anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zapytaj eksperta - nowy sposób naliczania prowizji

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

Zgodnie z zapowiedziami, od 1 czerwca w prowizji od sprzedaży zaczniemy uwzględniać również koszt dostawy. Zmiana nie obejmie jednak wszystkich transakcji. Jeśli sprzedacie przedmiot z dostawą za 0 zł lub z dostawą Allegro Smart!, naliczymy prowizję tak, jak dotychczas - jedynie od ceny przedmiotu. Szczegółowy opis nowego sposobu naliczania prowizji oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziecie w naszej Pomocy.

Poniżej znajdziecie zapis sesji pytań do eksperta, jaka odbywała się od czwartku do soboty (28-30 maja). Rozmawiała z Wami Beata Szynder ( @beata_szynder ), lider zespołu wsparcia sprzedających. Beata pracuje w Allegro od 3 lat, a na co dzień wraz z zespołem pomaga sprzedawcom w sprawach dotyczących rozliczeń z Serwisem. Dziękujemy Wam za udział! Wszystkie odpowiedzi Beaty znajdziecie tutaj.

beata_szynder.jpg

Ten wątek został zamknięty, jeżeli macie dodatkowe pytania związane z prowizją od kosztów dostawy, zapraszam do zadawania ich w osobnych wątkach (przycisk Rozpocznij temat).

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów
373 ODPOWIEDZI 373

New-_Style
#8 Zapaleniec#

Nigdy, Allegro po prostu pewnego dnia upadanie, bo nigdy tego nie dostrzeże...

oznacz moderatorów

Client:50223293
#7 Wielbiciel#

NIGDY 

Zasada nie pasuje to innemy przypasuje 

oznacz moderatorów

Janirka
#12 Orędownik#

Gdzie mogę znaleźć informację odnośnie wysokości tych prowizji? Szukam, i nie mogę znaleźć... Rozumiem że tylko dla dostaw z Allegro Smart prowizje nie będą naliczane? Jestem sprzedawcą drobnicy. Jeden produkt po 1,59 zł. ( z czego może 20% zamówień jest o wartości powyżej 40 zł by załapać się na smarta). Trudno mi do tej ceny, doliczyć jeszcze koszty pakowania i prowizji za koszt wysyłki, lub po prostu wrzucić w to koszt wysyłki 🙂 Czy nie możnaby ustalić minimalnej wartości zamówienia? Np. tak jak pisze @akcesoria-net-pl - od 10zł? 

 

_______
Kamila
oznacz moderatorów

beata_szynder
Ekspert Allegro

Witaj, @Janirka.

Nie możemy wprowadzić takiego rozwiązania, jak minimalna wartość zamówienia, ponieważ jest zbyt złożone i nie spowoduje, że oferta dla Kupujących będzie atrakcyjniejsza. 

Zależy nam na tym, aby zwiększyć liczbę ofert, w których dostawa kosztuje 0 złotych, czyli tych, w których koszt dostawy pokrywa Sprzedający lub są objęte programem darmowych dostaw SMART!

Podstawowe stawki prowizji nie ulegają zmianie i znajdziesz je w Cenniku Allegro. Zmienia się podstawa naliczania prowizji i będzie nią wartość przedmiotu wraz z kosztem dostawy jaki poniesie Kupujący.

Pozdrawiam!
Beata
oznacz moderatorów

mu-online
#8 Zapaleniec#

ale jak zrobić w ofercie dostawę 0zł na towar wart 3zł??? jak? Proszę aby allegro podało na to sposób to zrobimy za 0zł.

oznacz moderatorów

Magdalena0208
#8 Zapaleniec#

Rozumiem, że waszym zdaniem sprzedający zarabiają na wysyłce, na kosztach pakowania itp dlatego trzeba im dokopać. W dzisiejszych czasach super. Brawo Allegro. A co z dużymi gabarytami i nieregularmmi kształtami. Również inpost ? Może paczkomat ? Dopłacicie do wysyłki ?

oznacz moderatorów

AptekaNatolinska
#14 Krzewiciel#

@msniezek  sorki ale zamiast @beata_szyder wyskakuje mi msniezek.

A co z tymi, którzy urzedowo maja ODEBRANE darmowe wysyłki smartem, urzędowo czyli przez allegro. Bo maja status apteki.

Czy mamy złozyc pozew zbiorowy o nierówne traktowanie kontrahentów?  

oznacz moderatorów

siima_pl
#7 Wielbiciel#

Wyglada na to, że wykopaliście się z Allegro Smart i teraz aby wyjść z tego z twarzą (Wobec kupujących bo nie wobec sprzedających) nakladacie prowizje od wysyłki nawet tej Allegro paczkomaty, Allegro mini kurier itd. Tylko ja się pytam jakim prawem? Sprzedający nie może pobrac więcej za taka wysyłkę niż kwota maksymalna ustalona przez was czyli no paczkomat 8,99zł. Tyle płaci kupujący i dokładnie tyle ja płace wam. Nie ma na tym zarobku. Jest tylko strata bo taśmy, pudełka, papier, tych do drukarki i kangurki muszę kupić. A teraz jeszcze od tej kwoty zabierzecie mi 11% czyli blisko złotówkę. W jaki sposób jest to w porządku wobec sprzedających? Chcecie zmusić sprzedających do zaoferowania darmowej wysyłki. Jedynym sposobem by zaoferować darmowa wysyłkę jest wliczenie jej w cenę produktu Czyli zwiekszona prowizja dla was. Coś co kosztowało np. 20zł Plus wysyłka 8,99zł teraz z darmowa wysyłka będzie kosztowało 29zł. Wy i tak czy tak prowizje 11% weźmiecie od 29 zł. Zobaczmy jak na tym ucierpi teraz kupujący...wczeniej kupujący który zakupił 10 szt zapłacił 200zł plus 8,90zl  wysyłka (ci, którzy nie maja smarta). Całość 208,90. A teraz mając darmowa wysyłkę zapłaci 290zł. Pisze zapłaci ale wątpię by ucieszył się z darmowej wysylki przy takiej różnicy cenowej... 

Ja rozumiem, ze smart było porażką dla was, koszty przerosły oczekiwania, ludzie zamawiają produkty za min 40 zł a cześć zwracają bo chcieli tylko grzebień za 6zł z darmowa wysyłka i płacicie 2 x transport ale na litość boska nie zrzucajcie tego na barki sprzedających! I tak płacenie prowizji powyżej 10% jest duża kwotą to teraz jeszcze będzie skubać z wysyłek. Byłoby ok gdybyście chcieli pobierać prowizje od różnicy w kwocie wysyłki tj, Allegro kurier 12,90, sprzedający oferuje za 15,00 to chcecie mu naliczyć prowizje od zarobku czyli od nadwyżki powyżej 12,90 ale nie od 12,90 co jest kosztem bo tyle fizycznie sprzedający płaci wam/inpostowi i tyle pobiera od kupującego. Wiec z czego chcecie naliczyć prowizje??? 

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

@beata sznder Mogę zapytać panią ekspert jakie wrażenia po dzisiejszej dyskusji  ??? Jak bardzo sprzedawcy są zadowoleni z waszej "wspaniałej" propozycji skubania z kasy ???

oznacz moderatorów

AdvisorBooks
#12 Orędownik#

Ja mam pytanie dotyczące podstawy obliczania prowizji. Na poniższym przykładzie obecnie wygląda to następująco:

Klient kupuje 10 szt towaru po 1 zł objętego stawką prowizji 8% i wybiera kuriera pobraniowego za 15 zł. Prowizja minimalna to 0,25 zł więc płacę 2,5 zł prowizji za całą transakcję. Czy przy nowych zasadach prowizja będzie liczona analogicznie, tj. 10 x 0,25 zł (prowizja minimalna) + 0,08 * 15 zł czyli łącznie 3,7 zł czy też będzie sumowana kwota za zakupy (10 zł) i kwota za dostawę (15 zł) i od łącznej sumy zamówienia będzie naliczana prowizja zgodna z kategorią, w tym przykładzie 8 % i zapłacę 2 zł? Próbowałem uzyskać taką odpowiedź poprzez formularz kontaktowy ale jedyne, co otrzymywałem to link do kalkulatora OBECNEJ prowizji, który niczego z oczywistych względów nie rozwiązuje.

oznacz moderatorów

beata_szynder
Ekspert Allegro

Dziękuję za to pytanie, @AdvisorBooks. Dla podanego przez Ciebie przykładu sposób naliczenia prowizji będzie następujący:

Łączną wartość dostawy dzielimy przez ilość zakupionych sztuk, czyli przez 10. Otrzymaną kwotę dodajemy do wartości przedmiotu, zatem prowizja dla jednej sztuki będzie naliczana od kwoty 1,00 zł + 1,50 zł, czyli od 2,50.  Prowizja 8% z kwoty 2,50 to 0,20 zł. Minimalna wartość prowizji to 0,25 zł i tyle będzie wynosiła prowizja dla jednej sztuki przedmiotu. W przypadku sprzedaży 10 sztuk kwotę 0,25 mnożymy przez 10.

Pozdrawiam!
Beata
oznacz moderatorów

axelbis
#10 Popularyzator#

Pani ekspert, proszę przeczytać swoją odpowiedź i zastanowić się przez chwilę na jej treścią 😉 Bo wynika z niej że prowizja od całej transackji może wynieść zarówno 2,50 zł czyli bez zmian, jak i 25 zł

oznacz moderatorów

beata_szynder
Ekspert Allegro

Masz rację, @axelbis, już poprawiłam 🙂 Dziękuję.

Pozdrawiam!
Beata
oznacz moderatorów

AdvisorBooks
#12 Orędownik#

Tak jest już teraz - wystarczy, że ktoś kupi u mnie 100 kostek do gry po 1 zł i bulę prowizję 25 zł, z mojej perspektywy więc przy drobnicy nic się nie zmienia. Tyle dobrego, że obniżyli mi prowizję na książki do 9% jakiś czas temu więc w zasadzie wyjdę na 0 bo większość zamówień i tak jest ze smartem. Współczuję tym, którzy mają inny asortyment. 

oznacz moderatorów

bydmat
#8 Zapaleniec#

Czy prowizja w promowanych aukcjach liczona x 1,5 będzie dotyczyła również wysyłki, czy id wysyłki będzie liczona według podstawowej stawki? 

oznacz moderatorów

beata_szynder
Ekspert Allegro

Dzień dobry @bydmat !

Dodatkową prowizję od oferty wyróżnionej będziemy obliczać od wartości przedmiotu + koszt dostawy.

Podstawowe stawki prowizji nie ulegają zmianie. Zmienia się podstawa naliczania prowizji.

Pozdrawiam!
Beata
oznacz moderatorów

Lubimy_Czytac
#9 Pomysłodawca#

Ja mam pytanie do Pani ekspert jaka jest jej rekomendacja dla sprzedawców sprzedających produkty za kilka złotych, przy których jak już wielokrotnie wyliczono, prowizja Allegro z doliczoną kwotą od kosztów wysyłki może wynieść więcej niż wartość sprzedanego przedmiotu.
Którą z poniższych rzeczy rekomenduje nam Pani ekspert w zaistniałej sytuacji:
a) zamknąć wszystkie aukcje, które mają w sobie ryzyko zapłacenia większej prowizji niż wartość sprzedawanego przedmiotu (tylko u mnie to ok. 50% aukcji, czyli ok. 4 tys pozycji - w skali całego Allegro są to na pewno grube miliony ofert, które znikną z Allegro, a tym samym o kilkadziesiąt procent obniżą ruch kupujących w serwisie)?
b) jednak podnieść koszty wysyłki, żeby zrekompensować sobie dodatkową marżę Allegro, ale tym samym "wypisując się" z programu Smart i zamiast dążenia przez Allegro do jak najniższych kosztów wysyłki doprowadzić do jej radykalnej podwyżki w całym serwisie?
c) podnieść ceny sprzedawanych przedmiotów (u mnie żeby to zrekompensować przy 15% prowizji od sprzedawanych na Allegro przedmiotów, musiałbym wszystkie ceny produktów poniżej 10 zł podnieść średnio o 30% - czy aby na pewno Allegro tak chce "uszczęśliwić" kupujących z okazji Dnia Dziecka, żeby zafundować im taki wzrost cen)?

d) inne rozwiązanie, które do kilku miesięcy jakoś nie przychodzi mi do głowy?

Będę naprawdę wdzięczna z odpowiedz na powyższe pytanie, bo dla mnie żadna z 3 pierwszych nie wydaje się sensowna ani dla mnie, ani dla moich klientów, ani w długim okresie czasu również dla Allegro - bo wszystkie te działania "rykoszetem" odbiją się na spadku ilości ofert, spadku ilości kupujących i w dalszej konsekwencji spadku przychodów zarówno sprzedawców jak i samego Allegro.

oznacz moderatorów

beata_szynder
Ekspert Allegro

Dzień dobry @Lubimy_Czytac!

Nie mogę zaoferować Ci żadnej rekomendacji. Jako Sprzedający wiesz najlepiej jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie optymalne.

Mogę jednak odpowiedzieć, dlaczego zdecydowaliśmy się na taką zmianę i co braliśmy pod uwagę:

  • klienci często zwracają uwagę na koszt dostawy i wybierają te oferty, w których nie muszą płacić za dostarczenie zakupów;
  • zależy nam, aby zwiększyć liczbę ofert, w których dostawa kosztuje 0 złotych, czyli tych, w których koszt dostawy pokrywa sprzedający lub są objęte programem darmowych dostaw programu Allegro Smart!;
  • zwiększając atrakcyjność ofert w oczach Klientów, będziemy jednocześnie stymulować sprzedaż, co w efekcie będzie korzyścią dla firm sprzedających na Allegro.

 

Pozdrawiam!
Beata
oznacz moderatorów

XxperfumeriaxX
#10 Popularyzator#

@beata_szynder 

 

A co w przypadku zwrotu? 

Czy oddacie prowizje za koszt przesyłki? Bo przecież finalnie do zakupu nie doszło.

Pozdrawiam

oznacz moderatorów

Oktagon_PL
#8 Zapaleniec#

@beata_szynder  dostawa za 0 przy przedmiocie za 2 zł

 

Lub prowizja od sztywnego  8,99 za paczkomat  ? 

oznacz moderatorów