anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Allegro Smart - zwrot od Allegro a księgowość

Jedrek_Gut
#2 Obserwator#

Cześć,

chcę wprowadzić Allegro smart - również dla opcji, kiedy to Allegro zwraca mi część kosztów wysyłki (np. paczka w ruchu - gdzie allegro dopłaca do 6,70 PLN). Wiem, że w takiej sytuacji środki pojawią się w sekcji - Środki PayU; ale chcę się upewnić, że nie muszę wystawić faktury na to 6,70 PLN. Księgowa suszy mi głowę, że de facto dostaję od allegro środki, które mogę wypłacić, a nie wystawiam żadnej faktury itd. Ktoś może mnie upewnić, że nie muszę tego robić (nie mogłem znaleźć odpowiedzi) w FAQ

Dzięki!

oznacz moderatorów
10 ODPOWIEDZI 10

_Likos_
#21 Demiurg#

@Jedrek_Gut  jeśłi otrzymujesz jakieś środki musisz to wykazać w taki czy inny sposób (jełsi klient życzy sobie fakture to na fakturze) bo to Twój przychód

Nie moze byc wplat na kont z niewiadomo jakich żródel i na niewiadomo jakiej podstawie. Kazdy przychód musi byc udokumentowany. 

oznacz moderatorów

Jedrek_Gut
#2 Obserwator#

@_Likos_ dzięki!

ale, czy za środki, które dostaję od Allegro w ramach Allegro Smart - muszę wystawić Allegro fakturę? 

Dzięki!

Jurek

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Jedrek_Gut

Napisz do allegro.

Nie wiem jakie środki dostajesz w ramach smart.

Ja nie dostaje nic. Mam koszt wysyłki przy zamówieniach smart - 0 zł i za te przesyłki nic nie płace przewożnikom. Wszystko ząłatwia allegro

Nie musisz wystawiac faktury na allegro jesli allegro tego nie żąda. Możesz wystawić np paragon z opisem wysyłka.

Ja tak robie kiedy klient nie ma smarta i płaci za wysyłke

Generalnie chodzi o dokument sprzedażowy . W razie kontroli skarbowej urzednik musi wiedziec że taki przychód nastąpił i za co on był. Jeśłi na koncie bedziesz miał nieudokumentowane i niewykazane przychody bedzie Ci sie cokolwiek trudno wytłumaczyc

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Jedrek_Gut musisz wystawić na to fakturę - paragon bo to Twój przychód 🙂

Ale jest jedno ale 🙂  taki dokument powinieneś  wystawić allegro a nie kupującemu bo on za to nie płaci 😞  problem się robi jak kupuje firma - spółka i robi przelew za towar w smarcie a allegro dokłada Ci za wysyłkę i wystawiasz na całość firmie i ma bałagan księgowy 😞

Poprawnie - paragon kupującemu na towar - drugi paragon za wysyłkę od allegro ( do kosza ) 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@Jedrek_Gut @_Likos_ Coś kompletnie mieszacie.

Faktura potwierdza realizację operacji gospodarczych i powinna opiewać na wartość należności od wskazanej w niej podmiotu.

Klient płaci 40 zł - faktura na 40 zł. Od Od PayU lub Przelewy24 dostaniesz tyle ile wpłynęło ci od klientów. Jeżeli wszystko fakturujesz to wszystkie faktury zostaną opłacone.

Allegro świadczy ci usługi za które wystawia ci co miesiąc fakturę zbiorczą. Co się składa na kwotę faktury znajdziesz w specyfikacji, którą możesz ściągnąć tu WYGENERUJ ZESTAWIENIE 

Pozycje specyfikacji obejmują usługi dostawy zarówno obciążenie (np. Przesyłka Poczta Polska) jaki uznania (np. Opust w ramach Programu Szybkich Dostaw - Paczkomaty w InPost)

 

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@annas14-firma 

Klient płaci 40 zł - faktura na 40 zł. Od Od PayU lub Przelewy24 dostaniesz tyle ile wpłynęło ci od klientów. Jeżeli wszystko fakturujesz to wszystkie faktury zostaną opłacone.

Ale zostało kilka opcji dostaw gdzie allegro dopłaca za klienta ( zwraca, dolicza opłatę za dostawę ) i tu zaczyna się problem bo nie powinno wystawiać się na to paragonu klientowi bo nie zapłacił za to 🙂 a kasa wpłynęła więc trzeba zaksięgować 🙂 

________
Κώστας
oznacz moderatorów

Jedrek_Gut
#2 Obserwator#

@kostas11 

Dokładnie o do mi chodzi. W przypadku niektórych opcji dostawy dostaję OD ALLEGRO kasę na PAYU jako "rekompensatę" za to, że opłaciłem przesyłkę klienta, który ma allegro Smart. I nie wiem jak to księgować

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@Jedrek_Gut @kostas11  Klient będzie oczekiwał faktury na kwotę, którą zapłacił.
Jeżeli kasa wpływa od Allegro to powinna być uwzględniona w Fakturze Allegro. 
W specyfikacji pojawi się tak samo jak  Opust w ramach Programu Szybkich Dostaw - Paczkomaty w InPost 0,99 PLN jako wpłat od Allegro.

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@annas14-firma  pamietasz sytuacje kiedy kwote za przesyłke smart oddawało sprzedającemu allegro ???? A sprzedajacy osobno płacił firmie kurierskiej. W pocztexie to długo funkcjonowało.

Wówczas dostawało sie 40 zł wpłaty od klienta  + 8,99 od alegro.

No i byl problem jak to ksiegować. Tzn jaki dokument sprzedażowy i komu wystawiać

W tym momencie  juz zarówno operatorem płatności za smart jak i operatorem wysyłki jest allegro wiec sprzedawca nie dostaje tej kwoty. Sprzedawca dostaje tylko kwote od klienta - przynajmniej tak powinno być

Bo zdaje sie że niektórym allegro nadal zwraca kwote za smart ( albo myślą że im zwraca bo tego nie sprawdzili.) W każdym razie to juz drugi liub trzeci wątek w którym czytam o jakich pieniądzach od allegro dolliczanych do zakupu klienta. Choć ja takowych wpłat nie mam

Lecz jeśli ktoś ma to musi jakiś dokument sprzedażowy na to wystawić. Jełsi allegro nie chce FV wówczas najlepiej po prostu wystawic paragon aby saldo na koncie oraz w deklaracji podatkowej było zgodne.

oznacz moderatorów

annas14-firma
#16 Inspirator#

@_Likos_ Fakturą sprzedaży czy paragonem z kasy fiskalnej potwierdzasz dostawę towarów lub wykonanie usług. Jeżeli Allegro przyznało ci premię, upust czy jak to zwał w ramach świadczonych dla ciebie usług, to znajduje to odzwierciedlenie w dokumencie wystawianym dla ciebie przez Allegro (pomniejszenie kosztów z tytułu faktury zakupowej).

Ja dekretując dla księgowości fakturę Allegro rozbijam koszty na prowizje i opłaty za przesyłki w oparciu o raport rozliczenia z serwisem. Wszystko to są koszty. Przychód to suma wpłat kupujących (potwierdzana raportem sprzedaży) minus suma wypłat za zwroty (potwierdzona raportem zwrotów).

oznacz moderatorów