anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zwrot perfumy

Client:102914025
#7 Wielbiciel#

Dzień dobry, handluje perfumami na allegro już jakiś czas i pierwszy raz zdarzyła mi się sytuacja gdzie klient zwrócił pudełko lecz bez oryginalnego ofoliowania. Jestem przekonany, że nie sprzedam tego po zwykłej cenie bo to drogie perfumy. Czy mogę zmniejszyć kwotę zwrotu o moją stratę?

oznacz moderatorów
36 ODPOWIEDZI 36

Luxxp
#10 Popularyzator#
oznacz moderatorów

lyro
#9 Pomysłodawca#

Rozpakowanych perfum klient nie może zwrócić:

Decyzja Sądu apelacyjnego

"

Z doświadczenia życiowego Sądu Apelacyjnego wynika, że perfumy, które były otwierane, testowane i użytkowane nie będą mogły być sprzedane ponownie jako produkt pełnowartościowy. Perfumy otwierane tracą swe właściwości zapachowe (chemiczne) z uwagi na kontakt ze światłem, zbyt wysoką temperaturą, nadmierną wilgotnością. Zaznaczyć należy, że perfumy posiadają zamknięcie z atomizerem albo są zamykane za pomocą korka. Otwarcie perfum poprzez wyjęcie korka może spowodować również ich wylanie. W takim przypadku zwrócone perfumy nie będą zawierały swej pierwotnej ilości. Umieszczenie folii na opakowaniu ma na celu wykazanie, że nie było ono otwierane. Usunięcie folii świadczy natomiast o okoliczności odwrotnej. W ocenie Sądu również produkt nie posiadający folii nie może być wprowadzony do sprzedaży jako produkt pełnowartościowy, niewadliwy. Ponowna sprzedaż perfum otwieranych, uszkodzonych lub z naruszonym opakowaniem jest prawdopodobnie możliwa, jednakże nie za swą pierwotną cenę. Istota instytucji odstąpienia od umowy zostanie w tym wypadku naruszona. Konsument otrzyma bowiem swe świadczenie w całości (zwrot ceny), zaś przedsiębiorca towar, który utracił przynajmniej częściowo swe właściwości.

Z tych względów uznać należy, że właściwości produktu w postaci perfum powodują, że na mocy art. 10 ust. 3 pkt 5 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkod..., konsumentowi nie przysługuje prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość. Pozwany możliwość odstąpienia przewidział, ale z pewnymi wyjątkami. Zapis regulaminu jest więc zgodny z obowiązującymi w dacie wniesienia pozwu przepisami, nie narusza również dobrych obyczajów ani interesów konsumenta. Nie zostały spełnione przesłanki uznania postanowienia za niedozwolone z art. 385 1 k.c. Wyrok podlegał więc zmianie na podstawie art. 386 § 1 k.p.c. poprzez oddalenie powództwa."

oznacz moderatorów

BigAndHappy
#9 Pomysłodawca#
oznacz moderatorów

lyro
#9 Pomysłodawca#

Link był podany, wycięty przez allegro

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Rozpakowane z folii perfumy kupujący może zwrócić. Wskazany wyrok dotyczy również testowania i użytkowania w kontekście produktów higienicznych, odnosi się do otwarcia korka i do tego, co może się wydarzyć. W tym wątku chodzi o zwrot perfum bez folii, a zgodnie ze stanowiskiem UOKiK, konsument ma prawo zapoznać się z towarem po zakupie i odstąpić o umowy. 

http://orzeczenia.waw.sa.gov.pl/content/$N/154500000003527_VII_AGa_001142_2018_Uz_2018-11-28_002

Wskazany wyrok Sądu Apelacyjnego nie odnosi się do przypadku opisanego w tym wątku. 

oznacz moderatorów

lyro
#9 Pomysłodawca#

Zdjęcie foli także wyklucza zwrot.

Umieszczenie folii na opakowaniu ma na celu wykazanie, że nie było ono otwierane. Usunięcie folii świadczy natomiast o okoliczności odwrotnej. W ocenie Sądu również produkt nie posiadający folii nie może być wprowadzony do sprzedaży jako produkt pełnowartościowy, niewadliwy. Ponowna sprzedaż perfum otwieranych, uszkodzonych lub z naruszonym opakowaniem jest prawdopodobnie możliwa, jednakże nie za swą pierwotną cenę. Istota instytucji odstąpienia od umowy zostanie w tym wypadku naruszona.

Konsument otrzyma bowiem swe świadczenie w całości (zwrot ceny), zaś przedsiębiorca towar, który utracił przynajmniej częściowo swe właściwości.

Z tych względów uznać należy, że właściwości produktu w postaci perfum powodują, że na mocy art. 10 ust. 3 pkt 5 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkod..., konsumentowi nie przysługuje prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość.

http://orzeczenia.waw.sa.gov.pl/content/$N/154500000003527_VII_AGa_001142_2018_Uz_2018-11-28_002

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Nie wyklucza. Nie ma sensu zamieszczanie tu nieobowiązujących ustaw - to wprowadzanie w błąd i działanie na niekorzyść konsumentów. 

 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#

@xyz96 ojojoj

podobnie można zwracać otwarte piwo czy wódkę

lub nadgryzione jabłko

czy rozpakowany worek z cementem czy też farbę

konsument ma prawo zapoznać się z produktem

a jak konsumentowi piwko czy flaszka nie podejdzie

i puści hafcika

to jak pisze @LEW433 zwrot trzeba przyjąć

Pomniejsz o rozsądną kwotę i zwróć kasę kupującemu. Zwrot musisz przyjąć.

 

 

 

 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Pomniejsz o rozsądną kwotę i zwróć kasę kupującemu. Zwrot musisz przyjąć.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@Client:102914025 Niczego nie możesz potrącać. Klient ma prawo zapoznać się z towarem zakupionym wysyłkowo, a po zapoznaniu się ma prawo do jego zwrotu. Aby się z nim zapoznać, musi wyjąć go z opakowania, a żeby go wyjąć, musi usunąć folię. Poza tym, zgodnie ze stanowiskiem UOKiK, konsument nie musi zwracać towaru w oryginalnym opakowaniu, więc tym bardziej nie można mu niczego potrącać za brak tego opakowania - a zwłaszcza samej folii, będącej jedynie częścią opakowania. Istnieje wyrok sądu, który potwierdza powyższe. 

Gratulacje dla moderacji, która bezpodstawnie usunęła mój poprzedni, niemal identyczny post. 

oznacz moderatorów

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@xyz96 jeżeli istnieje wyrok sądu, który potwierdza powyższe, to po prostu podaj do niego linka, będzie można merytorycznie o tym porozmawiać. Na razie Twoje słowa stoją w sprzeczności z treścią zacytowanego wyroku, a tym samym przynajmniej mogą być nieprawdziwe. Proszę o więcej konkretów, sama Twoja niewzruszona pewność nie wystarczy.

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@msniezek W podlinkowanym wyżej wątku jest link do takiego wyroku; http://orzeczenia.waw.sa.gov.pl/content/$N/154500000003527_VII_AGa_001142_2018_Uz_2018-11-28_002

Poza tym ja pamiętam mnóstwo wątków i postów zamieszczonych na AG, także przez osoby, które zostały tu trwale zablokowane, jednak nie prowadzę pełnego archiwum i nie jestem wstanie przywołać wszystkiego na zawołanie. 

Wiem, że towar zakupiony wysyłkowo można zwrócić, wiem, że po zakupie można się z nim zapoznać, wiem, że aby to zrobić, trzeba go wyjąć z opakowania i wiem, że w tym celu trzeba usunąć folię. Wiem coś jeszcze - Allegro twierdzi, że jeśli opakowanie (w tym przypadku folia) nie była przedmiotem sprzedaży, nie można obniżać kwoty zwrotu za brak oryginalnego opakowania. 

 

oznacz moderatorów

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@xyz96 z wyroku, który komentujesz i który przywołujesz wynika moim zdaniem przeciwny wniosek niż ten, który zaprezentowałeś. W tym wątku pojawiły się istotne jego fragmenty, które chyba jednoznacznie świadczą o tym, że zdaniem Sądu Apelacyjnego odstąpienie od umowy w przypadku perfum w ogóle nie jest możliwe (chyba, że sprzedający się na to zgodzi).

Rozumiem, że można się z tym nie zgadzać - ale należałoby tę swoją niezgodę uargumentować inaczej, niż tylko własną pamięcią czy wiedzą.

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@msniezek 

Argumentuję swoje stanowisko tym postem; https://spolecznosc.allegro.pl/t5/dyskusje-kupuj%C4%85cych/zwrot-perfum/m-p/166727/highlight/true#M5...

I tym; https://spolecznosc.allegro.pl/t5/dyskusje-kupuj%C4%85cych/zwrot-perfum/m-p/136775/highlight/true#M4...

Ponadto jest więcej niż pewne, że generalnie perfumy zakupione wysyłkowo podlegają zwrotom konsumenckim. 

oznacz moderatorów

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@xyz96 pierwszy przywołany przez Ciebie post linkuje do tego samego wyroku, który był linkowany powyżej. Podejrzewam, że było to jeszcze przed apelacją - sąd pierwszej instancji rzeczywiście zgodził się z argumentami powodów. Natomiast w apelacji ten wyrok upadł, sąd apelacyjny stwierdził coś zupełnie przeciwnego (dlatego na stronie tej sprawy pojawiła się stosowna aktualizacja).

Jeżeli chodzi o drugi post, tam było powołanie się na inny punkt, mówiący o "ochronie zdrowia lub względach higienicznych". Tymczasem w wyroku powołano się na punkt wyłączający świadczenia, "które z uwagi na ich charakter nie mogą zostać zwrócone lub
których przedmiot ulega szybkiemu zepsuciu
". To są dwa odrębne zapisy (nawiasem mówiąc, ten drugi nie jest już częścią naszego porządku prawnego, Ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny została uchylona przez Ustawę o prawach konsumenta).

Żeby była jasność: nie wiem, czy rozfoliowane perfumy można zwracać w ramach odstąpienia od umowy. Wiem natomiast, że przynajmniej jeden sąd apelacyjny stwierdził, że nie można. Dlatego upieranie się, że "jest więcej niż pewne", że można, wydaje się mocno na wyrost i może wprowadzić kogoś w błąd. Takie stwierdzenia najlepiej opatrywać zastrzeżeniem "moim zdaniem". A przede wszystkim powoływać się na konkretne dane potwierdzające takie stanowisko.

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

@msniezek Perfumy nie są produktem ustawowo wyłączonym ze zwrotów, nie istnieje też spis produktów wyłączonych ze względów higienicznych. Poza tym opinia Allegro w temacie perfum jest taka, że jeśli produkt nie styka się bezpośrednio z ciałem, nie kwalifikuje się do tej grupy - istnieje wątek z tak wyrażonym stanowiskiem w kontekście perfum.

O możliwość zwrotu perfum przy sprzedaży wysyłkowej zapytam UOKiK i za kilka dni wkleję odpowiedź.

Co do opakowania - zdaniem Allegro można potrącić część zwracanej ceny ze względu na uszkodzenie opakowania, gdy stanowi ono przedmiot sprzedaży, oprócz towaru i jest to określone w ofercie. Poza tym przyjmuje się, że konsument może testować towar tak, jak robiłby to w sklepie stacjonarnym, a tam można zapoznać się z zapachem perfum, więc konsument w domu może produkt rozpakować w celu sprawdzenia, chyba że sprzedawca dołączy do przesyłki tester. 

https://spolecznosc.allegro.pl/t5/początkujący-sprzedawcy/czy-mogę-obniżyć-kwotę-zwrotu-allegro-loka...

oznacz moderatorów

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

Niestety @xyz96 ma rację. 

https://prokonsumencki.pl/klauzule-niedozwolone-2/zwrot-perfum-czy-konsument-moze-zwrocic-perfumy-za... 

W Polsce nie ma prawa precedensu, więc ten wyrok nie przekreśla wygranej w podobnej sprawie. W przypadku perfum z atomizerem sprawa jest oczywista. A co jeśli to flakon z nakrętką? Tu względy higieniczne chyba mają znaczenie.

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Dlaczego niestety? Ja zawsze mam rację 😄

Pytanie do UOKiK poszło. 

oznacz moderatorów

akcesoria-net-pl
#15 Entuzjasta#

Niestety, dlatego że uważam ten wyrok za błędny.

Pamiętam, że zawsze masz rację, z wyjątkiem przypadków kiedy tej racji ewidentnie nie masz.

oznacz moderatorów