anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Zapytaj eksperta - nowy sposób naliczania prowizji

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

Zgodnie z zapowiedziami, od 1 czerwca w prowizji od sprzedaży zaczniemy uwzględniać również koszt dostawy. Zmiana nie obejmie jednak wszystkich transakcji. Jeśli sprzedacie przedmiot z dostawą za 0 zł lub z dostawą Allegro Smart!, naliczymy prowizję tak, jak dotychczas - jedynie od ceny przedmiotu. Szczegółowy opis nowego sposobu naliczania prowizji oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziecie w naszej Pomocy.

Poniżej znajdziecie zapis sesji pytań do eksperta, jaka odbywała się od czwartku do soboty (28-30 maja). Rozmawiała z Wami Beata Szynder ( @beata_szynder ), lider zespołu wsparcia sprzedających. Beata pracuje w Allegro od 3 lat, a na co dzień wraz z zespołem pomaga sprzedawcom w sprawach dotyczących rozliczeń z Serwisem. Dziękujemy Wam za udział! Wszystkie odpowiedzi Beaty znajdziecie tutaj.

beata_szynder.jpg

Ten wątek został zamknięty, jeżeli macie dodatkowe pytania związane z prowizją od kosztów dostawy, zapraszam do zadawania ich w osobnych wątkach (przycisk Rozpocznij temat).

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów
373 ODPOWIEDZI 373

Kwiatuszek7723
#9 Pomysłodawca#

z całym szacunkiem - podawałam ten przykład już w wiadomości prywatnej! Wysyłam jeden naszyjnik - koszt poczty polskiej 15zł ( przesyłka priorytetowa polecona aby nie zaginęła), wysyłam 10 naszyjników - ten sam koszt, ale kiedy chcę wysłać maszynę do szycia, dywan lub inny gabaryt niestety wy oczekujecie darmowej wysyłki lub wysyłki za 15zł aby się zgadzało z resztą , a w istocie rzeczy, przesyłka dla mnie to koszt ( ostatnio sprawdzałam jak chciałam sprzedać dywan i zrezygnowałam 79zł - brak umowy z firmą kurierską). czyli aby wam się zgadzało abym nie było osobą oszukującą kupującego bo za taką mnie macie - powinnam zapłacić wam obie prowizje i przesyłkę do kupującego czyli jakieś 66zł. rewelacja! i to ma być nazwane sprzedażą??? i logicznym tokiem myślenia???

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@beata_szynder Nadal nie otrzymałem odpowiedzi na moje pytanie!!! Cały czas, powtarza Pani bez sensu cały czas to samo.

Skoro pisze Pani, że niektórzy sprzedawcy ukrywają cenę towaru w cenie przesyłki, to pytam, dlaczego i na jakiej podstawie, będziecie naliczać opłaty od kosztu wysyłki, który narzucacie jako kwalifikujący do SMART!!!!

Jakim cudem mam ukryć cenę towaru w paczkomacie za 8,99 skoro tyle pobiera ode mnie Inpost!!! I tak dopłaca się do takiej przesyłki bo nikt nam nie daje za darmo kartonów czy kopert bąbelkowych!!!

Prawda jest taka jak w dalszej części Pani odpowiedzi. Inne platformy tak robią, wiec i Wy znaleźliście sposób aby dodatkowo oskubać sprzedawców. Tylko myli się Pani. Allegro nie pozostanie najatrakcyjniejszą platformą z punktu widzenie prowadzenia biznesu. Co w tym atrakcyjnego? To, że co chwila musimy podnosić ceny, dostosowywać cenniki dostaw albo zmieniać kolejne rzeczy bo co chwila macie kretyńskie pomysły? Co w tym atrakcyjnego, że nagle kilkadziesiąt moich ofert musi być wycofanych żebym po prostu przy jednostkowych zakupach nie dopłacał do transakcji?

Wasza chciwość po prostu Was zagoniła w kozi róg. Każdy normalny sprzedawca już szuka alternatywnych źródeł dystrybucji.

Przy okazji na pewno będziecie mieć UOKiK na karku.

oznacz moderatorów

kefirek158
#8 Zapaleniec#

skoro na allegro zostaną tylko same wielkie firmy płacące grube hajsy z prowizji to w czym ten serwis będzie się różnił od porównywarek cenowych które oferować będą praktycznie to samo, z tymi samymi filtrami wyszukiwania i kierujące do bezpośrednich sklepów gdzie cena przedmiotu tam będzie niższa niż w tu bo będzie obniżona co najmniej o koszt prowizji a pewnie i więcej bo obsługa sklepu przez serwis allegro też kosztuje. no chyba że my maluczcy nie wiemy o tym iż molochy może mają preferencyjne warunki korzystania z serwisu

oznacz moderatorów

EXITCAR
#8 Zapaleniec#

A MOŻE WSZYSCY NA SWOICH KONTACH ŁADNIE OGŁOŚMY ŻE CENY ZA USŁUGI KURIERSKIE WZROSŁY O PROWIZJĘ ALLEGRO NIE O USŁUGI KURIERA CZY POCZTY TYLKO O ZACHŁANNOŚĆ ALLEGRO WIĘC DROGI KUPUJĄCY PŁAĆ JACH CHCESZ DOSTAWĘ DO DOMU I PODZIĘKUJ ALLEGRO LUB ZMIEŃ PLATFORMĘ ZAKUPOWĄ NA INNĄ TAM GDZIE NIE MA PROWIZJI OD WYSYŁEK BĘDZIESZ MIAŁ TANIEJ 

oznacz moderatorów

AdvisorBooks
#12 Orędownik#

A może otrzymam jakąś podpowiedź jak ogarnąć kwestię wysyłek za granicę? Miałem takich klientów całkiem sporo ale to jest nieraz kwota rzędu 80-100 zł za wysyłkę. Z jednej strony nie mogę doliczyć prowizji do kosztów wysyłki bo przecież to niezgodne z regulaminem (tak może robić tylko oficjalny sklep Allegro), a z drugiej strony jak mam wrzucić to w koszty książki? Jak mam zaszyć 9 zł opcjonalnej prowizji, która spadnie na mnie niewiadomo kiedy sprzedając książki i gry planszowe warte zazwyczaj po kilkadziesiąt złotych?

oznacz moderatorów

beata_szynder
Ekspert Allegro

Witaj, @AdvisorBooks.

Zapowiadana zmiana dotyczy dotyczy wszystkich form wysyłki, również tych zagranicznych. Jako Sprzedający masz możliwość samodzielnej konfiguracji swojego cennika, pomyśl nad najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Pozdrawiam!
Beata
oznacz moderatorów

AdvisorBooks
#12 Orędownik#

Jakim - przecież nie wolno doliczać prowizji do kosztów wysyłki, a to byłoby jednym sensownym przy każdym rodzaju towaru, który nie kosztuje powyżej kilkuset złotych. Nie ma optymalnego rozwiązania tej sytuacji, w zasadzie dzięki waszej polityce pozostaje jedno - wyłącznie wysyłek zagranicznych. 

Czekam jeszcze na standardową poradę w postaci udostępnienia dostawy za 0 zł, aż dziwne, że nie padło od razu, wszak to najbardziej oczywiste rozwiązanie, wręcza samo się nasuwa żebym na książkę za 30 zł zrobił darmową dostawę za granicę kurierem za 90 zł. 

oznacz moderatorów

Zbygi5
#8 Zapaleniec#

Witam ,Sprzedaje w kategorii Antyki głównie meble i przeważnie idą przesyłki paletowe czyli 180 zł. Czy teraz od tego też mam płacić prowizję ?

 

oznacz moderatorów

agro_mwood
#8 Zapaleniec#

tak, dodatkowe 18 zł prowizji 

oznacz moderatorów

beata_szynder
Ekspert Allegro

Dzień dobry, @Zbygi5.

Zapowiadane zmiany będą dotyczyły wszystkich form dostawy jeśli ich koszt ponosi Kupujący. Pamiętaj jednak, że aktualnie, w kategorii “Antyki i sztuka” maksymalna wartość prowizji to 80,00 zł.

Pozdrawiam!
Beata
oznacz moderatorów

pecetek007
#7 Wielbiciel#

W jaki sposób mam zachęcić klientów do wykupienia SMARTa aby nie ponosić dodatkowej prowizji? Moje oferty są SMART ale nawet teraz jak SMART jest rozdawany z powodu pandemii zdarza się dość często że klienci płacą za towar + dostawę mimo że mogliby ją mieć darmową. Jak umieszczę informacje o smarcie w opisie aukcji to zaraz konkurencja doniesie i wasz pracownik usunie aukcje bo "opis przedmiotu nie służy promocji metod dostawy" a informacji poukrywanych w zakładkach ludzie zwyczajnie nie czytają. Za wysyłki smart płacę tyle samo co przewoźnikowi za nadanie paczki (np w inpost 8,99 nadanie i 8,99 otrzymuję bez smarta) jeszcze od tego mam płacić 10 % prowizji (podstawowa i za wyróżnienie)? Już opakowanie które powinno być kosztem wysyłki wrzucam w cenę przedmiotu to jeszcze mam wrzucać Waszą prowizję? 

oznacz moderatorów

2end_2006
#8 Zapaleniec#

Dzień dobry

Na jakiej podstawie prawnej pobierana będzie prowizja od opłaty obejmującej również transport? Dostawa przesyłki nie jest usługą wykonywaną przez Allegro, tylko innego operatora, który jest opłacany oddzielną fakturą. 

oznacz moderatorów

SMILEFACTORY
#8 Zapaleniec#

Jak zawsze Alegro to robi z myślą o Sprzedawcach - żebyśmy mieli lepiej 🙂

Tłumaczenie, że w innych portalach sprzedażowych to obowiązuje to bełkot - w innych krajach obowiązuje kara śmierci czy to oznacza, że w Polsce też może być stosowana? Dla mnie to wykorzystywanie pozycji dominującej na rynku - monopolisty, Allegro chce naliczać prowizję od sprzedaży + koszt dostawy ale jak przychodzi problem bo Klient nie odbiera przesyłki pobraniowej to w stratach i dopłatach już nie uczestniczy powtarzając, że nie jest stroną transakcji... to jak to w końcu jest? Rękę po pieniądze wyciągacie licząc prowizję od kosztów dostaw, ale w przypadku opisanym powyżej nie chcecie uczestniczyć?

Nie traktujecie równo sprzedających nawet w tych samych kategoriach są progi prowizyjne do kwoty X 12% od kwoty Y 10% - więc proszę nie pisać o równym traktowaniu sprzedających.....

Można mnożyć przykłady, liczę tylko, że rynek zweryfikuje te zmiany, sprzedawcy są pamiętliwi, nic w naturze nie ginie, a mam nadzieję, że i urząd regulacyjny się temu przyjrzy bo śmierdzi to na odległość - a życie pokazuje, że nawet  najwięksi się mylą...

oznacz moderatorów

konto zamknięte
Nie dotyczy

@SMILEFACTORY: w innych krajach obowiązuje kara śmierci czy to oznacza, że w Polsce też może być stosowana?

no.. a nie? powinna być, tak jak metoda oko za oko 🙂

oznacz moderatorów

fishy2
#7 Wielbiciel#

A jak bedzie z pobieraniem prowizji za wysylke kiedy kupujacy np  kupi przedmiot   ale za niego ani nie zaplaci co ostatnio jest nagminne albo nawet wybierze rodzaj przesylki 

ale i tak nie zaplaci co tez sie zdarza coraz czesciej ludzie niestety sa malo rozgarnieci

Moze allegro moglo by liczyc prowizje nie po sprzedazy ale po zaplacie za wylicytowany przedmiot !

 

oznacz moderatorów

SMA_MBODY
#9 Pomysłodawca#

Zgadzam się, prowizja powinna zostać naliczona po zapłacie za przedmiot. Nie raz miałem sytuację, że kupujący kupił 3 razy ten sam przedmiot i zapłacił dopiero za 3 razem. Wtedy od sprzedawcy pobierana jest 3 razy prowizja i sprzedający musi pilnować aby złożyć wniosek o zwrot prowizji...

oznacz moderatorów

wspomnienieprlu
#9 Pomysłodawca#

ZAPOMNIJ! jAK ZDĄŻYŁAM POZNAĆ ALLEGRO, TO WYMYŚLĄ JESZCZE PROWIZJĘ ZA ZAKUPIONE MATERIAŁY DO PAKOWANIA!

oznacz moderatorów

ejczbi
#12 Orędownik#

Super ta sesja, taka nie za długa. 20 postów łącznie, z czego 90% to formułki kopiuj wklej. Padło tu mnóstwo konstruktywnych pytań, które pozostały bez odpowiedzi.

Brawo też dla Januszy krzykaczy, którzy musieli 20 razy zapytać o to czy Allegro ma na to podstawy prawne. W gąszczu tych żalów zginęły naprawdę istotne kwestie.

@msniezek proponuję zmianę formuły panelu. Niech pytania będą zadawane przez kilka dni przed panelem. A następnie niech ekspert odpowie na 10 najlepszych (wybór poprzez liczbę W PUNKT). Albo nawet 5 najlepszych pytań, ale dla każdego osobny wątek.

oznacz moderatorów

msniezek
Administrator
Administrator
Ekipa Gadane

@ejczbi masz rację, będziemy szukali najlepszej formuły kolejnych takich sesji. Prawdopodobnie w najbliższych dniach zrobimy też podsumowanie, streszczenie sesji, eliminując duble. Uspokajam jednak: odpowiemy na wszystkie pytania zadane w tym wątku, które są związane z tematyką prowizji od kosztów dostawy. Może nam to zająć nieco dłużej, niż planowane 3 godziny, ale odpowiedzi się pojawią.

A jeżeli kogoś interesują wyłącznie odpowiedzi naszej ekspertki, już teraz i w każdej chwili zobaczy je wszystkie tutaj (strona jest zawsze aktualna).

   Maciej Śnieżek
   Menedżer Społeczności

   Tak jak roślina, społeczność potrzebuje pielęgnacji i troski, by rozkwitać.
   Dbajmy o nasze dobre relacje!
oznacz moderatorów

pinsplash
#21 Demiurg#

@msniezek Maciek ta sesja nie trwała do 15...zakończyła się sporo wcześniej..

_______
BRÓSLI
oznacz moderatorów