anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Wystawianie faktur/paragonów bez Smart

CHECINIAKI
#15 Entuzjasta#

Mam wystawić kupującej paragon ale ona nie ma wykupionego Smarta, więc zapłaciła sama za 2 wysyłki w jednym zamówieniu. Cały towar w tym zamówieniu (spożywka), ma zerową stawkę Vatu.

Wyśle jej przez Pocztex kurier 48.

 

Wartość zakupionego towaru: 520 zł

Koszt dostawy: 23,98 zł

Suma (towar+ koszt dostawy): 335,98 zł

 

1) Jeżeli na paragonie ujmę ""koszt dostawy" jako osobną pozycję, to jaka ma być stawka VAT na tę dostawę?

2) Druga mozliwość: czy mogę wystawić paragon, na całą sumę 335,98 zł, bez pisania osobnej pozycji "koszt dostawy" i nie martwić się ile Vat ma dostawa?

 

 

 

oznacz moderatorów
8 ODPOWIEDZI 8

CHECINIAKI
#15 Entuzjasta#

Całe zamówienie jest z Funkcją Wysyłam z Allegro: Allegro pocztex 48 kurier. Koszt dostawy Allegro mi wypisze do łącznej faktury co miesiąc.

oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@CHECINIAKI Cześć. Z reguły to do Ciebie należy decyzja, czy koszty transportu ujmiesz jako osobna pozycja na fakturze, czy nie. Koszt transportu należy opodatkować tak samo, jak sprzedawany towar. 

W kwestii paragonów i rozliczeń zachęcam jednak do kontaktu z księgowym bądź doradcą finansowym, od których uzyskasz najrzetelniejsze informacje. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

Powiem tak, że faktury wystawia mi program księgowy i jeśli miałem sprzedaż na obniżoną stawkę produktów to osobną pozycję na dostawę również oznaczono taką samą (obniżoną) stawką VAT.

Ty sam wystawiasz te faktury?

oznacz moderatorów

CHECINIAKI
#15 Entuzjasta#

Tak, ja te faktury wystawiam, w Subiekt GT.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@CHECINIAKI mi kiedyś księgowa powiedziała nie wiem czy teraz nie było zmian oraz nie jest to porada księgowa robisz na własną odpowiedzialność 🙂

Jak miałem towar na niższym Vacie to sumowałem i wtedy bardziej się opłacało, bo jak nabijasz jako oddzielną pozycję bo w kasie mam zaprogramowane standardowo 23 %, myślę że jak byś nie zrobił będzie poprawnie tyle że zaoszczędzisz na Vacie 🙂

________
Κώστας
oznacz moderatorów

wypad_com_pl
#11 Animator#

Według mnie należy zawsze rozbijać pozycje czy to na paragonie czy też na fakturze (towar oddzielnie, transport oddzielnie). Jeżeli akurat występuje tymczasowe obniżenie stawki VAT na jakiś towar to w systemie księgowym zmieniasz mu stawkę na tą obniżoną w tym wypadku "0". I towar na dokumencie sprzedaży ma się pojawić ze stawką "0". Transport na oddzielnej pozycji ze stawką obowiązującą tj. w większości wypadków "23". W programie księgowym ustawiasz "transport" jako usługa a nie towar i przydzielasz odpowiednią stawkę.

oznacz moderatorów

CHECINIAKI
#15 Entuzjasta#

Dlaczego wg ciebie "koszt wysyłki" jest na 23 %, a według innych "koszt wysyłki" ma tę samą stawkę VAT co sprzedawany towar, czyli w moim przypadku 0%.

CIĄGLE NIE ZNAM ODPOWIEDZI NA TO PYTANIE:

1) "Koszt wysyłki" ma 23% na fakturze

2) Czy "koszt wysyłki" ma VAT taki, jak sprzedawany towar, czyli w moim przypadku 0% ?

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@CHECINIAKI tu masz podpowiedź https://www.ifirma.pl/blog/jak-najkorzystniej-rozliczyc-koszty-wysylki-towaru.html

Przepisy ustawy o podatku VAT są tak skonstruowane, że w żaden sposób nie zabraniają aby w cenie towaru znalazły się również koszty transportu. W takiej sytuacji sprzedawca dokonuje kalkulacji ceny sprzedaży danego towaru z uwzględnieniem kosztu wysyłki. Na wystawionych dokumencie sprzedaży takim jak faktura czy paragon będzie widoczna tylko nazwa towaru i jego cena bez podziału na koszty towaru i transportu. Jest to opcja praktyczna jeżeli przedsiębiorca dokonuje dostawy towarów opodatkowanych różnymi stawkami podatku VAT. W takim bowiem przypadku koszty transportu powinny być proporcjonalnie przyporządkowane do poszczególnych stawek podatku VAT, co potwierdzają organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych.

________
Κώστας
oznacz moderatorów