anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zwrot w ramach Smart! Osoba fizyczna? Przedsiębiorca? Dla allegro to bez znaczenia.

Ryuzaki_Umi
#9 Pomysłodawca#

Witam.

Cyrku ze zwrotami ciąg dalszy. Jestem osobą fizyczną, która okazjonalnie wystawia niszowe, a co za tym idzie, wcale nie tanie książki. Z mojej oferty skorzystał nabywca wybierając paczkomat. Towar został wysłany w zadeklarowanym terminie. Jako, że aukcja była w programie SMART, allegro naliczyło mi do rachunku opłatę za wysyłkę.

Kupujący, również osoba fizyczna, rozmyślił się jednak i odesłał mi ją nawet bez otwierania, argumentując, tutaj cytat: „hehe nie pasuje mi”.

Napisałem, do allegro, chcąc się dowiedzieć, czy jeśli uznam zwrot, to kto zrefunduje mi koszta naliczone za wysyłkę paczki.

Koszta te są niewielkie, ale otwierają precedens, kiedy kupujący żartowniś obciąża innych użytkowników korzystających z serwisu opłatami.

Pani z allegro, odpisała mi, że klient jest święty i żebym koszta wysyłek spłacał ja. Zapytana o podstawę prawną, która zabrania mi kształtować umów z klientem i naraża na koszta pakowania i wysyłania dla sportu, standardowo nabrała wody w usta i kontakt się urwał.

Jak wiadomo, wszelkie klaryfikację allegro dotyczące zwrotu, standardowo dotyczą kwestii przedsiębiorca-konsument, więc opieranie się na nich to absurd.

Ja wiem, że zaraz mi ktoś napisze, że nie muszę się decydować na smarta, etc, etc, ale do jasnej cholery – ja nie mam problemu z uczciwym zwrotem. Mam problem, z tym, że jestem obciążony kosztami widzimisie klienta, który jednego dnia chce, następnego już nie.

Gdybym był przedsiębiorcą, tego typu wydarzenia, brałbym w koszta prowadzenia firmy. Niemniej jestem osobą fizyczną i dotyczą mnie zupełnie inne prawa niż na linii firma konsument – a allegro, bardzo chętnie podejmuje decyzję, w sprawie nie swoich pieniędzy.

Więc powiedzcie mi proszę, jak obecnie wygląda podstawa prawna tego kto pokrywa koszty obu wysyłek przy zwrocie między osobami fizycznymi?

oznacz moderatorów
14 ODPOWIEDZI 14

mdrogeria
#21 Demiurg#

@Ryuzaki_Umi jeśli to była przesyłka ,,smart,, to znaczy ,że udostępniasz zwroty , jeśli udostępniasz do musisz się z umowy wywiązać o co jest na końcu ?? or.... kropka !!!!

oznacz moderatorów

Ryuzaki_Umi
#9 Pomysłodawca#

Jasne. Czyli idąc tym tropem, mogę, ja jako osoba fizyczna kupić np od Ciebie, powiedzmy 50 ofert, po czym się rozmyślić i nie ma znaczenia, czyś firma czy śmiertelnik. Zabulisz za bezcelowe wysyłki, bo takie mam widzimisie, jeśli tylko masz smarta.

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@Ryuzaki_Umi Allegro wykonało usługę którą oferowało i pobrało za to opłaty.
Wyraziłeś zgodę na zwroty więc trzeba się liczyć z tym, że się one pojawią.
Tak to wygląda.

Witamy na Allegro. Allegro SMART! 🙂

oznacz moderatorów

Ryuzaki_Umi
#9 Pomysłodawca#

Jeszcze nie wyraziłem.

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@Ryuzaki_Umi Biorąc udział w programie SMART nie możesz nie wyrazić zgody na zwrot. Musisz go przyjąć.
Oczywiście jeśli klient zmieścił się w wyznaczonym terminie na zgłoszenie zwrotu.

oznacz moderatorów

Ryuzaki_Umi
#9 Pomysłodawca#

I nie zamierzam się od tego uchylać. Po prostu interesuje mnie podstawa prawna, która zrównuje osoby fizyczne z przedsiębiorcami.

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@Ryuzaki_Umi Przepisy nie zabraniają przyjmowania zwrotów przez osoby prywatne a jedynie nie nakładają takiego obowiązku.
Jeśli w ofercie zawarłeś informację o tym, że zwroty przyjmujesz to nie ma tu nic niezgodnego z prawem.

oznacz moderatorów

Ryuzaki_Umi
#9 Pomysłodawca#

Tak, tutaj się zgadzamy. A teraz mi jeszcze powiedz, jeśli oczywiście wiesz, jakie przepisy regulują tego kto ponosi koszt takich wysyłek i zwrotów między osobami fizycznymi.

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@Ryuzaki_Umi Jeśli masz na myśli opłaty doliczone do rachunku którymi zostałeś obciążony w ramach SMART! to Ty je ponosisz.

oznacz moderatorów

Ryuzaki_Umi
#9 Pomysłodawca#

Tak, to mam na myśli. Dlaczego ja? Czy ma to jakiekolwiek oparcie w kc czy tylko w regulaminie smarta?

oznacz moderatorów

komis-bell
#21 Demiurg#

@Ryuzaki_Umi Regulamin.
SMART! to usługa oferowana przez prywatny podmiot jakim jest Allegro. Korzystając z tej usługi akceptujesz jej regulaminy oraz cenniki.

oznacz moderatorów

Ryuzaki_Umi
#9 Pomysłodawca#

Rozumiem. Moje pytanie wynikało z tego, że spotkałem się z licznymi opiniami, że ów regulamin stoi w pewnej sprzeczności do przepisów prawa. A ponieważ z allegro się nie utrzymuje, a jedynie korzystam okazjonalnie, to zwyczajnie nie wiem. Dziękuję.

Czas więc ze smarta się wycofać.

oznacz moderatorów

ELMIXAGD_pl
#12 Orędownik#

Allegro nie zwraca pobranych kosztów za wykonane usługi - Ty musisz.

"Nabieranie wody w usta" - to standard pracowników Allegro. Nie radzę zbytni z nimi dyskutować i "szarpać się" - to się źle kończy.

Gdybym był przedsiębiorcą, tego typu wydarzenia, brałbym w koszta prowadzenia firmy. - błędne rozumowanie. Za to też trzeba zapłacić.

 

 

oznacz moderatorów

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@Ryuzaki_Umi "standardowo nabrała wody w usta i kontakt się urwał"

Małe sprostowanie, bo takie bezpodstawne zarzuty czasem tu się pojawiają. Z faktu, że pracownik nie odpisuje w ciągu godziny czy dwóch, nie należy wyciągać wniosku, że kontakt się urwał. Czasem, z różnych - najczęściej proceduralnych - przyczyn odpowiedź zajmuje nam dłużej. Tak jak i tym razem zajęła.

Formalnie jeszcze tylko potwierdzę, że współfinansowanie Smart! obowiązuje każdego sprzedającego, który korzysta z tej usługi - niezależnie od tego, czy jest osobą prywatną, czy przedsiębiorcą. Współfinansowanie Smart! nie jest jednak opłatą za zwrot przesyłki, zatem przepisy UoPK nie mają tu zastosowania.

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów