anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Kilka pytań odnośnie dostaw i automatów paczkowych

PIKeRn
#10 Popularyzator#

Hej, mam kilka pytań odnośnie automatów paczkowych. Jako że usługi i rynek kurierski to moje hobby to śledzę wszystko na bieżąco. Przede wszystkim cieszę się, na rynku automatowym mamy wreszcie konkurencję, bo w tej chwili na tym rynku są:

  • InPost Paczkomaty 24/7
  • Allegro (One Box)
  • Orlen Paczka
  • DPD (małe , wolnostojące automaty od Swipboxa) 
  • niedawno wystartował DHL POP Box
  • i od kilku dni także Pocztex Automat 24/7. 

W związku z powyższym mam pytania do serwisu Allegro: 

1. Dlaczego Wasz system tak bardzo faworyzuje Paczkomaty InPost? To jest absurdalne, że Wasz własny produkt ma na mapie mniejszy znacznik i ma niższy z-index (element o wyższym z-index zasłoni w przeglądarce ten o niższym) niż metoda dostawy InPost! Nie scrollując mapy odpowiednio blisko nawet nie dowiedziałbym się, że mogę skorzystać z OneBoxa stojącego tuż obok Paczkomatu. Na moim osiedlu dwa duże znaczniki paczkomatów zakrywają chyba z 6 punktów innych firm, to chyba nie powinno być w ten sposób? To ciut śmierdzi nieuczciwą konkurencją, jednak Allegro to hegemon polskiego rynku i takimi drobnymi rzeczami kształtuje nawyki zakupowe Polaków.

Propozycja: wszystkie znaczniki jednakowej wielkości, z obrysem kodowanym kolorem - każdy będzie łatwo znajdował ten, którego szuka. 

zindex.png

2. Dlaczego tylko sposoby dostawy Allegro i InPost są wyróżnione własnymi checkboxami, a inni przewoźnicy potraktowani zbiorczo? Czemu nie mogę sobie wybrać metody dostawy do, załóżmy, Orlen Paczki albo automatu DPD, a mogę wybrać jedynie "Odbiór w Punkcie"? Muszę wybrać tę jedną, zbiorczą opcję i liczyć, że część z ofert będzie zawierać mój najbliższy punkt odbioru, albo... zamówić do Paczkomatu lub OneBoxa, które może i są mniej po drodze, ale za to łatwo je wyszukać? Tak czy siak strata czasu! i znowu - trochę nieuczciwe wobec konkurencji. 

sposobdostawy.png

Propozycja: zamiast listy "sposób dostawy" w obecnym kształcie, zrobić listę sortującą po oczekiwanym typie dostawy ("Dostawa pod adres", "Automat Paczkowy" i "Punkt odbioru"), a gdy klient już wybierze to opcjonalnie wyświetlić drugą listę pozwalającą na wybór przewoźnika. Schludnie, logicznie i... uczciwe. 

3. Od kilku dni Poczta Polska stopniowo uruchamia kolejne Automaty 24/7, można już do nich kierować przesyłki, ale... nie na Allegro. Podejrzewam, że drobne niedopatrzenie z Waszej strony, bo brakuje jednego atrybutu przy imporcie z danych od PP. 

Spoiler

Brakujący atrybut:

['AUTOMAT_POCZTEX',
'AUTOMAT_BIEDRONKA',
'AUTOMAT_PLACOWKA',
'AUTOMAT_POCZTOWY',
'AUTOMAT_SPOLEM',
'AUTOMAT_LEWIATAN']

pocztex247.png

To by było na tyle moich pytań. 😉

Zapraszam moderatorów do zapoznania się z tematem: @ko_alka @mr_oma @la_nika @nat_not @_HolaOla_  

oznacz moderatorów
17 ODPOWIEDZI 17

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@PIKeRn Cześć. 🙂 Dziękuję za wiadomość i przykłady. Zaadresuję Twoje sugestie do odpowiednich zespołów i dam Ci znać, kiedy otrzymam odpowiedzi. 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

PIKeRn
#10 Popularyzator#

Ok, w takim razie czekam. 🙂 

oznacz moderatorów

PIKeRn
#10 Popularyzator#

Jutro mija dziewięć miesięcy, a ja dalej czekam na odpowiedzi. Coś zespoły się nie spieszą. 🙂

Co do automatów Pocztex, to u konkurencji można wybrać spośród około siedemdziesięciu sztuk (i co kilka dni dochodzą nowe), a według Allegro są tylko DWA w Polsce! Zrzut ekranu 2023-09-19 o 13.06.30.pngZrzut ekranu 2023-09-19 o 13.07.31.png

Do tego automaty nie mają prawidłowych ikon usługi "Pocztex 24/7", a nieczynnych już automatów z placówek i Biedronek. Zrzut ekranu 2023-09-19 o 13.09.41.png

Prawidłowej ikonki nie dorobiły się także automaty DHL POP Box, ale chociaż są na mapie.

Dziwi mnie, że Allegro, które zawsze było przodownikiem technologicznym w Polsce nagle zostaje za innymi. W obecnych czasach zaciąganie listy punktów z API przewoźników powinno się odbywać co najmniej raz na dobę. 

oznacz moderatorów

ko_alka
Moderatorka
Moderatorka

@PIKeRn Dziękuję za przypomnienie w tej sprawie, ale nie zawsze zgłaszanymi przez naszych użytkowników tematami jesteśmy się w stanie zająć szybciej. W pierwszej kolejności realizujemy zadania planowe i pilne tematy. Wciąż mamy na uwadze Twoje sugestie i dzięki za kolejną porcję zgłoszeń dotyczącą ikon, a także widoczności Automatów Pocztex. 

 

Ola
Moderatorka

  _____________
  Wypełnij ankietę i daj znać, co myślisz o Allegro Gadane! 🙂
oznacz moderatorów

PIKeRn
#10 Popularyzator#

Izzi, nie wytykałem tego czasu na poważnie, stąd emot na końcu zdania. 😉 

 

oznacz moderatorów

serwis-texas
#19 Nestor#

@PIKeRn 

Ależ ta mapka odbiorów się kiedyś zmieni. To tylko kwestia czasu ale z wymienionych przez Ciebie metod pozostanie widoczna tylko jedna i wtedy z-index nie będzie już miał znaczenia.

oznacz moderatorów

PIKeRn
#10 Popularyzator#

Absolutnie nie sądzę, by w najbliższej przyszłości Allegro One - jeżeli do tego pijesz - stało się dominującą formą wysyłki na Allegro. Powszechnie wiadomym jest, że potęgę InPostu stworzyło samo Allegro (klasyfikująco do programu Smart! tylko PUDO, w czym konkurencja na tamten moment nie była gotowa konkurować) i w pewnym momencie się przestraszyli rosnącego monopolu, więc musieli szybko działać. Prędzej bym się spodziewał, że OneBoxy zostaną sprzedane, gdy konkurencja na rynku automatów paczkowych będzie już w miarę wyrównana. 

oznacz moderatorów

serwis-texas
#19 Nestor#

@PIKeRn 

No dobra, to Ty jesteś fachowiec. Mój pogląd wynika z obserwacji działań strykte Allegro (jego zarządu w postaci funduszu). Zapewne wiesz o zmianie w której my sprzedający nie będziemy mieć wyboru i zostajemy zmuszeni do wprowadzenia tej usługi.

oznacz moderatorów

PIKeRn
#10 Popularyzator#

Ja im się nie dziwię wcale, bo trzeba jakoś wytłumaczyć przed udziałowcami tak duży projekt, którego wykorzystanie jest - o ile się dobrze orientuję - wciąż marginalne. W ogóle to jest ciekawe, że automaty OneBox miały być urządzeniami otwartymi, dostępnymi dla różnych operatorów, podobne deklaracje składał też Orlen. Póki co, w ogóle tego nie widać, a OneBoxy obsługuje wyłącznie UPS, co nawet nie jest klientowi jasno komunikowane ("Dostarczy Allegro One", podczas gdy w rzeczywistości przesyłka przemieszczana jest w sieci UPS). 

Wydaje mi się, że obecnie po prostu jest zbyt niskie zaufanie do idei współdzielenia takich rzeczy, bo można w pewnym momencie zostać z niczym. 

oznacz moderatorów

serwis-texas
#19 Nestor#

@PIKeRn 

No i wg mnie te działania są niepokojące. Skąd mamy wiedzieć że za jakiś czas nie powiedzą,

dobra, wywalajcie InPosta bo inaczej nie będziecie SMART?

Ty spekulujesz ze to może być biznes na sprzedaż. Twierdzisz ze InPost wygrał PUDO, jako totalną nowością w kraju. Za chwilę konkurencja w usługach odbioru może mieć dużo mniejsze znaczenie bo InPost straci większość transakcji z Allegro. Posiadasz fajną wiedzę więc z niecierpliwością czekam jak do tego się odniesiesz.

oznacz moderatorów

PIKeRn
#10 Popularyzator#

@serwis-texas  napisał(a):

@PIKeRn 

Skąd mamy wiedzieć że za jakiś czas nie powiedzą, dobra, wywalajcie InPosta bo inaczej nie będziecie SMART?


Hmmm, ujmę to tak: uważam, że Allegro nie powinno wyrzucić ze Smarta dostawy InPost (i chyba od początku działania usługi jeszcze nic nie wyrzuciło?), ale biznesowo powinno być gotowe to zrobić w każdej chwili. Nie zrozum mnie źle, to nie powinno być celem, ale Allegro nie może być w pozycji, gdzie przewoźnik - czyli de dacto podwykonawca - zacząłby im dyktować warunki, albo wręcz stawiać pod ścianą. Allegro absolutnie nie może sobie na to pozwolić, a InPost tak bardzo urósł, że mógłby z Allegro rozmawiać w pozycji siły. 

Bardzo rozsądnym (podkreślam - z punktu widzenia biznesu Allegro, ale w sumie też kupujących) więc jest to, by wymagać od sprzedających minimum dwóch-trzech opcje wysłki Smart. Tak, aby w razie nieprzewidzianych okoliczności (np. przewoźnik arbitralnie nagle podnosi cenę usług o 100%) program Smart nie przestał nagle działać. 


@serwis-texas  napisał(a):

Ty spekulujesz ze to może być biznes na sprzedaż


Tak, to moje spekulacje, ale jednocześnie sytuacja jest dość nietypowa, więc ciężko o jakiś precedens dla porównania. Amerykański konkurent też ma swoje usługi kurierskie, ale nigdy nie przejęły one jakiejś znaczącej części wolumenu, doręczają głównie w okolicach magazynów giganta. Ogólnie uważam, że to dość niezdrowa sytuacja, że Allegro świadczy własne usługi kurierskie i je narzuca Sprzedającym, wolałbym, aby się skupili na tym w czym są dobrzy. Z drugiej strony, jeżeli to prawda, że InPost momentami obsługiwał prawie 90% przesyłek w usłudze Smart to rozumiem, że musieli podjąć pilne działania. Widać naturalne metody rynkowe zawiodły. 


@serwis-texas  napisał(a):

Za chwilę konkurencja w usługach odbioru może mieć dużo mniejsze znaczenie bo InPost straci większość transakcji z Allegro.

Należy pamiętać, że w 2020 roku Allegro miało prawo pierwokupu całego InPostu i z tego co słyszałem, to były całkiem poważne plany zrealizowania tegoż prawa. Pracowałem wtedy w branży i wiem, że było gorąco, wręcz się mówiło, że część przewoźników może tego nie przetrwać. Nastroje były napięte, było to ledwie kilka miesięcy po wycofaniu się z polskiego rynku paczkowego Geisa, FedEx cienko przędł, GLS wtedy też miał ciężko. Nie wiem dlaczego do przejęcia nie doszło, prawdopodobnie nie wyraziłyby zgody urząd antymonopolowy, ale kilka miesięcy później Allegro ruszyło z One Boxami... To nie jest zbieg okoliczności.

Dziś natomiast pozycja InPost jest na tyle silna, że wyrzucenie Paczkomatów ze Smarta mogłoby spowodować odpłynięcie klientów, ale od Allegro, a nie InPostu. Pewnie się domyślasz, to nie jest super komfortowa sytuacja dla Allegro, więc należy się spodziewać dalszych kroków zmierzających do dekoncentracji rozpływu wolumenów na poszczególnych operatorów. To korzystne dla nas wszystkich, bo już po cenach widać, że InPost naprawdę przechodzi do wyciągania jak największych zysków (17zł za małą przesyłkę PUDO-PUDO to absurd, a ludzie płacą bez zastanowienia!).

Ale ja nie jestem fachowcem, a jedynie skromnym obserwatorem rynku KEP. 🙂 

oznacz moderatorów

serwis-texas
#19 Nestor#

@PIKeRn 

Super, dzięki, fajnie to piszesz. Jeszcze jedna prośba o komentarz co do UPS.

"ale Allegro nie może być w pozycji, gdzie przewoźnik - czyli de dacto podwykonawca - zacząłby im dyktować warunki, albo wręcz stawiać pod ścianą."

Czy wiesz że Allegro uruchamia, powoli ale, własne działania logistyczne? Przesyłkami Allegro One Kurier która na razie działa tylko w dużych miastach, zajmują się sami. Nie znam szczegółów, może Ty wiesz jak to działa? To może być zalążek tworzenia własnego kanału świadczenia usługi (również tych Box).

oznacz moderatorów

PIKeRn
#10 Popularyzator#

Dzień dobry. 🙂 

Na liście automatów znowu brakuje kilkudziesięciu najnowszych, w Gdańsku połowy. Po moim poprzednim poście pojawiły się dosłownie kilka godzin później, czyżby Allegro ręcznie pobierało tę listę? 🙂 

Przewoźnicy zalecają codzienną aktualizację w nocy, a te nowe automaty są widoczne już co najmniej dobę. 

Zrzut ekranu 2023-10-11 o 09.05.47.png

 

oznacz moderatorów

PIKeRn
#10 Popularyzator#

Aaaa i byłbym zapomniał, zmieńcie ikonkę z loga Biedronki na ikonkę Pocztex 24/7, bo obecnie wprowadzacie klienta w błąd - są automaty, które stoją obok Biedronek, w których wewnątrz stoją (lub stały) automaty sieci SwipBox (z których korzysta na ten moment tylko DPD).  Identyczne oznaczenie tych maszyn jest mylące dla Klientów. 

 

oznacz moderatorów

AnnaG-Antyki
#17 Koryfeusz#

Za co tak kupujących nie lubisz? Sortowanie po typie dostawy? Jeszcze czego. Jak kupuję to chcę sprawdzona wysyłkę. Z inpostem przez lata zamawiania i wysyłania miałam raptem 2 zaginione paczki i to jako sprzedawca, a kupuję co miesiąc przynajmniej kilka rzeczy. Allegro box tyle czasu już jest i opinie nadal żenujące ma. Ostatnio nawet chyba gorsze, bo oprócz zaginięć paczek w czarnej dziurze na 7-10 dni pojawiają się posty o całkowitych zaginięciach. Reszta nowych metod, nie znam ich, nie wiem co są warte. A nauczona po przykładzie allegro boxów nie zamierzam być jeleniem doświadczalnym i testować na sobie nie wiadomo co i potem się wnerwiać. Jak kiedyś rozwiną się na tyle by miały odpowiedni zasięg i dobrą opinię to proszę bardzo mogą mi to wciskać. Póki co chcę móc wybrać inposta i nie martwić się, że paczka nie dotrze, zwrot zaginie, albo zakup dojdzie za 2 tygodnie mimo pięknych komunikatów o dostawie jutro...  Chcesz sobie testować dostawy to testuj ale nie zmuszaj do tego innych. Większosć po prostu chce bezproblemowo odebrać paczkę, a nie zachwycać się kolorem pudełka z którego ja wyjęli...

oznacz moderatorów

PIKeRn
#10 Popularyzator#

Twój post jest tak bez sensu, tak nie na miejscu, tak absurdalny, że aż nie jestem pewien co Tobą kierowało w czasie pisania go.

Ale po kolei: 


@AnnaG-Antyki  napisał(a):

Za co tak kupujących nie lubisz? Sortowanie po typie dostawy? Jeszcze czego.


No tak, danie ludziom wyboru? Panie, kto to widział takie rzeczy. Jeden słuszny przewoźnik jest, po co komu inny, prawda?


@AnnaG-Antyki  napisał(a):

 Z inpostem przez lata zamawiania i wysyłania miałam raptem 2 zaginione paczki i to jako sprzedawca, a kupuję co miesiąc przynajmniej kilka rzeczy.


No widzisz, więc możesz sobie wybrać InPost, a ja Orlenu, Pocztexu czy DHL nie mogę.


@AnnaG-Antyki  napisał(a):

Póki co chcę móc wybrać inposta i nie martwić się, że paczka nie dotrze, zwrot zaginie, albo zakup dojdzie za 2 tygodnie mimo pięknych komunikatów o dostawie jutro... 


Jak wyżej - Ty sobie InPosta wybrać możesz, więc nic Cię nie interesuje, że ktoś inny może chciałby skorzystać z usług innego przewoźnika, którego np. darzy większym zaufaniem albo ma po prostu bliżej? Już pomijam, że w tym miejscu InPost zyskuje nieuczciwą przewagę nad innymi przewoźnikami, bo Allegro jako gigant kreuje trendy na rynku. 


@AnnaG-Antyki  napisał(a):

Chcesz sobie testować dostawy to testuj ale nie zmuszaj do tego innych.


Pokaż dokładnie miejsce, gdzie postuluję zmuszanie kogokolwiek do czegokolwiek. Ty za to właśnie to robisz, bo nie chcesz, by ludzie mogli wyszukiwać oferty po oferowanym dostawcy, więc nam - korzystającym z usług innych przewoźników - jest zwyczajnie trudniej odpowiadającą ofertę znaleźć. 


@AnnaG-Antyki  napisał(a):

Większosć po prostu chce bezproblemowo odebrać paczkę, a nie zachwycać się kolorem pudełka z którego ja wyjęli...


Dokładnie, większość chce bezproblemowo odebrać paczkę, ale część nie może, bo @AnnaG-Antyki nie rozumie, że nie zawsze InPost jest najlepszym wyborem. U mnie na osiedlu jest tylko Orlen Paczka - i co, mam Twoim zdaniem jechać kilka kilometrów do InPostu, bo TY uważasz, że to jedyny słuszny przewoźnik? Wydoroślej. 

Celowo pominąłem rant na OneBoxy, bo te kilka razy w życiu co korzystałem to nie miałem najmniejszych problemów, ale znowu - dobrze, że konsument ma wybór. Monopol InPostu nie wyjdzie nikomu z nas na dobre. 

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

@PIKeRn odpowiedź jest prosta - ,, kto więcej dudków rzuci ten bardziej widoczny jest ,,

oznacz moderatorów