a nie sprzedający.

Często łączenie różnych ofert pod ten sam produkt jest wymuszane przez system wbrew intencji wystawiającego. Tylko dzięki zrozumieniu problemu przez innych sprzedawców udało nam się ominąć łączenia ofert i opinii różnych sprzedawców. 

 

oznacz moderatorów

Bytom_Trade
#10 Popularyzator#

@annas14-firma powiem szczerze, że chyba jedynym sposobem by "algorytmy" połączyły produkty jest użycie tego samego kodu EAN/GTIN bo każdy nowy produkt aby mógł być wystawiony musi mieć go wpisany.
Niemniej jest to problem, bo część ludzi po prostu nie chce bawić się w nadawanie kodów i wykorzystuje produkty podobne.
Jedynym rozwiązaniem jest zgłaszanie tego do allegro i być może jakieś kary dla tych co łamią te zasady.

Jeżeli znasz jakikolwiek inny przypadek gdy produkty zostały złączone (mając różne kody EAN) proszę powiedz mi, jestem ciekaw tej tematyki. 

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@Bytom_Trade Problem widzę w kategoriach, w których kod EAN nie jest jeszcze wymagany. Jego podanie w definicji produktu nie chroni przed podpinaniem  dowolnych ofert o tych samych parametrach wymaganych. Jeżeli wśród tych parametrów nie ma Marka (a tak jest całej drobnicy bez rynkowych liderów) to nie ma możliwości chronić własnego produktu przez rejestrację znaku towarowego.

Wyraźnie rozróżniłbym całą grupę towarów, które mają oznaczenia chronionym znakiem towarowym, nie mówiąc już o wzorze użytkowym. Te pojęcia wydają się nie istnieć w regułach sprzedaży na Allegro do czasu gdy nie zgłosi się jakaś kancelaria prawna na zlecenie dużej marki.

Problematyczne jest też nie wyświetlanie na ofertach sprzedaży kodu EAN. Klient nie może więc sprawdzić, kto jest producentem/dystrybutorem. 

 

oznacz moderatorów

Bytom_Trade
#10 Popularyzator#

Nie można dodać tam dodatkowo własnych parametrów? Chętnie bym zerknął w tą problematykę, możesz podać mi jakiś przykładowy produkt z którym macie problem?

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

Własne parametry nie są zapisywane w katalogów produktu wiec nie mogą tworzyć nowego produktu, a jeżeli istnieje zdefiniowany produkt o takich samych parametrach obowiązkowych to system automatycznie podłącza ofertę do tego produktu. 

Przykład pierwszy z brzegu:

To jest wynik automatycznego połączenia przez Allegro po edycji oferty:

annas14-firma_0-1623015046269.png

Oferta ma podane wszystkie parametry, łącznie z EAN, który dla kategorii Allegro - Zdrowie - Korekcja wzroku - Okulary - Zauszniki do okularów i końcówki jest nieobowiązkowy.

Jakie parametry są trzymane w katalogu dla wybranego produktu:

annas14-firma_1-1623015370625.png

System stwierdził, że wybrany produkt już istnieje w bazie i połączył automatycznie z produktem o innym numerze EAN, kolorze i kodzie producenta. Ten produkt z katalogu utworzyłem wystawiając inną ofertę, ale ponieważ nie ma tu żadnych parametrów nie oznaczonych jako (opcjonalnie) to nie mam pojęcia w oparciu o jakie informacje łączy ofertę z dowolnie wybranym z katalogu. 

Sytuacja nie jest powtarzalna. Przy kolejnej próbie edycji, automatyczne połączenie dał efekt:

annas14-firma_2-1623016657762.png

Filetowe mają także swój EAN, ale w tej kategorii jest on opcjonalny.

 

 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@mr_oma wg prawa za towar odpowiada wprowadzający na rynek

jeżeli @kj-system  wprowadził towar na rynek oznaczył go i opisał go zgodnie z polskim prawem,

przeprowadził odpowiednie badania i uzyskał certyfikaty

to on prawnie odpowiada za te dane

np: za normy, skład jakościowy i itp

-------------------------------------------------------------------------------

sugerowanie, że inny towar jest taki sam to oszustwo i naruszenie praw autorskich i ustaw o podróbkach

-----------------------------

założeniem łączenia ofert z katalogiem produktu jest to, żeby ten sam produkt był przypięty do ofert różnych sprzedawców. Porównując oferty, są to te same produkty, jest to więc zgodne z założeniem.

 

spodnie np: mustanga i ich podróbki to też mogą być te same produkty

--------------------------------------------------------

Czym staje się serwis allegro, który pozwala systemowo na sugerowanie, że takie produkty są identyczne?

problem już widać w częściach samochodowych czy pulsometrach

przecież to oszukiwanie kupujących

 

jeżeli jest to ten sam produkt, to tak - inny sprzedawca może się pod niego podpiąć.  

 

@mr_oma prawie spadłem z krzesła ja to przeczytałem - zapytaj lepiej allegrowych prawników

bo mam niemal pewność, że to niezgodne z prawem

 

 

oznacz moderatorów

Bytom_Trade
#10 Popularyzator#

@RED chyba źle doczytałeś, kj-system jest jedynie importerem tego produktu a do niedawna był jedynym sprzedawcą oferującym go na Allegro.
Teraz kolejna osoba sprowadza ten sam produkt (kj-system użył sformułowania identyczny ale gorzej pakowany przez sprzedawcę) i sprzedaje go na allegro.

Dlatego drugi sprzedawca użył kodów EAN które założył pierwszy sprzedawca, do czego miał pełne sprawo bo kod EAN identyfikuje konkretny produk. Jedynym wyjściem jest zamówienie większej partii towarów oznakowanych jako swoja własna firma. 

Będąc importerem musi jedynie dopilnować, że producent (pewnie jakaś chińska firma) będzie miała deklaracje zgodności, dokumentację techniczną i tak dalej... a na miejscu, że towar będzie miał polską instrukcję oraz informacje dotyczącą bezpieczeństwa użytkowania.
Gdyby był producentem to sam musi zatroszczyć się o te wszystkie certyfikaty.

Najlepszym wyjście byłoby zakontraktowanie produkcji w tej fabryce, czyli zlecenie produkcji od razu pod inną docelową marką. Wtedy certyfikaty udostępnia producent i można założyć nowe kody EAN na nie jako, że będzie to inna marka (nie zmieniając producenta). W takim wypadku zacząłbym od rejestracji, nazwy, logo oraz sloganu w chinach, żeby nikt nam tego nie zarejestrował przed nami...
Tylko pytanie czy jest tego na tyle by Chińczyk się chciał tak bawić.

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@Bytom_Trade za produkt i jego certyfikaty nie odpowiada producent tylko wprowadzający na rynek

są na rynku identyczne produkty, z tej samej fabryki ale mają różne kody ean

podszywanie się pod wprowadzającego na rynek jest karalne i jest także sankcjonowanie prawnie podszywanie się pod jego certyfikaty i jego prawne obowiązki

 

np:

https://systempsor.pl/wprowadzajacy/

 

 

@kj-system popełnił błąd - wprowadzając produkt na rynek i nadając mu kod ean powinien go nazwać swoją własną nazwą

jak w wątku obok

https://spolecznosc.allegro.pl/t5/zaawansowani-sprzedawcy/sprzedaj%C4%85cy-bez-mojej-zgody-podpisuje...

 

tu masz inny przykład z normą ce

Najprościej to oznaczenie można określić jako deklaracja producenta (importera, sprzedawcy), dotycząca zgodności oferowanego produktu z rozporządzeniami wydawanymi w nawiązaniu do ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności, które jednocześnie są implikacją tzw. unijnych dyrektyw nowego podejścia. Swoim zakresem obejmują ponad 20 grup produktów – od maszyn i wind, przez materiały budowlane, po sprzęt AGD i środki ochrony osobistej, w tym właśnie maseczki.

    Znakiem CE można opatrzyć zatem jedynie takie produkty, co do produkcji których istnieją konkretne wymagania, określone w powyższych rozporządzeniach. Co więcej, oznaczenie tym znakiem produktu, dla którego nie jest to wymagane, jest karalne.

    Co ważne – CE nie stanowi potwierdzenia handlowej jakości produktu, a także nie daje gwarancji, że oznaczony produkt pochodzi z terytorium EU. Potwierdza natomiast spełnienie wskazanych norm, takich jak np. zużycie energii, zachowanie dopuszczalnego poziomu emisji zakłóceń elektromagnetycznych, a także użycia do produkcji odpowiednich materiałów. W pewnym sensie można go uznać zatem za tzw. gwarancję bezpieczeństwa.

    Oznaczenie CE jest wymagane dla wszystkich produktów wprowadzonych do obrotu handlowego na rynek Europejskiego Obszaru Gospodarczego, co do których istnieją szczególne zasady określone w rozporządzeniach.

https://rpms.pl/oznaczenie-ce/

a tu masz z uokik definicję

2.3.WPROWADZENIE DO OBROTUProdukt zostaje wprowadzony do obrotu w chwili jego pierwszego udostępnienia na rynku unijnym.Produkty udostępnione na rynku muszą być zgodne ze stosownym unijnym prawodawstwem harmonizacyjnym obowiązującym w chwili wprowadzenia ich na rynek.Produkt zostaje wprowadzony do obrotu w chwili jego pierwszego udostępnienia na rynku unijnym. Działanie to jest zarezerwowane dla producenta lub importera, tj. producent lub importer to jedyne podmioty gospodarcze, które wprowadzają produkty do obrotu46. Kiedy producent lub importer po raz pierwszy dostarcza produkt do dystrybutora47lub użytkownika, to takie działanie jest zawsze nazywane w kontekście prawnym „wprowadzeniem do obrotu”. Wszelkie późniejsze działania, np. przekazywanie pomiędzy dystrybutorem a dystrybutorem lub dystrybutorem a użytkownikiem jest określane jako udostępnianie.

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiwzJXh_4PxAh...

 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@kj-system jak chcesz tanio załatwić tego sprzedawcę nie potrzebujesz nawet prawnika

kup jako konsument jego produkt na allegro i zgłoś do inspekcji handlowej, że nie ma odpowiednich oznaczeń, możesz dopisać, że wprowadzający na rynek podszywa go pod inny produkt np: używając eanu

możesz podać, że istnieje prawdopodobieństwo , że działa w grupie zorganizowanej - podając wypowiedzi moderatorów allegro

sprawdź czy figuruje jako wprowadzający opakowania na rynek i jeżeli tego nie zrobił podkabluj go do urzędu marszałkowskiego

 

może ja wypisuję bzdury, może allegro się nie myli i ma rację

obie instytucje ocenią czy są to działania zgodne z polskim i unijnym prawem

 

 

oznacz moderatorów

Bytom_Trade
#10 Popularyzator#

@RED Dobrze, ale zwyczajowo zamawiając w chinach o te certyfikaty występuje chińska firma produkująca tą rzecz, gdyż dobrze wiedzą, że będzie to szło na rynki zagraniczne i w taki sposób zwiększa swoją sprzedaż przyciągając bardziej detalicznych sprzedawców z EU/USA/Rosji. Dlatego napisałem, że w takim wypadku to producent udostępnia certyfikaty. (i tak odbywa się w tym wypadku)

Odnośnie nazwania produktu swoją własną nazwą, jest to niezgodne z naszymi przepisami. Na zmianę nazwy/marki musi wyrazić producent (w chinach).
Co komplikuje trochę sprawy, bo gdy producent "klepie" wszystko ze swoim logo to nie zawsze będzie chciało mu się zrobić serii np. 1000 produktów. Dla niego to zbędna komplikacja. 
Jeszcze jedną sprawą jest to, że nawet jeżeli nakłonisz chińczyka do umieszczenia twojego logo i nazwy na produkcie to musisz pamiętać, żeby zastrzec je w chinach a to koszt koło 2500$. Bo w Chinach prawo do logo działa na zasadzie kto pierwszy ten lepszy... Patrz przypadek Tesli 🙂

"są na rynku identyczne produkty, z tej samej fabryki ale mają różne kody ean"
Owszem są ale są PODOBNE a nie identyczne. Gdyby były identyczne to miałby ten sam kod EAN gdyż byłby to ten sam produk. To, że były wykonane w tej samej fabryce i mają ten sam kształt oraz parametry to nie znaczy, że są identyczne, bo importer mógł zlecić produkcję w chińskiej fabryce według tego wzoru. Jednak w takim wypadku pewnie uzgodniono też klepanie innego logo. Czyli produkt jest PODOBNY ale nie IDENTYCZNY.

Dlaczego tak? Bo w innym wypadku podpada to po paragrafy o nieuczciwej konkurencji. Nie można od tak "bo mam takie widzi mi się" przyklejać innej nazwy producenta albo nazywać produktu inaczej. Dodatkowo w takim wypadku, jako inny produkt innego producenta musiałbyś mieć certyfikaty o których piszesz.

Tak więc kj-system nie powinien występować o kody GTIN, za to jego konkurent mógł z nich skorzystać skoro ma produkt IDENTYCZNY a nie PODOBNY.

oznacz moderatorów

ctuner
#9 Pomysłodawca#
ctuner_0-1674418252138.jpeg

 

ctuner
#9 Pomysłodawca#
 
33 minut(y) temu

witam, Zaatakowano chyba z chińskich stron większość moich produktów. Zajęto i pozmieniano produkty od lat używane pod danym kodem EAN na chińskie breloki do kluczy przy zezwoleniu Allegro. Przerobiono mnóstwo towarów z naszej prywatnej puli kodów na chińskie breloki które nawet nie są oferowane na Allegro. DODATKOWO ZAJĘTO KODY KTÓRYCH JESZCZE NIE NADAWAŁEM (RÓWNIEŻ NA CHIŃSKIE BRELOKI). CO SIĘ DZIEJE? NIE JESTEM W STANIE TWORZYĆ TU NOWYCH AUKCJI Z PRODUKTAMI . NIE POZWALACIE RÓWNIEŻ ZMIENIĆ ZNISZCZONYCH AUKCJI NA PIERWOTNE PRAWIDŁOWE. Sprawę przekazałem również GS1. Co się tu dzieje? Jak mamy teraz pracować?
Wczoraj sprawdzałem moje niewykorzystane kody EAN. Wszystkie są już zajęte przez CHIŃSKIE BRELOKI. Czy to jakiś atak? Kody nigdy nie były w użyciu , nie są również zapisane w katalogu GS1. Wykorzystano kilka tysięcy kodów i zabrano mi możliwość wystawiania towaru na Allegro. Podobne sytuacje z CHIŃSKIMI BRELOKAMI zauważyłem przy towarach od innych firm które przerobiono na inny towar z EANEM działającym od lat. Czy to jakiś atak na portal? Jeżeli tak to kto przyzwolił na tak drastycznie błędne zmiany towarów, które już były tu przypisane prawidłowo i sprzedawane w tysiącach? Proszę o pomoc , jak to wszystko odkręcić?

Podaję przykładowe kody których nie mogę już nadać, a nigdy nie były w użyciu: 5903938919671, 5903938919681, 5903938919695, 5903938919701, 5903938919718, 5903938919725, 5903938919732, 5903938919749, 5903938919756 ... i tak dalej. Wykorzystano kilka tysięcy kodów i zabrano mi możliwość wystawiania towaru na Allegro. Podobne sytuacje z CHIŃSKIMI BRELOKAMI zauważyłem przy towarach od innych firm które przerobiono na inny towar z EANEM działającym od lat np. 5903938919367 - osłona termiczna simota przerobiona na brelok. jakim sposobem pracownik Allegro przyjął zmianę tego towaru na brelok jeżeli sprzedał się on minimum kilkaset razy jako osłona termiczna. Jest to najprawdopodobniej atak jakimś botem. Co mamy robić?
 
 

Formularz wystawiania -> Wybierz produkt z Katalogu Allegro> 5903938919671 -jest to wykupiony przeze mnie EAN , którego nigdy jeszcze nie użyłem - natomiast na portalu wyświetla się on już jako "Boho tczowy brelok makrama breloki uchwyt na" Marka: Inny (guoyunC) Numer katalogowy producenta: Gnvshiqicheyaoshikou1580 . Jest to produkt którego nie ma na portalu Allegro fizycznie do kupienia , jednak portal przejął moje nie użyte kody i powiązał z chińskimi produktami. 8000 nie użytych kodów EAN zostało przypisane do innych towarów, których nie ma na portalu.  Kilkadziesiąt / kilkaset towarów (nie sprawdziłem jeszcze wszystkiego), które używane były przez kilka lak / miesięcy na portalu zmieniono za przyzwoleniem portalu Allegro na CHIŃSKIE BRELOKI , których fizycznie nie ma do kupienia w ofercie portalu.

https://allegro.pl/oferta/simota-oslona-termiczna-filtr-stozkowy-310x140mm-13147426808

ten towar za przyzwoleniem stał się :"Brelok Aparat Kreskówkowy Czerwona Panda BreloktOz"

Próbowałem zgłaszać błąd powiązania allegro jednak odrzucono go nawet po odwołaniu się.

Dlaczego portal Allegro nie jest powiązany z systemem kodów EAN GS1 ? Dlaczego dowolny użytkownik na Allegro może zmienić towar po zgłoszeniu błędu, nie będąc właścicielem EAN? Dlaczego nikt z pracowników nawet nie próbuje weryfikować czym jest faktycznie dany towar na platformie GS1?

oznacz moderatorów

ctuner
#9 Pomysłodawca#

Podaję co się dzieje na moim koncie. Przykład jednego ze wspomnianych towarów. Sprzedaję kilka lat powiązane z katalogiem np. kołki samochodowe. Posiadam do nich własny EAN. Zauważam ostatnio że kołki rozłączono z właściwym towarem i stały się chińskimi brelokami do kluczy . Zmieniono temu produktowi nazwę oraz kategorię. Pracownik Allegro odrzucił zgłoszenie błędu. Odrzucono również odwołanie mimo że portal Allegro widzi że ten towar był od początku sprzedawany jako kołki tapicerskie.brelok_odrzucony.jpgbrelok_prawidlowy_towar.jpg

oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@ctuner działam w tej sprawie, dam znać, gdy tylko otrzymam odpowiedź. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

@ctuner przepraszam, że czekałeś na odpowiedź!
Usnęliśmy z katalogu produkty, które miały błędnie przypisane kody EAN podane przez Ciebie, możesz już korzystać z Twoich EANów, wystawiając produkty, do których są one prawidłowo przypisane. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów

szklo-polskie-pl
#7 Wielbiciel#

Dzień dobry, chcieliśmy się dołączyć do wskrzeszonej dyskusji, na której początku był poruszany problem dołączania się do produktów i EAN-ów kogoś innego, pomimo tego, że produkty nie są w powiązane ze sobą (może poza kategorią). W jaki sposób będą pilnowane nasze EAN-y, przed tym żeby inni używali ich do swoich, kompletnie nie powiązanych produktów z naszym? Do danych EAN-ów prawo mamy jedynie my, jako że dodaliśmy EAN-y w celu sprzedaży po uzgodnieniu z producentem, nie są to EAN-y producenta produktu. Wiemy wtedy, że nawet jeśli podpięty produkt nie okazałby się podróbką lub czymś kompletnie innym, nadal dana osoba nie miałaby prawa do używania naszego EAN-u.

Pomijamy nawet w tym wszystkich wcześniej przedstawiony problem, w którym to nasz kod by był użyty przez kogoś innego do swojego produktu. Proces ten powinien mieć o wiele bardziej usprawnioną weryfikację, zanim się wykona zmianę z kołków samochodowych na breloki, używając tego samego kodu EAN.

oznacz moderatorów

AvisMedical
#8 Zapaleniec#

@la_nika 
odgrzeje kotleta , mam podobny problem.
Jestem producentem. Wytwarzam produkty , nadje im wykupione kody EAN. Inny sprzedawca wykorzystuje moje kody EAN do swoich produktów których nie jestem producentem. zgłaszałem ofertę do program.wop , rozmawiałem na czacie , ale wszystko jak krew w piach. Takich sprzedawców powinno się banować dożywotnio. Mam zarejestrowany marke w Urzędzie Patentowym. Sprzedający dostał również ode mnie ostrzeżenie na piśmie i prośbę o polubowne załatwienie sprawy. Ba , nawet dzwoniłem żeby odpięli się z moich aukcji.. Wszystko na nic.. Łamanie prawa w tym wypadku jest nadwyraz dokładne/ Czy to są standardy Allegro ? co z tym możecie zrobić ? 

oznacz moderatorów