anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

15.07. Zapytaj Eksperta - Produktyzacja w Allegro

cloudcloud
Była Moderatorka
Była Moderatorka

Od początku 2019 roku tworzymy rozwiązania, które pomagają powiązać przedmioty z ofert na Allegro z produktami w naszej bazie. Dzięki temu sprzedający mogą wystawiać swoje oferty szybciej, a kupujący łatwiej odnajdują interesujący ich przedmiot.

Planujemy, aby do połowy 2021 roku wszystkie oferty na Allegro były połączone z produktami w naszej bazie. W tym celu wprowadziliśmy szereg narzędzi dzięki którym możesz stworzyć produkty i powiązać je ze swoimi ofertami. Dodatkowo, od sierpnia zaczniemy wymagać 1% ofert połączonych z produktem w wybranych działach Allegro.

@jacek_kulakowski - specjalista komunikacji produktu - rozwieje wszelkie wątpliwości, zbierze cenne uwagi i porozmawia z Tobą o procesie łączenia ofert z produktami.

IMG_2565.jpg

Ekspert będzie odpowiadał na Wasze pytania już 15 lipca od godziny 13:00.

AKTUALIZACJA: wątek ponownie otwieramy w dniach 13-14 sierpnia. Odpowiemy na wszelkie pytania, jednak wcześniej prosimy o przejrzenie dotychczasowych materiałów i upewnienie się, że odpowiedź na zadane pytanie już nie padła.

   Klaudia
   Były Moderator
oznacz moderatorów
324 ODPOWIEDZI 324

andy49
#8 Zapaleniec#

Już raz napisałem ale powtórzę -  ta tzw produktywizacja (nb skąd ta ciągota do beznadziejnego słowotwórstwa ?) ma głównie za zadanie ułatwić sprawozdawczość dla koncernu - znam to z doświadczenia gdyz mam za sobą lata pracy w międzynarodowym koncernie

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

@Zeberka_Wedla chętnie usłyszę alternatywną propozycję nazwy na ten proces 🙂

 

Jeżeli wprowadzasz do obiegu produkty, które nie miały nadawanych EANów, a w tej kategorii wymagamy EANu do stworzenia produktu - możesz go uzyskać i nadać na stronie organizacji GS1 Polska.

W kategoriach, gdzie EAN nie jest w większości przypadków powszechnych nie wprowadzamy EANu jako parametru wymaganego do stworzenia produktów.

oznacz moderatorów

cztery_bez_atu
#13 Ambasador#

Najwyższy czas na ewakuację.

oznacz moderatorów

dzieci_shop_naj
#7 Wielbiciel#

JAK TU SIĘ ZADAJE PYTANIA? 

oznacz moderatorów

terazauto
#13 Ambasador#

Należy mówić w kierunku monitora. oczywiście dosyć głośno. Jeśli głośnik jest z tyłu - to z tyłu.

oznacz moderatorów

AVENGARDA
#7 Wielbiciel#

Jak wyobrażacie sobie produktyzację w kultura i rozrywka--->kalendarze? Produkty łączą się na podstawie EAN. Tyle, że kalendarze większości producentów mają co roku ten sam EAN. Co ciekawsze - często pod tym samym EAN są różne wzory, kolory, rodzaje opraw. Przy wyborze produktu z bazy podstawiają się parametry, które wpisała osoba dodająca produkt. Jeśli odbiegają od sprzedawanego przeze mnie produktu - nie mogę ich zmienić, ani uzupełnić tych, których brakuje. A mogą odbiegać, nawet z tym samym EAN! Nie mówiąc o kodzie producenta, który zwykle w kalendarzach jest przyporządkowany do rodzaju kalendarza, nie do konkretnego wzoru czy nawet modelu.
No i co z rocznikiem? W bazie jest tylko jeden produkt. Jeśli akurat jest tam kalendarz z roku 2020 to jak ja mam połączyć ten sam kalendarz 2021? Zwłaszcza, jeśli sprzedaję jednocześnie i 2020 i 2021?
Ale i tak najbardziej niepokoi mnie przycisk "zgłoś błąd w opisie". Jeśli połączę jakiś kalendarz 2020 z produktem, który akurat jest w bazie, a ktoś zgłosi, że 2020 jest błędny i w bazie powinien być 2021? Zmienicie wtedy rocznik w bazie i, zapewne, w moich aukcjach połączonych z produktem. W aukcji będę więc sprzedawała rocznik 2020, a  w parametrach wyskoczy mi rok 2021? Mam codziennie sprawdzać wszystkie aukcje czy nie zmieniliście mi parametrów na błędne?
Uważam, że produktyzacja w kategorii kalendarze nie ma sensu. I, moim zdaniem, nie da się tego ustawić tak, żeby miało ręce i nogi. Właśnie przez to,  że pod jednym EAN są kompletnie różne produkty (przede wszystkim rocznik, ale inne parametry też mogą się różnić)

oznacz moderatorów

Ggrover
#7 Wielbiciel#

Komu jest potrzebny ten kod EAN? Czemu to ma służyć?

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

@AVENGARDA zgłoszę twoją sugestię do działu, który jest odpowiedzialny za strukturę kategorii i parametrów. 

oznacz moderatorów

axelbis
#10 Popularyzator#

Cała ta produktyzacja to poroniony pomysł, który niczego nie daje ani kupującym ani sprzedającym, a za to sprawia mnóstwo kłopotów. Ten sam, a nawet lepszy efekt można uzyskać w prostszy sposób wydłużając tytuł i pozwalając umieścić tam więcej kluczowych informacji. Weźmy np. książki, po produktyzacji wpiszę tytuł i wyskoczy mi jeden produkt, który rozwinę i będę miał powiedzmy 100 ofert. Dokładnie to samo będę miał jak wpiszę ten tytuł w wyszukiwarkę. No to po co ta produktyzacja? Cały czas się zaklinacie, że będzie łatwiej i lepiej, ale żadnych konkretów. Co konkretnie będzie łatwiejsze? Dla kupujących nie widzę żadnych korzyści, wręcz przeciwnie, bo lista ofert robi się zagmatwana i chaotyczna. Dla sprzedających ułatwieniem teoretycznie jest automatyczne uzupełnianie parametrów, tylko że po pierwsze oszczędności czasowe są tu znikome, a robi się to tylko raz, a po drugie parametry niekoniecznie będą prawidłowe. Jeszcze na dobre produktyzacja nie weszła, a już są setki skarg na głupoty powpisywane w parametrach produktów. Pierwszy, który tworzy produkt wpisuje co chce, a potem ląduje to u wszystkich innych, którzy nie mogą tego zmienić. Mogą jedynie pisać uniżone prośby do Allegro o poprawienie produktu i w swoim opisie ostrzegać, że nie odpowiadają za parametry wpisywane przez Allegro i żeby się tym nie kierować. Sami zresztą już widzicie ten problem informując klientów, że dane mogą być niepoprawne. Za chwilę będziecie mieli setki zgłoszeń i dyskusji na temat produktów, bo nie zawsze parametry są jednoznaczne. I wszystko w imię jakiegoś głupiego, bezużytecznego pomysłu, z którego oczywiście się nie wycofacie.

Są liczne kategorie gdzie produktyzacja jest w ogóle nie do zrealizowania w sensowny sposób. Już sprzedawcy komputerów pytają się co robić jak zestaw komputerowy może być rozmaicie skonfigurowany, z różnymi kartami graficznymi, dyskami, pamięcią itp.

Na koniec zaapeluję, żeby wyłączyć z produktyzacji podkategorię Części elektroniczne. Objęliście tym pomysłem całą kategorię Elektronika i po raz kolejny udowodniliście, że nie macie w zespole specjalisty od tego tematu ani nie posiłkujecie się konsultacjami z kimś kto się na tym zna. Dolepiliście tą podkategorię specjaliście od komórek czy młynków do kawy, który nie ma bladego pojęcia o specyfice tej branży.  W skrócie - albo będziecie mieli w tej podkategorii więcej produktów niż w całym Allegro razem wziętym, przy czym 90% będzie nierozróżnialnych dla kupujących albo powstanie chaotyczny zlepek pseudoproduktów, w których będą wymieszane oferty rozmaitych producentów, o rozmaitej jakości i cenach. Obstawiam to drugie. Jako przykład podam kondensatory elektrolityczne. Jeżeli produkty mają być wiarygodne to każdy producent, każdy typ, każda pojemność i napięcie muszą być osobnym produktem. Producenci robią od kilkunastu do kilkudziesięciu typów kondensatorów, w każdym występuje przeciętnie kilkanaście pojemności, każda pojemność w wykonaniu na 5-10 napięć pracy. Pomnóżcie to sobie. A potem zdajcie sobie sprawę, że tylko na Tajwanie jest ponad 100 producentów. To samo będziecie mieli z niemal wszystkimi elementami w tej kategorii. Wszystko na ten temat. A, i dodam, że żaden z tych elementów nie ma i nigdy nie będzie miał kodu EAN. Wycofajcie się z produktyzacji w tej podkategorii. To jest kompletnie inna specyfika niż lodówki czy sokowirówki, gdzie na całym świecie produkuje się pewnie ze 200 czy 300 modeli.

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

Dziękuję za sugestię.

Kupujący zyskuje na produktyzacji:

  • Wyszuka i porówna produkty między sobą, używając np. dedykowanych filtrów produktowych.

  • Nie musi przechodzić przez setki ofert z tym samym produktem.

  • Gdy wybierze produkt, który chce kupić - zdecyduje o cenie, wysyłce i formie transakcji wybierając odpowiednią ofertę ze wszystkim ofert z tym produktem.

Sprzedający zyskuje z kolei szybsze uzupełnianie parametrów w produkcie. Nie działa to dziś perfekcyjnie, to prawda - ale cały czas pracujemy nad ulepszaniem naszej bazy i udostępnianiem nowych narzędzi do zarządzania ofertami powiązanymi z produktami na platformie. 

Mamy w katalogu miliony produktów. Jeżeli powstanie kolejne 100 tysięcy dzięki komponentom elektronicznym - przybliży nas to do skatalogowania całego asortymentu w serwisie.

oznacz moderatorów

axelbis
#10 Popularyzator#

"Wyszuka i porówna produkty między sobą, " - czym to się różni od obecnego wyszukiwania? Wpisuję w wyszukiwarkę co chcę kupić, ewentualnie używam filtrów i porównuję oferty. Tak przy okazji, po co wprowadzacie parametry obowiązkowe skoro nie można po nich filtrować? Szukałem kiedyś książki, konkretnego wydania w konkretnego roku i żopa, jest parametr obowiązkowy rok wydania, ale takiego filtra nie ma. Chcecie zrobić coś pożytecznego to zróbcie to.

"Nie musi przechodzić przez setki ofert z tym samym produktem." - jak nie muszę? Żeby coś kupić muszę wejść w dany produkt i wyświetlić oferty. Dokładnie te same setki ofert co do tej pory. Produktyzacja to w zasadzie zwykły filtr. Tylko kiepsko działający, a często wręcz wprowadzający w błąd kupującego.

"Gdy wybierze produkt, który chce kupić - zdecyduje o cenie, wysyłce i formie transakcji wybierając odpowiednią ofertę ze wszystkim ofert z tym produktem." - wow, co za nowość 😉 A teraz jak to robi? Jakoś inaczej?

"Sprzedający zyskuje z kolei szybsze uzupełnianie parametrów " - ja bym wolał parametry uzupełniać sam. Przynajmniej wiem, że niczego nie spieprzę. Czas potrzebny na to to jakieś pomijalne sekundy, a robi się to tylko raz przy wystawianiu oferty.

Pic na wodę, fotomontaż jak mawiano gdy byłem piękny i młody.

oznacz moderatorów

cztery_bez_atu
#13 Ambasador#

Dla zwykłego śmiertelnika EAN to terra incognita. Mało kto słyszał o czymś takim, a co dopiero używał. Jak to widzi pomysłodawca całego zamieszania? Kupujący w pierwszej kolejności będzie musiał znać kod EAN tego co chce kupić, i na tej podstawie znajdzie ( albo i nie ) żadany przedmiot który może okazać się całkowicie różny od tego jaki jest mu potrzebny. Gratulacje. Gwarantuję dziesiątki tysięcy reklamacji i zwrotów. A wszystko podobno po to abyśmy mogli więcej sprzedawać. Moim zdaniem Allegro opamięta się dopiero kiedy zaczną spadać przychody.

oznacz moderatorów

misio6000
#10 Popularyzator#

1. Odpisał mi Pan, żeby do starych akcesoriów do konsol retro np kabelków czy padów szukać kodów w internecie, ale to jest mnóstwo dodatkowej pracy. Po za tym ktoś pisał, że te kody były po 1997 r a np. PSX były wcześniej...

2. Nie mam też odpowiedzi na pytanie odnośnie wydań gier na konsole. Może być jedna gra z wieloma wydaniami (coś jak książki)... Może być np wyd. angielskie z polskimi napisami lub bez co zmienia zasadniczo cenę i opis, może być np gra bez instrukcji i okładki itd itd - mnóstwo modyfikacji... Łatwo wtedy o pomyłkę przy łączeniu i klienci będą mieli do nas pretensję.

3. Tak samo pytałem o zestawy z konsolami... Wchodzi jedna konsola np xbox360 z padem, a sprzedawcy mają dziesiątki wariacji np. z 3 grami, z 5 grami, z 1 padem, z 2 padami itd - te produkty wchodzą nieprawidłowo.

4. Czy można zgłosić jako sugestię żeby wprowadzić taką możliwość, ze po zeskanowaniu skanerem kodu EAN wchodziło by to w rubrykę - jak ja mam setki gier po 1szt. to mordęga wprowadzać każdy kod EAN ręcznie...

oznacz moderatorów

PARTNER-IT
#8 Zapaleniec#

"W tym kwartale rozluźnimy spójność parametrów produkt<->oferta jedynie do Podstawowych parametrów. Oznacza to, że będzie można zmienić niektóre parametry, nie usuwając wiązania z produktem." -   czy te rozluźnienie będzie dotyczyc wszystkich kategori na allegro ?  takich jak , laptopy, komputery stacjonarne ?

 

 

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

@misio6000 

1. Kody EAN są nadawane od 1977 🙂 Znajdziemy je więc nawet na akcesoriach do NESa czy Sega Master System. Co do dodatkowej pracy - zdaję sobie z tego sprawę, niestety nie mamy alternatywnego rozwiązania. Proponuję jako alternatywę Allegro Lokalnie, jeżeli sprzedaż jest do 50 ofert i są to rzeczy głównie używane.

2. W tym kwartale rozluźnimy spójność parametrów produkt<->oferta jedynie do Podstawowych parametrów. Oznacza to, że będzie można zmienić pozostałe parametry, nie usuwając wiązania z produktem. Wtedy można powiązać grę, ale zmienić jej parametry odpowiednio do wydania. 

3. Wtedy rekomenduję powiązać konsolę z produktem podstawowym - konsola + pad, a w opsie dopisać jakie gry są dodatkowo w zestawie. Tytuł aukcji i jej zdjęcia można dowolnie modyfikować.

4. Taka mozliwość jest tu i teraz - skaner EANów działa na zasadzie "wirtualnej klawiatury". Ustawiasz myszkę na parametr EAN, "Pikasz" i EAN uzupełniony 🙂 Wkrótce opiszemy ten proces w pomocy, aby uświadomić o tym jak największą liczbę sprzedawców.

oznacz moderatorów

misio6000
#10 Popularyzator#

A gdzie dokładnie można znaleźć kody EAN np do przedłużacza do padów do PSX ? Na kabelku nie ma słowa co to za producent itd. A co z noname ? Tam nie ma żadnych stron producentów... Czy nie można po prostu włączyć jakieś dodawanie takich rzeczy do konsol retro bez EAN ?

oznacz moderatorów

DarkStoorM
#17 Koryfeusz#

@jacek_kulakowski  może nie pytanie, a raczej zgłoszenie. Chciałem zgłosić błąd w produkcie (zmianę kategorii), nie da się go wyszukać w wyszukiwarce przy wystawianiu. 

Problem polega na tym, że produkt jest już utworzony, ale jest w nieprawidłowej kategorii, a uzupełnienie wszystkich parametrów prawidłowo, nadal nie można stworzyć produktu.

EAN: 5902934831420

Widzę, że serwer zwraca mi ten produkt, bo jest już utworzony i JEDYNYM sposobem jest wejście w kategorię po numerze, w której ten produkt został utworzony i DOPIERO wtedy można po tym EANie go znaleźć. To chyba nie tak ma działać ta wyszukiwarka. Wystawiam nową ofertę, po wpisaniu EAN nie pokazuje mi żadnego produktu, więc dla mnie to znak, że go NIE MA.

Ja bym prosił chociaż o to, żeby ta wyszukiwarka wyświetliła ten produkt. To samo wysłałem w zgłoszeniu do pomocy Allegro, ale jedynie mi wysłali schemat jak się zgłasza błędy w produkcie... (???????)

btw, zgłoszenie '10330013', jeżeli potrzebne.

Więcej szczegółów przesłałem w osobnym temacie.

oznacz moderatorów

jacek_kulakowski
Były Ekspert Allegro

Myślę, że najszybciej będzie jak zgłosisz błąd w produkcie wyszukując go w tej kategorii, gdzie produkt został utworzony (wtedy przy wybraniu produktu w formularzu edycji zobaczysz zgłoś błąd w produkcie) - i w notatkach wpisać, że produkt jest utworzony w złej kategorii. W adresie podczas zgłasznia błędu w produkcie masz id produktu - podrzuć je tutaj, to podbiję sprawę gdzie trzeba.

oznacz moderatorów

DarkStoorM
#17 Koryfeusz#

Dzięki! ID produktu d624429a-c960-4e87-afc1-b188ceab9401

oznacz moderatorów

eleoo_pl
#9 Pomysłodawca#

Dobrze rozumiem, że jak będę miał połączoną ofertę z konkretnym produktem to każda zmiana parametrów w Waszej bazie danych będzie skutkować automatyczną zmianą w mojej ofercie ? Kto będzie odpowiadał przed kupującymi za błędy w Waszej bazie ?

Sprzedając żarówki w kategorii Źródła światła kolejne partie dostarczane przez producenta mogą się delikatnie różnić parametrami (np lumenami), co w takim razie się stanie jak dwóch różnych sprzedawców będzie miało ten sam produkt z dwóch różnych dostaw?

oznacz moderatorów