anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Allegro lokalnie, a rozliczenie pit

LeeKNOW
#7 Wielbiciel#

Witam, dotarło do mnie pismo o korektę wezwania PIT z 2020 bo podobno sprzedałam na Allegro przedmioty za ponad 20,000 zł… co oczywiście nie miało miejsca. Na początku nawet nie wiedziałam skąd im się taka kosmiczna kwota wzięła, ale później jak przejrzałam zakończone oferty i zliczyłam wystawione w tamtym roku przedmioty to kwota znalazła się podobna — co i tak jest dziwne bo za odsprzedawanie prywatnie książek itp. nie ma obowiązku rozliczania się z urzędem. Największym problemem jest, że na przełomie kilku miesięcy wystawiałam w kółko telefon i laptop na nowych ogłoszeniach, ale nigdy ich nie sprzedałam bo nie było chętnych i wciąż je posiadam. Czy miał ktoś kiedyś podobną sytuacje, żeby urząd żądał rozliczenia PIT za niesprzedane przedmioty? Jestem skołowana.

oznacz moderatorów
21 ODPOWIEDZI 21

Agent051
#16 Inspirator#

@LeeKNOW 20,000 przychodu rocznie, to już nie jest sprzedaż prywatna, to przekracza miesięczną kwotę przychodu z działalności nierejestrowanej. To regularna sprzedaż zarobkowa.

oznacz moderatorów

LEW433
#21 Demiurg#

Nie sądzę żeby urząd rozliczał nie sprzedane towary. Ale te 20tys. to trzeba rozliczyć.🤔

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@LeeKNOW 

Oby to się zakończyło na korekcie PIT. Kary za brak rejestracji działalności gospodarczej są o wiele dotkliwsze.

_____________
Kama
oznacz moderatorów

LeeKNOW
#7 Wielbiciel#
 
oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

Pobierz sobie z Allegro rozliczenia transakcji za 2020 rok. Tam będzie realny dowód na faktyczną wartość sprzedaży.

P.S.
Wg mojej wiedzy w podobnych przypadkach, skarbówka uderza najpierw właśnie do Allegro o taki wykaz transakcji. Później dopiero do sprzedawcy. Nie chcę być złym prorokiem ale wątpię, by bez posiadania takiej podkładki zwrócili się do Ciebie.

oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@medalik_2009 ciekawe skąd skarbówka wie że @LeeKNOW sprzedawała na allegro w 2020 roku?  Przecież nie od niej.

oznacz moderatorów

Halfrunt
#18 Luminarz#

@Agent051 

Równowartość 2 tys. euro i 30 transakcji rocznie wystarczy, aby dane internetowego sprzedawcy trafiły pod lupę fiskusa.

źródło: https://www.rp.pl/podatki/art36935731-skarbowka-dostanie-raport-ze-sprzedazy-przez-internet

 

 

oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@Halfrunt ale to dopiero od nowego roku. Wyglada na to, że Allegro i fiskus wyprzedzili przepisy 😁

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@Halfrunt aby trafiły ? od przyszłego roku z automatu portale będą wysyłały takie dane do skarbówki, ale będzie popłoch wśród osób prywatnych sprzedających hurtowo produkty 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów

medalik_2009
#17 Koryfeusz#

@Agent051, tak jak odpisał ci @Halfrunt, Allegro jest zobligowane przepisami do poinformowania skarbówki o takich handlarzach. Tu pewnie było na granicy limitów skoro podeszli delikatnie - prośba o korektę PIT-u zamiast zarzutów o prowadzenie DG na czarno.

Edit: rzeczywiście to jeszcze nie weszło. Ale fiskus już w 2018 i 2019 zapowiadał przyjrzenie się Allegro i innym podobnym portalom. Przy powiększającej się dziurze budżetowej nie zdziwiłbym się jakby tego typu przypadki się nasiliły.

oznacz moderatorów

LeeKNOW
#7 Wielbiciel#

A gdzie mogę pobrać to rozliczenie? Nie mogę się połapać na tym nowym Allegro. Chodzi o Konto->Rachunki->rozliczenia z Allegro? Jeśli tak to w 2020 wyświetla mi się jedynie jedna pozycja na 92 zł - prowizja od sprzedaży. W pozostałych miesiącach mam 0 zł.

oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@LeeKNOW   Rozliczenia pobrać się nie da, ale można o nie poprosić:

https://allegro.pl/pomoc/kontakt?kategoria=b0880476-9167-4850-bcf8-2885a9fcea6a&subjectId=d87b2ef4-1... 

Czy przyślą nie wiem, nigdy o takie coś nie prosiłem.

oznacz moderatorów

kostas11
#21 Demiurg#

@br. pewnie prześlą bo skoro wysłali do skarbówki to mają gotowca 😄

________
Κώστας
oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@kostas11  A ja wcale nie byłbym taki pewien że to Allegro podkablowało.  Skoro  autorka tematu ma problem z identyfikacją tak dużej, bądź co bądź  kwoty,  to nie wykluczyłbym udziału innego sygnalisty - może ktoś ze znajomych oszacował przychody "na oko" ???

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@br.   Myślisz, że skarbówka rzuca też kwotami do korekty "na oko" ?

_____________
Kama
oznacz moderatorów

br.
#21 Demiurg#

@Kaliope_Brzeg Nie, oczywiście że tak nie myślę, ale jeśli mają jakiś sygnał  z kwotą, nawet z kwotą "na oko"  to najprościej wysłać pytanie do zainteresowanego - niech się wytłumaczy.

@kostas11  Oczywiście że mogą przeglądać konta, ale najpierw muszą mieć  "cynk"  które konto przejrzec.

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@br. 

No faktycznie może tak być. Tak czy siak sytuacja nie jest komfortowa 😊

_____________
Kama
oznacz moderatorów

Agent051
#16 Inspirator#

@Kaliope_Brzeg sytuacja nie jest komfortowa dla szarej strefy, ale dla przedsiębiorców też może to być problem. Zniknięcie z portalu „prywatnych sprzedających”, a przynajmniej ograniczenie ich sprzedaży będzie miało całkiem spory wpływ na zyski allegro. Ktoś musi za to zapłacić. Kto? Jak zwykle przedsiębiorcy 😁 

oznacz moderatorów

Kaliope_Brzeg
#21 Demiurg#

@Agent051 

 W ogóle nie umiem sobie wyobrazić swojej kategorii bez szarej strefy, zniknęłaby chyba połowa książek z Allegro a może i więcej 😀

_____________
Kama
oznacz moderatorów