anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Opłata za wysyłki smart a prawo

iwoneczka_w
#7 Wielbiciel#

Sprzedaję czasem jako osoba prywatna i staram się udostępnić opcję smart. Umożliwiam także w większości przypadków zwroty bo nie stanowi to dla mnie problemu. I tu nasuwa się pytanie bo 8 doradców na czacie allegro na pytanie wprost nie odpowiedziało.
Czy przyjmując zwrot mogę obniżyć kwotę zwrotu o nowe opłaty za wysyłkę paczek smart? 

Wspomnę tutaj o następujących faktach:
-"od 4 stycznia koszt przesyłki metodą Allegro Paczkomaty InPost w ramach Allegro Smart!" jak tu jest wspominane "koszt" przesyłki.  Osoba prywatna w ogóle nie musi przyjmować zwrotów więc nie ma także obowiązku zwrotu kosztów wysłania przedmiotu. (chodzi o uczciwą wysyłkę a nie błąd sprzedającego)
- "jest osobą prywatną, czyli nie prowadzi działalności gospodarczej lub zawodowej (przyjęcie zwrotu zależy wtedy tylko od jego dobrej woli)"
- regulamin smarta nakazuje żeby zwrot był darmowy ale pieniądze są zabierane za wysyłkę a nie za zwrot


Sprawa nie tyczy się konkretnej transakcji ale problemu którego po prostu doradcy nie potrafią wyjaśnić i w kółko piszą "proszę usunąć smart jak nie pasuje"
Zachęcam do luźnej dyskusji 🙂

oznacz moderatorów
16 ODPOWIEDZI 16

Client:79577720
#14 Krzewiciel#

Nie możesz pomniejszyć zwrotu. Zwracasz koszt produktu oraz najtańszej dostępnej wysyłki (0 zł w przypadku smarta). 

oznacz moderatorów

iwoneczka_w
#7 Wielbiciel#

Przypomnę, że rozmawiamy o prywatnych sprzedawcach. To co napisałeś dotyczy firm "Zwracasz koszt produktu oraz najtańszej dostępnej wysyłki"

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

Ale o jaki koszt Ci chodzi? O dopłaty 0.99 i 1.99 zł ?

Niczego nie możesz potrącać. Zgodnie z regulaminem sprzedawca nie może obciążać kupującego żadnymi kosztami związanymi z obsługą Allegro, szczególnie kosztami prowizji.

Allegro dobrze Ci pisze, nie odpowiada Smart, nie udostępniaj zwrotów i nie dawaj czasu na odstąpienie od umowy, nie masz takiego obowiązku.

oznacz moderatorów

iwoneczka_w
#7 Wielbiciel#

Ja rozumiem ale według nich warunki zwrotu mogę ustalić dowolnie jak mi się podoba 😛 gryzie mi się regulamin i brak podstaw prawnych gdzie sprzedawca ma ponosić koszt wysyłki bo tak. 

Jak widzę oferowanie zwrotów niestety faktycznie lepiej wycofać 

oznacz moderatorów

iwoneczka_w
#7 Wielbiciel#

A bo wspomnę, że doradca allegro radził kiedyś wpisywać w zakładce zwrotów że ich się nie  przyjmuje aby móc udostępniać smart.  Polityka tej firmy za szybko się zmienia. 

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

iwoneczka_w zdaje sie że dziedziczysz z dobrodziejstwem inwentarza:) tzn jako osoba fizyczna masz prawo nie udostepniac zwrotów. Lecz jesli chcesz je udostepnić (co zwiększa prawdopodobienstwo sprzedaży) obowiązują Cie te same przepisy i regulaminy co firmy (które są zobligowane do przyjecia zwrotu)

oznacz moderatorów

xyz96
#21 Demiurg#

To jest wprowadzanie kupującego w błąd. Nie można udostępniać zwrotów, czyli dawać czasu na odstąpienie od umowy i jednocześnie pisać, że się nie przyjmuje zwrotów. Zakładka Zwroty służy do odstąpienia od umowy, a nie do reklamacji. Albo zwroty udostępniasz i wypełniasz zakładkę Zwroty, albo nie.

oznacz moderatorów

iwoneczka_w
#7 Wielbiciel#

Według doradców allegro możesz ustalać warunki zwrotów samodzielnie. Starałem się zweryfikować informację i wychodzi, że tak jest. 

Już wcześniej był podobny problem bo paczkomat zawsze widniał oznaczony z dodatkiem "darmowy zwrot" 

oznacz moderatorów

iwoneczka_w
#7 Wielbiciel#
oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@iwoneczka_w Polecam się sugerować zawsze wpierw przepisami prawa a potem regulaminami gdyż one nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa. Nie jest prawdą, ze nie musisz zwracać "towaru" który sprzedajesz, są szczególne przypadki, gdzie jesteś zobowiązana do zwrotu, inaczej każdy by sprzedawał złoto jako pozłacany tombak, zdjęcia sprzętów elektronicznych zamiast sprzętów itp 😉

Zawierasz prawną umowę z osobą kupującą i przy zwrocie dotyczą Cię te same przepisy w tym wypadku tyczy się to zapisu że każdy oddaje sobie to co dał.

Polecam lekturę rękojmi w kc, oraz zawierania umów miedzy osobami prywatnymi

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

iwoneczka_w
#7 Wielbiciel#

Chciałbym poruszyć jedynie temat uczciwej sprzedaży. Nie okazji takich jak puste pudełka telefonów czy zdjęcia konsol. 

" każdy oddaje sobie to co dał" poczytam jak odnajdę w kodeksie 🙂 
Dzięki za odpowiedź



Podrzucę jeszcze przykład. Czy taka forma jest okej, bo jest popularna w serwisie. 
https://allegro.pl/oferta/konsola-sony-ps4-500gb-cuh-1216a-pad-gra-10175798692#aboutSeller

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@iwoneczka_w Oczywiście to jest gdy w momencie odstąpienia od umowy żadna ze stron nie ma podstaw i woli rościć dodatkowych poniesionych kosztów lub utraty wartości przedmiotu umowy. 😉

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

iwoneczka_w
#7 Wielbiciel#

A zerkniesz w ten podrzucony link? Co myślisz o takim zapisie w zwrotach aby oferować smart? 

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@iwoneczka_w Wskazany przepis ustawy jest zupełnie do czegoś innego i dotyczy umowy zawartej pomiędzy podmiotem gospodarczym lub spółki handlowej a konsumentem.

W tym wypadku nie ma zastosowania to co tam napisał i wskazał użytkownik do przedstawionej oferty. Jeśli chce ograniczyć swoje obowiązki, powinien wyłączyć częściowo lub w całości prawo do rękojmi, jednak to go i tak nie zwalnia gdy produkt nie jest zgodny z opisanym w ofercie sprzedaży.

Prawdopodobnie regułki są od kogoś na zasadzie kopiuj i wklej 😉 

Sam smart to dodatek allegro, raczej zgodny z przepisami. Allegro też zwraca smart i prowizje od sprzedaży po jego zwrocie o ile mi wiadomo.

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów

iwoneczka_w
#7 Wielbiciel#

Ja pytam jedynie o osoby prywatne bo zapisy dotyczące firm znam. Gorzej z osobami prywatnymi które starają się oferować smarta. 

oznacz moderatorów

ZibiK30
#18 Luminarz#

@iwoneczka_w Tam użytkownik się powołuje i wskazuje przepis 38 ustawy o prawach konsumenta. On nie dotyczy wystawionej oferty.

Smarta oferuje serwis allegro i finansuje go z umów zawartych pomiędzy sprzedawcą, kupującym i allegro. Mogą taką usługę wprowadzać i dzielić się wspólnie kosztami dostawy.

Osoba prywatna także zawiera umowę z allegro aby korzystać ze Smarta, prywatna jako sprzedawca pewnie może mieć w usłudze smarta po spełnieniu jakichś warunków zawartych w regulaminach. To już pytanie do allegro jakie warunki osoba prywatna musi spełnić i w jakim regulaminie to określa. Ja nie wiem akurat, ale to zgodne z przepisami, szczególnie że korzystanie ze Smarta jest dobrowolne

Opinia na Allegro może być śmieszna ciekawa lub druzgocąca


Link do pomocy Allegro Kliknij i napisz

oznacz moderatorów