anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

[14.06] Pytasz i wiesz - katalog produktów Allegro

la_nika
Moderatorka
Moderatorka

W tym wątku po webinarze z serii Pytasz i wiesz możesz zadać pytanie dotyczące katalogu produktów Allegro, ekspertce  - Katarzynie Owczarek.

la_nika_0-1655215093926.png

@k_owczarek1 w Allegro pracuje od 5 lat, z czego 3 lata wspierała sprzedawców w tematach związanych z wystawianiem ofert, logistyką, jakością sprzedaży, obsługą zamówień i narzędzi dostępnych w serwisie. Obecnie zajmuje się obszarami związanymi z Katalogiem produktów Allegro (produktyzacją) oraz parametryzacją.

W wątku znajdziesz też zapis pytań i odpowiedzi z webinaru, aby zawsze były pod ręką 🙂

Z powodu bardzo dużej ilości pytań z czatu, przedłużamy czas dostępności Ekspertki na forum. Nie martwcie się odpowiedzi na zadane przez Was pytania pojawią się w wątku, jednak poprosimy Was o cierpliwość. Będziemy je stopniowo udostępniać. 

   Monika
   Moderatorka


   _____________
   Podziel się z nami swoją opinią o Allegro Gadane i wypełnij ankietę.
   
oznacz moderatorów
206 ODPOWIEDZI 206

OnyxTan
#7 Wielbiciel#

Jesteśmy producentem i sprzedawcą na Allegro. Wystawiamy własne produkty na Allegro. Sprzedajemy też odbiorcom hurtowym z przeznaczeniem odsprzedaży naszych produktów klientom w salonach piękności/solariach. Nie wyrażaliśmy zgody na odsprzedaż naszych produktów na Allegro. Czy mamy jakieś prawa, aby zablokować możliwość sprzedaży hurtownikom/dropshipperom, którzy nie uzyskali naszej zgody na sprzedaż naszych produktów na Allegro?

oznacz moderatorów

mdrogeria
#21 Demiurg#

obraz_2022-06-14_144542209.png

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@OnyxTan jak wygląda pozyskiwanie zgody na sprzedaż po waszej stronie? Czy wystawiacie jakieś dokumenty? My sprawdzamy podstawowe informacje o firmie. Jeśli wg was ktoś narusza wasze prawa własności intelektualnej to możecie zgłosić naruszenie. Tutaj więcej informacji na ten temat oraz formularz zgłasznia naruszeń. 

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@OnyxTan  zdaje sie że to tak nie działa. Nie możesz mówić swoim kontrahentom w jaki sposób i gdzie mają sprzedawać produkty które kupują.

Nie możesz powiedzieć : możecie sprzedawac w sklepie ale nie w internecie.

Możesz oczywiscie pwene kwestie ustalać umownie np kampanie reklamowe, promocje itp natomiast jeżeli by mi którykolwiek z dostawców powiedział gdzie i jak mam sprzedawac zakupione produkty to po prostu anulowałbym zamówienie i natychmiast zakonczył współprace.

No chyba że chcesz sie pozbyć klientów i samemu sprzedawać swoje produkty. Wówczas po prostu podnieś ceny hurtowe i myśle że dość szybko będą rezygnowac.

oznacz moderatorów

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@_Likos_ "Nie możesz powiedzieć : możecie sprzedawac w sklepie ale nie w internecie."

Otóż może, są takie umowy np. na sprzedaż outletowych ubrań znanych marek. To towar przeznaczony do sprzedaży w sklepach stacjonarnych, niektóre marki skanują Allegro w poszukiwaniu ich i zgłaszają oferty do Allegro, jeżeli zawierają ich znaki towarowe. Nie dość, że zabraniają to jeszcze efektywnie sprawdzają. 🙂

oznacz moderatorów

_Likos_
#21 Demiurg#

@Client:94057046  pisałem to z punktu widzenia klienta takiego producenta. Jeśli by mi ktorykowliek z dostawców mówil gdzie mam sprzedawac po prostu natychmiast bym zakonczył wpsólprace.

Tak rzeczywiście sa partie towaru wypuszczane np dla konkretnego odbiorcy. Lecz takie partie po prostu nie są oferowane do wolnej sprzedaży lecz oferowane konkretnym odbiorcom.

Tak tez znam sytuacje kiedy produceni próbuja kontrolowac rynek ( dostepnośc lub ceny) to generalnie jest karalne przez UOKiK zdaje sie i juz całkiem duże sieci handlowe i producenci poplaciły kary za tego typu "umowy".

 

oznacz moderatorów

RED
#21 Demiurg#
 
 

daj przykłady takich zmów chętnie prześle je dalej do uokik

ba nawet ty je możesz sam zgłosić

tu masz definicje

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiVmKK70uL4Ah...

a tu zgłaszasz

https://konkurencja.uokik.gov.pl/strona-glowna/zawiadom-uokik-jezeli-zaobserwowales/

 

oznacz moderatorów

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@RED Czy ty wiesz, co to jest zmowa cenowa? Bo widzę, że nie rozumiesz kompletnie pojęcia albo nie rozumiesz, co napisałem wyżej.

oznacz moderatorów

maxr01
#17 Koryfeusz#

@OnyxTan - Myślę, że nie macie racji. Wasza zgoda na sprzedaż poprzez Allegro nie ma żadnego znaczenia. Sprzedajecie towar hurtowo - nabywca zapłacił za towar i jest jego właścicielem. Nie możecie mu ograniczać jego praw do prowadzenia działalności. Czy nie zgadzacie się na sprzedaż tylko przez Allegro? Czy ten zakaz obejmuje również inne portale aukcyjne? Czy sklep internetowy też? Na jakiej podstawie prawnej tego zakazujecie?

Jest też pewna firma - nie będę pisał jaka, która podpisała niekorzystną umowę z pewną duża siecią, bardzo znaną, w temacie dystrybucji. W maksymalnym swoim "obłędzie" - wręcz wykupywali od innych sprzedających na Allegro swój towar. Lecz oczywiście to "padło" - osobiście poprosiłem producenta o oficjalne pismo, że zakazują mi sprzedaży swoich produktów na Allegro. Oczywiście - nikt nie jest w stanie wystosować takiego pisma, to jest niezgodne z prawem.

--------------------------------------------------------------------------------
Rozumiem, że są ludzie, którzy za 20 gr. będą gnać pchłę przez 20km, lecz nie potrafię ich zrozumieć.
oznacz moderatorów

DarkStoorM
#17 Koryfeusz#

Krótka piłka nawiązując do maila:

Co zyskasz dzięki Katalogowi Produktów Allegro

  • Łatwiej wystawisz ofertę – jeśli podasz kod EAN, Markę czy Model, pobierzesz z Katalogu komplet danych o produkcie. Nie musisz samodzielnie robić profesjonalnych zdjęć ani tworzyć opisów. Wystarczy, że określisz swoje warunki sprzedaży oraz opcje dostawy.

Czy powyżej zaznaczone oznacza, że już nie będziemy otrzymywać maili oraz gróźb od firm (które zlecają profesjonalne sesje zdjęciowe produktów) z treścią, że kradniemy zdjęcia mimo, że tworząc produkt w katalogu zrzekają się prawa własności? Stworzone zdjęcia i opisy (w sumie pełne dane) są pobierane z katalogu produktów podczas wystawiania przez API

🙂

 

A, no i najważniejsze:

  • Kupujący łatwiej dotrą do Twoich ofert, bo są w nich dokładne parametry. Gdy zgrupują oferty z tym samym produktem, nie tracą czasu na przeglądanie wyników na dziesiątkach stron.

Generalnie chyba nikt się z tym nie zgodzi, ale mam nadzieję, że do tego 2024 poprawicie* wszystkie produkty i dane w katalogu faktycznie będą w 100% prawidłowe, żeby sprawdziło się to o czym piszecie 😉

*i tak my to będziemy robić za Was

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@DarkStoorM A otrzymujecie takowe? Nie dotarły do nas takie sygnały. Użytkownik, który wystawia ofertę wyraża zgodę na regulamin. Piszemy  w nim o tym, że wykorzystamy wprowadzone dane w różnych procesach, więc powinien być świadom zapisów, które w nim znajdzie.  Cały czas pracujemy nad jakością Katalogu. Wiemy, że jest to jeden z kluczowych elementów projektu i bez niego wizja z 2024 nie będzie miała racji bytu.

oznacz moderatorów

DarkStoorM
#17 Koryfeusz#

@k_owczarek1  My osobiście otrzymaliśmy jedno, i to z oferty wystawionej przez API wg ID z katalogu (czyli zdjęcia stamtąd pochodziły) pół roku temu, o takiej treści:

Dzień dobry,
prosimy nie używać naszych zdjęć, bez naszej zgody i o natychmiastowe ich usunięci z Państwa aukcji. Jest to kradzież praw autorskich, która jest w Polsce karana.

Zakładam więc, że po wprowadzeniu wymogu połączeń z produktami w 100% na pewno jest ogromna szansa, że coraz więcej sklepów będzie wystawiać oferty tylko na podstawie ID bez własnych danych - czyli zaciągając opis + zdjęcia z katalogu i zacznie się masowe zgłaszanie "kradzieży zdjęć".

Pytam na zaś, ja tam dla świętego spokoju zmieniłem w ofercie zdjęcie, bo mnie to tam wsio ryba jak to mówią, nie będę przecież tłumaczył, że wystawiając ofertę i tworząc produkt w katalogu akceptują regulamin serwisu, bo to raczej nie moje zadanie 😄

oznacz moderatorów

Client:94057046
#14 Krzewiciel#

@DarkStoorM "kradniemy zdjęcia mimo, że tworząc produkt w katalogu zrzekają się prawa własności?"

Tego punktu już nie ma w regulaminie produktyzacji. Zmienili to na udzielenie zgody Allegro na wykorzystywanie danych. Wiem, bo sam tego punktu jakiś czas temu szukałem. Chyba, że jestem ślepy ale przewertowałem go wzdłuż i wszerz. 

oznacz moderatorów

AQUASYSTEMS
#12 Orędownik#
  • Łatwiej wystawisz ofertę – jeśli podasz kod EAN, Markę czy Model, pobierzesz z Katalogu komplet danych o produkcie. Nie musisz samodzielnie robić profesjonalnych zdjęć ani tworzyć opisów. Wystarczy, że określisz swoje warunki sprzedaży oraz opcje dostawy.

Rozumiem, że ktoś będzie korzystał z moich zdjęć (przeze mnie robionych), podepnie się pod MOJE aukcje a lichym towarem gdzie ja sprzedaję dobrej jakości a ktoś chińszczyznę, to elegancko opinie negatywne o marnej jakości produktów idzie na konto mojego towaru??? OOooo nie.

oznacz moderatorów

WeebAll_pl
#10 Popularyzator#

Też się tego obawiam... wpisanie dowolnego kodu EAN to nie problem i podpięcie się pod czyjąś aukcje.

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

@AQUASYSTEMS pytanie, czym różni się ta chińszczyzna od twojego towaru? Jaki to typ asortymentu? Czy ma inne wartości parametrów, czy jest jakiś parametr, którym moglibyśmy odróżnić od siebie te produkty, tak aby opinie były zagregowane poprawnie?  Pozostając przy założeniach, zgodnie z regulaminem publikując ofertę na Allegro zgadzasz się na wykorzystanie przez nas wprowadzonych danych. W tym stworzenia Katalogu produktów dostępnego dla wszystkich sprzedających na Allegro. Zatem jeśli ktoś wprowadzi identyczne dane jak w produkcie z Katalogu może do niego skatalogować swoją ofertę i sprzedawać ten sam produkt. Wiadomo, że są sprzedający, którzy celowo wprowadzają niepoprawne dane, jednak nie jesteśmy w stanie ocenić ich intencji. Weryfikujemy jednak i reagujemy na wszelkie naruszenia.

oznacz moderatorów

AQUASYSTEMS
#12 Orędownik#

@k_owczarek1 Jakością przede wszystkim. Rzecz może być wykonana ze stali lub ze stali kwasoodpornej. A ta jest dużo grubsza i odporniejsza na uszkodzenia. Szyba  u mnie ma 6 mm a chińskim badziewiu 4mm. Czyli ktoś przypisze sobie mój produkt do tandety a ja mam zbierać za to cięgi? Odnośnie opinii - tak. Do każdego produktu dodać OBOWIĄZKOWO nazwę użytkownika -  wtedy katalogować. Ocena może wtedy być dodana tylko do produktu tego, co wystawił sprzedający i pojawiać się tylko u tego sprzedającego. 

oznacz moderatorów

k_owczarek1
Ekspert Allegro

Okej, rozumiem. A wskażesz dokładne kategorie, w których wystawiasz swój asortyment?

oznacz moderatorów

AQUASYSTEMS
#12 Orędownik#

@k_owczarek1 - Łazienki. Na tym pozostańmy.

oznacz moderatorów