anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zamówienie zostało anulowane automatycznie, a kupujący dokonał wpłaty, jak wysłać przesyłkę?

erni1_1
#9 Pomysłodawca#

Klient zamówił towar z przelewem tradycyjnym , zgodnie z regulaminem ma 7 dni na opłacenie zamówienia .

Siedem dni minęło , Allegro anulowało automatycznie zamówienie i zwróciło prowizję .

Klient po 7 dniach wpłacił środki , nie mam możliwości wygenerowania listu przewozowego Allegro DPD Smart ?

oznacz moderatorów
8 ODPOWIEDZI 8

kolekcjoner608
#21 Demiurg#

Wyślij mu tradycyjnie .Jeśli będziesz musiał dołożyć do kosztów wysyłki to go poinformuj ile i dlaczego musi dopłacić.

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@erni1_1 
Klient zamówił towar z przelewem tradycyjnym [...] po 7 dniach wpłacił środki.

Klient zapłacił poza Allegro (formalnie: nie kupił na Allegro bo transakcja na Allegro uległa rozwiązaniu po 7 dniach z braku wpłaty).
Nie wyślesz metodą powiązaną Allegro.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@A3dam Mylisz się. Allegro nie może odstąpić od umowy za kupującego. Anulowanie przez Allegro nie jest odstąpieniem od umowy, która nadal obowiązuje i kupujący może sfinalizować transakcję. Mam to od Allegro na piśmie.

Po drugie, klient kupił na Allegro, a nie poza Allegro. Zapłaty poza Allegro nie są zabronione.

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

@xyz96 
Allegro nie odstępuje od Umowy za Kupującego.
Do Umowy pomiędzy Sprzedającym, a Kupującym Allegro wprowadziło postanowienie (zapis) iż w przypadku zwłoki w zapłacie (tu podawany jest czas: obecnie 7 dni, który Sprzedawca ma prawo zmienić wg własnego uznania nawet do 30dni, ale nie może go skrócić) - zamówienie zostanie anulowane. 
Takie zastrzeżenia są prawnie dopuszczalne, a rozwiązania umowy wskutek odstąpienia od Umowy z powodu zwłoki Kupującego w zapłacie towaru - skuteczne.

Po drugie, klient kupił na Allegro, a nie poza Allegro. 
Ale jego transakcja (nieopłacona w sposób wskazany przez Allegro: czyli przelew tradycyjny za pośrednictwem Allegro Finanse) po 7 dniach została uznana za niebyłą.

Można więc powiedzieć w obecnej sytuacji (anulowania zakupu na Allegro), że Kupujący wysłał pieniądze na poczet ew. realizacji zamówienia poza Allegro.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@A3dam Ja wiem, że będziesz teraz wymyślał teorie, bo takie masz hobby, ale racji nie masz.

Dzień dobry,

wracam z informacją. 

Anulowanie transakcji wywołuje skutek wyłącznie wewnętrzny, tj. w ramach infrastruktury Serwisu. Między innymi wpływa na zwrot naliczonej prowizji. 

Wskazany mechanizm nie niweczy skutków cywilnoprawnych zawarcia umowy sprzedaży pomiędzy Państwem, nie zwalnia też z obowiązku wzajemnego świadczenia wynikającego z zaistniałego stosunku prawnego.

W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt. 

Pozdrawiam
// Wiktoria B
Zespół Allegro

oznacz moderatorów

A3dam
#19 Nestor#

Ponieważ po przekroczeniu zastrzeżonego w umowie terminu zapłaty Sprzedający może się uwolnić od zobowiązań związanych z nieopłaconym przez Kupującego zakupem, a jego ew. opłacenie po tym terminie nie zobowiązuje Sprzedającego do zrealizowania zamówienia.
Oczywiście może On przyjąć ofertę zakupu przez Kupującego nawet na tych samych warunkach - jednak od strony formalno-prawnej jest wówczas zawierana nowa umowa (nawet jeżeli rzecz oraz warunki Umowy - pozostały niezmienione).
Tę zmianę wprowadzoną przez Allegro (dodanie umownego terminu zapłaty) oceniłem już kilka miesięcy temu pozytywnie. Zwłaszcza dla Kupujących, gdyż niedokończenie (z różnych powodów) płatności przy jednoczesnym dość częstym braku świadomości konieczności wysłania Sprzedającemu oświadczenia odstąpienia od Umowy - mogło spowodować wpadnięcie w spiralę długów (m.in. za długotrwałe, odpłatne przechowywanie przez Sprzedawcę zakupionej choć nieopłaconej rzeczy) 

@xyz96 
Nie mam pewności czy cytowana przez Ciebie informacja napisana przez p. Wiktorię B. dotyczy konkretnego przypadku niezachowania przez Kupującego zastrzeżonego w Umowie zakupu na Allegro terminu zapłaty. Musiałbyś zacytować całość korespondencji w tym temacie, abym mógł zająć stanowisko odnośnie wypowiedzi szeregowego pracownika Allegro.
Niezależnie od powyższego Społeczność doskonale wie, że w kwestiach prawnych Moderatorki tego forum  też niejednokrotnie były wprowadzane w błąd przez "odpowiednie zespoły", a zdarzało się, że posługiwały się własnymi interpretacjami nie mającymi nic (lub niewiele) wspólnego z obowiązującym stanem prawnym. 
Niedawno mogliśmy się dowiedzieć, że niektórzy hołdują opinii (podobnie jak Ty), że po "kliknięciu zwrotu na Allegro" skutkującego wysłaniem Sprzedawcy oświadczenia o odstąpieniu z Art. 27 można z odesłania towaru ... rozmyślić się !!!
Jak mantrę można powtarzać, że Kupujący nie są ostrzegani przez Allegro przed wiążącymi Kupującego skutkami takiego "kliknięcia".
Szczęśliwie, Allegro już "wie", że nie da się zwrócić towaru w posiadanie którego się nie weszło.

*** Złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrot towaru to dwie zupełnie różne czynności (UOKiK) ***
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@A3dam Sorry, niczego Ci nie zacytuję w całości, bo będziesz wlókł temat przez miesiąc, polemizując ze mną, podważając jednocześnie stanowisko Allegro. Dodam tylko, że pytanie miało charakter ogólny, dotyczyło automatycznego anulowania zakupu przez Allegro i było konsultowane z Działem Prawnym.

 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@xyz96 tak jak pisałem w innych postach allegro jest sprytne tworzy nowomowę

by mieć chroniony tyłek w razie interwencji urzędów

 

wg regulaminów allegro anulowanie nic nie znaczy - a wg moderatorów

i kupujących znaczy dużo i coś innego

celowo jest tutaj używane to samo słowo "anulowanie" jako nowomowa allegro - kupujący jak wg allegro odstępują od umowy to też anulują transakcję

 

 

oznacz moderatorów